Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 18.3.
Petr Horník, vloženo 18.3.2018 21:23

Vyšší části magistrály jsou ve výborné kondici, stovky lidí proto dnes i přes velké mrazy vyrazili na běžky.
Trasa Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa - Smědava - Knajpa - Na Žďárku - Krásná Máří - Hřebínek - Nová Louka.

Parkoviště centrál dopoledne zaplněné, na stadionu dostatek tech. sněhu. Na Nové Louce volno jako vždy. Krásných -9, nahoře -12 + sluníčko a trošku silnější větřík :-D.

Mezi Novou Loukou a Blatným rybníkem se již začínají objevovat první místa bez sněhu, vše se dá ale zatím bezpečně objet. Až na před Kristiánov všude dostatek sněhu, kolem osady vytátá místa, za pár dnů budeme muset přenášet, zejména POZOR PŘI SJEZDU OD BÍLÝCH BUKŮ, na rozcestí na Kristiánově led a asfalt!!! Od Kristiánova už paráda, dostatek sněhu, od Rozmezí pohádka. V úseku mezi Čihadly a Smědavou v obou stranách všude minimálně 50cm, tam opravdu na vytáté místo nenarazíte! U Čihadel jsem navíc kolem poledne potakal Rolbu, takže pak to byla paráda.
Horší to začalo být, když jsem se vydal od Čihadel směrem na Máří. K rozcestí na Žďárku je to ještě takový "bezpečný pololed" na sobotu tam ještě bylo upraveno. Nejhorší a OPRAVDU NEBEZPEČNÝ ÚSEK je kopec mezi rozcestím na Žďárku a Tetřeví boudou. Hrbolatý led, po kterém opravdu nejde jet, nový sníh vytátý, doporučuji sundat lyže, jel jsem opravdu pomalu a i tak jsem se málem zabil. Pak celý úsek kolem Máří se dá projet bez přenášení (příkopem...), ale je to led, určitě tudy jet nedoporučuji. Další problematické místo je sjezd z Točny na Hřebínek, tam už je přenášení NUTNÉ. Pár frajerů to tam sice kličkovalo po zbytcích sněhu, ale...

Kor když na Nové Louce přistával vrtulník a přijela HS právě směrem od Hřebínku. Jezděte opatrně!!!

Info ze dne 18.3.
Daniela, vloženo 18.3.2018 20:47

Dnes jsem si přivstala, ale poprvé se mi to nevyplatilo... z Mariánské h. přes Protrženou až na Knajpu zaváto, ledové plotny, místy stará stopa. Od Pařízkova kříže už dojezd luxusní, rolba projela chvilku přede mnou. 18.3. téměř jaro a modrý tuhý držel a jel...

Info ze dne 18.3.
Belzebub, vloženo 18.3.2018 20:16

Trasa Peklo - Pařízkův Kříž - Na Knejpě - Čihadla - Nad Černým potokem - Peklo. Od Pekla po rozcestník "Pod Čihadlem" starší úprava místy s popadanými jehličím a větvičkami. Dále krásně upraveno, místy vymrzlé plotny. Od Pařízkova kříže už krásný manchester pro bruslaře a hlubový profil pro klasiky. Všude dostatečná vrstva sněhu, nikde jsem nepřenášel, jen asi 10 m před rozcestníkem "Nad Černým potokem" záhadný žulohliněný hnustojíst, který nechápu, kde se tam vzal. Skluznici by to mohlo nepříjemně rozčísnout, tak bruslařům doporučuju přejet do klasické stopy, bylo to jen na prostředku. Skol!

Info ze dne 18.3.
Jirka, vloženo 18.3.2018 19:51

Klasikou Mariánská Hora - MH Boudy - Knajpa - Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánská hora. Ráno se nechtělo vstávat a vyplatilo se, na Mariánské hoře jsme nasazovali běžky zrovna vr chvíli, kdy dorazila rolba. Takže krásně protažená stopa, občas sice ve stopě rozbitý led (před sněžením a úpravou to asi bylo dost rozryté), ale jinak prašan, drželo to na modrý vosk. Davy lidí už nejezdí, i přes ten mráz a nepříjemný vítr krásný výlet.

Info ze dne 18.3.
Iva, vloženo 18.3.2018 19:25

Dnes se také prenaselo
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 18.3.: Ahoj, chci se zeptat, jak to vypadá na Nové Louce ve směru na Kristiánov (hned po přejezdu cesty)? V sobotu ráno jsem tam byl, čouhaly kameny a musel jsem přenášet. Děkuji)

Info ze dne 18.3.
Veru, vloženo 18.3.2018 14:56

Ráno skate Morina - Promenadni-Predel-Kasarenska-Knajpa-Marianske boudy -Protrzena- Kasarenska-po Jezdecke zpet na Morimu Predel na dnesek neupraven, zavata stopa strida ledove plotny. Kasarenska misty vyfoukana na led. Kolem Protrzenky upraveno (i na Marianskou horu) a to pohadkove. -13 a vitr, ale na to pocasi skvělé pojezdeni.

Info ze dne 18.3.
Kuba, vloženo 18.3.2018 12:37

Dnes ráno, Albrechtice - MH Boudy, přes včerejší příslib neupraveno a dál kvůli ledovým plotnám nesjízdné. Tak jsem to otočil zpět. Abych si pak doma přečetl, že rolby večer nevyjely. To mohla ops. dát na stránky taky dřív

Info ze dne 17.3.
Tomas, vloženo 17.3.2018 21:35

Morina-Bunkr-Jezdecka-Kurovec-Knejpa-Rozmezi-Kristianov (vzhledem k asfaltu jsem to otocil)-Rozmezi-Knejpa-Smedava-Cerna Smeda-Predel-Palicnik-Pisciny-Predel-Cerna Smeda-Kiosek-Bunkr-Morina. Zmrzly podklad castecne zapadany cerstvym snehem, pres den cim dal vic foukalo a objevovala se ledova mista. Stopa ve spatnem stavu (zapadana, zafoukana, nekdy i zmrzla v rozbitem stavu). Vytata mista (sterk, asfalt): Kristianov (dost spatne), usek Cerna Smeda-Predel (zapadni cesta, jen trochu), usek Predel-Pod Palicnikem (hodne spatne - na prenaseni). Doporucuji horsi lyze, asfalt pod nafoukanym snehem nekdy neni videt. Vosk tuhy zeleny vicemene ok (mimo ledove plotny). Parkoviste pod Vaclavikovou studankou nebylo v provozu. Uzavera na D10 u Brandysa nad Labem do zitrejsiho dopoledne. Celkove na turisticke svezeni na horsich lyzich jeste dobre podminky.

Info ze dne 17.3.
Jo!, vloženo 17.3.2018 20:51

Na trase přes Hřebínek a Panelku je potřeba být ve střehu kvůli kritickým místům (led, kameny, směs obojího, asfalt). Nahoru od Kristiánova přes Protrženku parádní zima, sice přes Marianskohorské boudy a Protrženku neprojeto, ale na klasiku stopa víceméně byla a na skate se prašan projížděl lehce. Těšim se a děkuji, že ops na zítra Protženku projede.

Info ze dne 17.3.
newli, vloženo 17.3.2018 19:02

Dnes mezi 8 a 13 projeto: morina-jezdecka-kasarenska-knajpa-kristianov-tocna-tetrevi boudy-knajpa-smedava-promenadni-morina. Bylo videt, ze uprava probehla v noci a na mnoha mistech (vetsinou) to prekryl novy snih, misty drobne zaveje. Nejelo to, ale bylo to i tak fajn :-) Jen okolo krasne mari snehu malicko a prestoze tu dnes nekdo pise, ze se dalo projet, tak sice dalo (jednou jsem prenasel), ale ackoli to nevypadalo, parkrat jsem zavadil o sutr/sterk a nekolik nepeknych vrypu na skluznici jsem si vyslouzil.

Info ze dne 17.3.
Kuba, vloženo 17.3.2018 16:25

Dnes ráno Albrechtice, MH Boudy,Protrženka, Kasárenská, Knejpa,a zpět. Po čtvrteční mokrý úpravě, rozježděno, v pátek zmrzlo, dnes neupraveno (proč, že by ops zapomněla?). Takže pod novým sněhem, zmrzlá oranice, Takže hodně nebezpečné Díky O.P.S.

Info ze dne 17.3.
Ben, vloženo 17.3.2018 12:37

v osm ráno z Bedřichova, směr Kristianov a velký okruh, od Kristiánova zasypané, zafoukané, od Čihadel až na Žďárek skoro kompletně zafoukáno, ale sníh prchový, lehounký. Mazal jsem modrý swix a krásně držel. Kolem Máří s opatrností a pomalu sjízdné bez sundání.

Info ze dne 17.3.
Mates, vloženo 17.3.2018 8:06

Dnes 17.3. to bude tutově na tuhé vosky, chtěl jsem vyrazit v 6hod, ale v sype stále sníh, odhaduju dle srážkové mapy, že 10cm do upraveného připadne. Prý teď vyráží rolba na malý okruh

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 17.3.: Ahoj, co jste dnes mazali na klasiku? Díky, M.)

Dotaz
Martin, vloženo 17.3.2018 22:08

Ahoj, kde se prosím parkuje na Pekle? Je to tam a bez problémů? děkuji

Zodpovědět
Info ze dne 16.3.
Pavel68, vloženo 16.3.2018 14:17

Dnes dopoledne - Smědava, Knejpa, Mořina a přes Kiosek zpět. Kdyby bylo upraveno tak super podmínky. Bohužel nebylo, takže trať umrzlá a rychlá jak prase, ale voranice ve stopě na bruslení podstatně znepříjemnila zážitek. Nejlepší to bylo do kopců, ale sjezdy byly o hubu.Jinak tak 15% tratě bylo celkem ok zbytek si člověk musel dávat dost pozor. Ani stopy na klasiku nic moc. Rozhodně na klistry. Nejlepší volba dnešního dopoledne byla soupaž...

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti