Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Dotaz
Petr, vloženo 20.11.2017 21:38

Ahoj, Zuzko jakou jste použila mázu ?diky....Petr

Zodpovědět
Info ze dne 20.11.
Redakce, vloženo 20.11.2017 20:27

Ráno v Bedřichově zimní pohádka. Kolem stadionu cca 10 čísel, nahoře až 30! Začátek byl opravdu idylický - našlápli jsme si krásnou stopu, ani koleje od aut téměř nebyly. Traverz vyloženě pochutnání. Cestou zpět od Buku už stopy celkem rozšlapané od bruslařů (chudáci) a smekajících klasiků. Sníh krásný, ale odspodu hooodně mokrý. Ale dá se z parkoviště. Zítra hlásí oteplení i nahoře, tak pokud můžete, vyražte co nejdřív! - ze zprávy Zuzky Kocumové, fotky jsou na https://www.facebook.com/sporticus.cz/

Info ze dne 18.11.
Tomáš Jbc, vloženo 19.11.2017 7:53

Sobota v okolí Bedřichova po nočním mrazu vytuhlý střed až do 12h, ale rozdupaný od pěšáků, takže boj o stabilitu, nešlo nic, jen soupaž. Úbytek sněhu nejen ve vyjetých kolejích od aut, ještě že je příznivá předpověd´, která se snad od večera plní :) šlo to s opatrností nazout až nad Točnou, po Dřevařské, Holubník,Žd´árek, Čihadla, Knajpa, ještě by zafungovala Kasárenská, ale dále na Jizerku a okolí od středy vypluhováno,návrat přes Rozmezí, až k lesu nad Kristiánov ještě slušné, lesem kolem odbočky k Chatě věčného mlčení už dolů s velkou opatrností, pak už jen pěšky..

Info ze dne 15.11.
Dana, vloženo 17.11.2017 12:10

Potkali jsme jej kolem 14 hod. na Promenádní kousek od Kiosku a jestli se jen vrátil po Jizerské silnici nebo měl v plánu i Jezdeckou, to nevím.

Dotaz
Petr Horník, vloženo 16.11.2017 21:55

Díky za odpověd, a nevíte, zda je odplužena i jezdecká cesta a cesta spodem přes osadu? Děkuji.

Zodpovědět
Info ze dne 15.11.
Dana, vloženo 16.11.2017 21:40

Potvrzuji, že jsme na Promenádní ve středu v podvečer potkali traktor s pluhem a cca 10-15 cm sněhu, na kterém mezi kolejemi od aut vedla stopa, je pryč.

Dotaz
Petr Horník, vloženo 16.11.2017 18:43

Hezký večer, neví někdo, jak to aktuálně vypadá na jakuszyce? Je to tam kolem 950m. n. m.

Na Rozmezí (993m.n.m.) aktuálně asi 17cm, bohužel ale údajně trasy zničili lesníci.(promenádní....) Může někdo tuto informaci potvrdit?
Předem děkuji za veškeré informace.

Zodpovědět
Info ze dne 15.11.
Tomáš Jbc, vloženo 16.11.2017 0:30

Poránu od Kristiánova-Knajpu-Kasárenskou-Kiosek-Promenáda-Mořina slušné úvodní seznamování,místy vyjeté koleje od dřevařů.Ovšem po 12h nazpět výrazné zhoršení,díky aktivnímu traktoristovi fi Dendria..oboustranně shrnul celou Promenádu,Knížecí a všechny propojovačky k nim :( přitom žádné vytěžené dřevo nebo polomy nevidno..to spíš níž, přenášení nebo velká opatrnost

Info ze dne 14.11.
Honza, vloženo 14.11.2017 17:40

Dnes z Jizerky po Promenádní, Kiosek, Smědavu, po silnici na Kůrovec a na Knajpu.
Promenádní pěkná, cca 15 cm sněhu, okolo Smědavy možná 20 cm. Všude koleje od lesáků, takže stopa uprostřed. Od kiosku dolů občas vyházený štěrk do stopy, pak silnice s opatrností jetelná na Kůrovec a na Knajpu, kam jsem vyšlapal stopu uff, ale pěkné celkem, zpátky jsem vynechal Smědavu a jel přes kopec ke kiosku.

Info ze dne 13.11.
Kremilek, vloženo 14.11.2017 12:04

V 9 start od stadionu. Pesky jsem sel asi 500m, pak nazul. Skate jsem dal pres Novou Louku, Kristianov na Kneipu a zpet. Ke Kristianovu to bylo ujety od aut, nad nim naopak uz moc prasanu (odhadem 15 cm). Hrany jsem trochu sedrel ale kdyz se jelo opatne, slo to. Cestou zpet od Novy Louky na Bedrichov rozjezdeno od aut, dnes to tam uz nepujde..

Info ze dne 12.11.
Redakce, vloženo 12.11.2017 17:12

Dnešní první kilometry na Jizerce. Cca 10 cm sněhu, 25 km, jedno škrábnutí. Počet lyžařů - 4 :) Nejlepší podmínky na Promenádní, dalo se objet kolečko kolem bufetu a zpět po silnici na Jizerku. - od Zuzky Kocumové, pár fotek je na https://www.facebook.com/sporticus.cz/

Info ze dne 1.11.
Honza, vloženo 2.11.2017 8:51

http://www.jizerskaops.cz/
Je tam historie upravovanych useku.

(Odpověď na dotaz uživatele Zuzana z 1.11.: Ahoj,
mam dotaz - ktere trasy se behe sezony (leden) nejvic upravuji? Mam dojem, ze jenom kolem Bedrichova, ale radi bychom vyzkouseli i neco noveho. Mate pro nas tipy? Diky:))

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti