Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 14.1.
Petr M., vloženo 14.1.2018 16:20

z Paprsku po magistrále na Císařskou louku-Velký Šengen-spodní částí Pralinky na Magistrálu a přes Milíře na parkoviště. Úprava tras perfektní - poděkování rolbě z Paprsku. Jen někde jsou vytátá místa, takže na áčkové lyže to až tak není. Problematická místa: na Velkém Šengenu v Polsku poblíž ostré zatáčky (na velkem Šengenu je celkově méně sněhu), na nejnižším místě Pralinky (asi 10 m, jinak je Pralinka perfektní), na Milířích ve spodní polovině těžařské cesty (přestože okolo je sněhu dost, tak lezou hroudy jak si lesáci vyhrnovali cestu) a není zasněžen potok před příjezdem na sjezdovky. Všude jinde OK.

Info ze dne 13.1.
Hil, vloženo 13.1.2018 17:50

Ramzová-Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-okruh Velký Šengen-Travná hora-Císařská bouda-Petříkov-Ramzová. Celkem 32km
Ramzová-Petříkov vcelku sjízdné,ale nic moc.Většina nastupuje do stopy nad Petříkovem,kde jsou vyjeté dvě stopy+prostředek bruslení.Jinak celá trasa sjízdná bez potíží.Navíc dnes celý den mírné sněžení a teplota -5.Takže podmínky se budou jen lepšit.

Info ze dne 31.12.
Dandy, vloženo 31.12.2017 17:37

Jan Důsledný:
Ono je to pravidlo trosku jinak ... prednost z kopce ma lyzar tehdy, je-li jen jedna stopa. Pokud je jedna stopa a vedle prostor na bruslení, tak platí pravidlo o právě strane ... tedy ten, kdo má stopu vpravo, má prednost a je jedno, jestli je to do kopce ci z kopce nebo po rovině.
Jenze pravidla zná málokdo a popravdě by stačilo, kdyby lidi byli ohleduplni.

Info ze dne 30.12.
Zuzka, vloženo 31.12.2017 12:58

Lepší sněhové podmínky začínají s nadmořskou výškou 1000 m a výš. Z Petříkova k Císařské chatě hodně ledu, přemrzlý sníh, poté super. Okolo Travné hory paráda. Jen docela dost běžkařů a i pěších, hlavně v nižších polohách. A jak píše Jan..neuhnou, chodí ve stopách..

Info ze dne 30.12.
Jan Důsledný, vloženo 31.12.2017 10:47

Běžkařské trasy kolem chaty Paprsek - všude spousta malých i velkých čoklů a navoněných běžkařů, kteří nepozdraví a ze stopy vám neuhnou. Nepřeji vám zažít situaci když sjíždíte prudký kopec a sváteční lyžař stojí ve stopě a čeká, že mu uhnete. Na jedné straně chata Paprsek tratě upravuje, na druhé straně se nestará o to, že jejich běžkaři neznají pravidla chování ve stopě:

Pokud jsou dvě stopy jezdíme pokud možno vždy vpravo. Pokud je jen jedna stopa nebo pravá stopa je špatná, má při sjezdu z kopce VŽDY přednost ten, co jede DOLŮ! Běžkař, který jde do kopce, musí proto neustále sledovat situaci před sebou a uvolnit vždy stopu těm, co jedou dolů. Na rovince musí stopu uvolnit vždy ten, co jde vlevo!

Info ze dne 30.12.
z-ross, vloženo 31.12.2017 10:26

Dnes mrzlo. Okruh velký Šengen stále sjízdný, v nejnižších polohách (v Polsku) ale sem tam místa, kde sníh již odtál až na podklad s malou vrstvou ledu a špíny. Jedná se řádově o desítky metrů. Pokud bude nad nulou, jsou tato místa nesjízdná. V poloze kolem 1100 m.n.m. podmínky perfektní. Z Ramzové až v podstatě k rozcestí Černý potok je nutné jít pěšky, kvalita žádná nebo špatná.

Info ze dne 28.12.
kuba, vloženo 28.12.2017 21:54

Paprsek - okruh maly Sengen sjízdný. Podminky dobre, vzhledem k počasí ( v Kunčicich pršelo). Snezilo a byla mlha.

Info ze dne 27.12.
RaK, vloženo 27.12.2017 21:17

Paprsek - hodně zmrzlé, i stopy, dnes nahoře kolem nuly, okruh Malý Šengen v pohodě sjízdný, sněhový podklad zatím stačil.

Info ze dne 26.12.
mirka, vloženo 26.12.2017 22:19

Ostružná - Císařská bouda: sjízdné až na hřebeni přibližně od křížení zelené značky se spojnicí z Petříkova na Paprsek. Místy dost zledovatělé. Císařská bouda - Paprsek: upravená stopa, zmrzlý sníh, ale pěkně sjízdné.
Císařská bouda - rozc. nad Petříkovem: upravené, dobře sjízdné, zmrzlý sníh.
Magistrála nad Petříkovem: málo sněhu, rozdupané, rozježděné a zmrzlé - nesjízdné. Raději pěšky přes Petříkov.

Info ze dne 17.12.
petr, vloženo 17.12.2017 18:09

Paprsek. Pralinka, Pohádka, Šengeny, vše jako uprostřed pravé zimy. Stopy upraveny, teplota těsně pod nulou, krásný čerstvý sníh. Stopa až k dolnímu parkovišti. Tady to nikdy nezklamalo. Borůvkové knedlíky byl bonus navíc. Palec nahoru!!!

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 1.5.
Garret, vloženo 2.5.2017 9:01

Z Ramzové od busu do Petříkova po svých. Pak už to šlo - po magistrále na Paprsek, na Malý Šengen a přes Císařskou boudu zpět na Paprsek. Zpátky z hřebene od Císařské přes Ostružník. Od sjezdovky na bus už pěšky. Dopoledne v lesních úsecích sníh ještě celkem ztuhlý, ale slunce pálilo jak divé takže na otevřených místech už to později trochu čvachtalo. Občas už jsou vytátá místa, ale vše se dalo pohodlně objet bez přenášení. Na květen parádní podmínky. Když do toho nezaprší, tak to nad těch 900 m ještě chvilku půjde.

Info ze dne 30.4.
Kuba H., vloženo 1.5.2017 9:13

Děkuji za perfektní úpravu běžeckých tratí za celou sezónu. Včera parádní ukončení sezóny. Stále dostatek sněhu.

Info ze dne 30.4.
Petr M., vloženo 30.4.2017 14:55

Z Paprsku 2x Malý Šengen v obou směrech. Perfektní úprava i na skate, lepší než minulý týden, např. Magistrála je takřka perfektně rovná. Sněhu dost až na prudký sjezd pod Travnou horou v Polsku, kde je vyhrabaná hlína. Kromě tohoto místa na Malém Šengenu lyže nepoškodíte. Poděkování rolbě z Paprsku za perfektní úpravu.

Info ze dne 29.4.
Redakce, vloženo 2.5.2017 8:00

"Od cca 700 m začíná sníh, kterého s rostoucí nadmořskou výškou velmi rychle přibývá. V 900 m v okolí Medvědí boudy leží 30 cm sněhu, v 1000 m na Paprsku je 40 cm sněhu a jsou urolbovány stopy." - to je konstatování pořadatelů závodů v orientačním běhu, které se mají konat na Paprsku za 2 týdny, pokud tedy sníh roztaje. Na webu závodů http://paprsek2017.ssu.cz/ je i pár fotek ze soboty

Info ze dne 29.4.
Ivo, vloženo 30.4.2017 7:10

Připojuji se k Martinovi.Paprsek včera perfektní - díky za stopy.Tady jsou fotky z 21.4, 24.4 a včerejška https://goo.gl/photos/B5xtK9uvRHyakjQF8

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Chata Paprsek - sekce stav stop
Informace o úpravě a stavu běžeckých stop v okolí chaty Paprsek