Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 23.2.
Jirka, vloženo 23.2.2018 16:59

Skřítek- Pod Ztracenými kameny-Alfrédka: sněhu hodně stopy také pěkné, akorát všude napadané jehličí, takže to drhlo.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 22.2.
ondrej hradil, vloženo 22.2.2018 21:36

Trasa Domašov-kopeček nesjízdná a vyfoukaná.

> Nízký Jeseník

Info ze dne 21.2.
Hanka, vloženo 23.2.2018 8:53

Ramzová-Smrk nádherně upravená stopa. -7, ideální podmínky.

> Rychlebské hory

Info ze dne 21.2.
FCB, vloženo 22.2.2018 7:28

Dnes po obědě že Slaměnky na Návrší a zpět, pak kolem Vilemínky dolů k závoře.
Stopa přemrzlá rychlá čerstvě upravená. Pouze od Slaměnky k Pod Babuší narušena pešími. Takže parádní svezení a luxusní počasí. Díky za úpravu, užil jsem si to

> Králický Sněžník

Info ze dne 20.2.
Zbyněk, vloženo 20.2.2018 21:57

Dnes jsem vyjížděl ze Staré Vsi kolem Ptáčníka (zprava) směr Žďárský potok. Stopa v této části (nad pilou) pořád slušná, přes Žďárský potok už slabší. Parádní úsek začíná od Škaredé jedle ke Žlutému potoku. Stopa je zde tvrdá vymrzlá, po vytátých místech ani památky. Ve stoupání k Zeleným kamenům jsem se pěkně vytrápil neb modrý extra nijak extra nepodržel. Magistrála k Alfrédce oproti tomu nabízí luxusní svezení ve tvrdé rychlé stopě, která odolala víkendovému náporu běžkařů. Výborné podmínky jsou i na bruslení. Tenhle úsek stejně jako předešlý ke Škaredé jedli je teď zbytečné znovu rolbovat... Od Afrédky jsem sjel do Staré Vsi a jelo to rychleji než před deseti dny. Poslední kilometr je poničen lesáky, ale je to vcelku rovné, jen stopa chybí. Ze Staré Vsi jsem znovu dojel na Žďárský potok a pokračoval na Výhledy. Tady stopu opět poničilo auto a tentokrát nadělalo i docela koleje, takže moc nejde ani bruslit. Následující úsek na Kamennou horu a sjezd z ní na louky opět nezklamal. Pás na skate je trochu zafoukaný, stopa ale zatím OK. Janovický les bída, ale zatím průjezdný, oranice do Rýmařova vykukuje zase o chloupek víc, jak v neděli, ale ještě to jde.
Celý den pod nulou, nahoře docela větrno a zima (na Afrédce po desáté -4°C, pocitově tak -10), dole začalo foukat až kolem poledne.
Celkově velká spokojenost a až na poslední dva kilometry a Janovický les jsou stopy v bezvadném stavu. Otázkou je, co s tím v dalších dnech udělá sílící vítr. V lese by to ale mohlo vydržet.

Trasa výletu: https://mapy.cz/s/2pDqN
Fotky: https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6524732515670397857

> Hrubý Jeseník

Dotaz
Peta, vloženo 20.2.2018 13:55

Dobrý den
je sjízdná trasa z Moravského Berouna před Domašov na Kopeček? děkuji,

Zodpovědět > Nízký Jeseník

Info ze dne 18.2.
ladimura, vloženo 20.2.2018 13:07

Na běžkách jsme šli z Ramzové na Čerňavu, pak dále na Šerák (sněhu dost, nikde nic nelezlo, žádný led, příjemné stoupání), pak jsme sjeli k rozcestníku Pod Keprníkem a dál stoupali nahoru na Keprník (opět sníh super, neklouzalo to a výstup byl v pohodě). Z Keprníku sjezd dolů po červené turistické až do sedla pod Vřesovkou. Spousta sněhu, takže pády měkké, ale dalo se to ubrzdit pluhem, žádný led, prašan a měkký sníh). Pak traverzem k Vřesovce a dolů na ČHS, krásná cesta, super sjezd, starší vyfrézovaná stopa, ani nebyla moc rychlá. A pak dolů po žluté do Koutů, sundali jsme to až po výjezdu z lesa, u prvních baráčků. Celkové naprostá paráda, úžasný sníh, málo lidí, počasí výborné, nefoukalo, pouze nahoře na Keprníku byla mlha, jinak super :-).

> Hrubý Jeseník

Dotaz
Libor, vloženo 19.2.2018 9:07

Ahoj, o víkendu jedeme přejezd Ramzová - Parsek - Kladské Sedlo - Návrší a dál na Dolní Moravu.

Jak to tam vypadá na skate (mám na mysli hlavně část kolem Kladského sedla na návrší). Dá se to? Nebo vůbec ne? Díky za info!

Zodpovědět > Králický Sněžník

Info ze dne 18.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 19.2.2018 7:54

Info od Martina:
Lesní Bar Horní-Lipová,ideální podmínky na běžky.Stopy upravený,sněhu dostatek.Klobásy a svařený víno vynikající..

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/876286142542973/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 18.2.
Zbyněk, vloženo 18.2.2018 22:51

Dnes přejezd z Hvězdy do Rýmařova přes Novou Ves.

Rolbou upravené ve čtvrtek popř. pátek, nato asi 5 cm prašanu, projeté běžkaři. Stopy jsou v dobrém stavu. Z Mravencovky na Novou Ves je upravena i asfaltka. Parádní podmánky jsou na stadionku včetně okruhů v lese. Z Nové Vsi na Starou Ves v rozglajdané turistické stopě, ale v prašanu z kopce to dobře odsýpalo, takže spokojenost. Kolem Ptáčníku zpočátku jen utažené, později se objevila stopa. Louky pod Výhledy trochu zafoukané, ale na klasiku dobré, bruslení horší. Pěkná stopa končí u javoru na kraji Janovického lesa. Zde jen umydlený povrch a málo sněhu. S opatrností lze projet i na lepších lyžích. Přes oranici z Nového pole už hroudy lezou jen výjimečně, těch pár cm tenhle úsek znatelně vylepšilo. Celý den lehce pod nulou a zataženo (slunce vykouklo až před druhou hodinou). Pocitově dnes nejlepší sníh ze čtyř uplynulých lyžovaček, především na odraz. Lidí přiměřeně.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 17.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 18.2.2018 12:36

Info od Evy:
Jeseniky, vcerejsi bezkarsky zazitek Cervenohorske sedlo- Petrovka- Kamzik- Svycarna- Praded a zpet do Koutu. Stopa perfektne upravena, spoustu snehu, nadherna panoramata. Pri sjezdu ze Svycarny ke Kamziku byl trosku vyjety tobogan, ale da se sjet.

Fotky na: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875967645908156/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 17.2.
Eda, vloženo 18.2.2018 8:19

oblast Skřítek - Karlov- Nová Ves cca 50 km....stopy v oblasti jsou v perfektním stavu,po projetí rolby už toho moc nepřipadlo,kde nejezdí moc lyžařů a není to rozglajdané tak dokonalé svezení. Obavy o áčkové lyže jen v krátkém úseku nad Karlovem.../rozcestí Nad Karlovem -Jelení/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 17.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 17.2.2018 23:16

Info od Martina:
V okolí Skřítku dnes napadlo kolem 10 cm. novýho sněhu.Trasy jsou víceméně projeté jen od běžkařů.Ale jede se parádně i když je to pomalejší,o to víc se můžete kochat přírodou.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875005339337720/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 17.2.
Zbyněk, vloženo 17.2.2018 18:06

Dnes jsem byl pěšky omrknout situaci a musím konstatovat, že na běžky to nad Šternberkem není. V okolí Lipiny leží 4-7 cm vlhčího sněhu bez podkladu. Na loukách leze tráva, v lese kameny a hlína...

> Nízký Jeseník

Info ze dne 17.2.
Barbora Pavlasova, vloženo 17.2.2018 13:11

Skřítek- Rabštejn celý okruh paráda.

> Nízký Jeseník

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Navštivte Jeseníky - běžecké lyžování
Seznam upravovaných lyžařských tras v Jeseníkách včetně jejich aktuálního stavu
Jeseniky.net - sekce běžkařské trasy
Velmi podrobné informace o trasách v Jeseníkách, u některých včetně aktuálních podmínek
Infosumperk.cz - sekce zimní sporty
Popis několika lyžařských tras na stránkách Regionálního a městského informačního centra Šumperk