Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.1.
diablo6rr, vloženo 10.1.2017 5:55

z 9.1. upravená stopa už od žel.st. Ramzová i nad Petříkovem. sněhu všude dost :) stopy jsou hodně ujezdene ale drží

Info ze dne 7.1.
fwj, vloženo 7.1.2017 22:09

Ramzová - Paprsek - Medvědí b. - Kladské s. - (kaplička) - Návrší - Štvanice - Štěpánov - St.M. (trochu jsem to přehnal :-) podle GPS tam jela rolba jinak, tak jsem se na to jel podívat, za Medvědí b. vystoupala na hranici, ale pak neodbočila k (bývalé) Zhořelé, jela po hranici za Kladské s. a teprve tam to vzala doleva a sjela na cestu ke kapličce na (pro mne) nové rozcestí Rampa, je to značené jako lyžařská cesta, pro rolbu není jednoduché vybírat cestu, po těch mediálních kalamitách jsem čekal místy víc sněhu, ale krásné svezení a ty vide ! (ten Štěpánov byl pro zpestření)

Info ze dne 30.12.
Kuba, vloženo 30.12.2016 21:06

Dnes cesta od z Petrikova na Paprsek. Pri nastupu na hreben zledovatela cesta, ale na hrebeni k Paprsku krasne svezeni

Info ze dne 29.12.
zbartos, vloženo 30.12.2016 12:05

Včera 29.12.16 jsem projel trasu z Ramzové až k Polské hoře a zpět do Ostružné a nejlepší je podle mne okruh Pohádka (viz vrstva zimní mapa na mapy.cz, nebo http://www.paprsek.cz/trasy/ ). Pozor zvláště ve všech sjezdech, brzdí se velice obtížně i tam, kde je alespoň ten 1 cm sněhu z 27.12.16. Led je na trase, která objíždí Petříkov horem východně od něj a na silnici přímo na ZTZ v Ostružné. I pěší sestup s lyžařských botách po ZTZ z Ostružníku do Ostružné je nebezpečný. Ručně naklikaná trasa je na www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=215217 .

Info ze dne 28.12.
Patrik, vloženo 28.12.2016 23:09

Petrikov, Paprek, Velky Sengen, zmrzle s nafoukanym snehem ve stope. Na snehovou bidu pekne svezeni na supinacich. Oblast okolo Cisarske nejpeknejsi.

Info ze dne 28.12.
RaK, vloženo 28.12.2016 20:58

Paprsek dnes - hodne zmrzle,i stopy,snehu kolem Paprsku nahore na bezky dost,okruh Velky Sengen jsme to museli 2x kus poponest,snehu zvlast na Polske strane hodne malo. Smerem na Cisarskou louku je to uplne ok.

Info ze dne 28.12.
Justas Me, vloženo 28.12.2016 20:54

z paprsku dolů okruh milire. nahore ideál. dolů ve 2 prudsich sjezdech premrzlo-takze jsme se i vyvaleli - a nejen my. spodní část zapadana bukvicemi, jehličím a vetvickami - asi po silném větru. takže sem tam to skubne nohou. jinak bez kameni v pohodě lze dojed az do vrbna

Info ze dne 27.12.
Martin Sajal, vloženo 27.12.2016 19:31

Na Paprsku sice upraveno naposled asi v neděli ráno, ale stopy jsou většinou ve slušném stavu. Nejlepší svezení na okruhu Pralinka (jel jsem 3/4 jeho trasy - kromě úseku po hranici k Polské hoře) a na Malém Šengenu s tím rozdílem, že je lepší si ho prodloužit po magistrále k Císařské chatě a odtud nahoru po trase okruhu Pohádka - trasa Šengenu po hranici má totiž dost zafoukanou stopu, trasa mezi nimi (= druhý směr okruhu Pohádka) je kvalitou něco mezi tím. Po většinu dne sněžilo a tím se i vylepšovaly místy podmínky na bruslení, to jsem si zprvu na ledové krustě nedovedl představit, ale odpoledne už jsem pár lidí bruslit viděl, i když klasika mi přišla mnohem vhodnější.

Velký Šengen - jeho zadní polskou část - moc nedoporučuji, jednou se tam kvůli nedostatku sněhu asi 200 m přenáší a je tam i dalších asi 5 podobně dlouhých horších míst, kde jsem to se starými lyžemi nějak projel. Zato v místě, kde se trasa Šengenu vrací přes hranici do ČR, stopy dál do Polska pokračovaly. Sice notně zapadané (nikdo tam nejezdí), ale tam už sněhu bylo dost, tak jsem se po nich vydal. Dojel jsem na rozcestí Sucha Przelecz a odtud zkusil pokračovat ještě dál směr Nowa Morava. Ale po asi 500 m už zmizela stopa na klasiku, zato přibyla stopa od nějaké motorky či co, tak jsem to otočil.

Parkoval jsem ve Velkém Vrbně tj. u dolní stanice lanovky na Paprsek. Nahoru jsem stoupal kratší cestou po hřebeni, nahoru to ještě šlo, dolů nedoporučuji, ve sjezdu jsou místy šutry, co rolba vyhrabala, sněhu je tam méně a úprava nepomůže. Zpátky jsem se vracel po trase od Císařské chaty, po trase okruhu Milíře - od místa, kde se odpojuje cesta na Ostružnou (tam jezdí víc lidí) už byla stopa místy víc zapadaná, ale sněhu je tam dost, dá se tam v pohodě jet.

GPS záznam mé trasy: https://www.strava.com/activities/812964500 . Fotky hodím někdy po 20h na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 27.12.
Justas Me, vloženo 27.12.2016 18:10

okruh pohádka. premrzla strojova stopa. mirne snezeni kryje stopu v závětří. jinde vyfoukano.

Info ze dne 25.12.
PK, vloženo 25.12.2016 23:54

Dneska Paprsek - Petříkov a zpět. Přes noc napadlo, ráno upraveno rolbou, ale pořád dál padalo, Teplota kolem nuly.

Info ze dne 17.12.
Petr D., vloženo 18.12.2016 13:16

Petříkov-Palaš-Velký Šengen-Paprsek-Petříkov. Magistrála bezva, v Polsku zkoušeli asi rolbu, chvíli jen na bruslení, chvíli i na klasiku a místy stopa jen od lidí. Skvělý prašan, sněhu tak akorát, nádherné počasí, azuro. Letos včas a super !!!

Info ze dne 17.12.
Victor, vloženo 17.12.2016 16:12

Dopoledne Pralinka a Magistrála. Sněhu tak akorát, že "bordel" leze jen místy. Drželo to na 3 vrstvy VR40 a LF7. Bohužel: už před 9 rozdupaná Magistrála od turistů a nepochopitelně najetá stopa směrem na Petříkov až do malých buků u cesty :( Jinak super počasí a svezení.

Info ze dne 16.12.
Petr M., vloženo 16.12.2016 15:39

Z Paprsku přes Rampu na Velký Šengen, horní částí Pralinky zpět na Paprsek. Velmi kvalitní stopa je udělaná od lidí, takže na klasiku jsem byl spokojený. Na bruslení to není (pouze po Magistrále je to na skate vyhovující), někde je mimo stopu neujetého sněhu moc, jinde málo (pod stromy je cca 5 cm směhu). Měl jsem kameňačky, ale zbytečně, nikde jsem ve stopě o šutry nedrhnul.

Info ze dne 15.12.
Jirka, vloženo 15.12.2016 22:57

Dnes ideální podmínky. Přes noc napadl čerstvý prašan. Teplota -4C. Sněhu není zase tak moc, ale na běžky to bohatě stačí. Jen u Petříkova už je to trochu na hraně. Paprsek-Petříkov pěkně protažený, stejně tak Pralinka. Na hraničním hřebenu je stopa okamžitě zafoukaná, takže tam jsem si musel prošlapávat vlastní.

Info ze dne 3.12.
Michal Krátký, vloženo 3.12.2016 21:43

-3, stopa na Pralince solidní, dobré svezení. Díky. Velké Vrbno-Paprsek zatím stopa není, ale dá se to projít.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Videa z výletů na běžkách
ukazující (ne)aktuální podmínky, ale i pohledy do okolí. Zatím z Krušných hor, Jeseníků, Jizerek, Šumavy a okolí Prahy. K tomu i mapky výletů.

Odkazy k oblasti

Chata Paprsek - sekce stav stop
Informace o úpravě a stavu běžeckých stop v okolí chaty Paprsek

Kulturní akce - Olomoucký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Olomouckém kraji