Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 15.1.
fwj, vloženo 16.1.2017 21:01

Skřítek - Rabštejn - Hvězda - Traťovka - Annenský dvůr - Vikýřovice Jirsák
krásné svezení, na Rabštejně narváno ale polévka výborná, v zatáčkách nad AD pozor na vybrabané kamení

Info ze dne 15.1.
petr, vloženo 15.1.2017 17:15

Kouty nad Desnou - U obrázku - Uhlířská - Medvědí hora - Tetřeví chata - Rysí skála - Dlouhé stráně (horní) - Malá Jezerná - Pod Homolí - Margaretka - Tetřeví chata - Kouty n. D. - Pod Suchou horou - Poniklý potok - Kouty n. D.

Velmi rozporuplné pocity - příroda, počasí a klid fantastické. Stav, údržba a koncepce běžkařských tras katastrofa. Místo projíždění horních partií (okruh Stadion, částečně Mravenečník), které jsou v tomto počasí během pár hodin zaváté nebo naopak vyfoukané na asfalt by se mohla údržba soustředit i na níže položené oblasti, kde je taky dost sněhu a za tohoto počasí to má větší smysl. Udržovaná není ani jedna ze 3 (!) cest na ČHS, sjezd do Kout od Obrázku je pro běžkaře o život, je tam buď ledovatá sjezdovka nebo úzká a prudká turistická stezka. Proč rolba nejezdí do Loučné nad Desnou k oboře nebo od Margaretky k Uhlířské? Na druhé straně údolí je cesta přes Suchou horu a Knížecí cestu na Přemyslov místy vypluhovaná, místy 30 cm hlubočáku s vyjetými kolejemi.. (na mapy.cz pošlu echo, ať tyto všechny trasy vyjmou z režimu strojově upravovaná trasa)

Suma sumárum stálo to za to na úseku Obrázek - Uhlířská - Tetřeví chata a částečně i na okruhu Mravenečník (tam, kde to nerozdupali pěšáci).

Kdo si chce zaběžkovat v Jeseníkách, tak raději na Paprsek, Skřítek apod.

Info ze dne 14.1.
Aleš M., vloženo 18.1.2017 13:00

Ze Skřítku na Rabštejn (po lesní silnici modrá TZ), v pohodě sjízdná, na Rabštejně nával, upravená stopa na Hvězdu a dolů na Traťovku. Rolba jela až do křižovatky Nad Hraběšicemi. Dál vyšláplá stopa po žluté TZ na Anenský Dvůr (v prašanu dobrý sjezd). Jeli tam sice myslivci čtyřkolkou, ale moc to nedodělali. Přes louky až k Jirsákovi (Vikýřovice).

Info ze dne 14.1.
ZdeniM, vloženo 14.1.2017 22:46

Horní Město u Rýmařova projet rolbou okruh pod Dobrečovskou horou pro dvě stopy (ne na bruslení) přímo nám pod nosem:). Na Rýmařov přes Kamennou horu (až ke ski areálu v Rým.) pak projeto na jednu stopu i na bruslení (jen občas spíše v dolní úseku trošku kamínky -jen opravdu místy), jinak stejná úprava směřovala i z Kamenné h. na Žďárský potok a v dolním úseku na Janovice

Info ze dne 14.1.
fwj, vloženo 14.1.2017 21:31

(Rejhotice) - Přemyslov - Pekařov - H.Bohdíkov - Prameny - vrtule - pod Osikovem a Městskýma - sanatorka (Šumperk)
cesty z Přemyslova až na Pekařov prohrnuté, ale zůstalo tam dost na bezpečné jetí, silnice v Pekařově drhla, tak jsem to šlapal vpravo a pak až na úroveň sedýlka za Městskýma ( ani od Osikova nebyla stopa ), dost krásného prašanu, za mnou jel ještě jeden blázen, tak už tam nějaká stopa je :-)

Info ze dne 14.1.
petr, vloženo 14.1.2017 20:44

Vikýřovice: Na loukách najeto skútrem asi 5 km stop, pěkné svezení, přes noc to umrzlo. Většina trasy se dá jet soupaž, na trénink na laufy ideální.

Dotaz
Turista, vloženo 14.1.2017 20:33

Nezná někdo stav sněhu a stop z Hvězdy přes Malou Hvězdu na Vrbno,popř. Suchou Rudnou? Díky

Zodpovědět
Info ze dne 13.1.
petr, vloženo 13.1.2017 21:23

V Koutech nad Desnou a na Přemyslově na to zatím dost dlabou, takže náhradní trasa:
Vikýřovice-Anenský Dvůr-Traťovka-Hvězda-Rabštejn-Skřítek-Hvězda-Vikýřovice

Zpočátku těžké prošlapávaní, u Hvězdy již projelo více lidí, stopa celkem OK. Odpoledne jela rolba z Hraběšic, ale bohužel celý úsek Nad Hraběšicemi-Hvězda zprasila, takže od lidí vyjetá stopa byla pryč :-( Stopovač položila až kousek za Hvězdou a vytvářela stopy na Rabštejn a Skřítek přes Alici. Možná toho do večera najela víc, třeba i ten úsek do Hraběšic... Zpátky od Hraběšic nějaký idiot musel jít pěšky ve vyjeté stopě, takže k Anenskému Dvoru dost o hubu. Tam ale příjemné překvapení. Někdo z Vikýřovic najel skútrem dost stop na loukách nad Vikýřovicemi směrem ke Krásné. Už byla skoro tma, takže jsem nezmapoval kam se dá dojet, ale pro běžkaře se Šumperka je super, že se nemusí trmácet na Skřítek, aby se projel. Zítra si tam asi zajezdím, jestli to přimrzne, tak to bude luxus. Škoda, že rolba z Hraběšic nesjede po žluté k Anenskému Dvoru, sněhu tam je myslím dost.

Info ze dne 11.1.
Lenochod, vloženo 11.1.2017 19:27

Okruh kolem Mravenečníku a potom už za tmy dolů do Koutů. Nahoře krásně upraveno, na západní straně místy nepříjemně foukalo a stopa lehce zapadávala. Občas trochu jehličí a bukvic, ale nic hrozného, stejně to brzy zasype nový sníh. Nepotkal jsem živáčka a podle stop tu za celý den proběhli jen dva lyžaři, takže jestli nepotřebujete hospodu, je to ideál. Manšestr na bruslení perfektní. Sjezd dolů po tmě byl trochu adrenalin, ale je to stažené a na tom prašan, takže se dá.

Dotaz
frantisek, vloženo 9.1.2017 17:33

Ahoj. Nevíte někdo jak to vypadá kolem Suché Rudné? Děkuju za info

Zodpovědět
Info ze dne 8.1.
Tom, vloženo 10.1.2017 18:35

Ahoj.Jel jsem 8.1.z Třemešku na Hvězdu a potom na Skřítek.Sněhu docela málo v lese trpí skluznice,od Hvězdy stopa udělaná ratrakem,cca 200metrů nad Hvězdou už slušné podmínky.Stopa je i z Hvězdy směrem na Rabštejn(co jsem viděl z rozcestí).
(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 10.1.: Nemáte někdo informace, jak to vypadá se sněhem mezi Skřítkem a Rabštejnem?)

Dotaz
Zbyněk, vloženo 9.1.2017 21:56

Nasazeno ve Vikýřovicých- zastávka u penzionu, okolo Anenského dvoru, Krásného a letiště spousta stop od lidí. Jen výjimečně vystupuje hlína nebo kamení.

Zodpovědět
Info ze dne 8.1.
Tom Divila, vloženo 9.1.2017 20:32

Suchá Rudná - Malá Hvězda. Většinou pěkně upravená stopa pro klasiku, je tam tak 10-15 cm sněhu. Na několika málo (asi 3) prudších místech se objevují vyplužené drobné kameny, takže si dejte po cestě dolů pozor, rozhodně to ale není žádná hrůza. Každopídně díky moc za v daných sněhových podmínkách velmi dobře upravenou stopu.

Info ze dne 8.1.
fwj, vloženo 9.1.2017 19:54

Velké Losiny - Prameny - nad Kopřivnou - pod Osíkovem a Městskýma - Šumperk ( za starodávna významná šumperácká trasa ) nasadil jsem pod Dianou na odbočce modré, ale jel zleva, sundal u Sanatorky, ( poponesl pod lomem ) cesty pod Městskýma prohrnuté, ale s opatrností sjízdné, podobně jako vyfoukané pláně nad Kopřivnou, občas se objevila nějaká stopa, zpod Osíkova už byla trvale, nejhezčí sníh od Diany na Prameny a od okraje lesa pod Osíkov, lepší základ by se hodil všude, ale po těch letech..., výhledy překrásné

Info ze dne 8.1.
Jeník Kubeček, vloženo 9.1.2017 9:35

Skřítek: okruh přes Hvězdu a Alici najetý, i na skate, ale často vykukovaly drobné kamínky.
Okruh kolem Závory moc pěkný, bez kamínků.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Videa z výletů na běžkách
ukazující (ne)aktuální podmínky, ale i pohledy do okolí. Zatím z Krušných hor, Jeseníků, Jizerek, Šumavy a okolí Prahy. K tomu i mapky výletů.

Odkazy k oblasti

Běžecké tratě Suchá Rudná
Mapa, popisy i aktuální stav tratí v okolí Suché Rudné
Ejeseniky.cz - sekce běžecké trasy
Stručný popis několika běžeckých tras v Jeseníkách
Okolo Vrbna pod Pradědem
Rubrika "Kam a jak na běžky" s aktuálním zprávami na blogu Okolo Vrbna pod Pradědem

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji