Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 25.3.
Lenochod, vloženo 25.3.2017 20:54

Krásně upravená a dopoledne vymrzlá horní trasa magistrály ze Slaměnky k Vilemínce a zpět. Nenechte se odradit mizerným nástupem k lavičkám, většina trasy byla parádní a bude jistě i zítra, protože vydrželo docela chladno i odpoledne. Sníh chybí jen na dvou krátkých vyfoukaných místech, dalších pár desítek metrů je už jen šlupička sněhu, ale zbytek je stále moc pěkný a sníh většinou i čistý a pěkně to frčelo.

Info ze dne 14.3.
Lenochod, vloženo 14.3.2017 16:23

Lanovkou nahoru a pak po horní cestě a k Mokřinám a lanovkou zase zpět. Díky za čerstvou perfektní úpravu, dopoledne nádherná stopa na klasiku. Ve stinných partiích na tuhý vosk, na sluníčku to rychle měklo a natávalo, takže buď soupaž nebo bruslit nebo šupiny. Ale v dalších dnech už to asi bude na klistr. Zatím jen jedno vyfoukané místo, kde vylézala hlína, jinak skoro všude hromada sněhu, jel jsem na jedničkách. Sezóna tedy ještě nekončí.

Info ze dne 11.3.
Sibyla, vloženo 11.3.2017 21:18

Okruh Zbojnická dnes parádní, lyže lze reálně nasadit Pod Sršňovkou. Babo raď co mazat - dolní cesta na klistr, horní na tuhý - připadl nový sníh! Obecně horní cesta naprostá paráda, doporučuju.

Info ze dne 11.3.
fwj, vloženo 11.3.2017 20:08

H.Morava - lanovka - včelín - štěrk - za Mokřiny - zpět štěrk - lavičky - po okružní dolů
poprašek na tvrdším podkladu, šikovně upravené, až nečekaně dobré, i když mi to moc nejelo a kde byl slunce/stín tak to cukalo, sjezd příjemný, led jen vyloženě na konci, sundával jsem na dohled od závory

Info ze dne 5.3.
Martin, vloženo 5.3.2017 22:05

Slaměnka - Mokřiny a zpět přes Viléminku na Dolní Moravu. Mokrý sníh, na některých místech mezi Slaměnkou a Sedmi cestama špinavé od jehličí a pak dole od Viléminky do Dolní Moravy místama už téměř nesjízdné, občas led, hodně špíny, někde leze i asfalt. Ale jinak parádní jarní sklouznutí

Info ze dne 5.3.
xaws, vloženo 5.3.2017 20:57

Okruh Zbojnická + Kraličák.
spodní cesta plná jehličí, listí, šišek a místy bez sněhu, horní cesta lepší ale jen po pramen Lipkovského potoka. Pak není sníh.
Odbočka nad Zbojnickou chatou-statní hranice dokonce se stopou pak už jen prošláplé od sněžnic. Z karličáky z5 přes polskou cyklostezku-neprošláplý, ale projeto 4kolkou s pásy jelikož polská army měla pod Malým Sněžníkem bivak :-)
S výhledem počasí to už příští týden nepude.

Info ze dne 4.3.
Jef, vloženo 4.3.2017 19:02

Dnes ráno okruh zbojnická,spodní cesta hodně jehličí a bukvic,místy málo sněhu,vrchní cesta vcelku dobrá,ale vypadá to na poslední běžkování.

Info ze dne 28.2.
Milan Horak, vloženo 28.2.2017 22:51

dnes Stříbrnice - Návrší po asfaltce bez sněhu, dále na Králický Sněžník - starý sníh přemrzlý, ale měkký povolený pomalý, nepropadalo se to a dalo se jít i pěšky

Info ze dne 25.2.
FCB, vloženo 25.2.2017 20:05

Dnes ze Slamníku na Mokřiny a zpět, pak po Jesenické magistrále dolů k závoře.
Na Mokřiny stopa paráda, včera upravena a přes noc lehce poprášena novým sněhem.
Jesenická magistrála už trochu horší, více ledovatá a asi na dvou místech lezou šutry. Někde taky spadané kamení ze svahu, ale vše se dá v poho. objet. Největší oříšek byl se dostat z okruhu Mokřiny na Jesenickou magistrálu. Překonat sjezdovku ze Slamníku byl na běžkách opravdu masakr. Je to hodně ledovaté.
Od Vilemínky k závoře byla stopa plná větviček a šišek, ale nic co by nějak narušilo celkový dojem z dnešního výletu. Super, užili jsme si to !!!

Info ze dne 19.2.
Martin, vloženo 19.2.2017 22:31

Dolní Morava - Viléminka - propojka na okruh Zbojnická - okruh a zpět po stejné. Ze začátku místy trochu zledovatělé ale pak už prašan, dalo se na skate i klasiku v pohodě. Propojka od Viléminky na okruh Zbojnická byl trochu zasněžený, rolba to tam projela asi před sněžením, ale občas neuškodí se trochu vyrochnit v čerstvém prašánku. Povedený výlet

Info ze dne 12.2.
Honza, vloženo 12.2.2017 18:16

nasadil jsem bruslení kousek za závorou a jel na Vileminku tam doleva na Zbojnický okruh.Nahoru v pohodě.Za Zbojnickou chatou v tom korytu asi 300 metrů pěšky.Málo sněhu na upravu rolbou.Dále na Hranici Malého Sněžníku, sedlo Pucháč, Pod Klepáč a zpět na Vileminku.Sjezd ze Zbojnického okruhu pěšky asi těch 500 metrů.Takovej kaskadér nejsem.Od Vileminky na Slaměnku a zpět k závoře.Na zbojnickém okruhu trocha jehličí a větviček.Jesenická magistrála super čistá, krásně to jelo a sjezd do údolí bez problému.Žádný led, jen je to trošku rychlejší, ale v pohodě se dá.Díky za skvělou úpravu

Info ze dne 9.2.
Jef, vloženo 9.2.2017 19:48

Dnes večer okruh Zbojnická-rychlá přimrzlá stopa,pěkně to odsejpalo.Stopa po celé trase perfektní.

Info ze dne 28.1.
Aleš M., vloženo 29.1.2017 17:36

Inverzní mlha. To byl vlastně hlavní nedostatek. Trasa z Písařova, prorolbovaná přesně dle serveru bilestopy.cz. Je tedy znát, že už dlouho nesněžilo, takže podklad je poněkud tvrdší ale díky údržbě stopa dobrá. Směr (zelená) na Čečel silnice, pak červenou na Boudu, sněhu dostatek, na Sevromoravskou chatu zkratkou po modré od Rudolfova pramene. Lidí dost, ale místo se našlo. Pokračujeme na Svatou Trojici a po lyžařské zelené Pod Jeřábku. Stále velmi pěkná stopa. Dál po modré lyžařské k Horní Orlici a po louce kolem Valu na Horní Hedeč. Posezení u Kačenky. Vzhledem k mlze na loukách jsem nepokračovali na Červený Potok ale pod klášterem částečně traverzem do Králík. Nad městem mají najeté na louce stopy pro trénink, pěkné svezení.
Celkový dojem až na mlhu výtečný, hlavně proto, že oblast není tolik přeplněná a potřeba využít, dokud je sníh i v polohách kolem 700 – 800 m.

Info ze dne 27.1.
Laďa, vloženo 28.1.2017 21:23

Ze Starého města přes Štvanici (nad Hynčicemi), Zatáčku smrti, Mokřiny, Sedm cest k Přístřešku pod Babuší. Zpátky podobnou cestou jen zkratkou ze Sedmi cest přes Čtyři rohy a Kaskády Kladskéko potoka.
Všude krásné strojové stopy, jen ve stoupání po Vojenské silnici od Zatáčky smrti po Mokřiny stopa na klasiku většinou chybí.
Mezi Štvanicí a Starým městem občas kamínky a hlína vyházené rolbou, ale s opatrností se to dá projet i na nových lyžích.

Info ze dne 22.1.
Martin, vloženo 23.1.2017 22:26

Slaměnka - Sedm cest - Mokřiny - Návrší a zpět přes Jasaní, U čtyř rohů, Sutě, Vyhlídka - Dolní Morava. Stopa pěkná po téměř celé trase, jen sjezd od Mokřin nad zatáčku smrti zledovatělý a na dvou místech vydřeno na asfalt. Ale jinak super, azur a panoramata

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Běžky na Dolní Moravě
Informace o aktuální úpravě a plánech úprav tratí v okolí Dolní Moravy
Dolní Morava - běžecké tratě
Mapa běžeckých tratí v okolí Dolní Moravy i jinde v oblasti Kralického Sněžníku.