Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 21.3.
Iva z Jizerek, vloženo 21.3.2018 14:26

Klasika z Nové Louky před 9.hod.ráno - na Rozmezí a Knajpu asi jako třetí klasik - tímto děkuji za protažení stopy těm, co jeli přede mnou! Dále na Smědavu a Promenádní, tam stopy vůbec žádné, hodně čerstvého prašanu, zpět po Kasárenské. Bohužel jsem měla základ klistrový, překrytý tuhým modrým, takže ve vyšších partiích mírně lepilo. Při úpravě skluznice jsem potkala pohádkového dědečka, který mi nabídl pomoc. Později níže se stopa umydlovala. Obvyklá kritická místa: u Blatného potoka a Kristiánov. Sjezd na Smědavu v pohodě.

Info ze dne 21.3.
Mates, vloženo 21.3.2018 13:07

Já Ti děkuji, jel jsem druhej za Tebou ;-) Jen jsem dojel až ke kiosku, kde jsem to otočil. Cestou zpět jsem to v Kristiánově dal doprava po traverzu mezi chatama na Točnu, Před Točnou cca 500m místy asfalt, sjezd na Hřebínek taky, z Hřebínku na Novou je místy třeba dávat bacha. Modrej EXTRA krásně podržel, taky jsem si užil prošlapování, bavilo ;-)

Info ze dne 21.3.
jx zero, vloženo 21.3.2018 10:10

Dnes rano klasicky z Bedrichova pres Rozmezi na Kasarenskou a stejnou cestou zpet. Cerstvy snih, modry extra, co vice si prat. Snad jenom, kdyby ten clovek, co jel prede mnou, nezahnul na Nove louce na Hrebinek. Tomu bych podal i ruku. Za to, ze jsem vam protahnul stopu na Rozmezi a Kasarenskou, mi dnes nemusite dekovat, protoze dnes me to fakt bavilo. Navic oproti sobote toho nenapadlo tolik.

Rovinka v Kristianove je asi nejrizikovejsi misto celeho vyletu, ale jeste porad to jde.

Info ze dne 20.3.
Veru, vloženo 20.3.2018 20:58

17:30 skate Morina-Promenadni-Predel-Smedava-Jezdeckou zpet. Vsude krasna stopa. Tvrdy, hodne rychly a skvělý. Snehu dost.

Info ze dne 20.3.
MartinV, vloženo 20.3.2018 11:09

Dnes 6:00 klasika Mořina-Kiosek-Smědava-Knajpa-Žďárek - potud naprosto dokonalé. Ze Žďárku ledovatý sjezd k levotočivé zatáčce. Naštěstí tam pak je trochu sněhu k brždění. Od Žďárku je stopa nestopa, mělká rozježděná, místy led, před Máří asi 10 m asfaltu. Na Točnu se dá dojet v pohodě. Za Točnou na Kristiánov je hodně trávy a kamenů, pak se to lepší, až najednou je zase prémiová stopa až na Kristiánov. Sjezd trochu ledu, ale celkem v pohodě. Pak na Čihadla je stopa dobrá, trochu špinavá, ale je to už taková stopa z rozemletého ledu. Ale pěkná. Od Čihadel-Knajpa-Kasárenská-pod Vlašákem-bunkr-Mořina - opět prémiová stopa.
Měl jsem mohér, odraz super, skluz taky dobrý, krásné svezení.

Info ze dne 19.3.
Barbora, vloženo 20.3.2018 18:49

Z Prezidentské chaty dolů k přehradě Josefodolské prudší sjezd, ale dá se, sněhu dostatek a místo k připlužení taky. Kolem přehrady většinou pěkný sníh, jen jedno místo v lese na jižní straně přehrady pozor na kamínky, lepší přenést, a taky po hrázi vhodné jen pro lyže kameňáky, je posypáno malými kamínky. Zbytek okruhu v pohodě.

Info ze dne 19.3.
C2S, vloženo 20.3.2018 13:16

Včera již za tmy skate na Hřebínek a kousek do kopečka k Točně k tomu vytátému místu. Ve tmě už je to risk, i cca. 200 m před Hřebínkem ve skejtovém pruhu dva protáté fleky se štěrkem, jenom s čelovkou nedoporučuji, při normálním tempu na to stejně vjedete, než se stačíte vyhnout. Za světla si ještě OK, ale musí se dávat pozor. Jinak zmrzlé na kámen, bolavý kotníky a holeně. Ale jede to.

Info ze dne 19.3.
Honza P., vloženo 20.3.2018 9:23

Potvrzuji, že z Bedřichova je to bída. Jde to, ale dře to. Nad Hřebínkem (pod Točnou), jak se tu už psalo, je úplně vytátých cca 100 m a ještě asi tak prvních 500 m panelky je prachbídných s občas prosvítajícím asfaltem. Při sjezdu do Kristiánova se nenechte unést pohledem na zasněženou louku a radši si připlužte. Těsně nad křižovatkou jsou fleky asfaltu a jinak jen led, takže tam už se brzdit nedá a zastaví vás až stromky ve škarpě (vlastní zkušenost).

Info ze dne 19.3.
jx zero, vloženo 19.3.2018 22:37

Dnes vecer skate z Bedrichova. Moc jsem na to nevidel, ale na jednosmerce k Buku bylo par malych fleku travy nebo hliny. Okolo Nove louky smerem k Blataku si to zkracuju primo po louce, abych se vyhnul hline u Nove louky. Jak se tam prejizdi jeden potucek, tak ten byl oproti sobote krasne zafoukanej snehem a tim padem sel prejet naprosto v pohode. Pak stejne, jak se vjede do lesa, tak je jeste jeden flek hliny, ale lze objet. Okolo Blataku prekvapive v pohode. Na rovince pred Kristianovem se mi zdalo, ze vidim asfalt, ale nejak jsem se tomu vyhnul. Od Kristianova nahoru na Rozmezi pohoda, akorat je ten snih spinavej. Od Rozmezi dal bila pohadka, i na klasiku by se to dalo. Kdybych to nemel z Liberce tak blizko do Bedrichova, tak bych snad jezdil radsi ze Souse, Smedavy nebo z Jizerky.

Podle predpovedi by to ve stredu rano mohlo byt dobry na klasiku. Tedka v sobotu rano jsem se docela nadrel.

Info ze dne 18.3.
Petr, vloženo 23.3.2018 14:19

O vikendu to bylo zcela v poradku, slo dojet do Polubneho ke kostelu, pres Jezdeckou uplne paradne. Posledni dny to nemohly zneprujezdnit, zitra to bude po nove uprave ops skvele.

(Odpověď na dotaz uživatele Gabča z 23.3.: Prosím vás, nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá se stopou podél silnice mezi Polubným a Jizerkou a zda se dá projet z Václavíkovy studánky na Jezdeckou cestu? Díky moc :-))

Info ze dne 18.3.
Iva z Jizerek, vloženo 19.3.2018 17:54

Přidávám se k těm zklamaným. V neděli ráno mezi 8. - 10. hod. z Jizerky směr Knížecí nebylo upraveno téměř nic, co bylo slibováno - směr Protrženka, MH Boudy, Kasárenská, Předěl jsme ani neočekávali. Přitom vítr měl být dle předpovědi v více či méně pořád stejný od rána do odpoledne, tak nevím, na co se čekalo...

Info ze dne 18.3.
Jirka, vloženo 19.3.2018 9:26

Dekujeme Jizerske OPS za upravu trati. Komu ale nedekujeme (omlouvam se za vulgarni vyraz, ale nemohu jinak) je bezohledne hovado ci skupina hovad, ktera uplne rozbrusila nove krasne stopy z Protrenky na Kasarenskou. Vzhledem k tomu, kolik zde bylo na brusleni mista to asi muselo byt schvalne :-(

Info ze dne 18.3.
Balů, vloženo 19.3.2018 7:28

Malé kolo z Bedřichova
Bedřichov - Nová louka - občas kamínek, ale dá se to objet. Nová Louka - Hřebínek, ke Gregorův kříž víc jehličí než sněhu, pak k Hřebínku poměr otočen. Od Hřebínku k Točně za zatáčkou bez sněhu pešky od Točny ještě 200m kamínky - pešky, pak krásu střída nádheru až ke Kristiánovu - sjezd bez sněhu. od Kristiánova k Nový Louce to jde.

Info ze dne 18.3.
konarix, vloženo 19.3.2018 1:35

Bedřichov-Hřebínek-Knajpa-Protržená-Mariánská: Celkově předčilo očekávání, zmrzlý podklad většinou kryje nový prašan, k tomu slunečné sic větrné počasí. Nejméně pohodlný ale hratelný je severní úsek kolem Máří - vyfoukané, občas zledovatělé, nad Hřebínkem krátký úsek asfaltu. Hlavní trať přes Knajpu funglově upravená, též odbočka až na Mariánskou dala pěkné svezení - dík ops za parádní den v Jizerkách!

Info ze dne 18.3.
Jo!, vloženo 18.3.2018 23:00

Dnešní úprava trasy přes Protrženku neměla chybu. Je tam opravdu hodně sněhu a není se tam čeho bát narozdíl od okolí Bedřichova. Kvůli silnému větru bohužel jehličí ve stopě, ale i tak se mi klasikou jelo dobře.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti