Javorníky – běžky

Javorníky leží z poloviny na Slovensku, v některých místech vede hranice se Slovenskem přímo po hřebeni. Pro lyžařskou turistiku v Javorníkách je charakteristické, že se turisté na běžkách soustřeďují zejména na přejezd hlavního hřebene. Na ten se dá dostat třeba na východě z lyžařských tratí, jejichž nástupním místem jsou Velké Karlovice, uprostřed hřebene se pak na hřeben dá vystoupat u střediska Kohútka. Západní část hřebene Javorníků z Kohútky směrem na Lidečko je lyžaři méně využívána, stopa nebývá většinou projeta.

Odkaz: webkamery - Beskydy

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 4.3.
Matyáš, vloženo 8.3.2017 9:43

Javorníky pro běžkaře pouze asi 5km kolem Kasárně. Šli jsme pěšky Hostýnské vrchy a Javorníky z Čartáše přes Bubmbálku až ke Kohútce. Polovina sucho nebo bahno, polovina čistý led s bukvicemi. Konec sezóny.

Info ze dne 16.2.
Martin Petr, vloženo 16.2.2017 9:33

Ahojte nevíte někdo prosím jak to vypadá z Kohutky na Kasárně.

Info ze dne 29.1.
petros, vloženo 29.1.2017 10:53

Včera jsme jeli trasu Melocik - Kohutka. Tato trasa se dala jet bez sundání běžek. My však běžky sundali na Kasarni a na Portaši (pivko a žvanec) . Je to hřebenovka která je vyživná , nechybí ji nic ,krásné vyhledy na Malou Fatru i naše Beskydy ,prudké sjezdy i náročné výšlapy a adrenalinový sjezd po sjezdovce do Vranče. Stopa po Velký Javorník výborná potom dobrá místy vymrzlá. Ale přece jedno mínus to mělo na můj vkus bylo hodně lidí, ale s tým se dalo počítat když bylo krásně a sobota.

Info ze dne 28.1.
Vítek, vloženo 30.1.2017 0:51

Melocík-Kasárna-Kohútka-Krkostěna-Javorová-Huslenky
Až ke Kohútce velmi pěkný sníh, dál potom v lesních úsecích jen pro otrlejší povahy na starých běžkách. Místy úplně beze sněhu. Trasa od Surovčáků po hřebeni v délce asi 1 km vyplužená "pilným" traktoristou až na trávu, dále nad Huslenkami rozježděná magorem v SUV, který asi nemá rád běžkaře. Všichni jsme ale dojeli až do cíle bez úrazů na tělech.. :-)

Info ze dne 28.1.
Lukáš N., vloženo 28.1.2017 14:01

Zděchov - Radošov - Pulčín - Šerklava. Sjízdné, vyřezané stopy, ale pozor. Místy jsou kamínky, místy na loukách vyfoukané a místy zledovatělé i tvrdé sjezdy. Mezi Pulčínem a a Zděchov chodí dost lidí a kolem Pulčína přímo davy. Nejlepší je okruh kolem Šerklavy, kde nejsou pěší, je dostatek sněhu a krásné stopy.

Info ze dne 26.1.
Marek, vloženo 30.1.2017 6:58

část trasy Beskydsko-Javornické magistrály, z Turzovky (Kamenitá) přes Semeteš a Melocík do sedla pod Hričovec. Dále pak dolů až do V.Karlovic.
Celá trasa strojově upravená, tedy výborná jízda. Především úsek Melocík-sedlo je úžasný, dost sněhu. I na stromech, má to skutečně zimní atmosféru.
Celkově 42km skvělé jízdy na běžkách.

Info ze dne 22.1.
petr, vloženo 23.1.2017 12:53

Z Kasarna na Kohutku. Vyborne upravene dve stopy. Zadne kameni nelezlo - sjizdny i Maly Javornik. Vyhled od Jeseniku po Fatru. Nemuset dnes do prace, jedu znovu☺

Info ze dne 17.1.
Lucie, vloženo 18.1.2017 14:56

Prosím, máte někdo aktuální přehled o stavu hřebenovky Portáš - Kasárna? Je to jen na klasiku, nebo se dá i místy bruslit? Popř. dá se někde v okolí bruslit krom okruhu dole v Karlovicích? Předem děkuji

Info ze dne 7.1.
Tony, vloženo 7.1.2017 21:37

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 7.1.: Zdravím. Jak vypadá stopa z Kasáren na Portáš ?)
Dnes byla upravena, dobře sjízdná, dále směrem na Krkostěnu a až k bývalé sjezdovce projeto skůtrem a
člyřkolkou,ale na pár otevřených místem je sníh sfoukaný.Nad Huslenkama už je sněhu méně a místy sfoukaný, ale po loukách se dá sjet. Podmínky celkem dobré.

Info ze dne 6.1.
Pavel, vloženo 7.1.2017 14:02

Zdravím. Jak vypadá stopa z Kasáren na Portáš ?

Info ze dne 30.12.
Adam, vloženo 31.12.2016 9:28

Trasa Kohútka - Kasárna. První 3km hodně zledovatělé a rozbité, v lesních úsecích hodně jehličí. Nejlepší úsek nahoře na hřebeni od rozhledny, sjezd dole na Kasárna opět zledovatělý a hodně jehličí.

Info ze dne 29.12.
konarix, vloženo 29.12.2016 21:32

Hlavní hřeben: Od Kasáren směr Ztracenec jednoduchá stopa na dostatečné, ale velmi tvrdé vrstvě. Padák z Malého Javorníku špatný, dál staženo rolbou, takový uchozený mlat bez stopy. Sněhu ubývá, občas něco větviček, ledu nebo štěrku, ale dá se to projet; ledová místa před Portášem. Podobně skromně sjízdný (vyjma úseku v polovině) je i hřeben z Kohútky na Krkostěnu. S určitou otrlostí lze pokračovat dál bočním hřebenem směr Huslenky - nahoře použitelné, pak pěšky, sjízdné louky v dolní části. Ve finále jsem zlomil lyži, ale jinak ucházející výlet =)

Info ze dne 29.12.
Lukáš N., vloženo 29.12.2016 15:01

Dnes trasa od Kohútky směrem na Kasárna velmi špatná. Od Kohútky 2km led na cestě, nesjízdné - buď led nebo kameny. Obecně málo sněhu. Po 2 km trochu zlepšení, ale žádná krása to není.

Info ze dne 26.12.
Stanislav, vloženo 27.12.2016 11:43

Prosím,může mi dát někdo pravdivou zprávu?Je sjízdný okruh ve Velkých Karlovicích od rozcestí Miloňov přes Galik po Babskou?Moc dík za info.St.

Info ze dne 25.12.
canoe.onv, vloženo 26.12.2016 18:22

Jaký je předpoklad na 27.12.?

Doporučujeme

Pobyty v Beskydech - slevy až 50 %
Wellness pobyt v 4* hotelu za 3340 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Javorníky na Nabezky.sk
Zprávy o sjízdnosti stop v Javorníkách a mapy tras na slovenském běžkařském webu
Běžecké tratě v okolí Velkých Karlovic
Popis okolních běžeckých tratí na stránkách obce Velké Karlovice.
Ski areál Razula Velké Karlovice - běžecké tratě
Mapa běžeckých tratí v blízkosti Velkých Karlovic