Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 1.5.
Garret, vloženo 2.5.2017 9:01

Z Ramzové od busu do Petříkova po svých. Pak už to šlo - po magistrále na Paprsek, na Malý Šengen a přes Císařskou boudu zpět na Paprsek. Zpátky z hřebene od Císařské přes Ostružník. Od sjezdovky na bus už pěšky. Dopoledne v lesních úsecích sníh ještě celkem ztuhlý, ale slunce pálilo jak divé takže na otevřených místech už to později trochu čvachtalo. Občas už jsou vytátá místa, ale vše se dalo pohodlně objet bez přenášení. Na květen parádní podmínky. Když do toho nezaprší, tak to nad těch 900 m ještě chvilku půjde.

Info ze dne 30.4.
Kuba H., vloženo 1.5.2017 9:13

Děkuji za perfektní úpravu běžeckých tratí za celou sezónu. Včera parádní ukončení sezóny. Stále dostatek sněhu.

Info ze dne 30.4.
Petr M., vloženo 30.4.2017 14:55

Z Paprsku 2x Malý Šengen v obou směrech. Perfektní úprava i na skate, lepší než minulý týden, např. Magistrála je takřka perfektně rovná. Sněhu dost až na prudký sjezd pod Travnou horou v Polsku, kde je vyhrabaná hlína. Kromě tohoto místa na Malém Šengenu lyže nepoškodíte. Poděkování rolbě z Paprsku za perfektní úpravu.

Info ze dne 29.4.
Redakce, vloženo 2.5.2017 8:00

"Od cca 700 m začíná sníh, kterého s rostoucí nadmořskou výškou velmi rychle přibývá. V 900 m v okolí Medvědí boudy leží 30 cm sněhu, v 1000 m na Paprsku je 40 cm sněhu a jsou urolbovány stopy." - to je konstatování pořadatelů závodů v orientačním běhu, které se mají konat na Paprsku za 2 týdny, pokud tedy sníh roztaje. Na webu závodů http://paprsek2017.ssu.cz/ je i pár fotek ze soboty

Info ze dne 29.4.
Ivo, vloženo 30.4.2017 7:10

Připojuji se k Martinovi.Paprsek včera perfektní - díky za stopy.Tady jsou fotky z 21.4, 24.4 a včerejška https://goo.gl/photos/B5xtK9uvRHyakjQF8

Info ze dne 29.4.
Martin, vloženo 30.4.2017 0:39

Dnes Petříkov-Paprsek-Malý Šengen dopoledne paráda, ladovská zima, čerstvě projetá stopa, dobré na klasiku i skate. Odpoledne už se to lehce zhoršilo, na pár místech Malého Šengenu hlavně v úseku pod spojkou na Travnou horu několik louží vody ve stopě a v tom krátkém prudkém sjezdu trčí hlína, ale jinak super, skvělé sklouznutí na konci dubna

Info ze dne 27.4.
Petr, vloženo 27.4.2017 11:31

Skol, Nejedete někdo v sobotu nebo neděli z Pardubic na Paprsek nebo někam autem na poslední běžkování? rád se přidám z Pardubic, nemám se tam jak dostat. Děkuji vaclav.fastbr@seznam.cz, 734 737 512

Info ze dne 24.4.
Mrožek J, vloženo 25.4.2017 18:51

Pondělí 24.4. Petříkov-Paprsek po magistrále,Pralinka a zpět do Petříkova, podmínky skvělé, ve stínu v lese stopa tvrdá, na sluníčku měkčí, nádherné běžky, díky za super stopy

Info ze dne 23.4.
Petr.L, vloženo 23.4.2017 17:25

dnes trasa Petříkov paprsek-malý šengen-Petříkov.
Magistrála, malý šengen, pralinka upravena strojově, podmínky dobré nejlépe na klasiku, na skate je už poměrně rozměklý sníh, sněhu je tak 50 cm, firnový podklad+ připadlo dalších 5-10 cm čerstvého sněhu, takže se muselo mazat tuhými vosky, zkoušel jsem jet na císařskou boudu z Petříkova po červené, je to prošláplé, takže navrch to jakž takž jde, dolů bych doporučoval jet určitě po magistrále, dále jsem po cestě viděl prošláplé stopy směrem na Smrk, takže nadšenci se zřejmě dostanou i tam.

Info ze dne 22.4.
Kocík, vloženo 22.4.2017 21:59

Děkuji Paprsku za z hlediska data naprosto nevšední zážitek. Od busu v Ramzové se dalo jít po poli, poté 500 m sjezd po červené na petříkovskou silnici (ten byl jen prošláplý a bylo to pro drsňáky). Do Petříkova po silnici (jinak to nejde, ale je to jen 1 km). Odtud je najetá stopa (1-2 stopy pro klasiku, uprostřed pro skate), jak píše Tomáš, je asi lepší klasika. Já to tedy skoro celé odbruslil, ale byla to zbytečná dřina, jde to obstojně jen ráno, kdy to ještě není úplně měkké (ráno byly +3°C), nejlépe na magistrále, naopak skoro vůbec na Malém Šengenu, kde je to uprostřed dost zryté, ale hlavně nepevné (asi vlivem toho, že tam rolba jela jen jednou, je to na slunku, takže se to propadá a málokdo tam bruslil, takže se to moc neuplácalo a nesrovnalo). Na Pralince bruslit šlo celkem obstojně, ale jednoznačně nejlépe tedy na magistrále. I ta má prostředek nerovný, ale dalo se to. Stopy na klasiku moc nemohu hodnotit, ale asi OK, jen byly odpoledne už trochu vodnaté (bylo + 5°C). 22.4. šlo projet úplně vše, bez přenášení a bypassů, dokonce šel na Malém Šengenu přejet i padlý strom, rolbaři přes něj umělecky naplácali krásný přejezd. Paprsci to spočítali dobře, ty dva okruhy plus magistrála na vyřádění úplně stačí. Takže jim tímto ještě jednou děkuji, vy si to užijte, dokud to jde.

Info ze dne 21.4.
Tomas, vloženo 21.4.2017 20:20

Dnesni podminky na Paprsku luxusni. Rolba projela od Petrikova Maly sengen a pralinku. Snehu dnes na nove lyze, po dnesnim prvnim dnu oblevy furt bude snehu dost ( v lesepo shlehnuti furt 30-50 cm)... Jedna stopa na klasiku a zbytek skate, ale doporucuju klasika/klistry, protoze na skejt to vlivem okolnosti neni rovny. Smekam pred lidmi, kteri tady upravujou, ze vyjeli..

Info ze dne 21.4.
Petr M., vloženo 21.4.2017 18:34

Z Petříkova po magistrále, čast Pralinky (proti směru hodinových ručiček), Malý Šengen, chata na Paprsku (borůvkové knedlíky nezklamaly), zpět po Magistrále do Petříkova. Sněhu hodně (taková vrstva tam asi letos ani nebyla), ale odpledne na slunku byl velice mokrý (chtělo to fluorový prášek, jinak se lyže k té vodě lepí). Úprava stop na klasiku perfektní, na skate to úplně skvělé nebylo (uporostřed cesty bylo koryto). Nejlepší úsek na bruslení je spodní část stoupání na Pralince - tam není stopa a je to upravené dokonale rovně. Občas (ale jen na pár místech) rolba vyhrabala hlínu, ale to je z dálky vidět, takže je to v pohodě i na "áčkové lyže". Pochvala rolbě z Paprsku, že jako jediní zareagovali na tuto sněhovou nadílku.

Info ze dne 20.4.
Stanislav, vloženo 21.4.2017 12:31

kdo si chce ještě zaběhat tak na Paprsku na tento víkend upravují stopy :-) viz odkaz:
http://www.paprsek.cz/

Info ze dne 19.4.
z-ross, vloženo 19.4.2017 21:39

Půl metru sněhu na hřebenu Rychlebských hor je pro běžkaře naprosto nesjízdné. V nižších polohách, tak kolem Hanušovic je ale sněhu podstatně méně, stejné kvality. Jenže je to tam všude terén: "na pravo od vlaku strmě vzhůru, na levo od vlaku strmě vzhůru". Pokud někdo ví o rovinaté trase v těchto polohách ať dá prosím vědět.

Info ze dne 19.4.
z-ross, vloženo 19.4.2017 21:33

Zima v posledním tažení se vrátila do Rychlebských hor v plné síle. Za 24 hodin napadlo více sněhu než letos v zimě. Včera odpoledne na paprsku ještě ani stopa po sněhu, v noci pak -6 a celou noc hustě chumelilo. Hustě sněžilo a mrzlo i celý dnešní den. Plán z Ostružné na Paprsek nevyšel. Dráhy mají výluku, autobus do Jeseníku skončil v Branné, dále na silnici převrácená cisterna, dráhy se na vás vykašlou. Proto za Brannou nasadit běžky a po žluté na Kutný vrch. 20-30cm perfektního prašanu, bořilo se, ale dalo se. V lese bezvětří, na polích silný vítr, který je krutý. Dále po žluté lesem dolů k asfaltové cestě, která vede ze Starého města k lanovce na paprsek. Cesta protažená, vrstva prašanu, který se shrnuje na asfalt, nedalo se. U lanovky největší zklamání. Všude minimálně půlmetru čerstvého sněhu, na lyžích ani pěšky cesta na paprsek nemožná, leda na sněžnicích. A lanovka stojí, nejsou lidi. V půlmetrových závějích na paprsku se stejně nedá běžkovat. Tak extrémní zimní počasí koncem dubna se asi dlouho opakovat nebude a je škoda, že běžkaři z té spousty sněhu nebudou nic mít pokud pan Mika neprotáhne rolbou zítra alespoň magistrálu a k Ostružníku a třeba i k Petříkovu. Dnes je středa a do neděle má sněžit a mrznout.
I přes nemožnost kvalitního běžkování podařený výlet do království zimy v době, kde všude kvetou stromy a tak třeskuté zimní počasí se vidí jen v arktidě. Byl jsem dnes asi jediný běžkař v celých rychlebkách.
A tak to vypadalo:
http://ibb.co/k4vvBQ
http://ibb.co/jpcLd5
http://ibb.co/dPYMkk

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Chata Paprsek - sekce stav stop
Informace o úpravě a stavu běžeckých stop v okolí chaty Paprsek

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji