Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.2.
Mates, vloženo 24.2.2018 15:58

Skate z Maliníku za Č.Nisu-Hřebínek-Máří-Kneipa-Kůrovec-Kiosek-osmička Předěl, Paličník-Kiosek-Bunkr-Jezdecká-sedlo Pod Zámky a zpšět-Kůrovec a zpět na Maliník stejně. Raději jsem cca 1km z Maliníku šel pěšky, ve středu jsem tam chytil kamínky. Od Vládní upraveno, supr svezení až od Máří dál. Borec z OPSky vybíral na Maliníku, nerad kritizuju, ale souhlasím s kolegy níže, dříve (cca 3roky) JOPs odváděla lepší služby. Když už si stoupne a vybírá za úpravu a pak člověk jede 3km po ledu, asi to moc dobře nezapůsobí na lidi, co jedou na oběd na Novou Louku...

Info ze dne 24.2.
Martin, vloženo 24.2.2018 15:43

Dnes v 07.30 hod. Soušská silnice a po Knížecí zpět, upraveno + 2cm nového sněhu. Bohužel od čtyřkolky z Montanie uprostřed rozbité, naštěstí to tomu blbovi po 3km chcíplo. Nechápu proč provozovatel Montanie a Smědavy, takto ničí upravené trasy pro běžkaře.

Info ze dne 24.2.
Vodoca, vloženo 24.2.2018 9:20

Ráno 6:00 až 8:00 malý okruh, ani cestou zpátky nebyly davy, upraveno, padal sníh, jelo mi to celkem pomalu. Na Bedřichově led ve stopě a u zastávky štěrk. Dole - 11 nahoře - 8 a míň. Pohoda

Info ze dne 23.2.
Pavel68, vloženo 23.2.2018 18:47

Tak platí určitě každý, kdo parkuje v Bedřichově (před rokem jsem tam nechal 5 tis. za sezonu) a dále když pracuje v Lbc, Jbc nebo v Lbc kraji z příspěvků. Dále občas výběrčím... Pak se z toho upraví na víkend pro ty co přijedou odjinud.
K tomu rannímu ježdění - v šest se mrkněte na web, zjistíte že o úpravě tam není nic, tak jděte do práce a v deset se dozvíte že bylo upraveno a fotky manžestru - no ta to je super.

Info ze dne 23.2.
Vašek, vloženo 23.2.2018 18:47

Dnes před víkendem jsem si vzal volno a vyrazil vyjímečně do Bedřichova, místo svých oblíbených Jakuszyc. Tam mimochodem bude tento a příští víkend kvůli závodům taky dost živo.
Překvapilo mne, že na stadionu běželo sněžné dělo a druhé bylo připravené taky. To jsem po J50 ani nečekal a je to asi jediný způsob, jak udržet v přijatelné kvalitě stopy ze stadionu na NL. Přece jenom je Bedřichov dost nízko a sníh na slunci v okolí stadionu dostává dost zabrat.
Trasa byla dnes v dobrém stavu, upravená, nemám si na co stěžovat. O záchodech na parkovišti tu bylo řečeno vše, v minulosti vypadaly rozhodně lépe.

Info ze dne 23.2.
-ury-, vloženo 23.2.2018 18:00

Já už do těch Jakuszyc jezdím, když mám víc času. Výmluvu na sněhové podmínky beru v rozsahu Bedřichov-Kristiánov-Hřebínek, nahoře to je po zbytku Jizerek podobné. Takže taky nerozumím proč to OPS přes týden nemůže pravidelně upravovat.

Info ze dne 23.2.
Lyžař, vloženo 23.2.2018 17:27

Pane Tomáši,já jezdím ráno od 8 hod.Ale když to OPS neprojede tak to prostě není.To není žádná tvrdá kritika ale konstatování stavu tratí.A za to placení se tedy omlouvám.

Info ze dne 23.2.
Tomáš B., vloženo 23.2.2018 17:19

tady pan Tomáš-rozhodně nejsem placený OPSkou, zajímalo by mne kolik z Vás, kteří tady tvrdě kritizujete OPSku přispíváte na úpravu tratí, možná se také zamyslete nad tím jaká je letos zima a jestli nejsou tratě vzhledem ke sněhovým podmínkám stále dobré, pokud tady velebíte Rakousko a Německo , popř. polské Jakušice jezděte tam, proč se rozčilujete v českých Jizerkách ? díky za pochopení....jinak doporučuji si přivstat a zažít magistrálu od 06 do 09hod, pokud očekáváte odpoledne po průjezdu těch davů lidí hezké stopy, asi se nikdy nedočkáte ..

Info ze dne 23.2.
Gabina, vloženo 23.2.2018 12:56

Pro Jardu: Trasu navrhnutou pavel68 mohu doporučit - pěkné stopy, celkem málo lidí i o víkendu, příjemná rovinka a i z kopce se to moc nerozjede. Pokud byste se rozhodl to zkusit tuto sobotu, doporučuji sledovat informace na této stránce: http://bieg-piastow.pl/ . Od 24.2 do 4.3. se v Jakuszycích koná Bieg Piastow (něco jako naše Jizerská50), takže tam bude nejspíš víc lidí než obvykle a některé trasy budou zavřené.

Info ze dne 23.2.
pavel68, vloženo 23.2.2018 8:25

Doporučil bych ti v Jakuszycích ten pytel od žel. zastávky v Harrachově přes Orle a zpět. To je 11 km převážně rovinka. Jenom před Orle jsou dva kopečky. Najdeš to na mapách - dej si zimní mapu.
jen pozor abys tam nebyl v době kdy se tam pojedou nějaký závody. Když to dáš ze staďáku tak to budeš mít o něco delší, ale taky bez kopců.
Popř. ze Smědavy ty "osmičky" přes Předěl a Písčiny. Tam jsou sice trochu kopečky, ale žádný dráma to není. Nebo okruh kolem Černýho hřebene, ale tam už bejvaj davy...

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 22.2.: Zdravím,

měl bych dotaz, nějaké doporučení na pohodovou cca 10 km trasu v Jizerkách? Bedřichov, Liberec, hranice s Krkonoši (čím blíže, tím samozřejmě lépe ze směru od Mladé Boleslavi). Hlavně ne žádné sjezdy, spíše rovinka a kde to není extémně turistické případně. Jelikož posledně Maliník super, ale parkování, to byla akce na dvoje až troje nervy :-) Pojedeme totiž v sobotu...

Díky moc předem všem a fajn večer přeji.)

Info ze dne 22.2.
Roland, vloženo 23.2.2018 11:03

Jel jsem z Prezedintske, mimo hlavni trate dost jehlici a vetvicek, bal jsem se o lyze. Snehu moc neni. Nejlepsi cast Tocna - Kristianov (nejezdi to moc lidi). Na to, ze uz 4 dny nebylo upraveno, tak stale dobry stav. Nicmene od nejlepsiho arealu v CR bych cekal vic. V Nemecku a Rakousku by to bylo povazovano za hodne tristni podminky :/

Info ze dne 22.2.
pavel68, vloženo 23.2.2018 8:14

To Gábina: Jo přesně tak, do Jakuszyc jezdím většinou o víkendu. A co sleduji na SkiMapách, tak to upravují i přes týden. Taky se docela dá o víkendu ze Smědavy. Bedřichov jde přes všední dny, ale o víkendech to je Václavák.
Včera odpoledne jsem byl na skejt a Tomáš píše "hezky upravený stopy". To bych teda rád uvedl na pravou míru. Od začátku týdne na to rolba ani "nesáhla". Místama hlavně ve sjezdech už to je ledovatý - vyplužený a blbě se z toho odráží, když potřebujete zabrat do kopce při předjíždění. Typický místa: ze stadionu esíčkama nahoru, u Bílý kuchyně, Kristiánov, na většině křižovatek atd. Přímo o stadionu ani radši nepsat... Trať je tvrdá a místy jsou uprostřed trati na skejt vidět i vyjetý koleje na klasiku. Místama je jehličí, ale to není až takovej problém. Jet se na tom dá, musíte se víc soustředit na odraz a balanc, ale jako že to je hezky upravený to bych bral s rezervou. Tvrdý to je, to jo, ale hezký teda moc ne.

Info ze dne 22.2.
Iva z Jizerek, vloženo 23.2.2018 8:10

Odpoledne klasika z Hrabětic - na Královku se muselo bruslit, klasikou to ani nešlo - ledovaté, Prezidentská - Jablonecká - přehrada Jos.Důl - přes hráz to jde bez zouvání lyží, ale opatrně - místy prosvítá asfalt, za přehradou směr Kristiánov a Studené údolí sněhu spousta, ale stopy velmi staré, plné jehličí. Od Kristiánova na Knejpu stopy lepší, ale také staré a směr zpátky z dolů z Rozmezí se nedalo jet ve stopě - brzdilo jehličí. Tedy o.p.s. nám domácím moc vstříc nevychází.

Info ze dne 22.2.
Pepa, vloženo 22.2.2018 19:05

Dnes klasicky. Stopy super. Pozor na jehličí ve stopách, kde se jede lesem (Václavíkova studánka, kolem Protržené přehrady - nad Mariánsk. boudami až k Pařískovu kříži). Na bruslení dost tvrdý uhlazený povrch. Na klasiku nutno dát doma podklad, například modrý Swix klistr a překrýt tuhým modrým na -3 až - 8°C.

Info ze dne 22.2.
Tomáš B., vloženo 22.2.2018 17:03

dnes dopoledne skejtem: Maliník, za přehradou, Ol.Hora, Hřebínek, Máří, Rozmezí a zpět Maliník. Na mnoha lesních úsecích jehličí a větvičky ve stopě i uprostřed. Jinak parádní svezení a hezky upravené stopy v místech kudy dnes projela rolba. Chtělo by to aspoň 5cm sněhu :-)

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti