Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.3.
Pavel, vloženo 24.3.2018 18:06

Skate Jizerka - Václavíkova studánka (dělal jsem první stopa za rolbou) - Jezdecká - Kasárenská - Knajpa - Protrženka - Kasárenská - Smědava - Předěl - Kiosek - Hraniční - Smědava - Kiosek - Promenádní - Jizerka. Parádní svezení, lepší podmínky než v druhý půlce ledna. Včerejší sněžení přikrylo nečistoty ze stromů, ráno lehce pod nulou kolem poledne lehce nad. Parádně upraveno. Zataženo vysokými mraky, které bránily slunci, aby měklo sníh. Minimum lidí - a to byla sobota a v podstatě ideální podmínky! Zítra to bude taky super.

Info ze dne 24.3.
P., vloženo 24.3.2018 18:01

Projeli jsme skejtem trasu celé Jizerské padesátky. Všude se dalo krom tří krátkých (tak 15m) vytátých míst u Krásné Máří a krom horní části sjezdu od Točny k Hřebínku. Hodně opatrně je třeba jet kolem Nové Louky, Blatňáku a Kristiánova. Na straně u Jizerky jsou podmínky stále skvělé. Máří, Olivetská a Vládní jsou i přes absenci úpravy slušně sjízdné (chápu, že pro tenkou vrstvu sněhu tam rolba nemůže).

Info ze dne 24.3.
Kuba, vloženo 24.3.2018 14:54

Ze Smědavy na předěl, promenádní, jizerka, knížecí a kasárenská na Knejpu. Tady všude nádherná lednová zima s bezvadnou úpravou. Sjezd do Beďova přes Kristiánov, dole kupodivu taky bezva až na pár vytátých míst. Po jaru ani památky:-)

Info ze dne 23.3.
LFC, vloženo 23.3.2018 23:49

12:00
Dnes projeta stejná trasa jako včera
Jak naspala Iva z Jizerek, hodně druhu sněhu.
Moje postřehy.
Od Kristánova prašan, jemné chumelení až na Rozmezí , od Knajpy omrzlice, Stará Jizerská to samé, Jizerka vlhké,Pod Černým vrchem zrcátka ve stopě až Na Kůrovec i po Kasárenské také.
Od Čihadel na Rozmezí prašan(krusta nebyla),ale kupodivu i při sjezdu do Kristiánova, tak si pak vyberete co mazat. Řekl bych, že oblast Od N.L. až na Rozmezí byla studenější i odpoledne.Sněhu dost a to i po večerním sněžení.Pěkná lyžovačka , na klasiku je to obtížněji namazat jestli se vydáte až na Jizerku.
Znovu upozorňuji na špatn místa přikrytá novým sběhem.Sjezd u N.L. na cestu na Blateňák jet vpravo více k lesu, cesta na Blateňák hned na začátku jet vpravo u toho propustku, pak až do Kristiánova, 100m před křižovatkou je asfalt ikdyž byl přikrytý sněhem pozor! A pak už super až na Jizerku.
Skol

Info ze dne 23.3.
newli, vloženo 23.3.2018 18:23

Dnes jsem byl skutecne velmi mile prekvapen. Rano vstanu a koukam, ze je na jizerce pekne hnusne (cca 7.00). Vaham, ale nakonec vyrazim. Na morine jsem byl cca v 10.00 a rikam si, ze jsem se nerozhodl dovbre, ponevadz mrholilo, ci tak neco. Nakonec ale obrovske nadseni. Cerstve projete stopy, vzal jsem si lyze na brusleni, takze mazu jsem neresil, omrzlice nakonec presla i v huste chumeleni. Proste jedna velka radost! Projeto tedy jen to, co projela rolba, tj. Morina, jezdecka, kasarenska, knajpa, smedava, bunkr a pak jeste jednou :-)

Info ze dne 23.3.
pavel68, vloženo 23.3.2018 14:29

Dnes dopoledne úplná SENZACE - jel jsem z Mořiny, Kiosek, Smědava, po Kasárenský na Knajpu (všiměte si jak vymetám ty bufety :-) a pak jsem chtěl na Tetřevky, ale tam nebylo projeto. Jel jsem tedy ještě na Rozmezí. Najetej manžestr na bruslení a stopy na klasiku (místama jen jedním směrem). Asi nejlepší úprava ve všední den co jsem letos viděl. Nebyl projetej směr na Předěl a okolo Čihadel na Žďárek. Sníh celkem rychlej, první dva kiláky z Mořiny až neuvěřitelně. Jedniná potíž byla, že místama mžilo a jak jsem to valil, tak to namrzalo na brejlích, ale to je jen taková drobnost přes, kterou se zkušený lyžař snadno přenese :-)

Info ze dne 23.3.
Iva z Jizerek, vloženo 23.3.2018 14:12

Ráno jsme dlouho čekali na zprávy o.p.s., zda bude úprava, ta začala teprve po 8.hod. Klasika z Nové Louky po 9.30 hod.na Kristiánov - Rozmezí - Smědava - Kiosek Promenádní - Kasárenská a zpět. po 10.hodině upraveny základní trasy, mnoho druhů sněhu, těžko namazat, vysoká vlhkost, stopa se postupně umydlovala.

Info ze dne 22.3.
LFC, vloženo 22.3.2018 22:31

12:15 Bedřichov sněžení až na Jizerku(tam husté),stopy zpátky zasněžené,odhad od 5 do 10 cm prašanu, takže jsem si stopy projížděl.Kritické místo Kristiánov, kde asi 100m od křižovatky(poslední velký smrk u hřbitova) je asfalt bylo zasněžené, ale smrk ttolik nedovoli aby to zasněžiloo více.Průser byl, že potom sněžení se schovaly kritická místa a já na jedno jsem zapomněl při výjezdu z lesíčka od Blateńáku na N.L.jak je ta propust ,tam se musí na té hliněno-žulové cestě vlevo já zapomněl a chytil žulový šutřík dost :( . N.L. musí se vlevo nasneženo. Od Buku dolu se kritické místo taky schovalo.
Čili výhoda sněžení, že se schovaly nečistoty jehličky větvičky.
Klidně na béčkových lyžích, od vodárny z Kristiánova klidně na áčkových! Na Jaegrovým pomníčku ukazatel 80cm a tak to je až na Jizerku sněhu dost na magistrále.
Skol

Info ze dne 22.3.
Tomáš.H, vloženo 22.3.2018 16:07

Dnes 6:30 Smědava-Předěl-Kiosek-Promenádní-Mořina-Jzerka-Bunkr a zpět po Jezdecké,kromě Předělu vše upraveno,nikde ani noha pěkné svezení,jel jsem skate a sněhu habaděj.

Info ze dne 22.3.
MartinV, vloženo 22.3.2018 14:37

Dnešní skate, 6 ráno: Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Kasárenská - Jezdecká - Promenádní - Kasárenská - Rozmezí - Bedřichov. Kritická místa u Nové Louky směr Blatný rybník (ale dá se přes louku objet), Kristiánov: krátké přenesení. Velký pozor na sjezd z Holubníku směr Kristiánov - tam už je několik desítek metrů jen asfalt a bude se dost těžko brzdit. Jinak od Kristiánova na Rozmezí už by šly klidně áčkové lyže, zejména okolo Jizerky luxusní svezení. Sice trochu pomalejší, ale na jaro výborné. Jen škoda, že některé trasy typu Čihadla - Mariánskohorské Boudy jsou u OPS asi v nemilosti:-)

Info ze dne 21.3.
Kuba, vloženo 22.3.2018 17:37

Souš, Darská, Vlašský hřeben, Čihadla, Souš. Fůra čerstvýho sněhu. ŠKODA, že ta dnešní úprava neproběhla již včera, to bysme si ji aspoň 2 dny užili, takhle nám hned zase zapadá......

Info ze dne 21.3.
Blacky, vloženo 22.3.2018 10:48

Večerko s čelovkou z Bedřichova (Hřebínek, Panelka, Knajpa, Smedava, Kiosek, Bunkr, Rozmezí).
Spodek je už na dvojky, místy dost led (sjezd v lese před Stadionem).
Nosí se:
- Od Hřebínku na Točnu cca 200m
- Začátek Panelky z Točny + potom dost kompromisní dvě místa po kraji (led)
- Kristiánov cca 30m směr Blaťák. Z Panelky to sjet opatrně jde.
- Na Nové Louce to jde zatím objíždět po louce.

Info ze dne 21.3.
Janus, vloženo 22.3.2018 10:25

Večerní skate z Mariánské hory přes Protrženku, Kasárenskou, Kiosek, Promenádní k Bunkru a zpět přes Vlašský hřeben a Protrženku. Od Mariánské hory až ke Studánce to bylo zapadané několika centimetry lehce rozježděného prašanu a zbytek cesty už byl lepší, protože se jedná frekventovanější úseky. Celkově to nijak zvlášť nejelo, ale na druhou stranu nikde nebylo vytáté místo a na konec března super projížďka.

Info ze dne 21.3.
pavel68, vloženo 22.3.2018 7:23

Odpoledne z Mořiny až za Bunkr a tou novou spojkou doleva (letos ji asi vůbec neupravujou - jel jsem tam asi jako čtvrtej) na Jezdeckou a na Smědavu, pak osmičky na Předěl a přes Kiosek po promenádní zpět.
Myslel jsem si jak to náramně poletí, ale ráno napadnul prašánek, takže to bylo tupý a tahalo to za nohy. Pracky teda dostaly zabrat.
Úprava byla typu "národ sobě" - prostě co si lidi najeli, to tam bylo. Nejlíp byla ujetá na bruslení Promenádní, pak Jezdecká a na Předěl a spojka mezi Prom. a Jezd. už byly slabší tj. člověk si tam najížděl i v nesjetým prašanu. Stopy na klasiku byly pěkný a vypadalo to na nějaký tuhý -2 až -5 ale to jen odhadem.
Sněhu tam je dost - cca 5 cm novýho na původním ujetým tvrdým. Tady je zima ještě v pořádku :-) Proto jsem tam taky jel namísto z Bedřichova...

Info ze dne 21.3.
Mišák, vloženo 21.3.2018 21:58

Dnes odpolední pohodový švih klasikou s partnerkou:)...ze Smědavy na Kiosek, Předěl a zpět. Místy led ve stopě, jinak stopy vzhledem k současným podmínkám zatím ve výborném stavu. Nikde náznak vytátých míst nebo kamínků. Slunce, teplo, zkrátka pohádka...úžasná jarní lyžovačka!

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti