Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.2.
Tomasso, vloženo 20.2.2017 17:40

Petříkov - Paprsek a zpět. Sněhu dost už od spodního parkoviště v Petříkově. Krásná stopa a upraveno i na bruslení. Bez klistru to nahoru nedrželo, ale potom Amerika :-) Okruhy na Paprsku jsem nestihl, takže nevím.

Info ze dne 19.2.
Gába, vloženo 20.2.2017 9:22

Červeňák - Švýcárna - Praděd a zpět
Zmrzlý podklad, na tom pár cm prašanu, jelo se moc dobře. TAM je to pořád do kopce, ale žádný hardcore, dalo se i bruslit, navíc s občerstvěním na Švýcárně a na Pradědu. ZPĚT super sjezd, občas malinko zledovatělý, ale dá se to zvádnout i s těhotenským břichem (já jsem důkazem :). Navíc k večeru nově protažené stopy z Pradědu rozcestí - Švýcárna. Super, doporučuji.

Info ze dne 19.2.
JirkaS, vloženo 19.2.2017 19:08

Ramzová-Petříkov-Smrk-Mates-Luční vrch-Lesní bar-Horní Lipová: po odbočku z Magistrály na Smrk zledovatělé, stopa upravená, dále přes Smrk stopa vyjetá dobrá, prašan, ažůro, panoramata, výborné pomínky, cca 1km před lesním barem led+asfalt pouze pěšky, na baru občerstvení všeho druhu, dolů do Horní Lipové pak už pouze led takže pěšom a pěkně pomalu, celkově ale parádní vejtet....

Info ze dne 18.2.
milena, vloženo 21.2.2017 14:37

(Odpověď na dotaz uživatele Vašek z 20.2.: Ahoj, sim nevite jak je to meyi Serakem a CHS? Jeto tam na bezky oka? Diky predem) V sobotu to bylo sjízdné.

Info ze dne 18.2.
Martin K., vloženo 18.2.2017 22:30

Dnes skřítek - pod ztracené kameny - zelené kameny - alfrédka - zelené kameny - potok - škaredá jedle - skřítek. Měl jsem lyže na skate pod ztracené kameny stromečkem. Potom neprotažená cesta tzn. dřina v hlubším sněhu, na klasiku to bylo v pohodě. Až dole od potoka ke škaredé jedli protaženo rolbou - nádherné svezení.

Info ze dne 18.2.
fwj, vloženo 18.2.2017 21:32

ČHS - Švýcárna - Figura - hl.hřeben - Ztracené - pod Zelenými - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek
V40, ze sedla čerstvá strojová, pak se ztratila, připadlo a vcelku se to spojilo s podkladem, takže všude jetelné, ale trochu divný sníh, ke konci obměklý a pokapaný ze stromů, na hřebeni jsem nestihl ažůro, dohlednost min. 5 tyčí, chvílemi takové to blbé světlo ve kterém nevidím muldy, výhledy dolů na bruntálskou stranu

Info ze dne 18.2.
Michal, vloženo 18.2.2017 15:40

Skřítek-Alfrédka, kolem 0, 5-10 nového sněhu, v lese méně. Zapadaná strojová stopa prošlapaná běžkaři, skate v hlubším sněhu. Mazal jsem jen fialový swix a moc jsem to netrefil (měl jsem kombinovat). Alfrédka (jak se píše na dveřích) je zavřená z důvodu zdravotního stavu majitele. Manželka jela na Hvězdu, stopy byly protažené. Uvidíme co obleva.

Info ze dne 18.2.
zbartos, vloženo 18.2.2017 11:18

V Jeseníkách napadl nový sníh na zledovatělý podklad, takže se už dá běžkovat lépe ! Aktuální foto z okolí Švýcárny při akci Skřítek - K. Sněžník (67 km) viz https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208825502610402&set=a.10204829319188314.1073741826.1098804290&type=3&theater .

Info ze dne 14.2.
Petr, vloženo 15.2.2017 10:17

Trasa Vřesová Studánka - Sedlo pod Vřesovkou - Trojmezí - Keprník - Pod Keprníkem - Černava lanovka: prakticky nesjízdné. Možná tak leda na skialpech. Až na tři velmi krátké úseky jsem šel pěšky. Dolů z Černavy na Ramzovou přes rozc. Nad Dobrou vodou ledové plotny, nedalo se po tom skoro ani jít.

Info ze dne 14.2.
Petr, vloženo 15.2.2017 8:27

(Odpověď na dotaz uživatele kuba z 14.2.: zdravím, jak to vypadá na Skřítku prosím? popř. tip na dopravu z Olomouce, je nutné využít kombinaci vlak - bus?)
14.2. - Ze Skřítku 7:00, poněkud vymrzlá stopa, teplota odhadem -3°C, modrý vosk (používám Toko) držel dobře, ve stopě trochu jehličí. Nahoru na Ztracené kameny a Pecný se to dalo v poho vyšlápnout, jen jednou bylo nutno sundat běžky asi na 300-400m. Z Oomouce nutno kombinovat dopravu, jediný bus co tam stojí je linka Ostrava - Šumperk. Já jel vlakem v 5:13 do Zábřeha, pak dalším vlakem do Šumperka a pak busem. Dá se i přes Rýmařov busem z Olomouce, v Rýmařově přesednout.

Info ze dne 11.2.
Aleš M., vloženo 13.2.2017 7:44

ČHS, modrá –Skalní tabule – U Výrovky po zkratce – Kamzík – Švýcárna – Kamzík – Petrovka – Kouty.
Podklad tvrdý, do toho napadaná námraza ze stromů tak 5 mm, stopa rychlá, zkratka poněkud rozbitá hlubokými stopami při oblevě, stoupání na Slatě ustojitelné, vzhledem k oblačnosti jsme Praděd zamítli. Zpět ke Kamzíku sice pěkný sešup, ale šlo to ustát. Hodně pěkné svezení k Petrovce, do Koutů to šlo, nicméně podklad poněkud poničený nějakým snowboardistou, který vyryl místy hluboké rýhy. Odpoledne mírná přeháňka, díky níž se stopa trošku sklidnila a šlo i připlužit.

Info ze dne 11.2.
Ziriath, vloženo 11.2.2017 22:11

Prameny Javorné (Z Mikulovic), Rejvízbílá trasaDětřichov - Naprostá tragédie, nedá sa. Sníh místy zcela chybí, jinde jen namrzlá vrstva, jet se dá jen na krátkém úseku. Podle zimní mapy na mapy.cz je za Rejvízem strojově upravovaná trasa, ale kdybyste to viděli, jistě uznáte, že tam vlastně není vůbec co upravovat. Na této závětrné straně Jeseníků tuhle zimu sníh ani tak neslezl, jako spíše vůbec pořádně nebyl.

Info ze dne 11.2.
MK, vloženo 11.2.2017 20:22

Skřítek-Hvězda a zpět, -2, vymrzlá stopa, od rána spadlo pár vloček nového sněhu, překvapivě dobrý odraz, rychlé, v lese špinavá stopa.

Info ze dne 11.2.
VitaZ, vloženo 11.2.2017 20:07

Dnes okruh Mravenečník - lanovkou nahoru (bohužel teda za 250,-, doporučuji aspoň využít skibus od nádraží), poté na Tetřeví chatu a nahoru k nádrži. Stopa a vše okolo velmi tvrdé ale jelo to dobře, nebylo to zmrzlé ani nějak moc nepodkluzovalo. Dookola kolem nádrže se nahoře moc nedá, z druhé strany místy vyfoukané až na asfalt. Sjezd od nádrže dolů na okruh přes Okení štolu velmi pěkný, nikde to nebylo vydřené, stopa super. U Margaretky jsme se rozhodli nejet zpět nahoru na Tetřeví ale už dolů směr Kouty. Nedoporučuji, není to prohrnuté, velmi hrbolaté bez šance plužit. Pod Tetřeví chatou jsme se napojili zpět na urolbovanou trasu a v pohodě až k U obrázku. Odsud jsme dojeli nad Loučnou, vcelku se to pomalu dalo, víceméně už ale hodně zledovatělé. Opatrně kolem cesty se dalo dojet až ke značce Loučná. Celkově dobré, hlavně nahoře, doporučuji se držet prorolbovaných tras, mimo to nemá smysl, všechno je jak beton a nedá se brzdit. Během dne začalo sněžit, zítra to mají zase projet, takže to bude asi velmi dobré.

Info ze dne 11.2.
Romanv, vloženo 11.2.2017 16:33

Ovcarna-Svycarna-ČHS-Vřesovka-Keprnik-Šerak-Ostruzna. Az po Vresovku parada. Tvrde ale pritom ne ledovate. I sjezd za Svycarnou na pohodu. Dole kolem ČHS ve stope misty zrcatka ale dalo se krasne. Od Vresovky na Serak je to proste turistika. Necekejte zadne rozumne stopy. Sjezdy a prudke vystupy doporucuju pesky protoze je to vypluzene na led. Navíc jsou tam z naveji pekni velbloudi:). Z Čerňavy do ostruzne hruza jak se odpoji modra na ramzovou tak se jede po zmrzle hrbolate od pesaku potapane ceste. Moc se v tom pluzit nedalo. Lepsi asi jet na ramzovou.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Běžecké tratě Suchá Rudná
Mapa, popisy i aktuální stav tratí v okolí Suché Rudné
Ejeseniky.cz - sekce běžecké trasy
Stručný popis několika běžeckých tras v Jeseníkách
Okolo Vrbna pod Pradědem
Rubrika "Kam a jak na běžky" s aktuálním zprávami na blogu Okolo Vrbna pod Pradědem

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji