Javorníky – běžky

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Zprávy z běžeckých tratí v okolí Velkých Karlovic, které leží v údolí mezi Vsetínskými Beskydy (vrchy) a Javorníky, vkládejte prosím do oblasti Vsetínské Beskydy.

Odkaz: webkamery - Beskydy

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.2.
M, vloženo 10.2.2018 0:54

Nebyl jsem, ale podle celkové situace usuzoval bych, že je, to je otevřený hřeben a sníh tam bude, a myslím, že jsem někde narazil i na to, že je to snad i upraveno.

Info ze dne 24.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 2.2.2018 16:09

Díky za pošťouchnutí. Že je to rozdělení nešťastné kvůli Velkým Karlovicím, odkud bývá tak půlka zpráv z této oblasti, jsem si v létě při rozmýšlení kudy dál taky uvědomil. Takže jsem doplnil do popisku Javorníků, že zprávy z Karlovic patří pod Vsetínské Beskydy (přejmenoval jsem poté, co mě upozornil místní patriot, že oficiální název se změnil). Pokud se na příští sezónu podaří spustit novou vylepšenou verzi webu, tyhle dvě oblasti spojíme do jedné.

(Odpověď na dotaz uživatele konarix z 22.1.: Technická pro Martina Sajala: Bylo by dobré v popisce stanovit, zda oblíbenou údolní magistrálu ve Velkých Karlovicích řadit pod Javorníky nebo Vsetínské vrchy - trať Karlovské 50 totiž plusmínus sleduje geomorfologickou hranici v linii Vsetínské Bečvy. Já ze zvyku dávám tyto zprávy pod VV.)

Info ze dne 19.1.
Milan, vloženo 19.1.2018 19:03

Velké Karlovice,stopy upraveny skůtrem od rozcestí Soláň až po hotel Horal.Podmínky od omezených až po vynikající.Čím výš v údolí tím lepší.Vracel jsem se před 18 hodinou a stopy se znovu upravovaly.Víkend by měl být po dlouhé době běžkařsky vynikající..konečně.:-)

Dotaz
Veterán, vloženo 18.1.2018 17:16

Prosím o info zda-li už se dá na běžky Machůzky-Galík, Velké Karlovice. Díky za info

Zodpovědět
Info ze dne 14.1.
feferon, vloženo 18.1.2018 19:28

Velký Javorník - Ztratenec - bezproblémově zaněžené
zmrzlý základ + 5 čísel prašanu

Info ze dne 17.12.
Veterán, vloženo 17.12.2017 18:06

Dnes běžky Kohútka-Velký Javornik hrůza. Spadlé větve a jehličí na trati. Pod Malým Javornikem spadlý strom. Vydřené sjezdy. Nedoporučuji na běžky.

Info ze dne 15.12.
Milan, vloženo 17.12.2017 17:54

Ahoj ,v pátek z kasáren jenom na Ztracenec ale nebylo to vůbec špatné,zůstal podklad na který připadlo tak 5-8cm nového sněhu.Špatný je jenom první úsek od Franu kde zřejmě projel nějaký traktor a cestu rozbil.

Info ze dne 10.12.
Veterán, vloženo 12.12.2017 18:11

10.12. Kohutka-Velký Javornik super. Strojově nebylo upraveno, ale to vůbec nevadilo.

Info ze dne 10.12.
jan 72, vloženo 10.12.2017 19:20

Velké Karlovice, stopa oproti minulému týdnu bez strojové úpravy, jenom projetá běžkaři. Je lepší si vzít hole zvětšími košíky. Na začátek sezóny celkem dobré svezení, doufám, že sníh vydrží slibovanou obleku.

Info ze dne 10.12.
Libor, vloženo 10.12.2017 18:04

Kohutka-Kasarna super.

Info ze dne 8.12.
esence77, vloženo 9.12.2017 21:34

Byl jsem jen Makyta, tam je vrstevnícova cesta směr Papajske sedlo projeta autem, ve stopě je to ok, tehdy bylo vlhko 10-20cm teď to všechno premrzlo a zatuhlo. Jinak na FB Kohutky psali min. neděli následující: "Běžecká stopa Kohútka - Kasárna strojově upravena! Na Javornické magistrále leží kolem 20 cm sněhu, první letošní úprava proběhla v pátek v noci. Děkujeme Zlínskému kraji a panu hejtmanovi Jiřímu Čunkovi za podporu při úpravě běžeckých tratí. Poprvé za 7 let nás při této činnosti někdo podpořil. Až teprve po posledních krajských volbách začal být běžkař pro úředníka zajímavý. Javornický hřeben je perlou mezi běžeckými tratěmi v ČR a zaslouží si pravidelnou péči."
Tak jestli tam ta stopa není, víte na koho se obrátit :)
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 9.12.: Skol běžkaři,můžete zde napsat jestli je strojově upraveno z Kohútky na Kasárny jak to propaguje na ČT Sport Panorama? Díky moc!)

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 4.3.
Matyáš, vloženo 8.3.2017 9:43

Javorníky pro běžkaře pouze asi 5km kolem Kasárně. Šli jsme pěšky Hostýnské vrchy a Javorníky z Čartáše přes Bubmbálku až ke Kohútce. Polovina sucho nebo bahno, polovina čistý led s bukvicemi. Konec sezóny.

Info ze dne 16.2.
Martin Petr, vloženo 16.2.2017 9:33

Ahojte nevíte někdo prosím jak to vypadá z Kohutky na Kasárně.

Info ze dne 29.1.
petros, vloženo 29.1.2017 10:53

Včera jsme jeli trasu Melocik - Kohutka. Tato trasa se dala jet bez sundání běžek. My však běžky sundali na Kasarni a na Portaši (pivko a žvanec) . Je to hřebenovka která je vyživná , nechybí ji nic ,krásné vyhledy na Malou Fatru i naše Beskydy ,prudké sjezdy i náročné výšlapy a adrenalinový sjezd po sjezdovce do Vranče. Stopa po Velký Javorník výborná potom dobrá místy vymrzlá. Ale přece jedno mínus to mělo na můj vkus bylo hodně lidí, ale s tým se dalo počítat když bylo krásně a sobota.

Info ze dne 28.1.
Vítek, vloženo 30.1.2017 0:51

Melocík-Kasárna-Kohútka-Krkostěna-Javorová-Huslenky
Až ke Kohútce velmi pěkný sníh, dál potom v lesních úsecích jen pro otrlejší povahy na starých běžkách. Místy úplně beze sněhu. Trasa od Surovčáků po hřebeni v délce asi 1 km vyplužená "pilným" traktoristou až na trávu, dále nad Huslenkami rozježděná magorem v SUV, který asi nemá rád běžkaře. Všichni jsme ale dojeli až do cíle bez úrazů na tělech.. :-)

Doporučujeme

Pobyty v Beskydech - slevy až 50 %
Wellness pobyt v 4* hotelu za 3340 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem BESKYD
Originální čelenky a šátky s designem BESKYD vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Javorníky na Nabezky.sk
Zprávy o sjízdnosti stop v Javorníkách a mapy tras na slovenském běžkařském webu (zprávy jsou aktuálně přístupné jen členům komunity po registraci)
Javorníky na Bezkar.sk
Zprávy od lyžařů z Javorníků na druhém slovenském běžkařském webu.
Běžecké tratě v okolí Velkých Karlovic
Popis okolních běžeckých tratí na stránkách obce Velké Karlovice.

více odkazů k oblasti