Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.2.
FCB, vloženo 22.2.2018 7:28

Dnes po obědě že Slaměnky na Návrší a zpět, pak kolem Vilemínky dolů k závoře.
Stopa přemrzlá rychlá čerstvě upravená. Pouze od Slaměnky k Pod Babuší narušena pešími. Takže parádní svezení a luxusní počasí. Díky za úpravu, užil jsem si to

Dotaz
Libor, vloženo 19.2.2018 9:07

Ahoj, o víkendu jedeme přejezd Ramzová - Parsek - Kladské Sedlo - Návrší a dál na Dolní Moravu.

Jak to tam vypadá na skate (mám na mysli hlavně část kolem Kladského sedla na návrší). Dá se to? Nebo vůbec ne? Díky za info!

Zodpovědět
Info ze dne 10.2.
Libor, vloženo 19.2.2018 8:54

Pardon, myšleno Kladské sedlo.

Info ze dne 10.2.
Sovik, vloženo 11.2.2018 9:40

Včera přechod Kralického sněžníku. Od Slaměnky, pod Babuší, Podbělka, Sušina, Stříbrnická sedlo hřeben prošláplý od běžkařů, místy i docela pěkná stopa. Sjezdy v prašanu, padá se jako do peřin. Od sedla na vrchol vydupané koryto od všech. Sjezd z vrcholu k Malému sněžníku cik cak lesem v prašanu, cca pod Hraničními skálami už upravená stopa až nad Větrný vrch. Potom sjezd po loukách do Velké Moravy. Celý den dole mlha, ale už od Babuše nahoru bylo úplně azuro. Až kolem poledne se mlha zvedla i na vrcholy. Celkově OK, ale asi by to bylo lepší na skialpech. Vhodné spíš pro turisty než pro milovníky upravené stopy.

Info ze dne 6.2.
Pida, vloženo 7.2.2018 11:45

Včera jsem vyjížděl z Horní Moravy po Okruhu Sněžník přes kaskády Malé Moravy. U Čtyř rohů, Slamník a Jesenickou magistrálou přes U Vilemínky zpět do Dolní Moravy.
(Od Horní Moravy až po kaskády Malé Moravy rozježděná trasa a v nižších polohách méně sněhu). Od kaskád Malé Moravy krásně upravená stopa jak na klasiku, tak na bruslení s cca 1-2 cm popraškem, takže ideální podmínky. Navíc krásné azuro s minimem lidí. Teplota hluboku pod nuou, takže určitě vyražte, sníh je zmrzlý, takže rychlý. Krásně se povozíte.

Moje včerejší trasa:
https://www.strava.com/activities/1395075477

Info ze dne 4.2.
Honza, vloženo 4.2.2018 15:52

Od závory kolem Vileminky nahoru, Sedm cest, U čtyř rohu k zatačce smrti. Nahoru na mokřiny kde je v předposlední zatáčce málo sněhu, ale ten usek je vždycky kritický. Ve stopě až na asfalt. Z Mokřin na Sedm cest a dolů ke Kaskádám malé Moravy, Včelín a nahoru k Babuši a zpět už jenom traverzem a sjezdem do Dolní Moravy. počasí luxus. Krásně svítilo, ale kolem 12 se nasunuly mraky. Trať byla parádní jelo se dobře a bylo jen pár lidí

Info ze dne 28.1.
VitaZ, vloženo 29.1.2018 8:25

Dvoudenni trasa Paprsek-Dolni Morava. Na Paprsku kolem 0°C, sjezd na Medvedi boudy upraveny, z Boud na Kladske sedlo pekne projeto, do kopce to chtelo cerveny ktery perfektne drzel. V miste kde potok tece trasou nutne jit kousek lesem nebo prenest. Sesup pred Kladskym sedlem se dal vpohode sjet, dobre se pluzilo. Pred sedlem to hodne talo, stopa pomalejsi, dost vetvicek. Mezi Kladskym sedlem a Navrsim pekna stopa na klasiku i na skate. Z Navrsi dojizdime pres Stvanici do Stribrnic kolem lanovek, dojet se dalo az dolu, je to ale na hrane. V Ne lanovkou na Stvanici, extremni vichr a mlha. Nadjizdime lanovku a jdeme horem na Mokriny. Rolba tu asi ve CT jela, zmrzle korytko s vetvickama, dolu bych to jet nechtel, nahoru docela ok. Pred a dal od Mokrin krasna stopa, je pod nulou, mlha. U Sedmi cest to balime a mirime dolu na Kaskady Male Moravy, paradne projeto a super sjezd. Od cca 800m a niz teplota stoupa a snehu rapidne ubyva, hodne mrholi. Okruh Sneznik projet autem v delce asi 2km. U Smolkova mostu mirime po silnici dolu do Dolni Moravy. Dojeli jsme az do vesnice, na loukach uz jen minimum snehu, s oteplenim vsechno sleze. Cca 45km, pekne projeti na tuto "zimu", nad 800m je snehu jeste hodne, nize to s oteplenim a mrholenim asi pujde do kytek. https://mapy.cz/s/2m32Z

Info ze dne 26.1.
Petr M., vloženo 26.1.2018 17:25

Kralická magistrála, okruh pod Slamníkem. Sněhu dost i na áčkové lyže, úprava tras perfektní až na horní rovinnatý úsek Kralické magistrály, kde do bruslařského pruhu vyryla nějaká čtyřkolka místy i dost hluboké koleje. Takže na klasiku OK, na bruslení nic moc.

Info ze dne 20.1.
olda, vloženo 21.1.2018 19:50

Sněhové podmínky vynikající, nahoře magistrála strojově jakžtakž upravena, ovšem dole od Závory, Babská nic. Snad jen kdyby se více snažili o strojovou úpravu tak, jak sdělují veřejnosti.

Info ze dne 20.1.
fwj, vloženo 21.1.2018 19:50

jak teď jezdívá rolba přes Kladské sedlo směrem na kapličku, tak tam nemám moc radost z toho sešupu na Rampu, zkusil jsem pokračovat po té vrstevnicové cestě dál a za 15min jsem byl i se šlapáním stopy zpátky na hranici u patníku 61/7, šlo by to trefit i lépe, takhle jsem se chvíli po hranici vlastně vracel, po hranici samo není strojová ( spíš sněžnicová ), ale třeba se tato info někdy někomu bude hodit

Info ze dne 20.1.
Bořek, vloženo 20.1.2018 20:26

Včera v noci projeto všechno, dnes od 8 hod sněžení a připadlo 10 - 20 cm čerstvého sněhu. Na klasiku si lidi stopu prošlápli, skate byl utrpení v hlubočáku. Přesto všechno pěkné podmínky, sněhu metr, možná i víc. Jel jsem po svážnicích mezi sjezdovkami nahoru na Vyhlídku Kaskády Nad Zatáčkou U Sedmi cest Pod Chlumem po svážnicích dolů. Počítám ale s tím, že podmínky byly minimálně podobné všude. Dokud neprojedou znova, super to nebude.

Info ze dne 14.1.
FCB, vloženo 16.1.2018 20:52

Dopoledne od parkoviště Pod Klepáčem spodní cestou na Zbojnickou chatu a vrchní zpět včetně zajížďky pod Malý Sněžník. Výborné podmínky upraveno na klasiku i skate. Asi dvě místa kde protékal potůček, ale šlo to objet. Sníh přimrzlý, takže to bylo rychlejší. Paráda !!!

Info ze dne 14.1.
Fanda Běžkař, vloženo 15.1.2018 12:09

V neděli Hynčice nástup Štvanice - magistrála přes Zatáčku smrti a Mokřiny na Slaměnku (Dolní Morava) a zpět. Podmínky opravdu ideální (tuto sezonu mi přišly nejlepší). Tvrdý podklad s cca 1cm popraškem. Bez větší újmy na lyžích. Krásné počasí. Směr z Hynčic na Návrší jen cca 500m od Hynčic sjízdných, pak je sníh odhrnutý technikou.

Info ze dne 13.1.
Jan Ondroušek, vloženo 14.1.2018 10:39

Kolem Paprsku všechny trasy super upraveny. Sice víc lidí, ale zimní počasí, jen sluníčko chybělo. Tady z nížiny se ani nechce věřit, že je zima a taková parádní. Osobně Velký Šengen, Smrk a okolní trasy. Vše v pohodě.

Info ze dne 13.1.
Honza, vloženo 13.1.2018 16:42

sobotní parádní skejt od závory nástup asi kilometr za. Jde to i dřív kdo nemá rád svoje lyže. Paradně upravené až na Mokřiny, sjezd k zatačce smrti, opatrně dál směr Nad Štvanicí a tam je to směrem na Návrší vytrnuté traktorem. Nechápu důvod jinak by to bylo luxusní. Dál směrem na Padesátku, 2 krát potok nutno sundat. Od Padesátky na vojenskou silnici asi 600m jen projeto rolbou bez ůpravy a přitom tam je minimalně půl metru sněhu. Důvod? Mockát díky za skvělou upravu tratí. Vše krásně čisté bez bordelu na trati

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Běžky na Dolní Moravě
Informace o aktuální úpravě a plánech úprav tratí v okolí Dolní Moravy
Dolní Morava - běžecké tratě
Mapa běžeckých tratí v okolí Dolní Moravy i jinde v oblasti Kralického Sněžníku.