Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 9.12.
Radek, vloženo 9.12.2017 12:19

(Odpověď na dotaz uživatele Mira z 9.12.: Jak dnes rano? Da se? Pripadne kde je dobre a bez lidi ? Diky)Lidi jsou, ale jde to. Ted si dávám polivku na Jizerce a stopa celkem jde(po stope Jiz50). Není strojove upravena. Brusleni OK, jen nad Kristiánovem hlubší. Letos poprvé, takže čirá radost! SKOLL!

Info ze dne 8.12.
LFC, vloženo 8.12.2017 11:58

Ráno v 7:15 za tmy do stopy, poctivě jsme řezali s kolegou zapadanou stopu až na Knajpu.Sníh divný, pomalý ,lepilo to.NL-Hřebínek stopy od auta(těžké techniky), to samé Kristiánov-Blateňák.Napadlo 3-5cm.

Info ze dne 8.12.
Martin Verfel, vloženo 8.12.2017 11:39

Dnes v 6-9 hodin ráno z Mořiny-Kiosek-Hraniční-Knajpa-U Knajpy a zpět. Celou dobu vydatně sněžilo, stopy plné sněhu, takže jsem si připadal jako Hanč. Byla to dřina, běžel jsem i s kopce, zpátky ve své stopě už lepší. Sněhu moře.

Info ze dne 7.12.
Jizerking, vloženo 8.12.2017 8:23

Skol!!! Dnes prakticky okruh J50 + neco navic - ac nebylo nove protazeno, stara stopa jeste sla (hlavne usek Smedava - Jizerka & Knajpa - Smedava). Trat hodne rychla, misty vydrena a zledovatela - bruslit jeste slo celkem v klidu (hlavne Knajpa - Hrebinek), na klasiku sla krasne soupaz, a ta, jak vsichni vime, jest korenim bezkovani ;-) Celkove zatim stale spis pro nadsence, ale porad lepsi si to uzit vice mene sam, nez se prodirat lesem bezradnych svatecnich bezkaru o vikendech... Za me fajn, navic vcerejsi zimni atmosfera uzasna, baterky dobite na 100%!

Info ze dne 7.12.
Pavel, vloženo 7.12.2017 17:34

Od Šámalky až na Hřebínek opět projeli trať dementní lesáci a zničili jednu stopu na klasiku. Bruslit se dá uprostřed, ale auto vyházelo na trať spoustu zmrzlích hroud sněhu. Od Hřebínku na Knajpu zmrzlá a nasekaná trať od lyží. Stopy parádní. Pokud nenasněží, tak to bude na bruslení jen hrbolatá ledovatka.

Info ze dne 7.12.
Milan Jelínek, vloženo 7.12.2017 16:46

Bedřichov 7.12 (-1st.)
Ze stadionu po osmé v pohodě,tvrdší na bruslení,ale ne zmrzlé.Stopa na klasiku místy skoro neznatelná jede dnes "prasečím stylem" rychle,zítra na novém sněhu to bude dřina.Na klasiku je nejlepší úsek z Kristianova na Hřebínek.Sněhu je dostatek,takže kamenačky nechte doma.

Info ze dne 7.12.
Pavel U, vloženo 7.12.2017 15:48

Dnes malý okruh ze stadionu: více zmrzlé než včera, velice rychlé. Oproti včerejšku někdo projel autem úsek Hřebínek - Nová Louka, takže je z toho tankodrom... Hoši děkujem! :-(

Info ze dne 6.12.
Geo, vloženo 7.12.2017 11:02

Bedrichov, Nova Louka, Kristianov, Knajpa, Smedava, Knajpa, Hrebinek, Bedrichov. Od Nove Louky rozbite, spis balancni cviceni, nez radost na skate. misty mekke.

Pokud jste si euforii z prvniho snehu uzili uz jinde, tak radsi pockeje, nez to znovu projedou rolbou.

Info ze dne 6.12.
SPORTICUS - Mirek Kalina, vloženo 6.12.2017 18:32

Protože dobrých zpráv není nikdy dost, tak jedna z hor Jizerských - celé Jizerky upraveny rolbou, v podstatě je to i na dobré lyže. Sníh dole trochu mokrý, už od Šámalky umrzlý a neskutečně rychlý. Na klasiku jedině na klistry a při jízdě soupaž se boří hole, ale bruslení je za odměnu - v podstatě bez odporu. Zima zkrátka naplno začala a věřme, že jen tak neodejde. Zuzka Kocumová

Info ze dne 6.12.
Tereza, vloženo 6.12.2017 17:57

Bedřichov-Hřebínek-Kristiánov-Knajpa-Kasárna-Smědava-Knajpa-Krásná Máří-Hřebínek-Bedřichov.

Jela jsem klasiku. Na Hřebínek stopa zničená, rozmidlená. Od Točny až ke Smědavě stopa slušná. Od Smědavy na Knajpu stopa nebyla žádná, je to tam zničené skůtrem. Z Knajpy až na Hřebínek stopa dobrá, jen kolem Krásné Máří vytátá místa-pozor na kamínky. Z Točny na Stadionek zase stopa zničená. Na stříďák je to celkem v klidu, i když to teda skoro vůbec nejede-jak je mokrý sníh. Na soupaž tragédie, hole se na vnější straně stopy boří hluboko do sněhu-není tvrdý podklad, takže se jedná spíš o jedno rukou soupaž... Chtělo by to aby to umrzlo, dneska přes poledne byl na stadionku cca +1 stupen. Skol

Info ze dne 6.12.
-uty-, vloženo 6.12.2017 15:39

Skejt, Bedřichov-Hřebínek-Bílé Buky a zpátky, odjezd kolem jedné. Dole měkký, na Točnu pak dál slušný, ujetý jak rolbou, tak od lidí. Nahoře pak začalo přimrzat, Točna-Bílé Buky rozježděná od včera a znovu zmrzlá, skate v tom ustřeluje, tam to chce znovu rolbu. Zpátky už to přimrzlo až dolů na stadion. Docela slušný na první projetí. A samozřejmě jsme potkali k.k.t., co musí pěšky na Šámalku z Bedřichova prostředkem stopy.

Info ze dne 6.12.
Milda, vloženo 6.12.2017 15:36

Bedrichov,Nova Louka,Hrebinek Kristianov a zpet paradni svezeni,dole po Hrebinek trosku mekci,ale od Tocny tvrdy a zmrzly ,vse upraveno na zacatek prosince parada

Info ze dne 6.12.
Pavel U, vloženo 6.12.2017 15:36

Z Bedřichova malý okruh: úsek Blaťák - Kristiánov poznamenán těžbou dřeva, panelka parádní, ve spodní části sjezdu z Točny na Hřebínek jsou místa bez sněhu. Celkově to je téměř na nové lyže, lepší pro klasiku než skate. Mazal jsem klistr KR50.

Info ze dne 6.12.
Erve, vloženo 6.12.2017 11:25

Dnes v v 8:00 první lyže - skate - Smědava-Promenádní-Jezdecká-Smědava. Bohužel v noci oteplení, nahoře +1 stupeň, sníh mokrý, bořivý, oraniště. Nejhorší úsek Smědava-Kiosek na promenádní-Promenádní až k bunkru. Nějaký dement se nad ránem svezl na skútru ze Smědavy až na Jizerku a v tom měkkém podkladu vyryl 2 hluboké brázdy a přeoral pásem komplet prostředek upravené trati ze včerejška, takže o nějakém rozumném sklouznutí nemůže být ani řeč. Lepší situace na Jezdecké, ale také hodně měkký podklad, hole propadávají hodně hluboko, snad jen "bambusky" by to udržely :-) . Cekově je to tak pro střízlíky 40kg i s postelí ne pro váhovou kategorii 80kg+ :-0 Chtělo by to, aby to rolba "utáhla" teď dokud je to měkké a vytvořila tak pevný a hutný základ.

Info ze dne 5.12.
ivoš, vloženo 5.12.2017 20:05

Dnes v 8.00 pěkné svezení na kvalitním manšestru z Mořiny po Promenádní na Smědavu,dále na Knajpu a Ždárek,zpět po Kasárenské a Jezdecké na Mořinu.Pouze počasí špatné.Diky OPS.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti