Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2017/2018, popř. starších

Info ze dne 22.4.
Vesli, vloženo 23.4.2018 15:22

O víkendu jsem projel celkem velkou část magistrály a i pár okolních cest, na cestách po sněhu ani památky, vyjma asi 150m úseku u Protržené přehrady, na kolo můžu jen doporučit.

Info ze dne 20.4.
pavel68, vloženo 24.4.2018 13:49

Já tam byl v pátek a ve sjezdu z Rozmezí na Kristiánov je pár úseků kde ještě něco leží. Hlavně pozor kus před Kristiánovem, tam bylo tak 20 m sněhu a ledu přes celou cestu, takže se tomu nedalo ani vyhnout.

Info ze dne 14.4.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 14.4.2018 20:51

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 13.4.: Dobrý den Otázka pro místní znalce. V květnu jak budou ty svátky chceme jet na kola někam kolem Jizerky. Myslíte že už to bude možné nebo máme ještě počkat?)

Určitě už to půjde. Již teď jsou Jizerky téměř bez sněhu. Bedřichov, Souš = 0cm

Info ze dne 13.4.
Jakub, vloženo 14.4.2018 8:25

Dobrý den, neví někdo, zda je po včerejším dešti ještě nějaké šance se sklouznout někde na magistrále?
Děkuji

Info ze dne 12.4.
Martin, vloženo 13.4.2018 11:26

Dobrý den Otázka pro místní znalce. V květnu jak budou ty svátky chceme jet na kola někam kolem Jizerky. Myslíte že už to bude možné nebo máme ještě počkat?

Info ze dne 11.4.
Petr, vloženo 12.4.2018 19:10

Jeste jednou diky za informace:)

Info ze dne 11.4.
Lenka, vloženo 12.4.2018 3:10

Jééé, kéž by takových ohleduplných pěšáků bylo víc!!! :-) Dokud nějaký souvislý sníh je, tak se jezdí (já jarní skejt miluju ze všeho nejvíc;-)), a když je rozrytý střed, tak je to na skejt strašně nepříjemný. :-( Ale sněhu ubývá každým dnem a na pátek navíc předpovídají přeháňky - pokud tam nahoře zaprší, tak už těch vytálých míst bude nejspíš moc a lyžování bude konec.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4.: Pokud v patek vezmu asi 2km pesky po magi u cihadel, budu bezkarum skodit? Je mi jasny ze stopa na klasiku tam je, ale kdyz pujdu stredem, vadi to necemu? Jezdi se jeste v tomhle pocasi skate? Jsem nebezkar tak vubec nevim. Pripadne na kdy odhadujete ze to bude na magi pesky ok? Diky za info. Nechci nikomu kazit radost z bezkovani, ale rad bych se tam prosel jak to jen pujde:-) Petr)

Info ze dne 11.4.
Zbyněk, vloženo 11.4.2018 23:15

Petr koloběžka:
Pěkná je Lasičí cesta z Jizerky směr Předěl, Tišina případně dále na NMpS, Lázně Libverda ev.zpět na Smědavu.

Info ze dne 11.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 18:38

Děkuji za rady kluci ohledně koloběžky. Je mi jasné, že nemůžu očekávat krásný asfalt :) Ale stačí klidně i zpěvněná hlíněná cesta, třeba jestli to je takto mezi panely, ať už po Kasárenské nebo z Čihadel. Prďáku ze Smědavy a Olivetské se vyhnu raději a podle snímku to vypadá, že i z Hřebínku k Šámalce to je po asfaltu, takže pak se po cestě dostanu vklidu až do Liberce... jen teda přežít ty kousky panelů. No musím zkusit a budu vědět. Ještě jednou díky :)

Info ze dne 11.4.
pavel68, vloženo 11.4.2018 13:55

Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4. "panely" - ... pak ještě začátek z Knajpy na Kasárenskou (jak je ta první zatáčka), něco pod Černým vrchem směrem od Hraniční (to bude skoro kilák - tam mě z toho minule po sedmdesáti km na kole pěkně bolela pr..el, takže si to pamatuju) a taky mezi Čihadly a Žďárkem což je cca 2,5 km. Jinak na kolobrndu asi nebude moc vhodný stoupání ze Smědavy a přes olivetskou.

Info ze dne 11.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 9:58

Na celý trase Jiz 50 jsou panely tak odhadem 5-8km. Kristiánov - Rozmezí je skoro celý asfalt, panely začínají až cca 500 m před Rozmezím, nejdelší panelový úsek je Promenádní (tomu se ovšem můžeš lehce vyhnout tím, že pojedeš po Jizerský silnici).

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.4.: Zima už pomalinku, ale jistě ustupuje v Jizerkách a prosím o radu zdejších znalců, kteří mají zmapované trasy i v létě na kole. Mám silniční koloběžku a chci se zeptat, zda je možnost si projet trasy po jizerské magistrále... co jsem slyšel, tak někde jsou jen panely (Kristiánov - Rozmezí), někde asfalt a někde zpevněná cesta. Nejhorší by pro mě byly ty panely, ale kdyby to byl jen kousek, tak se to dá přežít. Přemýšlel jsem o trase jizerské 50 nebo třeba jet vlakem do Kořenova a vzít to přes Mořinu nebo Souš a přes Bedřichov zpět do Liberce.Děkuji za jakékoli info)

Info ze dne 10.4.
Medvídek, vloženo 11.4.2018 18:50

Myslíte, že bude v sobotu (14.4) po těhle vedrech ještě nějaký sníh na cestě kolem Černé Nisy, Hřebínku a cestou Pod ptačí kupy a nazpátek na Koralové cestě? Chtěli bychom pěší výlet (je jasné, že na Holubníku ještě bude). Nebo je na těchto cestách stále ještě hromada sněhu?

Info ze dne 10.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 17:12

Pokud v patek vezmu asi 2km pesky po magi u cihadel, budu bezkarum skodit? Je mi jasny ze stopa na klasiku tam je, ale kdyz pujdu stredem, vadi to necemu? Jezdi se jeste v tomhle pocasi skate? Jsem nebezkar tak vubec nevim. Pripadne na kdy odhadujete ze to bude na magi pesky ok? Diky za info. Nechci nikomu kazit radost z bezkovani, ale rad bych se tam prosel jak to jen pujde:-) Petr

Info ze dne 10.4.
Petr, vloženo 11.4.2018 9:22

Zima už pomalinku, ale jistě ustupuje v Jizerkách a prosím o radu zdejších znalců, kteří mají zmapované trasy i v létě na kole. Mám silniční koloběžku a chci se zeptat, zda je možnost si projet trasy po jizerské magistrále... co jsem slyšel, tak někde jsou jen panely (Kristiánov - Rozmezí), někde asfalt a někde zpevněná cesta. Nejhorší by pro mě byly ty panely, ale kdyby to byl jen kousek, tak se to dá přežít. Přemýšlel jsem o trase jizerské 50 nebo třeba jet vlakem do Kořenova a vzít to přes Mořinu nebo Souš a přes Bedřichov zpět do Liberce.Děkuji za jakékoli info

Info ze dne 8.4.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 9.4.2018 15:00

Info od Tomáše:
Jizerka Mořina úvod na jistotu poránu ztuhlý,hrubší svižný firn 9-11h azuro na Rozmezí přes Jezdeckou i nazpět Promenádní minimum přenášení dostatek sněhu jen místy jehličí,ale i po něm to jede vzhledem k datu,pořád pěkné svezení.

Fotky na :
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/905353116302942/

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti