Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 9.1.
Tomáš, vloženo 9.1.2018 17:09

V lese celá magistrála hodně zničištěná jehličím, šiškami a větvičkami, jinak na tu bídu s počasím docelá dobré. Krásná Máří je led, ale zatím se to dalo projet bez sundání lyží. Z Maliníku to někdo projel - asi na přehradu autem - tam je to velká bída, místy vytáté na asfalt.

Info ze dne 9.1.
Jirka, vloženo 9.1.2018 15:03

Bedřichov-NL obvyklá bramboračka, pod Bukem číhá několik šutrů, tak bacha. Na Kristiánov místama rozsolené, Kristiánovská plná jehličí, větví, šišek, ... Smědavská a Kasárenská parádní.

Info ze dne 9.1.
Lookin, vloženo 9.1.2018 13:35

Stadion NL Hrebinek Tocna Kristianov Stadion. Oproti vcerejsimu dni se diky nocnimu vetru dostalo do stopy opravdu hodne jehličí větví a sisek. Je to spis pro otrlé :) a na staré lyze. Snad se počasí udobri :)

Info ze dne 8.1.
Pepa, vloženo 10.1.2018 13:33

Mohu pouze informovat, jak to vypadalo od Marianskohorských bud na Štolpířskou silnici. Kopec cca 300 m vyplužené koryto, ale jak se to zlomí v rovinu, tak byly dvě stopy celkem dobré. Lze vzít lepší lyže. Všude byl dostatek sněhu. Nevím, co to udělalo za poslední dva teplé dny.
(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 10.1.: Ahoj, nevíte prosím někdo jak vypadá trasa: Mariánská Hora - Knejpa - Peklo na klasiku? Je to sjízdné ještě na jedničkových běžkách? Děkuji za odpověď.)

Info ze dne 8.1.
Mates, vloženo 9.1.2018 9:15

Souhlas s předešlými příspěvky, čím výš, tím lepší. Vzhledem k předpovědi se vytátá místa budou bohužel rozšiřovat. Všechna čest OPSce, ale trochu jsem nepochopil úpravu na dnešek, že prý mrzne, tak to projedou. Bohužel nikdo z nich asi nesledoval vývoj počasí, bylo jasné, že se oteplí a začne foukat silný vítr, takže podle mně když už chtěli projet naftu, tak měli vyjet na včerejšek, kdy i přes den byla teplota kolem nuly a nepovolilo by to. Dnes na čerstvé úpravě to bude bořivé a navíc vzhledm k větru tam určitě bude míň lidí, než včera.

Info ze dne 8.1.
Pajson, vloženo 8.1.2018 22:53

dnes noční skate velký okruh -z Béďova po Točnu rychlá sůl, takže ok - od Točny po Máří hodně led, takže Ačkový lyže asi už ne, od Máří po Čihadla - celkem zklamání - tvrdé, skoro ledovaté, hodně ustřeluje, stopa na klasiku taky nicmoc - pravá stopa už místy mizí v pangejtu. Čihadla - Rozmezí-Kristiánov celkem ok, jen trochu vyplužené

Info ze dne 8.1.
Tomáš.H, vloženo 8.1.2018 22:17

Dnes 16:30 Bedřichov-Hřebínek-Bílá Kuchyně-Hřebínek-Máří-Knajpa a zpět, jel jsem skate o proti včerejšku z Bedřichova méně krupice od Točny k Máří s velikou opatrností,pokud nenapadne, pozítří přenášíme, za Máří super svezení,až na Knajpu p.s. prosím pišme zde jen o stavu tratí pro nenapravitelné pisálky" jsme lidi různé blbé a pitomé"

Info ze dne 8.1.
newli, vloženo 8.1.2018 20:08

Dnes od cca 10.30 do 16.00 projeto Morina-Bunkr-Jezdecka-Kasarenska-Knajpa-Kristianov-Nova cesta-Tocna-Mari-Cihadla-Smedava-Promenadni-Morina. Pocasi velmi dobre, i kdyz bylo asi casto kolem nuly a nekde nad nulou. Stopu 2 dny stare, takze na klasiku uz trochu horsi a na brusleni zase misty tvrdy hrbolaty povrch (nejsem zadny buslar). Celkove jsem byl velmi spokojen (malo lidi a slunicko). Ale snehu je pod cca 850m uz malo a od tocne pres krasnou mari az nekam k (za) tetrovi boudy misty nula nula nic. Den dva oblevy a bude pryc. Podle me to na lepsi lyze z bedrichova byt nemuze.

Info ze dne 8.1.
Pavel68, vloženo 8.1.2018 19:56

Dnes odpoledne, Bedřichov-Hřebínek-Bílé buky a zpět. Sněhu všude dost i na lepší lyže, jen občas trochu jehličí, což nemá ale na funkci vliv :-) Dole rychlá sůl, od Hřebínku vejš tvrdé, ujeté. Ve stopě na klasiku ledy, takže na klistry. Teplota v Bedřichově 0°C. Žádný problém s vynecháním stop co by stál za zmínku jsem tedy nezaznamenal. Připadá mi že délka textů o tomto již přesahuje délku těch vynechaných stop.

Info ze dne 7.1.
T.J., vloženo 10.1.2018 8:43

Lehce opožděné info z neděle a neobvyklých míst. Z Maliníku na Hašlerovu chatu nejezděte, není tam sníh, jen led a kamení. Kolem Josefovské i Bedřichovské přehrady je to dobré, sněhu dost a upraveno. Kolem kapličky v Hraběticích už sněhu není moc, ale bylo to pořád sjízdné.

Info ze dne 7.1.
, vloženo 9.1.2018 10:05

Při přejezdu Olivetské několik vytátých míst, která se dala objet. ALE ve sjezdu z Olivetské směrem k přehradě je před výjezdem z vyššího lesa vytáté místo, které se v neděli objíždělo asi 1 m širokým pruhem sněhu. POZOR VYČNÍVÁ TAM NĚJAKÝ KÁMEN = rýha na skluznici od špičky až někam za vázání. Naštěstí je po směru nově vybroušené struktury :-)

Info ze dne 7.1.
Lukáš, vloženo 9.1.2018 6:39

Ráno z Bedřichova jsem vyjel po okruzích, tak to šlo. Od Buku na Kristiánov trochu horší, ale na skate v pohodě. Na Rozmezí super sníh, dál Knajpa, sjezd podél Smědé stál za to. Od Smědavy ke Kiosku v pohodě, Promenádní na Morinu byla na skate fajn. Přes Jizerku v pohodě, jen místy k Pesakovne pár propadlin. Až ke Kiosku v pohodě. Dále přes Smědavu, Kasárenská na Knajpa rychlá, až na Tocnu to ficelo.. Bohužel od Točny až na Stadion bída ( vysoká vrstva firnu, dost makačka)

Info ze dne 7.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 8.1.2018 21:09

Pár zpráv z dnešního odpoledne, které byly diskusního charakteru, jsem přesunul do obecné diskuze http://www.kamzasnehem.cz/diskuze - tam klidně diskutujte dál, sem patří jen zprávy primárně o sněhových podmínkách a stavu tratí. Děkuji za pochopení.

Info ze dne 7.1.
Jo!, vloženo 7.1.2018 21:32

Na skate fajn, kdybych se dnes striktně držela trasy JIZ50. Bohužel jsem sjela na Protrženku a tam tvrdý, hrbolatý, nerovný a od pěšáků rozdupaný sníh. Naštěstí to ve stopě jelo na soupaž samo a sněhu dostatek. Odpoledne cestou drobně mrholilo, nic zásadního, spíš takové padání mlhy.

Info ze dne 7.1.
David, vloženo 7.1.2018 21:07

Dnes Mořína - Bunkr - Kiosek (vše super, upravené a na skate rychlý sníh). Z Kiosku na Předěl a na Smědavu (tvrdé, ale na skate docela hrbolaté), Knejpa (do kopce docela dobré, vršek krásně tvrdý a rychlý), Na Ždárku (rychlé, tvrdé), Máří, Točna (měkčí, ale pořád ok, místy velmi málo sněhu, koukal asfalt), Panelka - Kristiánov (rychlé docela tvrdé, vše fajn, jen konec sjezdu hodně nahrnutého sněhu), výjezd na Rozmezí - Knejpa-Kasárenská-Promenádní-Bunkr-Mořina vše rychlé, tvrdé a dost sněhu. Svezení super, na skate doporučuji.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti