Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Jeseníky

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 1.2.
RomanV, vloženo 2.2.2018 11:06

Letos se tam chystáme až o příštím víkendu, ale obecně:
Skřítek - Pod Ztracenými kameny (cca 3 km) je po upravené cestě rolbou -s tím, že většina z toho je stoupání stromečkem.
Pod Ztracenými kameny - Ztracené Kameny - Pecný -toto je prudké stoupání, dle množství sněhu a vyšlapané stopy,.. se buď chodí pěšky (pokud je tvrdý podklad) nebo se dá stromečkovat, prostě náročný úsek:)
Pecný - Jelení studánka - Ovčárna - nejhezčí úsek za hezkého počasí. mírně zvlněná vrstevnice, sem tam nějaké to stoupání a klesání. Je se po holém vrchu, kde může dost foukat a bývají naváté závěje, ale je to paráda. Stopa jen vyjetá od běžkařů, nebo zafoukaná, nebo ledová, prostě dle počasí. Sjezd dolů na ovčárnu je většinou lepší opustit tyčové značení a vzít to radši po sjezdovce.
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 1.2.: Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak vypadá hřebenovka Skřítek- Pecný - Ovčárna? Nidky jsem to nejel, tak by mně zajímalo, jak je to těžký terén, kolik km je případně potřeba jít pěšky či zda je to dobře sjízdné i na běžkách, podle mapy by to strojová trasa být neměla.
Předem díky)

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 29.1.
Jeník Kubeček, vloženo 29.1.2018 8:51

Rýmařov - Stará Ves - Škaredá jedle: protáhnuto rolbou. Jarní lyžování - těžký mokrý sníh, hodně krtinců.
Škaredá jedle - Žlutý potok: Protaženo rolbou. Pěkná stopa, jen v jednom místě vytátá na asfalt.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 28.1.
VitaZ, vloženo 29.1.2018 8:25

Dvoudenni trasa Paprsek-Dolni Morava. Na Paprsku kolem 0°C, sjezd na Medvedi boudy upraveny, z Boud na Kladske sedlo pekne projeto, do kopce to chtelo cerveny ktery perfektne drzel. V miste kde potok tece trasou nutne jit kousek lesem nebo prenest. Sesup pred Kladskym sedlem se dal vpohode sjet, dobre se pluzilo. Pred sedlem to hodne talo, stopa pomalejsi, dost vetvicek. Mezi Kladskym sedlem a Navrsim pekna stopa na klasiku i na skate. Z Navrsi dojizdime pres Stvanici do Stribrnic kolem lanovek, dojet se dalo az dolu, je to ale na hrane. V Ne lanovkou na Stvanici, extremni vichr a mlha. Nadjizdime lanovku a jdeme horem na Mokriny. Rolba tu asi ve CT jela, zmrzle korytko s vetvickama, dolu bych to jet nechtel, nahoru docela ok. Pred a dal od Mokrin krasna stopa, je pod nulou, mlha. U Sedmi cest to balime a mirime dolu na Kaskady Male Moravy, paradne projeto a super sjezd. Od cca 800m a niz teplota stoupa a snehu rapidne ubyva, hodne mrholi. Okruh Sneznik projet autem v delce asi 2km. U Smolkova mostu mirime po silnici dolu do Dolni Moravy. Dojeli jsme az do vesnice, na loukach uz jen minimum snehu, s oteplenim vsechno sleze. Cca 45km, pekne projeti na tuto "zimu", nad 800m je snehu jeste hodne, nize to s oteplenim a mrholenim asi pujde do kytek. https://mapy.cz/s/2m32Z

> Králický Sněžník

Info ze dne 28.1.
navrc, vloženo 28.1.2018 13:41

Podmínky úžasné, běžkařů málo.

> Nízký Jeseník

Info ze dne 27.1.
Rosta, vloženo 28.1.2018 9:43

Až na tu mlhu super. U Petříková zledovaťelé. Ale dnes v Neděli se tam něco žene , myslím tím větr. Trasa Petříkov, císařská bouda, paprsek.

> Rychlebské hory

Info ze dne 27.1.
Marena, vloženo 27.1.2018 20:32

Že Žďárského potoka přes žlutý potok k zeleným kamenům. Pak přes Ostružnou na Alfrédku, přes Malý kotel na mravencovku a zpět. Pak ještě pod ztracené kameny a od Alfrédky dolů do Staré vsi. Ráno O°C, odpo už asi lehce nad nulou. Bylo to ještě na tuhé, ale tak tak. Bral to až žlutý Skigo. Dlouho nesnezilo, tak to ve stopě začíná být špinavé, pod stromama napadaný led a s ním větvičky, nejvíce a tak. Ke žlutém potoků už je stopa místy prořízlá až na asfalt. Nad mravencovkou ke to špinavé a rozbité, občas díry, jak teče voda. Jinak sněhu furt dost. Včera najeté stopy tvrdé, paráda

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 27.1.
Verča, vloženo 27.1.2018 19:58

Kolečko okolo Horního města - směr Skály, Stříbrné Hory, Kamenná hora, sníh nic moc, namrzlý, klouzalo to, mlha že by se dala krájet, ale dalo se.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 26.1.
Karel H, vloženo 26.1.2018 21:33

Magistrála perfektní, Velký Schengen trošku vadne, sněhu začíná být málo, Cesta Ramzová - Smrk paráda, hranice perfektní, kdo přijede na sobotu bude možná už mít problém se sjezdy začíná to být vydřené, stoupání z Ostružné i Ramzové k Magistrále vydřené, zledovatělé docela problém

> Rychlebské hory

Info ze dne 26.1.
Petr M., vloženo 26.1.2018 17:25

Kralická magistrála, okruh pod Slamníkem. Sněhu dost i na áčkové lyže, úprava tras perfektní až na horní rovinnatý úsek Kralické magistrály, kde do bruslařského pruhu vyryla nějaká čtyřkolka místy i dost hluboké koleje. Takže na klasiku OK, na bruslení nic moc.

> Králický Sněžník

Info ze dne 26.1.
Jakub S., vloženo 26.1.2018 14:48

Skřítek - červený a modrý okruh sjízdný, stopa celkem hezká, na bruslení trochu měkké, zelený okruh by měl být také OK. Cesta na Alfrédku je asi také sjízdná, podle počtu lidí, kteří se tam vydávali :)

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 26.1.
chlapak007, vloženo 26.1.2018 11:44

Nevíte jak to vypada v Horní Lipové kolem lesního baru?Trasy Lesní bar-Smrk-Ostružná?Díky

> Rychlebské hory

Info ze dne 25.1.
Petr, vloženo 25.1.2018 21:12

Bufet na Alrédce je uzavřen již cca rok a půl. Na dveřích bufetu visí vzkaz jeho majitele, že chce bufet prodat.
(Odpověď na dotaz uživatele TOMFOR z 25.1.: Ahoj, bistro na Alfrédce je zavřený?)

> Hrubý Jeseník

Dotaz
Yva, vloženo 25.1.2018 19:19

Mám dost podobný dotaz..chci jen z Horní lipové přes Lesní bar a před Smrkem zpět..
(Odpověď na dotaz uživatele Kavka z 25.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá z Horní Lipové na Smrk? Je dost sněhu, mohlo by to vydržet do soboty?
Předem díky)

Zodpovědět > Rychlebské hory

Info ze dne 24.1.
Jirka, vloženo 25.1.2018 12:47

Skřítek-Hvězda-Rabštejn. Sněhu bylo dost, stopy po většinu trasy pěkné.

> Hrubý Jeseník

Info ze dne 24.1.
Jouza, vloženo 24.1.2018 23:49

Dnes odpoledne skate Skřítek-Alfrédka-Mravencovka-Malý kotel a zpět plus okruh Ostružná. Sněhu hodně, podle Skimapy úprava 20.1., ovšem podle mě to bylo upraveno dnes čerstvě. Takže tvrdé, trochu to i přemrzlo (nahoře tak těsně pod nulou), navrchu občas poprašek - jelo to výborně. Ve stopě soupaž, pro klasiku by to asi chtělo nějaké lepidlo (klistr). Jediným nedostatkem tak bylo počasí - drobně mžilo, jinak fajn zážitek, snad to vydrží a nerozpustí se to.

> Hrubý Jeseník

Doporučujeme

Pobyty v Jeseníkách - slevy až 48 %
4 dny pro dva se snídaní za 1495 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Čelenky + šátky s designem JESENÍKY
Originální čelenky a šátky s designem JESENÍKY vám přináší www.milujemehory.eu

Odkazy k oblasti

Navštivte Jeseníky - běžecké lyžování
Seznam upravovaných lyžařských tras v Jeseníkách včetně jejich aktuálního stavu
Jeseniky.net - sekce běžkařské trasy
Velmi podrobné informace o trasách v Jeseníkách, u některých včetně aktuálních podmínek
Infosumperk.cz - sekce zimní sporty
Popis několika lyžařských tras na stránkách Regionálního a městského informačního centra Šumperk