Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Platební kartou nebo systémem PaySec přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS MAGISTRALA na tel. číslo 87 777 (cena je 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 28,50 Kč).
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.3.
vodouch, vloženo 7.3.2017 18:02

Dneska od 12 do 15 Nová louka- hřebínek- točna- u tetřeví boudy- Čihadla- na knejpe - rozmezí- Kristiánov- nová louka. Podmínky super a stále sněžilo tak zítra to bude ještě lepší

Info ze dne 6.3.
Jarouš, vloženo 7.3.2017 17:39

Jel jsem brzy ráno (cca 6:00 - 7:30) malý okruh. Až na to, že jsem na Kristiánově uhnul z trasy rolby, která zrovna stoupala na čihadla a dole ve sjezdu tak vlítnul a parádně se vymlel o přemrzlé muldy bylo svezení super. Ano, jsou tam místa kde jsem radši soupažil abych se neprořízl do asfaltu (mostík nad hřebínkem, kolem nové louky). Úsek kde jsem byl před rolbou byl plný jehličí, šišek a větviček a z toho jsem byl trochu nervózní. Přechozí výše položená část (=asi tak od buku výš) byla ale luxusní, rychlá, krásně upravená a rolbou "vyčištěná" od různého bordelu - měl jsem na své poměry nevídaný čas. Přijde, mi že dneska (7.3.) by tam snad mělo trošku něco spadnout - chtěl bych jít zítra brzy ráno. Všiměte si, že je od J50 na stadionu natáhno ve sněhu něco štěrku. Dejte si na to asi bacha, já tedy nazouvám až dál. Na A-čkových lyžích jsem si tam skluznici celkem doladil... (bylo doprovázeno typickým akustickým projevem) :-(

Info ze dne 6.3.
C2S, vloženo 6.3.2017 21:59

Dnes v podvečer ze Šámalky přes Točnu na kulaťák pod sedlem Holubníku a zpět. Tam bruslička v rozrytým blátě, zpátky už přimrzlo a celkem jízda. Sněhu na lati na panelce přesně 75 cm.

Info ze dne 6.3.
C2S, vloženo 6.3.2017 21:53

Zcela vyjimečně musím zahájit skůtrařskou kritikou viz. pár příspěvků zpátky - opravdu je nutné, aby se parta z bufetu na Hřebínku jezdila otáčet po skončení dne nahoru na Točnu??? To mi hlava nebere. To jsou tam snad jenom "bufeťáci", to nejsou lyžaři, že musí nutně každý den k večeru rozrýt celé třičtvrtěkilometrové stoupání? Třeba ten skútr nemá zpátečku nebo to nejde dole vytočit, ale fakt to nejde nějak vyřešit? Díky, koupím si příště o horký jabko navíc ;-).

Info ze dne 5.3.
Plaz, vloženo 8.3.2017 17:35

O víkendu 4-5.3.byly v oblasti Jizerka-Smědava parádní podmínky, hlavně když se to porovná s jinými horami. Vyrazil jsem s dětmi, mírně nám to pokazil jen zážitek z Předělu směrem na Paličník. Stopa je ve stoupání jen vpravo, děti tam na můj pokyn jely. Z kopce se řítili ve vajíčku testosteronový borci, pár metrů před dětma začali sprostě řvát, děti vyskočily ze stopy a borci projeli. Pokud jste se poznali, styďte se. Ostatním co se umí na kolem projíždějící usmát, děkuju za prima společnost. Skol

Info ze dne 5.3.
Pavel, vloženo 5.3.2017 17:42

Ahoj všem, výstředním pracháčům doporučuji nechat se vysadit vrtulníkem Na Knajpě a zvolit směr výletu Jizerka. Všechno super sjízdné, ráno to jelo parádně, odpoledne už si slunce vybralo svojí daň v podobě měknoucího podkladu. Pro běžkaře bez vrtulníku se nabízí alternativa autem na parkoviště Jizerka - Mořina. Ale chce si to přivstat, ráno kolem 9,00 už většinou plno. Pro většinový zbytek lyžařských nadšenců, s nástupním místem v Bedřichově, už doporučuji zvážit volbu lyží. Dnes jsem to odjel na A-čkových Atomikách, ale kolem Krásný Máří už mi jich bylo líto. Na sněhu už je dost bordelu a místy už je vidět přes nano vrstvu ledu asfalt. I přes nějaké ty výhrady to bylo dnes super svezení. Ahoj

Info ze dne 5.3.
Veru, vloženo 5.3.2017 17:17

Dnes v 8h skate Maliník-Hřebínek-Točna-Knajpa-Smědava a zpět. Pozor kousek od Maliníku, už tam je jedno hodně vytáté místo Na Točnu celkem oraniště, kolem Máří led a krapet asfalt, od Máří už pěkné. Akorát ty dva skútry co jely uprostřed stopy v tom měkkém sněhu tomu moc nepřidaly :-/

Info ze dne 5.3.
zoly, vloženo 5.3.2017 12:08

(Odpověď na dotaz uživatele Jarouš z 4.3.: Prosím dejte dneska někdo vědět, jestli by to tam zítra mohlo být na pěkné lyže, šutračky, nebo no kolo :).)

Info ze dne 5.3.
zoly, vloženo 5.3.2017 12:07

Mořina - Knajpa - Smědava - Mořina. Dnes ráno super podmínky... po 9. to pomalu začíná měknout, ale je to firnovaté, což, znamená, že na bruslení dobré. Jen nepotkat skupinu pěšáků blbů - jak ničí měknoucí trať na stoupání ze Smědavy na Knajpu... Já bych to zpoplatnil. EET - pokladnu na každé nástupní místo, kde je upraveno, vybírat 50,- Kč za lyžaře a pokutu 500,- Kč za pěšáky, pejskaře, fatbiky... A hned by bylo na úpravy...

Info ze dne 4.3.
Barbora, vloženo 6.3.2017 13:18

Z Marian.hory pres boudy na Protrzenku, na Smedavu a stejne zpet. Na to teplo bezva, celou dobu brusleni, snehu vsude jeste dost. Jedine co kazi raodst z vyletu jsou lidi na kolech. Bohuzel ani diskuse s nima nikam moc nevede. Krapet se utesuji tim, ze kdyz jimneco rekne 10lidi na bezkach, ze se na to priste treba vykaslou. Jak na ne reagujete vy? Ignorujete nebo zkousite vysvetlit at 2-
3mesice v roce kdy se upravuji stopy, tam proste nejezdi! Dokonce jsme potkali nejaky tupce na elektrobiku, tomu fakt nerozumim. Ryhy jako blazen, na sjezd z bud na Marian.horu opravdu nebezpecne pro mene zdatne.

Info ze dne 4.3.
Dušan, vloženo 6.3.2017 12:02

(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 6.3.: Nevíte někdo jak vypadá cesta z Bílé kuchyně do Oldřichova...kam až se dá dojet, díky za info
K.)
Vůbec tam nejezdi, pod Kuběnkovou chatou je kousek ledovaté silnice, pak jehličí a vytáto na čistý asfalt. Jinak hezká procházka s lyžema v rukách.

Info ze dne 4.3.
Petr, vloženo 4.3.2017 18:30

Večerní úprava proběhla ve správný čas, takže brzy ráno pěkné svezení po manžestru, celkem to odjíždělo celou cestu z Bedřichova na Jizerku (skejt i stopy). Pak už bohužel zaúřadovalo slunce a rychle to zpomalilo. Po devátý hodině už to jelo jen ze Ždárku na Točnu, kde to bylo ve stínu. Sněhu zatím dost, jen pár desítek metrů na Máří radši soupaž, za tmy by to mohlo nepříjemně překvapit..

Info ze dne 4.3.
Irena, vloženo 4.3.2017 15:44

Podminky rano skvele, odpoledne hodne rozmekle. Technika skate, bedrichov-jizerka a zpet, vse sjizdne na dobrych lyzich. Doporucuju jet brzy rano. Nejhorsi pasaz Krasna Mari.

Info ze dne 3.3.
Křemílek, vloženo 7.3.2017 16:38

Jaké to bylo? Na tento předjarní čas skvělé, zejména dopoledne. Podařilo se mi jet od Maliníku jako první za rolbou, to byla fantazie. Celá trasa na Jizerku velmi pěkná, Kasárenská a Jezdecká pěkně odsýpaly. Cesta zpět už poněkud horší, od Kristiánova dolů do Bedřichova regulérní hrabadlo, při 5 stupních se nebylo co divit. Ale krásné svezení.

Info ze dne 3.3.
Vašek, vloženo 4.3.2017 11:35

Omlouvám se, že s mazáním neporadím, ale já v tomto období používám nanogripy, které se nemažou. Včera jsem na nich běžel bez mazání 50 km, do kopců držely perfektně (stoupák ze Smědavy na Paulovu paseku stříďákem za pár minut bez jedinýho proklouznutí) a z kopce to jede slušně. Toto roční období, nadnulové teploty a mokrý sníh či firn se mi díky tomu líbí z celé zimy nejvíce. To je ale můj názor, nesnáším ty lepidla - klistry. Ovšem znamená to ideálně mít běžky dvoje, jako já.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 4.3.: Prosim o radu čím namazat na klasiku. Děkuji)

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Článek o trasách v okolí Jizerky a Smědavy
Článek na horydoly.cz z listopadu 2008 o trasách v okolí Jizerky a Smědavy

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji