Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 15.2.
Dandy, vloženo 15.2.2018 9:57

Tenhle víkend bych doporučil jiné hory, parkoviště jsou už dávno zarezerovovana a bez drive zakoupeného vjezdu opravdu nezapakujete. Volných stop bude málo. A pokud nepojedete závody, tak si koledujete o nevrlost pořadatelů a závodníků, nemluvě o riziku úrazu, pokud vjedete do protisměru.
(Odpověď na dotaz uživatele Láďa Beneš z 14.2.: Zdravím, dotaz hodný nováčka, ale jakým způsobem je omezené běžkování během víkendu Jizerské 50 ? Předpokládám, že zaparkovat bude prakticky nemožné ... ? Díky.)

Info ze dne 14.2.
RH, vloženo 15.2.2018 6:28

Jinac vecer celkem dost lidi bez celovek :-( strasny .. tma ze nevidis nic a oni jdou jezdit ...

Info ze dne 14.2.
Petr Horník, vloženo 14.2.2018 19:17

Mariánská hora - Čihadla - Točna - Bílé buky - Kristiánov - NL - Bedřichov

Ráno v cca 8:30 z Mariánské hory, -11. Stopy fakt v supr stavu, od Čihadel byly "horší", ale i tak super. Za Tetřeví boudou stopa dost ujíždí do příkopu, totéž za Máří - je to o hubu. Na Máří už občas opět i po navezení sněhu prosvítá asfalt. Na okruhu přes Bílé buky stopy nejlepší!. Možná by se mohly na zítra protáhnout základní trasy (jiz50), vedlejší to nepotřebují.

Zpět jsem jel skibusem, kterým nikdo jiný nejel, také není divu, když má tak arogantního řidiče, který je schopen jet 1km s otevřenými dvěřmi, které už ani občas nejdou zavřít...

Info ze dne 14.2.
Peterson, vloženo 14.2.2018 16:57

V 8:10 hodin z Harrachov - Orle - Jizerka - Smědava - Knejpa - Čihadla - Rozmezí - Kristiánov - Nová Louka - Bedřichov. Všude parádní stopa pro nás turisty klasiky. Z Nové Louky již hodně použitá, ale stále funkční.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/874193599418894/

Info ze dne 14.2.
Novic, vloženo 14.2.2018 12:10

V pátek se jede "30" skate, takže minimálně na téhle trase to bude OK.
(Odpověď na dotaz uživatele Míra K z 14.2.: Ahoj lyžníci, nevíte, kdy se připravují stopy a Jiz.50? Chtěli bychom zítra brzo ráno do Bedřichova a neradi bychom našli jen stopy na klasiku, protože jedeme všichni skate. Díky!)

Dotaz
Honza, vloženo 14.2.2018 19:32

Ahoj, co dneska mazat na stoupání v okolí Bedřichova? diky

Zodpovědět
Info ze dne 13.2.
pavel68, vloženo 14.2.2018 6:51

Včera odpoledne, skejt velký okruh přes Knejpu.
Z Bedřichova k Buku měkká sůl, dále již tvrdá trať.
Sníh méně skluzný jak min. týden ale docela jede. Jen kde to je otevřené mimo les (okolo Čihadel, Kristiánov...) tak tam to je přemrzlý a tupý. Na Kristiánově mě to málem vyzulo z bot :-) Stopa na klasiku OK po celém okruhu.

Info ze dne 13.2.
Mates, vloženo 13.2.2018 23:58

Nebyl jsem tam, ale dle mého tak od Kuběnkovi chaty si možná nazuješ lyže ;-) Cca od 650m co výškový metr, to sněhu víc a víc...

(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 13.2.: Ahoj, nevíte prosím někdo zda se dá nastoupit do běžecké stopy v Oldřichově v Hájích? Děkuji!)

Info ze dne 13.2.
Petr Horník, vloženo 13.2.2018 21:47

Odpolední ježdění okolo Bedřichova. Trasy byly v mnohem lepši kondici, než jsem čekal. Dopoledne jsem se bál, že trasy a sníh po poledni povolí, ale naštěstí již po 15 hodině přituhlo. Na okruhu přes Bílé buky (Konkrétně trasa Točna – Kristiánov) stopy v supr stavu, a tvrdý pěkný podklad na skate. Podobně výborné to vypadalo na okruhu kolem přehrady Bedřichov, všude kupodivu dostatek sněhu. Dokonce stopy přes den vydržely ve velmi dobrém stavu i na hlavních trasách ( stadion – Hřebínek, NL - Kristiánov), úprava v noci by byla dle mě jen „na krásu", trasy jsou na tom opravdu dobře.

Díky jiz50 značně rozšířen úsek NL – Kristiánov. Z Točny šlo vidět, že je čerstvě vyhrnuta Holubnická cesta, sníh z ní zřejmě přesunut na problematický úsek kolem Máří.

Info ze dne 13.2.
Jana, vloženo 13.2.2018 19:50

Ráno před odjezdem jsem ještě koukla na "jizerskouops" ... žádná nová zpráva. O to více překvapilo, že hned na nástupu byl neporušený manšestr. Čerstvě upraveno skoro vše. Paráda celý den, všední den, slunečný den zakončený sněhovými vločkami. Dobře to jelo.

Info ze dne 13.2.
zdenda66, vloženo 13.2.2018 19:21

13,30 z Václavíkova stud.- jezdecká- protržená- pařízkův kříž- kristiánov- rudolf. elektrárna. Dnes to bylo úplně nejvíc nejlepší svezení, stopy jedna báseň, čím dál od Bedřichova tím lepší. Popadával sníh, ale velice lehce, na stopy to nemělo vliv. Teď odbočím - na protržence jsem chtěl dát něco na posilněnou - sotva jsem vstoupil do toho bufetu s tím pitomím německým názvem, tak jsem na těch smrkovýjch ohlazených prknech uklouz, nejdřím jednou a pak už jsem měl obě nohy ve vzduchu a s velkým žuchnutím jsem dopadl na záda na kterých jsem měl naštěstí baťoh takže jsem si nevyrazil dech a mohl jsem hned začít sprostě nadávat. Vstal jsem a ihned tento bufet opustil a odjel pryč. (Apeluji tímto na majitele, zda by nestálo za úvahu, aspoň teď na zimu nainstalovat nějaké pryžové rohože, či aspoň starý koberec, aby se předešlo těmto neštěstím - snad by je to finančně nepoložilo ! Naštěstí dnes to odnesla jen termoska a pohmožděný loket). Myslel jsem, že jednou - se synem - samozřejmě až mi koupím lyže, se tady zastavíme třeba na polévku - ale teda, kdyby mě prosili, tak tady to nebude, tady teda ne !!

Info ze dne 13.2.
Petr Horník, vloženo 13.2.2018 13:52

Dnes v 8:30 z Mariánské hory. Nečekal jsem, že až k Protržené přehradě pojedu úplně první. Z Protržené zkratkou na Souš a po soušské silnici, po které jsem jel před 10 asi maximálně 3tí. Ze Smědavy na předěl a zpět přes Promenádu, Kasárenskou a Protrženku na M. Horu. Kolem Protržené ještě kolem poledne trasy téměř nedotknuté. Dnešní fotky na našem FB ( https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1824377677632978&id=103326356404794 ) Upraveno vše, tak jak je to na www.skimapa.cz - skvělé podmínky, vyražte ještě odpoledne do stopy!

Ještě sem doplním (a časem zase smažu :-), že pár práv na téma pohyb pěších po tratích je přesunuto do obecné diskuze http://www.kamzasnehem.cz/diskuze , diskutovat dál je možné tam.

Dotaz
Peterson, vloženo 13.2.2018 20:22

Děkuji za info. Zítra vyrážím směr Harrachov. Sna dbude aspoň hezky tak jako dneska. Akorát, že dnes jsem musel být v práci. Případné foto samozřejmě dodám. Skol

Zodpovědět
Dotaz
Ala, vloženo 13.2.2018 19:56

Ahoj všichni...ví někdo zda se dá stále jet z Maliníku? Minulý týden to tam bylo ze začátku hodně tenké. Děkuji.

Zodpovědět
Info ze dne 12.2.
Antonín Suk, vloženo 13.2.2018 9:08

V pátek 9.2. jsem byl na polské straně a 12.2. v Bedřichově. Nerad to říkám,ale je to nesrovnatelné,ale uznávám,že za to o.p.s. nemůže.V Polsku jezdí třetina toho,co u nás a tak jsou tam stopy jako právě vyryté i po mnoha hodinách.Včera se mezi stadionem a Novou Loukou občas stopa podobala korytu po potopě - rozšlapané do trojnásobné šířky. Ale jinak krásné podmínky,i díky lidem ve voskárně U Máry. Pohodička,veselo,teplo a tak se běžkař může v klidu převléci z propoceného do suchého. Stopy docela rychlé,jen po poledni zpomalené vinou hustého sněžení. Všechna čest "chodcům" - bylo jich málo,ale šli ukázněně mezi stopami a neničili je.A další dobrá zpráva - i mezi Točnou a Máří je sněhu relativně dost,i když místy prosvítá asfalt,ale opravdu jen prosvítá.Lyže netřeba sundavat !!! :-)

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti