Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 8.2.
FCB, vloženo 9.2.2018 12:58

Z Karlovy Studánky na Alfrédku a zpět. Připadlo cca 8cm nového prašanu takže skate bylo trápení. Rolba to údajně projížděla ve středu. Na dojezdu do Karlova lezlo kamení, tak tam bacha. I tak ale pěkné svezení, takže spokojenost.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 8.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 9.2.2018 7:04

Info od Martina:

Dnešní trasa z Jeseníků.Hvězda-Rabštejn napadlo něco málo sněhu a potkal jsem skutr který protahoval stopu.A došlo i na pády v hlubším sněhu ale jinak super.Potkal jsem všeho všudy 6 běžkařu,prostě paráda.Na víkend si myslím že budou stopy připravený.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/870185529819701/

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 6.2.
esence77, vloženo 7.2.2018 23:28

Včera z Ramzové lanovkama nahoru na Šerák, chata zavřená, po hřebenu přes Keprník, kamenné okno a Červenou horu do Čh sedla. Zpátky ve stopě, od Čh sedla po Vřesovku resp. až na půl cesty mezi Vřesovkou a Kamenným oknem je stopa vyfrézovaná. Zkusil jsem pěší chodník od Vřesovky na Sedlo pod Vřesovkou, je to ve strmém svahu ale dá se dobře v pozvolném klesání s lehkým plužením sjet. Celkově výborné, počasí dle předpovědi azuro, nejhorší jsou vždy ty stoupáky specielně ze Sedla pod Vřesovkou na obě strany, naopak nejlepší ty sjezdy v netknutém prašanu jednoduše cik cak lesem naprostá paráda. Podklad byl tvrdý, z nafoukaného muldovatého sněhu, ale s tím přemrzlým prašanem 10-15cm paráda. Horší to bylo na Ramzové po sjezdovce dolů, lanovka je do 15:45 takže část sjeta část sejita a to jsem rád že jsem na těch ledových plotnách neuklouzl a neskončil někde nalepený na stromě. Foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/4087339

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 6.2.
FCB, vloženo 7.2.2018 15:25

Včera z Ovčárny na Červenohorské Sedlo a zpět.
Čerstvě prořizlá stopa, takže parádní svezení a k tomu luxusní počasí. Spokojenost.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 6.2.
Pida, vloženo 7.2.2018 11:45

Včera jsem vyjížděl z Horní Moravy po Okruhu Sněžník přes kaskády Malé Moravy. U Čtyř rohů, Slamník a Jesenickou magistrálou přes U Vilemínky zpět do Dolní Moravy.
(Od Horní Moravy až po kaskády Malé Moravy rozježděná trasa a v nižších polohách méně sněhu). Od kaskád Malé Moravy krásně upravená stopa jak na klasiku, tak na bruslení s cca 1-2 cm popraškem, takže ideální podmínky. Navíc krásné azuro s minimem lidí. Teplota hluboku pod nuou, takže určitě vyražte, sníh je zmrzlý, takže rychlý. Krásně se povozíte.

Moje včerejší trasa:
https://www.strava.com/activities/1395075477

> Králický Sněžník

Info ze dne 6.2.
Zbyněk, vloženo 6.2.2018 23:08

Ještě foto a trasa k příspěvku z dneška 6.2. 16:52
https://mapy.cz/s/2ntVo
https://plus.google.com/photos/100963182590207801178/albums/6519560058188295969

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 6.2.
PK, vloženo 6.2.2018 21:15

Kouty nad Desnou (horní stanice lanovky) - Dlouhé stráně - okruh Mravenčník - chata Margaretka - Tetřeví chata: kvalitní sníh, solidní stopa, slunečné počasí, téměř bez větru. Bohužel spodní stopa Margaretka - Uhlířská cesta - U obrázku ještě letos asi rolbu neviděla, vyšlapaná jen od běžkařů a bohužel i od chodců.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 6.2.
Zbyněk, vloženo 6.2.2018 16:52

Autobusem na Hvězdu a odtud po Kapitánské cestě na Karlov. Ve včera urolbované stopě cca 1 cm prašanu na firnovém podkladu. Stopa bez nečistot, parádní svezení, sněhu odhadem 30 cm vyjma poslední sjezd do Karlova, kde se objevují nečistoty a led (sjízdné). Dále jsme se povětšinou pěšky přesunuli k Vodárně a na běžkách pokračovali na Mravencovku a Alfrédku (kolem Malého kotle). Stoupání na Mravencovku tradičně rabušárna, ve stopě sem tam nečistoty, samotná stopa ale slušná a neponičená od pěších turistů, jak tu bývá zvykem. Stoupání na Alfrédku čisté, stopa pár dní stará, ale v dobrém stavu. Podobně i vrstevnice k Zeleným kamenům. Sněhu nahoře možná i půl metru. Sjezd ke Žlutému potoku parádní, vcelku rychlý, ale bezpečný. Stopa od rolby pokračuje až ke Škaredé jedli. Většinou pěkné, v dolní části několik úseků bez stopy - málo sněhu, led a občas vykoukl i asfalt... ale dá se projet (objet) bez sundání. Od Škaredé jedle bez vyřízlé stopy po rozmydleném pásu od rolby. Ta pokračovala přes silnici zřejmě směr Kamenná hora, my uhli po turistické stopě kolem vrchu Ptáčník (zprava). Zde sněhu už málo, občas vykukují hroudy nebo drny, ale sjeli jsme nakonec až do Staré Vsi ke hřišti. Dál jsme to už neriskovali a do Rýmařova dojeli autobusem. Celý den nádherně slunečno a nefoukalo. Běžkařů jsme potkali asi jen 30, z toho většinu na rozcestích Mravencovka, Alfrédka, Z. kameny. Úsek Hvězda - Karlov - Mravencovka ani živáčka.

> Hrubý Jeseník

Dotaz
Mila, vloženo 6.2.2018 20:44

dotaz: Milionova cesta z Červenohorského sedla na běžkách- dá se někde rozumně vyjít ke Švýcárně dřív než na sedle Vidly? Moc díky

Zodpovědět > Hrubý Jeseník

Info ze dne 4.2.
ladimura, vloženo 6.2.2018 8:51

Žďárský potok - U Škaredé jedle - podél vody po vyřezané stopě na Žlutý potok - stopa v pohodě, místy ve stopě led, ale žádná hrůza, v klidu se to dalo projet, sněhu tak akorát - Nad Skřítkem - sjezd k Motorestu Skřítek - zpět k rozcestníku Nad Skřítkem - Pod ztracenými kameny - v pohodě se to dá stromečkem vyšlapat, žádné plotny - pokračování na Zelené kameny - krásná vyřezaná stopa - od Zelených kamenů úžasný sjezd k Žlutému potoku - naprosto luxusní záležitost, široká cesta, tvrdý podklad, ale dá se v klidu plužit nebo jet přímo ve stopě, paráda - a pak opět podél vody do Žďárského potoka - nádherný okruh, opět úžasný den, sluníčko, teploty lephce pod nulou, vůbec nefoukalo.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 4.2.
Fanda Běžkař, vloženo 5.2.2018 13:59

V neděli Skřítek-Jelení studánka-Ovčárna-Červenohorské sedlo-Vřesovka-Keprník-Ramzová.
Přemrzlý prašan, jinak perfektní podmínky. Sjezd po sjezdovce do Ramzové trochu rychlejší kvůli ledovým plotnám. Nad Ramzovou spíše technický sníh a Branná skoro bez sněhu, takže bych jel napříště jen ve vyšších polohách.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 4.2.
michal, vloženo 5.2.2018 6:30

Skřítek - Hvězda, dvě strojové stopy (většinou čisté), uprostřed možné bruslení, -3, modro, slunečno, perfektní skluz i odraz, ideální.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 4.2.
Honza, vloženo 4.2.2018 15:52

Od závory kolem Vileminky nahoru, Sedm cest, U čtyř rohu k zatačce smrti. Nahoru na mokřiny kde je v předposlední zatáčce málo sněhu, ale ten usek je vždycky kritický. Ve stopě až na asfalt. Z Mokřin na Sedm cest a dolů ke Kaskádám malé Moravy, Včelín a nahoru k Babuši a zpět už jenom traverzem a sjezdem do Dolní Moravy. počasí luxus. Krásně svítilo, ale kolem 12 se nasunuly mraky. Trať byla parádní jelo se dobře a bylo jen pár lidí

> Králický Sněžník

Info ze dne 3.2.
ladimura, vloženo 6.2.2018 8:43

Žďárský potok - U Škaredé jedle - Medvědí skály - Alfrédka - je to zelená tustická, krásná cesta, projetá jenom od běžkařů, spousta sněhu, pár brodů, které se daly v pohodě přejít. Pak sjezd na Mravencovku a pak do Nové Vsi na chatu Vyhlídka. Sněhu dost, žádné plotny, takže sjezdy v pohodě. A z Vyhlídky dolů po žluté do Staré Vsi. Nádherné počasí, sluníčko, ideální den na běžky.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 2.2.
Petr, vloženo 2.2.2018 21:15

Dnes Nová Ves - Mravencovka - Nad Karlovem - dostatek sněhu, dále do Nové Vsi v lese sněhu méně. Celé čerstvě protaženo a krásně vyřezaná stopa.

> Hrubý Jeseník

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Navštivte Jeseníky - běžecké lyžování
Seznam upravovaných lyžařských tras v Jeseníkách včetně jejich aktuálního stavu
Jeseniky.net - sekce běžkařské trasy
Velmi podrobné informace o trasách v Jeseníkách, u některých včetně aktuálních podmínek
Infosumperk.cz - sekce zimní sporty
Popis několika lyžařských tras na stránkách Regionálního a městského informačního centra Šumperk