Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.4.
Honza, vloženo 8.4.2018 9:59

Brzo ráno pěšky od parkoviště po sjezdovce nahoru a od sedmi hodin už jsem jel od Slaměnky až na Mokřiny po paradně umrzlém manžestru. První stopa byla moje. Vlastně i druhá a třetí než se objevilo prvních 5 nadšenců. Tuhle trasu jsem jel skoro třikrát. Krasně čisté a bez bordelu. Sníh byl hodně rychlej. Kde svítilo sluníčko od rána tak kolem 10 začlo měknout. Lepší zakončení sezony si nedokažu ani představit. Naprostá paráda a užasné počasí to ještě podpořilo. A tímto bych rád poděkoval za skvělou práci, úpravu a vše kolem toho :-) Už se těšim na další zimu. Mějte se

Info ze dne 1.4.
Škary, vloženo 2.4.2018 0:49

V neděli Dolní Morava - s lyžema v ruce parkoviště Pod Klepým - Prameny Lipkovského potoka - pak už s lyžema na nohách sedlo Puchača - po červené s odbočkou na Schronisko a pak nahoru na Sněžník - dolů na Stříbrnické sedlo - Sušinu - Mokřiny - 7 cet - U včelína - a přes Vyhlídku zpět na Dolní Moravu.
Občas jehličí a větve, ale sjízdná bude většina ještě alespoň do středy. Na duben dobré podmínky.

Info ze dne 30.3.
Lenochod, vloženo 31.3.2018 10:08

Z parkoviště pod Klepáčem pěšky po červené na horní část Zbojnického okruhu, pak už na lyžích na rozloučenou se sezónou pod Malý Sněžník a zpět. Byl jsem až odpoledne, kdy to měklo, ale úsek sedlo Puchač-pod Malý Sněžník bylo stále výborné. Ostatní také na tuto roční a denní dobu fajn, ale už přeci jen dost špíny a tahalo to za nohy. Děkuji obci Dolní Morava za skvělou práci při údržbě tras po celou sezónu a těším se na příští. Skol!

Info ze dne 30.3.
Honza, vloženo 31.3.2018 8:38

Ráno od závory kus pěšky a cca 1km před Vileminkou se dá už jet na jedníčkových lyží. Krásně přimrzlý manžestr a zařezával jsem do něj hezky první stopu. Za Mokřinama jsem se otočil a jel zpět. Kde to bylo i později ve stinu tam to frčelo.Na sluníčku to dávalo trošku zabrat.Potkal jsem asi 20 lidí. Na závěr dubna parádní podmínky. Díky, díky za supr úpravu

Info ze dne 27.3.
Jef, vloženo 27.3.2018 19:58

Dnes večer okruh Zbojnická,poprášeno novým sněhem,všude souvislá vrstva sněhu,pěkné svezení.

Info ze dne 25.3.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 26.3.2018 0:22

Info od Marka:
Za mě poslední vyjížďka. Od parkoviště Pod Klepáčem pěšky přímo k prameni Lipky. Odtud už na lyžích do sedla Puchače a pod Malý Sněžník. Kromě jednoho místa hned na začátku, kde je to pod stromama na hraně, všude snehu dost. Stopa parádně tvrdá, ale jak fučí , tak dost svinstva . Zpátky ze sedla ještě po hřebeni na Klepáč, ale to moc na běžky není, navíc dost foukalo a ani výhledy se kvůli mrakům nekonaly. Na parkovišti -1°C, dole je to firn a led, nahoře je ještě normalni snih. Celkově hodně rychlé, mazal jsrm klistry Rex gold + univerzal a docela to drželo, jen to chce si hodně hlídat odraz.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897261193778801/

Info ze dne 24.3.
Tonda, vloženo 24.3.2018 12:42

Dnes ráno okruh Zbojnická: včera projela rolba - umrzlý manšestr s popraškem. Ve spodní části je pár míst kde je potřeba dát pozor na skluznici, ale dá se. V horní části perfektní! Pro mě krásné zakončení sezóny a velké diky všem, kteří se podílejí na úpravě stop.

Info ze dne 20.3.
Ester, vloženo 21.3.2018 2:53

Zbojnicky okruh skate, spodní část nic moc-hodně jehličí, vetviček, vršek parádní

Info ze dne 11.3.
Per Bej, vloženo 13.3.2018 16:11

Přejezd od bobové dráhy přes Slamník Mokřiny - zatáčku smrti na Návrší v sobotu. V neděli z Návrší na Stříbrnické sedlo - modrá hřebenovka a ze Sušiny přejezd přes Uhlisko na vrstevnicovou cestu a dále směr k Vilemínce a po žluté na DM k závoře.
Okruh Sněžníkv sobotu bez úpravy, projeto od lesáků, šutry nečouhají, ale ve stopě občas nepořádek )jehličí a piliny), průjezd ale jde. Od Kaskád Malé Moravy a dále směr U Včelína nádherná upravená stopa. To platí o zbytku cesty až po Návrší a Stříbrnické Sedlo. modrá hřebenovka je projetá od běžkařu a skialpů. Z pod Uhliska a kolem Vilemínky až cca 500 m před závoru souvislá sněhová pokrývka bez šutrů. posledních 500 m vodnatá, ale stále souvislá stopa. Sníh mokrá, velmi, bylo to na klistr, bruslit se také dalo. Na nadcházející víkend to určitě bude ještě na jízdu a možná i ten další.

Info ze dne 11.3.
FCB, vloženo 11.3.2018 22:48

Dnešní skate ze Slaměnky na Mokřiny a zpět se "sjezdem" na D. Moravu.
Počasí sice luxusní, ale stopa hodně měkká a v těžkém sněhu šlo bruslit dost ztěžka. Jinak ale ve vyšších partiíchsníh čistý, akorát níže od Vilemínky po závoru už nějaké jehličí a větvičky. Ale sněhu dost až k závoře, jen kousek před ní už občas kamínky a voda ve stopě. Sice dřina, ale spokojenost :-)

Fotky zde: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/889224364582484/

Info ze dne 8.3.
Jef, vloženo 8.3.2018 20:07

Dnes večer okruh Zbojnická-nový sníh,čerstvá strojová stopa,lehce přimrzlá,byla to pěkná rychlá jízda.Na kopcích krásná zasněžená krajina.

Info ze dne 1.3.
FCB, vloženo 1.3.2018 21:52

Dnes odpoledne skate z Dolní Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Stopa pošlápnutá pouze běžkaři, takže na klasiku OK, ale skate mizerie. Navíc ve stopě spoustu jehličí a větviček. Personál chaty mi nedokázal odpovědět, zda budou na víkend stopy protaženy. Doufejme, že jo.

Info ze dne 21.2.
FCB, vloženo 22.2.2018 7:28

Dnes po obědě že Slaměnky na Návrší a zpět, pak kolem Vilemínky dolů k závoře.
Stopa přemrzlá rychlá čerstvě upravená. Pouze od Slaměnky k Pod Babuší narušena pešími. Takže parádní svezení a luxusní počasí. Díky za úpravu, užil jsem si to

Dotaz
Libor, vloženo 19.2.2018 9:07

Ahoj, o víkendu jedeme přejezd Ramzová - Parsek - Kladské Sedlo - Návrší a dál na Dolní Moravu.

Jak to tam vypadá na skate (mám na mysli hlavně část kolem Kladského sedla na návrší). Dá se to? Nebo vůbec ne? Díky za info!

Zodpovědět
Info ze dne 10.2.
Libor, vloženo 19.2.2018 8:54

Pardon, myšleno Kladské sedlo.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Běžky na Dolní Moravě
Informace o aktuální úpravě a plánech úprav tratí v okolí Dolní Moravy
Dolní Morava - běžecké tratě
Mapa běžeckých tratí v okolí Dolní Moravy i jinde v oblasti Kralického Sněžníku.