Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.4.
Pavel, vloženo 27.4.2017 17:06

Čtvrtek 27.4. ČHS - Švýcárna, mlha, poletoval sníh, teplota -2 C, nový sníh cca do 10ti cm, stopa po někom z víkendu, ale rozšlapaná od chodců a navíc ty díry po stopách zamrzly, takže nahoru se člověk kymácel a vrávoral a sjezd zpět byl adrenalin. Co se týká chodců, tak souhlasím s Markétou viz. níže 23.4., ale použil bych peprnější výrazy na jejich adresu. Nebylo to o běhání, ale o tlapání. Každopádně to byl ale nevšední zážitek, zejména pro ty, co hledají extrémy. PS: od Švýcárny směrem na Praděd rozcestí to taky nebylo projeté ale rovnější a chodci se tam tolik nepropadali :-) Jel jsem jen kousek nebylo dostatek času a musím přiznat i sil !-) Všem hodně trpělivosti ve stopě a užijte si sníh, ještě chvilku asi vydrží...

Info ze dne 23.4.
Markéta, vloženo 24.4.2017 11:06

Neděle 23.4.2017, trasa ČH sedlo - Švýcárna - Praděd a stejnou cestou zpět.
Souvislá sněhová vrstva, někde i půl metru, někde víc, někde míň.
Žádné lyžování na vodě a trávě, prostě duben jako leden :-) Silné sněhové přeháňky, takže prasánek. Dle info lidí, lepší než v sobotu. Když ale slunce vykouklo, má sílu. Podle mě týden to ještě vydrží.
Jenom škoda, že nebyla projetá stopa ze sedla na Švýcárku roblou. Pak by to bylo ideál na jedničku s hvězdičkou.
Stopa projetá od lidí, nebylo jich málo. Jenom mi naštvalo, že tu pracně vyjetou stopu někdo podupal. Lidi - pěšáci - chápu, že se Vám to ve stopě míň boří, ale proboha! Když je půl metru sněhu a štve mě, že se to boří, nelezu do hor. Bořilo se to totiž i v té běžecké stopě. Měli jediný štěstí, že jsem je nepotkala, píchla bych je hůlkou!

Info ze dne 22.4.
Jiri, vloženo 22.4.2017 21:12

Dnes trasa ČHS - Švýcárna - Ovčárna - Kouty. Mokrý, těžký a měkký sníh. Ze sedla na Švýc. jen prošlápnutá hluboká stopa. Švýc. - Ovčárna neupraveno, ale udusáno, možno bruslit. Sjezd Kamzík - Petrovka hlubokou stopou. Cca 1 km pod Petrovkou cesta protažena, do Koutů nutno dojít pěšky. Příjemné překvapení z pozdní nadílky sněhu, jinak ale žádná sláva.

Info ze dne 19.4.
Redakce, vloženo 20.4.2017 9:22

Na trase z Ovčárny na Švýcárnu je úprava plánována před víkendem. Jak to bude s přístupností z Červnenohorského sedla těžko říct, středeční zprávy byly jen o tom, že je kvůli silnému sněžení uzavřena i silnice přes sedlo :-) Zdroj: importovaná data z Pradědu http://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded . Každopádně ve středu večer bylo nového sněhu, že zapadla i rolba: https://www.novinky.cz/domaci/435513-snih-odrizl-od-sveta-vysilac-na-pradedu-zapadla-i-rolba.html Informace z www.figura.cz "Cesta na Švýcárnu je prohrnuta a je schůdná pro pěší turisty a sjízdná na horských kolech." platila asi naposled v první půlce velikonočních prázdnin.

Info ze dne 25.3.
d, vloženo 25.3.2017 22:23

Ovčárna - Švýcárna
Ovčárna - rozcestník Praděd: Beze stopy (v poslední době normálka...), bramboračka.
Rozcestník Praděd - Praděd: Stopa zničena pěšími turisty.
Rozcestník Praděd - Švýcárna (asi až na ČHS): Dobrá dvoustopa, vhodné i pro skate, fatbike, pro bike ne.
Mokrý, relativně čistý sníh, minimum pasáží s blátíčkem. 100% pokrytí sněhem.
Kondiční běh OK. Mazání K22 + červený klistr.

Info ze dne 23.3.
Petr, vloženo 23.3.2017 18:21

Od Černého potoka - Císařská bouda - paprsek a Hřebenové partie je to ještě dobře sjízdné ale sníh je místy dost špinavý,u dojezdu před paprskem už je jen led a jehličí, to stejné od Černého potoka do Petříkova. Myslím že po víkendu už zde bude pro běžkaře konečná.

Dotaz
vladka, vloženo 20.3.2017 10:06

Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo neví, jak vypadá cesta od lanovky na Dlouhé stráně k elektrárně a zpět. Děkuji

Zodpovědět
Info ze dne 19.3.
Kamila, vloženo 20.3.2017 9:19

Zprávička z trasy Kouty - Petrovka, Červenohorské sedlo, Vřesová studánka, Vozka, Šerák rozcestí, Ramzová. V sobotu Kouty ráno v Koutech čerstvý mokrý sníh který rychle odtával kvůli dešti, na starších lyžích by se dalo kousek před Sokolkou nasadit, na nových cca 500 před Petrovkou, potom už pěkné, slušná vrstva mokrého sněhu a stopy. V neděli ráno čerstvá pěkně tvrdá strojovka z Červ.sedla směr Vřesová studánka, sněhu opravdu dostatek. Nikde vytátá místa, parádička. Hřebenovka směr Šerák luxusní nový sníh, všechny sjezdy velmi dobře sjízdné, šly jsme přes Vozku a tam velká krása, tvrdší krusta po které se fajně svištělo. Sjezd od Šeráku horší, k rozcestí nad Dobrou vodou sjízdné, potom už ne. Sjezdovka k dojezdu na vlak určitě skvěle posloužila:)) Nedělní krásné počasí s chladnějším vzduchem ale modrou oblohou rozhodně po vlahé sobotě potěšilo nejedno lyžařské srdéčko:) Doporučujeme, pokud se nijak výrazně neoteplí že by se roztopily spojky ze sedla směr Švýcárna apod.. hřeben bude bílý ještě dlouho. Kamila a Lucka

Info ze dne 19.3.
m, vloženo 19.3.2017 18:39

Skřítek-Pod Ztracenými kameny pěšky, led, bylo to o hubu, první kilometr směr Alfrédka led, pak lepší, stopa dost měkká, bruslení výrazně lepší. Když to srovnám s minulým týdnem mám pocit, že příští víkend už to na běžky nebude.

Info ze dne 16.3.
Martin, vloženo 17.3.2017 20:39

Ze Sedla na Praděd ze začátku špinavá stopa, pak dál lepší ale místy takové špinavější úseky, ale super jarní svezení. Sjízdné po celém úseku tam i zpět. Na Švýcárně nebylo v poledne kde sednout i ve všední den. Zítra má sněžit, tak snad není ještě konec zimy.

Info ze dne 14.3.
Martin, vloženo 15.3.2017 8:46

Dlouhé stráně okruh - lanovkou nahoru i dolů, okruhy jak krátký tak dlouhý stále pěkná stopa a užehleno pro bruslení - úprava rolbou po sobotním sněžení. Sněhu dostatek, hůlky se opírají o sníh, ne o podklad. Okruh přímo na hrázi odtáto až na asfalt. Odpoledne sníh hodně měkne - na klister, nebo bruslení.

Info ze dne 14.3.
Glik, vloženo 14.3.2017 16:19

Dnes trasa ČHS - Petrovka - Švýcarna - Praděd a zpět. Vyráželi jsme v 8:30 - stopa dobrá, upravená už od ČHS. Zpět jsme jeli okolo 11:30 - od Kamzíku to hodně tálo, stopa už celkem rozbitá a moc to nejelo. Máza: klistr SWIX KX35. Chce to vyrazit ráno. Bezva jarní lyžovačka. Luxusní počasí.

Dotaz
Petr, vloženo 14.3.2017 21:19

Ahoj, jaká je stopa mezi Pod Ztracenými Kameny a Alfrédkou?

Zodpovědět
Info ze dne 13.3.
Vasek, vloženo 14.3.2017 9:11

Hrebenovka Skritek-Vys.Hole-Ovcarna-Praded-Kouty.
pod ztracenky zmrzlé nutno pěšky,hřeben ideální podmínky nový sníh(nezledovatělé).Ovčárna-Petrovka upravená stopa. Dolu do Koutu jen asi do 1/2sjízdené po cestě,pak po zelené turistické pěšky

Info ze dne 12.3.
m, vloženo 12.3.2017 19:48

Ze Skřítku pod Ztracené kameny pěšky, směr Alfrédka strojová stopa a úprava na skate, od křižovatky Pod Zelenými kameny dvě strojové stopy, prý upravené až na Mravencovku. Sněhu méně, ale asi nejlepší úprava v sezóně, možná to bylo připravené na zrušenou J70. Kolem nuly, v55 a v60.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Běžecké tratě Suchá Rudná
Mapa, popisy i aktuální stav tratí v okolí Suché Rudné
Ejeseniky.cz - sekce běžecké trasy
Stručný popis několika běžeckých tras v Jeseníkách
Okolo Vrbna pod Pradědem
Rubrika "Kam a jak na běžky" s aktuálním zprávami na blogu Okolo Vrbna pod Pradědem

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji