Rychlebské hory – běžky

Rychlebské hory se nacházejí na hranici s Polskem severozápadně od Jeseníku. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem a údolím, ve kterém leží Staré Město pod Sněžníkem. Od Jeseníků je odděleno Razmovským sedlem – tedy místem, v jehož blízkosti leží střediska Ostružná, Ramzová či Petříkov. Nedaleko odtud se nachází nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk a právě v této jižní části Rychlebských hor v okolí Paprsku najdeme největší množství upravovaných běžkařských tras.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Paprsku.

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 31.3.
Petr.L, vloženo 31.3.2018 20:12

Dnes jsem si udělal Výlet z Petříkova na Paprsek a malý Šengen a zpátky, na nástupu v Petříkově je už jen led, takže nasadit běžky šlo až u rozcestí nad Petříkovem, nicméně sníh byl až k odbočce u Černého potoka silně znečišten jehličím. Dále na Paprsek to bylo celkem ok až na 2 krátké zledovatělé úseky při stoupání na Císařskou boudu, nicméně na celé trase byl firn lehce znečišten jehličím, na malém Šengenu ale byly pod stromy krátké úseky jehličim dosti znečištěné, to stejné u dojezdu k Paprsku, jinak nahoře je sněhu zatím dost (asi 40cm) ale s pokračujími vysokým teplotami sníh už asi dlouho nevydrží, k delší sezóně nepřispívá ani fakt že od 3.4. má být kvůli rekonstrukci uzavřen Paprsek.

Info ze dne 28.3.
Hil, vloženo 29.3.2018 9:37

Trasa: Ramzová-nad Petříkovem-chata Paprsek-okruh Pralinka.Ramzová-rozcestí nad Petříkovem nutno pěšky.Od rozcestí nad Petříkovem vyfrézované 2 stopy na klasiku + prostředek bruslení.Stopa vyjetá až na Paprsek.Okruh Pralinka jedna stopa vyjetá od běžkařů-super svezení a sněhu dostatek.

Info ze dne 25.3.
Vašek, vloženo 25.3.2018 19:15

Trasa: Petříkov - nahoru po magistrále - Smrk - Velký Šengen - Paprsek - po magisrále zpět do Petříkova. Trasa je místy rozdupaná od pěších a na pár místech je hustý koberec z větviček. Sněhu nečekaně hodně, o skluznice jsme se nebáli ani ve sjezdu do Petříkova. Jeden z nejlepších skatů končící sezóny.

Info ze dne 24.3.
Jan, vloženo 25.3.2018 15:50

Trasa: Petříkov okraj - Smrk - po hřebeni k rozcestí Malý šengen - pak po polské straně kolem Polské hory - nakonec po stezkách Velký šengen a Magistrála zpět na parkoviště pod Petříkovem.
Sněhu překvapivě všude dostatek, nad 900 m.n.m. pevný, uježděný, níže už teplý, rozměklý. Stopa všude, perfektní kvality.
V úseku Petříkov okraj - Nad Petříkovem z kopce už nejezděte, prosvítají tam kamínky, do kopce se jim dá ještě vyhnout.

Info ze dne 24.3.
Milan, vloženo 24.3.2018 20:20

Dopoledne od cca 10 hodin z Petříkova (stopa už kousek za Petříkovem) na Paprsek.Pak Velký Šengen a zpět do Petříkova.Celá trať projetá rolbou a v perfektním stav, sněhu je všude dostatek.Místy ve stopě větvičky, ale je to opravdu jen na několika místech a vždy se jedná o úseky v délce asi 50metrů.Mazal jsem fialovým Swixem, takže místy do kopce jsem musel mimo stopu.Doufám, že to ještě týden vydrží.

Info ze dne 18.3.
Marek, vloženo 19.3.2018 10:59

Z konce Ostružné za Jonas SkiParkem, vydal jsem se lesem po zelené (vlevo na loukách byl od pohledu čerstvý sníh odfoukaný, takže lezla hlína), ze začátku ve strmém svahu lezly pod čerstvým popraškem šutry, takže pěšky, od 900 metrů se dalo nasadit. Z rozcestí Milíře doleva skoro až k Velkému Vrbnu paráda, tolik nefoukalo, místy zmrzlý starý sníh, místy nafoukané závěje nového, ale většinou se dalo i bruslit i klasika (otočil jsem ještě v lese, ale ostatní říkali, že šutry lezou až těsně nad Vrbnem). Potom zpátky a nahoru k Císařské boudě, na Paprsek, otočka a dolů k Petříkovu (magistrálou), více foukalo, místy zledovatělé, sem tam nafoukaný nový sníh, bruslit i klasika se většinou dalo. Dolů magistrálou až k Petříkovu úplné OK, po odbočení doleva "nad Petříkov" kolem Petříkova už lezly šutry, s opatrností se zhruba do půlky dalo bez škrábanců, jakmile začlo víc klesat dolů k silnici, sundával jsem běžky.

Info ze dne 17.3.
RomanV, vloženo 18.3.2018 20:46

Včera Paprsek - Císařská - Travná hora - Malý šengen. Odpoledne pak Pralinka a Malý šengen opačně. Připadl čerstvý sníh, ale ne zas moc. Před sobotou byly projeté všehny stopy, odpoledně už na některých místech hodně zaváté - na klasiku to až tak nevadilo, na skate občas trápení(fučelo jak hrom a mrzlo jak praštilo). V neděli vítr pokračoval, byl jsem jen po magistrále na Císařské, místy vyfoukané na led, ale jinak to šlo. Lidí pomálu. Jak přestane fučet, tak určit projedou a bude to fajn.

Info ze dne 14.3.
neo, vloženo 15.3.2018 17:11

Super zážitek. Trasa Petříkov - Smrk - Travná hora - Paprsek - Císařská bouda - Petříkov. Všude stopa. Ale až nad 950 mnm sníh netál. Níž je mokro, místy ledové plotny. Dole sníh s deštěm, nahoře už sněžilo.

Fotky: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211908359486106&set=p.10211908359486106&type=3&theater

Info ze dne 11.3.
Jindra, vloženo 16.3.2018 20:16

Aktuální info lze najít tady :-)
http://www.paprsek.cz/
Jindra

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.3.: Nevíte někdo jak to vypadá se sněhem v okolí Paprsku a Smrku?Díky za info...)

Info ze dne 10.3.
Lukáš, vloženo 10.3.2018 20:07

V 6 ráno jsem dnes vystoupil z prázdného motoráčku v Ramzové, a jel jsem proti proudu Černého potoka na Smrk, kde lehce sněžilo, dvakrát jsem obkroužil Travnou horu přes rozc. Trkač, luxusní svezení, a dále opět Smrk, a dále Mates, Luční Vrch, úbočím Klínovce (mimo velký lesní bar) do Horní Lipové. Na loukách nad Lipovou velké vytáté plochy, téměř jistě bych je už odpoledne k nádraží na běžkách nedojel. Cesta nad viaduktem rozsolená, nesjízdná. V Jeseníku pak celé odpoledne jasno, slunečno, kolem 8°C

Info ze dne 10.3.
Koťa, vloženo 10.3.2018 18:42

Ramzová žel. stanice - Petříkov okraj - Nad Petříkovem - sníh začíná mizet. Objevuje se hnědý sníh, brzy budou asi už vytáté plotny.

Nad Petříkovem - Císařská bouda - Parsek -spousta sněhu, ve stopě se objevují zrcátka. Je problém namazat. Stříbrný klistr spolu s červeným fungoval. Ale asi se dá namazat lépe.

Paprsek - U Růžové boudy - Medvědí bouda - Clupenkovec - mokrý sníh, ale je ho všude spousta. Jehličí ve stopě. Na klistru si vezete domů půl lesa.

Info ze dne 9.3.
Koťa, vloženo 9.3.2018 22:02

Ramzová - Parsek paráda, spousta sněhu, stromy bílé, zasněžené :-). Stříbrný klistr fungoval až do pozdního odpoledne parádně.

Trasa: Ramzová žel. stanice (zde už byly upravené stopy) - Nad Petříkovem - Císařská lovecká bouda - Rampa - Pod Travnou horou - Brousek - Smrk - útulna Mates - Luční vrch a zpět na Smrk - Travná hora sedlo - celá trasa Velkého Šengenu - chata Paprsek - všude upravená stopa, max 1 den stará, paráda. Velký Šengen upraven prvotřídně - zítra se zde jede závod z Polska - Ultra na 60/30/13 km.

Info ze dne 4.3.
konarix, vloženo 5.3.2018 0:13

Ostružná - Paprsek - Smrk - Horní Lipová: Poprvé jsem okusil zdejší síť upravovaných tras a jsem nadšen. Výborná stopa, kvalitní sníh, pěkné výhledy; bruslařům mohou místy vadit pěšácké šlápoty. Parádní sjezd až k Lesnímu baru, pod ním do Lipové už uchozené.

Info ze dne 4.3.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 4.3.2018 22:24

Z Paprsku na okruh Velký Šengen dnes dopoledne. Super počasí a stopa. Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/884916358346618/ (Od Tomáše z připojené FB skupiny)

Info ze dne 4.3.
FCB, vloženo 4.3.2018 17:57

Dnes z Paprsku okruh Velký šengen. Vynikající podmínky, stopa čistá, upravená na jedničku a počasí se taky vyvedlo. Nemělo to chybu, teda až na mraky lidí v chtě. Oběd jsme museli dát až ve St. Městě cestou domů.

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Chata Paprsek - sekce stav stop
Informace o úpravě a stavu běžeckých stop v okolí chaty Paprsek