Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 16.3.
Janus, vloženo 16.3.2018 10:33

Dnes 6:30-8:30 skate z Mariánské hory přes Protrženku, Kasárenskou, Kiosek, Promenádní na Mořinu a zpět přes Vlašský hřeben a Protrženku. Místy drobně pršelo nebo sněžilo a povrch byl většinou přimrzlý, ale skoro všude dost rozrytý, nebýt toho, bylo by to skvělé svezení. Po celé trase nebylo žádné místo bez sněhu kromě malého fleku u Mariánskohorských bud, ale ten jde objet. Celý úsek vydrží i menší oblevu.

Info ze dne 15.3.
gven, vloženo 15.3.2018 21:15

Mezi Jizerkou a Smědavou byly včera večer podmínky jak v lednu, perfektní.

Dnes NL Rozmezí Protrženka Kasárenská a zpět, nejlepší stav byl tam, kde dnes nejela rolba. Kolem Protrženky to nejspíš krátce po rolbě projel bruslař, a po něm to zmrzlo.

(Odpověď na dotaz uživatele B.E.N.D.E.R. z 15.3.: Ahoj, víte někdo, jak to je s množstvím a kvalitou sněhu a úpravy kolem Jizerky, mezi Jizerkou a Smědavou?
Díky)

Info ze dne 15.3.
jx zero, vloženo 15.3.2018 10:31

Dnes rano jsem bruslil ze stadionu pres Rozmezi na Smedavu a zpet. Cestou k Buku kouka hlina, od Buku dolu k Vladni ok, na Nove louce smerem k Blataku kouka hlina, okolo Blataku led ale ok, rovinka pred Kristianovem led ale ok, od Rozmezi dal bila pohadka. Co bych mazal na klasiku, to netusim, na modry extra to fakt uz neni.

Snad bude zitra spis snezit nez prset.

Info ze dne 14.3.
P., vloženo 15.3.2018 0:54

Večerní skejt z Dlouhé louky přes Kristiánov na Smědavu a Kasárenskou zpátky. Teplota lehce pod nulou, ranní úprava vydržela celkem nerozježděná a začalo to tuhnout. Vcelku rychlá jízda. Od Nové Louky k Blaťáku a kolem Kristiánova jen tenký led a pár vytátých míst. Všude jinde v pohodě i na pěkné lyže. Ještě pak od Smědavy k odbočce na Kasárenskou to bylo dost rozbité a zmrzlé. Projel jsem i dnes neupravovaný kousek od Čihadel ke Žďárku. I přes ty dva centimetry čerstvého sněhu to jelo pěkně.

Info ze dne 14.3.
Honza, vloženo 14.3.2018 22:28

Dnes odpoledne, Mořina po Promenádní na Smědavu, Knajpu, Kasárenskou, Knížecí zpět na mořinu..cca 1cm snového sněhu na Jizerce a tak do 5 cm mezi Smědavou a Knajpou, sněhu všude dost, v klidu na dobré lyže, díky ops za úpravu, pomalu to přimrzalo a jelo to parádně!

Info ze dne 13.3.
Martin, vloženo 14.3.2018 17:34

Skate z Mariánské hory přes Protrženou na Knajpu a zpět, po pondělním dešti. Sněhu je stále dost, dvě vytátá místa jsou u Mariánskohorských bud, ale dají se objet. Nástup z Mariánské hodně jehličí a větviček ve stopě, pak už je to lepší. Jedničkové lyže bych na tuto trasu raději nebral, právě kvůli úseku Mariánská - boudy.

Info ze dne 13.3.
Iva z Jizerek, vloženo 13.3.2018 23:58

Z Nové Louky Rozmezí - Smědava - kiosek na Promenádní - Kasárenská - Rozmezí - zpět. Klasika, s kopce to chtělo rozbruslit, aby to trochu jelo. Dole sněhu málo, ale lyže netřeba sundávat. Pozor na sjezd na Kristiánově od Holubníku! Nad Kristiánovem směrem na Smědavu je ale sněhu spousta cca 50 - 100 cm, škoda, že se neupravuje alespoň tam - místní a turisté z regionů, které mají ještě jarní prázdniny mají smůlu, nejspíš se s úpravou čeká zase až na víkend pro Pražáky. Hodně jehličí, výkalů od psů i odpadků (zajímalo by mne, kolik z těch borců, co tam odhazují tuby od gelů se zapojí do akce Ukliďme Jizerky).

Info ze dne 13.3.
Pavel68, vloženo 13.3.2018 18:44

Bedřichov - Hřebínek - Bílé buky a zpět. Je to sice bída s nouzí ale dá se. Už jsem zažil horší. Jehličí, ledový plotny atd. Přenášel jsem od půlky stoupání na točnu a pak dvě místa za točnou. Sice to úplně neletělo, ale totální brzda to taky nebyla, čekal jsem to horší. Rozhodně ale na kameňačky.

Info ze dne 12.3.
Standa, vloženo 12.3.2018 19:18

Bedřichov-U Nové louky-Vládní sněhu na klasiku dost,sice vlhký,rozmáčený místy.Vládní -Pod Olivetskou horou-Hřebínek v stopách dost jehličí,zledovatělé stopy i mezi stopami ledové plochy,místy sníh nebyl.Hřebínek-Gregorův kříž-Nová louka-Bedřichov sníh spíš rozmáčený , v stopě občas průjezd vodou

Info ze dne 12.3.
Petra Vojta, vloženo 12.3.2018 17:53

Skate,Prezidentská,v.n. Josefov důl,Kristianov,Tocna,Hrebinek,N.Louka: rano projela rolba, docela to šlo,kolem nádrže pěšky,, měkčí sníh,někde ledové úseky,přenášení na Tocne,z Hrebinku už jen za deště, přemýšlime kam zítra.... Mate někdo tip?

Info ze dne 11.3.
., vloženo 13.3.2018 2:49

Odpověď
komu : gven, vloženo 11.3.2018 21:11

Láďa nic zachraňovat nebude, je po operaci, můžeš zaskočit místo něj, anebo by měl někdo z ops se jít na kritoické úseky.
Jo a kdyby tenkráte Láďa Blateňák nenacházel, tak teď už je tam asfalt!

Info ze dne 11.3.
Mates, vloženo 11.3.2018 23:40

Taktak, včera Máří a vše v pohodě, dnes přenášení mostek nad Hřebínkem, Točna - Máří (cca 500m). U Závor asi taky brzo, Paličník též. Bohužel to jde rychle

Info ze dne 11.3.
gven, vloženo 11.3.2018 21:11

Dnes večer NL Rozmezí Smědava Kasárenská Máří Hřebínek. Na NL voda, kolem Máří 5x přenášení, na hraně je to ve sjezdu z Točny, pár horších míst je i z Hřebínku na NL. Nejlepší Kasárenská. Od pátku se to výrazně zhoršilo. Nechci bejt pesimista, ale tohle už ani Láďa Mizera nezachrání .(

Info ze dne 11.3.
P., vloženo 11.3.2018 19:45

Skejt Bedřichov - Kristiánov - Knajpa - Kiosek - Předěl - Paličník - Předěl - Smědava - Knajpa - Kristiánov - Bedřichov. Dopoledne ještě jakž takž tuhé, odpoledne na sluníčku dost rozměklé. Sníh souvislý až na dvě místa u Nové louky a mezi Paličníkem a Předělem. Na obou to ještě šlo obejít, ale ještě jeden takový den a už to bez sundavání nepůjde. Z doslechu Krásná Máří od vyhlídky k Točně spíš už jen na pěší.

Info ze dne 11.3.
Iva z Jizerek, vloženo 11.3.2018 11:43

Dnes po sedmé ráno z Nové Louky - Rozmezí - Smědava - Předěl - Kiosek na Promenádní - Kasárenská - Rozmezí - Nová Louka: sněhu zatím dost, všude na tekuté vosky, stopy slušné, ovšem brzy na mnoha místech poničené od bruslařů. Pejskaři dva a oba značně agresivní po upozornění, že v těch místech jsou psi zakázaní.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti