Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 6.3.
Jarda, vloženo 6.3.2018 17:00

(Odpověď na dotaz uživatele Jfk z 6.3.: Má dnes v noci někdo z OPS v plánu vyrazit s rolbou na jizerky ? Díky.) To musíš napsat na Jizerskou OPS. Tady ti těžko někdo kompetentní odpoví !!!

Info ze dne 5.3.
Marek von Gablonz, vloženo 5.3.2018 13:43

Skate na otočku že Souše na Smědavu a zpět. Prostředkem tři stopy od skútru, zmrazky od pásů, jinak dobré rychlé svezení.

Info ze dne 4.3.
Z., vloženo 5.3.2018 8:57

Skate na trase Vaclavikova studanka - Snedava - Predel - na Piscinach - Jizerka - Vacl. studanka. Snehu dost, jelo to hezky, krasny pocasi, cela trasa upravena na skate i klasiku.

Info ze dne 4.3.
Lenka, vloženo 4.3.2018 22:26

Z Královky skate okolo Josefodolské přehrady. Přes hráze jakžtakž soupaž, s velkou opatrností to šlo bez sundání, v mnoha místech už tenoučká vrstvička sněhu. Od Buku zpět ke Královce spousta jehličí, občas zrádné kameny a kamínky, velmi špinavé. Na nových lyžích už tam nejedu a nebo příště radši nejhorší úseky přenesu. Všude jinde supr podklad, svištělo to!

Info ze dne 3.3.
Jo!, vloženo 3.3.2018 21:46

Na rybníce v Bedřichove se bruslilo:).
Trasa přes Studené údolí, Protrženku, Knajpu, Maří a Olivetskou jsem si užila na tuhých několika zažehlených vrstvách: VR40 (2x) a nahoru pro jistotu jednu slabší vrstu VR45. Odraz a stopa luxusní.

Info ze dne 3.3.
P., vloženo 3.3.2018 13:41

http://85.119.93.78/view/index.shtml

(Odpověď na dotaz uživatele Dája z 1.3.: Zdravím, mám trochu neběžkařský dotaz: nevíte někdo, jak to vypadá na rybníce na stadionu - dá se tam bruslit? Předpokládám, že zamrzlý bude dostatečně, ale jestli led není nějak hrbolatý, popraskaný, atd., prostě jestli tam vůbec někdo bruslí... Nevšiml jste si někdo, když jste jel v posledních dnech kolem? Díky.)

Info ze dne 2.3.
Prochy, vloženo 2.3.2018 20:23

Kolečko Béďov-Kristiánov-Knajpa-Hřebínek-Nová Louka-Béďov. Všude luxus, Pendolino by v těch stopách mohlo jezdit !! ale od Krásné Máří k Točně nic moc - jak je to ledový a stopa nikde.... Ale dokud nenapadne tak to zlepšit nepůjde. Díky všem rolbařům !!

Info ze dne 2.3.
Vašek, vloženo 2.3.2018 19:48

Klasikou Bedřichov stadion - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa -Smědava a zpět. Nerad se vracím stejnou cestou, ale tentokrát jsem to udělal, protože tato trasa byla naprosto luxusně upravena. Za mne nejlepší svezení sezony.

Info ze dne 2.3.
-ury-, vloženo 2.3.2018 16:19

Odpoledne z Bedřichova přes Hřebínek na Bílé Buky a Máří. Pokus o úpravu proběhl, stopa na klasiku v tom mrazu drží a je dobrá a docela rychlá, minimálně soupaž v ní jede hezky. Podmínky na skate jsou díky minimální údržbě dost mizerné, je to už hodně hrbolatý.

Info ze dne 2.3.
Jirka, vloženo 2.3.2018 12:05

Nějak nechápu jak ty příspěvky tady fungují - odpovídal jsem na dotaz co mazat na klasiku, tak jsem čekal, že odpověď se zařadí pod dotaz, místo toho dotaz někam zmizel :-(

Info ze dne 2.3.
Jirka, vloženo 2.3.2018 12:01

Fialový klister přemazaný nějakým tvrdým voskem podle teploty, teď tedy něčím modrozeleným.

Info ze dne 1.3.
Tom, vloženo 2.3.2018 9:13

Malý okruh bruslením ze stadionu večer s čelovkou - světlo jako za dne. Stadion a stopy na začátku betonové a umydlené což je normální díky mrazům. Jen malý tip po tom, co jsem viděl vyplužený sjezd z panelky na Kristiánov už od začátku sjezdu. Nechtěli by lidé jezdit malý okruh spíše obráceně? Ano, dají si výšlap nahoru od Kristiánova pod sedlo Holubníku (1,5 km do kopce) a pak sjezd z Točny na Hřebínek je určitě bezpečnější.

Info ze dne 1.3.
Jurik, vloženo 1.3.2018 19:53

Na Krásné Máří stav proti jindy velice dobrý. Projeto dnes klasikou . Troufám si říci , že právě díky úpravě OPS, před jejichž úpravou smekám. Sněhu tam moc není ,nevim co by tam rolby měly upravit . Stav tratí (naprosto skvělý k podmínkám a nesněžení) je takový jaký je právě díky zkušenostem které při úpravě tratí pravidelně prokazují . Aspoň dle mého názoru.

Info ze dne 1.3.
Kuba, vloženo 1.3.2018 19:24

Dnes skate ze Smědavy na Jizerku po Knížecí a zpět po Promenádní, kasárenská na Knejpu. Bezva svezení, po středeční úpravě stopy v bezva stavu. Střed na bruslení super, žádné ledové plotny... úžasný svezení!

Info ze dne 1.3.
Prochy, vloženo 1.3.2018 19:14

Dnes Béďov-Hřebínek-Točna-Kristiánov-Šámalka-Bílá Nisa-Béďov, stopy dobré, zima stále stejná... u Točny lidi jeli dál ale k Máří, nekoukal jsem jak to tam vypadá

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti