Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 19.3.
z-ross, vloženo 21.3.2017 11:42

Jeden z nevyřešených problémů běžeckých tras na Paprsku je přítomnost volně pobíhajících velkých psů bez náhubku. A to klidně mezi malými, velkými dětmi. V Polsku je prý pobíhání psů po tratích zakázáno, asi proto jsem dnes viděl na magistrále skupinu Poláků s velkým pobíhajícím psem. Oni to vědí, že v Čechách je "všechno" dovoleno a proto sem s těmi šelmami jezdí.
Je to nebezpečná situace a nelze asi předpokládat, že ji budou řešit policisté na běžkách pokutovými bločky.
Proto běžkařům a turistům doporučuji, aby každou volně pobíhající potvoru bez náhubku, která se k nim přiblíží, preventivně nasprejovali pepřovým sprejem. Pepřový sprej do čumáku zklidní i to nejagresivnější plemeno. Nečekejte až ta potvora zaútočí.

Info ze dne 19.3.
z-ross, vloženo 21.3.2017 11:33

Dnes na Paprsku poslední kvalitní běžkování. Nová vrstva sněhu, co napadl včera, a byl vodnatý. V noci pak bylo mínus pět a ráno všude ledovice. Kde to dnes projela rolba se led rozdrtil a byl chvíli dobrý nový sníh, kde ne (na pohádce), tam odporná ledovice. A na řadě míst již roztáté a zamrzlé kaluže.

S běžkováním je už asi tuto sezónu konec. Už jen vodnatá rozpouštějící se masa. Slunce má již ohromnou sílu i přes mraky při teplotách kolem nuly. Musela by přijít hodně studená fronta, ale letní teploty na obzoru. Panu Mikovi patří poděkování za celosezónní udržování tratí.

Info ze dne 17.3.
Vtt, vloženo 17.3.2017 15:26

Z Petrikova tak 2km pěšky, sněhu málo, spíše led a jehličí. Dále po tomto úseku pak na Paprsek OK, hezky upraveno.

Info ze dne 9.3.
Romanv, vloženo 9.3.2017 18:55

Paprsek-cisarska-rampa-hranice-travna hora. Mokry tezky snih. Cim vys tim lepsi. Bohuzel byla rozbita rolba takze na skate byla fajn jen magistrala. Pozor v sobotu se konaji nejake zavody a bude cast trati zavrena. Vice info na www.paprsek.cz jinak smer petrikov pry bezpecne jen po hranicni potok. Z ostruzne nevim ale nejaci lidi tam odsud sly. Dole na ramzove a ostruzne ale neni po snehu ani pamatky. Zitra ma snad neco pripadnout ale dole neni zadny zaklad:(

Info ze dne 8.3.
z-ross, vloženo 9.3.2017 20:39

V důsledku sněžení se hranice sjízdnosti posunula dolů, ale jen na chvíli:
Z Ostružné na Císařskou boudu sjízdné už v lese za sjezdovkou Řetězárna, ale jen nahoru. Dolů sjízdné tak za rozcestí Ostružník s výjimkou prudkého sjezdu z Trnové hory. Místy málo sněhu, led a špína, jinak perfektní nový prašan.
Dole v Ostružné pravé jaro, tráva, hnůj a zurčí voda z kopců.

Info ze dne 8.3.
z-ross, vloženo 9.3.2017 20:18

Magistrála Paprsek - Císařská bouda: mokrý rozťapaný sníh od všudepřítomných pěšáků a jejich hafanů z chaty na paprsku. Kolem poledne nejede.

POZOR při sjezdu magistrálou v pravé vyjeté stopě. Okraj sněhu na magistrále se v důsledku tání neustále zmenšuje a pokud se s vámi projetá stopa utrhne, můžete snadno skončit ve strži.
Doporučuji při sjezdu jezdit raději levou stopou.

Info ze dne 27.2.
skalisko, vloženo 27.2.2017 17:17

Ramzova-Petrikov bida. Z Petrikova na Paprsek super.

Info ze dne 25.2.
fwj, vloženo 26.2.2017 16:30

Ramzová - Paprsek - Medvědí - Kladské - okolo kapličky - Návrší - Hynčice
z Ramzové spíš poprášený led, ale nejpozději od konce petříkovského obchvatu pěkné, tvrdý podklad + cm čerstvého, mazal jsem V40, citlivě upravené stopy kolem Paprsku, přes Medvědí příjemné, v klesání ke Kladskému jen zbytky sněhu, klesání z hranice na Rampu nejetelné, cesta ke kapličce a hynčická velmi pěkné svezení s výhledy

Info ze dne 19.2.
Čundra, vloženo 19.2.2017 22:29

V.Vrbno - Milíře - Pralinka - Medvědí bouda - Paprsek -
Císař.bouda - V.Vrbno stopa dobrá jak na klasiku tak i na skate.Najeto 23km. Naštěsní v pátek připadlo pár asi 3 cm prašanu. Pochvala pro rolbu z Paprsku.Díky

Info ze dne 19.2.
fwj, vloženo 19.2.2017 19:27

V.Vrbno - Milíře - Šengen malý + velký - Paprsek - V.Vrbno
před půl devátou jsem byl na parkovišti první, zkusil V60 a byl spokojený, Milíře byly luxusní, velký Šengen nestrojová stopa, v druhé půlce je potřeba hlídat pod stromy vylézající kameny, ale plně průjezdný, podobně sjezd z Paprsku
povedený výlet

Info ze dne 19.2.
Petr M., vloženo 19.2.2017 17:15

Paprsek-Malý Šengen-Pralinka-Milíře. Perfektní úprava stop Rolbou z Paprsku, všude jen jednou stopou, takže i na skate perfektní. Sněhu je dost, pouze ve spodní části Pralinky na jednom místě uprostřed cesty lezou šutry (je to cca 50 m od začátku stoupání směrem od Paprsku). Kromě tohoto místa (při stoupání jsou ty šutry vidět a při sjezdu je lepší jet ve stopě, ta je OK) je to stále na áčkové lyže. Trochu byl problém s mazáním - v nižších polohách (např. na Milířích) a pod stromy je hrubozrný přezmrzlý firn (ten jel skvěle), na volných prostranstvích je nový sušší bílý sníh (ten moc nejede), Ale i tak perfektní svezení, díky rolbě z Paprsku.

Info ze dne 12.2.
RomanV, vloženo 14.2.2017 10:53

Tak si odpovím sám :)
Trasa Ostružná - Císařská - Travná hora - hřebenovkou na Smrk - přes útulnu dolů na Lesní bar - Horní Lipová nádraží.

Z ostružné na Císařskou to bylo hodně ledovaté, dolů bych to jet nechtěl. V lese místy špinavé. Od rozcestí na Milíře už lepší. Císařská - Travná - Smrk Paráda - totální změna, tvrdý podklad, ale ne ledovaté. Ze Smrku směr lesní bar dvě stopy na klasiku, místy rozbité, střed mezi stopama rozbity a hrbolatý (asi jiná rolba než na paprsku) Prudší sjezdy vyplužené místy na led. Od odbočky na Ramzovou (3 km přes Lesním barem) už místy lezla cesta a sněhu rapidně ubývalo. Pozor cca 1 km před lesním barem místy prohrnuté až na asfalt. Z Lesního baru dolů do Lipové je to jeden uťapkaný led - určitě pěšky a s oporou hůlek.

(Odpověď na dotaz uživatele Romanv z 11.2.: Nevite nekdo jak to vypada ze Smrku smetem na Lesni bar a do lipove? Diky za info)

Info ze dne 9.2.
Petr M., vloženo 9.2.2017 17:49

Paprsek-Pohádkou na Velký Šengen -Pralinka (spodní část)-Magistrálou na Císařskou louku-Milíře-V.Vrbno, celkem 29 km a spokojennost, Paprsek začal upravovat trasy i pro skate (na všech tratích jen jedna stopa), i když ne všude to bylo na skate ideální. Na Velkém Šengenu místy lezou šutry a vůbec je hodně hrbolatý (ten je na skate i klasiku v tomto stavu nevhodny), spodní část Pralinky na skate nic moc, protože uprostřed cesty vede divná rýha, takže se dost blbě bruslí. A část cesty Milíře je rozjetá nějakou čtyřkolkou. Na ostatních úsecích to bylo takřka ideální - nelezou šutry, perfektně upravené , tvrdý rychlý sníh poprášený čerstvým popraškem, takže popadané jehličí bylo přikryté. Paprsek chválím za perfekní úpravu a vstřícnost i k bruslařům.

Info ze dne 4.2.
fwj, vloženo 4.2.2017 21:54

V.Vrbno - Milíře - Paprsek - Pralinka - Paprsek - V.Vrbno
moc jsem se na to netěšil, ale nebylo to špatné, bez slunce, spíše v mírné mlze, takže to neteklo, mazal jsem V55 a dobrý, ale dolů to nejelo

Info ze dne 29.1.
LadaPůl, vloženo 30.1.2017 19:19

Ramzová - Císařská - Paprsek - Malá Pralinka - hraniční čára směrem na Smrk - sjezd dolů do Ostružné
Počasí, vzduch naprostá paráda, lidí akorát. Sníh a stopa též v pohodě, souhlasím, že občas místy namrzlé a přes den na sluníčku již trochu měkké, ale nenarazili jsme na větší problém a celou trasu jsme si perfektně užili. Sněhu dost. Ranní příjezd do Ramzové - úplná pohádka. (ps: mažu též a jsem spíše rekreační lyžař, nepodkluzovalo ani se nelepilo, takže za mě se dalo:)

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Chata Paprsek - sekce stav stop
Informace o úpravě a stavu běžeckých stop v okolí chaty Paprsek

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji