Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.3.
Tomas, vloženo 10.3.2018 23:09

V sobotu Jizerka-Morina, Bunkr, Jezdecka, Kurovec, Knejpa, Smedava, Cerna Smeda, Predel, Kiosek, Bunkr, Morina. Nad nulou, odpoledne se jeste oteplilo, jak predpovidali, mokry snih, na klasiku tuhe vosky (V50, pak V55 a nekteri nakonec V60, slo to, ale mozna to chtelo spis klistr, obcas klouzalo, obcas drhlo). Dest temer zadny (nepatrne kolem 10h, pak uz nic). Ve stope fajn svezeni, i kdyz hulky se uz obcas bori a jede to pomalu, snih cisty, slo i na Ackove lyze, mene lidi nez pred tydnem. Snehu porad dost (na teto trase).

Info ze dne 10.3.
Ane, vloženo 10.3.2018 20:27

V sobotu odpoledne/večer Maliník-Vládní-Za Černou Nisou-Nová louka-Maliník vše průjezdné, klister držel hezky. Kousek od Maliníku asi 3x 10m úseky, kde je třeba jet opatrněji kvůli mála sněhu, jinak úplně OK. Měkký mokrý sníh, žádné ledové plotny. Takhle k večeru minimum lidí, paráda.

Info ze dne 9.3.
gven, vloženo 9.3.2018 22:18

z bedrichova na rozmezi a pres mari zpet. nekolik typu snehu, po novou louku klistr drzel, dal zacal lepit a drhnout, a to vyrazne. mazal bych zitra tuhy vosky, zacatek bude sice horsi, ale vejs to pujde.

Info ze dne 9.3.
Daniela, vloženo 9.3.2018 20:02

Dnes po poledni M. Hora - Protržená - Knajpa - M. Boudy - M. Hora. Sněhu je dost, ale namazat tutovku nešlo. Změklé úseky, které pobral klistr, střídaly místa, kde to vůbec nešlo (typické mejdlo)... takže takový přískok vpřed. Trocha tepla a nová úprava to na víkend snad spraví.

Info ze dne 9.3.
-ury-, vloženo 9.3.2018 11:14

Ráno Bedřichov-Točna-Žďárek. V noci to zmrzlo, ovšem bez předchozí úpravy, takže od stadionu až po Hřebínek to byla v podstatě jedna plotna. Nejlepší stav na Máří, kde je minimální provoz a není to tak umydlený, navíc nahoře ještě trošku připadlo přes noc.

Dotaz
Jirka, vloženo 9.3.2018 18:26

Ahoj, jaké byly dnes z Jizerky podmínky na klasiku, dá se ještě na tuhých voscích, nebo už je to mokrý a chce to klistr? Zítra se chystám, tak ať nepromažu... Díky

Zodpovědět
Info ze dne 8.3.
Pajson, vloženo 8.3.2018 23:02

dnes večer skate z Maliníku-Vládní-Hřebínek-zpět Gregoráč-Závory-Maliník. Za Maliníkem ještě ok, jen pár míst kde zítra možná už poleze asfalt. Jinak vše trvdé, lehce přimrzlé a rychlé. Na klasiku bych řekl že to zítra bude na klistr - ale na míň frekventovaných místech (kolem Závor) by to mohlo jít ještě na tuhý vosk.....

Info ze dne 8.3.
-ury-, vloženo 8.3.2018 21:10

Výlet po obědě z Bedřichova na Hřebínek. Mezi Hřebínkem a Novou Loukou je ten mix s technickým sněhem výrazně pomalejší na prostředku oproti stopě. Dál už to jede dobře, od včerejška znovu upraveno, už je to i na skate dostatečně utemovaný.

Info ze dne 8.3.
Jurik, vloženo 8.3.2018 19:06

Magistrála ve skvělém stavu. Bedřichov, Souš, Jizerka a zpět klasikou. Všude. Máza je těžká. Tuhé vosky to berou skoro všude, mimo okolí Bedřichova. Tam to chce klistr , nebo silné ruce ....

Info ze dne 7.3.
Honza, vloženo 7.3.2018 23:23

Ahoj,
dneska odpoledne na tuhé vosky, V50, V55 a stoupalo to pěkně. Ráno a dopoledne by to mohlo jít, na Rozmezí a okolí to bude určitě na tuhé, protože tam je pořád pod nulou.
(Odpověď na dotaz uživatele vasek z 7.3.: Ahoj, jak vypadá situace v Bedřichově, bude to zítra (8.3.) ještě na tuhé vosky, nebo spíše klistry?)

Info ze dne 7.3.
Drahoslav Košek, vloženo 7.3.2018 21:07

Dnes trasa stadion, N.louka, Hřebínek, Kristiánov, N. louka, stadion stopy upravené dobře mírné sněžení. Na skat měkčí ale šlo to.

Info ze dne 7.3.
C2S, vloženo 7.3.2018 20:16

Dnes v podvečer skate, risknul jsem to z Maliníku, když napadlo. Je to ujeté rolbou, vrstva nového sněhu po úpravě je minimální, ale na podklad se člověk neprořízne ani při odrazu z hrany, takže OK, klidně áčkolyže. Za odbočkou na přehradu směrem k Vládní a dál jsou podmínky bezproblémové. Stopa na soupaž rychlá, prostředek měkkej a neskluznej, ale zítra by to mohlo být OK, pokud se moc neoteplí a nebo to k večeru přituhne.

Info ze dne 7.3.
-krmk-, vloženo 7.3.2018 16:40

Bedřichov-NLouka-Hřebínek-Máří-Čihadla-Kristiánov
Lehké sněžení, u Máří sluníčko na Čihadlech mlha. Některé úseky jsem tzv. "odpanil" hned za rolbou. Většina úseků čerstvě upravená, stopy i u stadionu vcelku v dobré kondici. Na skinech mi ale při teplotě okolo 0st. chytal čerstvý sníh, takže to chce trochu stříknout. Až na pár lyžařských výcviků liduprázdno.

Info ze dne 7.3.
-ury-, vloženo 7.3.2018 14:21

Malý kolo a kus Máří přes oběd. Připadlo tak deset čísel, na skate je to měkký a pomalejší. Stopa docela jede.

Info ze dne 6.3.
Ivan, vloženo 7.3.2018 14:37

Večerní zkouška nových skejtek, bez lidí, lehké sněžení, nádherné svezení, díky klukům od Nýčů za bezva prkýnka a botky.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena
Kilometrovník Jizerské magistrály
Šikovný nástroj pro měření délky tras a plánování výletů na Jizerské magistrále.
Trasa Jizerské 50 na Google streetview
360° náhled celé tratě Jizerské padesátky z ledna 2018

více odkazů k oblasti