Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.1.
zoly, vloženo 10.1.2017 13:10

(Odpověď na dotaz uživatele Ivan Skalský z 10.1.: Máte někdo zkušenost s trasou z Jakuszyc nebo ze Szklarszke Poreby směrem na Smrk po polské straně? Pak dále na Tišinu a Nové Město p. Smrkem nebo na Smědavu, v mapě je tato trasa značená. Díky)
Na Polské straně je letos úprava po velké Jizerské louce ale jen k mostku, tam obvykle dále rolba neprojede. Od nás tak po Tišinu... Na kole to jde, v létě, ale na běžkách by to asi byla výprava tak na ski-alpech...

Info ze dne 1.1.
Tompreiss, vloženo 5.1.2017 11:36

Doplním jen Martina. Stopa opravdu projeta asi po 10-letech. Po překonání lávky lze pokračovat dál vyjetou stopou přes Górzystów až na Drwale a dále na Lacznik (sedlo pod Smrkem). Vše upraveno - jedna stopa na klasiku + skate. Poláci projeli až k lanovce na Stóg Izerski. Teď bude pravděpodobně vše srovnáno do roviny sněhem. Škoda...

Dotaz
Dan, vloženo 5.1.2017 8:40

Nevíte zda se běžně upravují tratě k chatce Gorzytów? Během minulých návštěv mi úpravy přišly hodně nepravidelné. Respektive jaká je nejlepší cesta z Jakuszyc? Vždy jezdíme přibližně následující trasu a upravená stopa u chatky byla většinou jen ve směru Swieradów Zdroj. Chystáme se tam příští víkend.
https://mapy.cz/s/1jmnv

Zodpovědět
Info ze dne 31.12.
Martin Sajal, vloženo 31.12.2016 20:02

Velké překvapení - je upravená krásná trasa z Orle směr Hala Izerska, která v minulosti upravována nebyla. Upraven je cca 4,5 km dlouhý úsek kus před mostek přes Jagniecy Potok, za který už se rolba nedostane. Vhodné především pro klasiku (1 stopa), plochu pro bruslení rychle podupou pěší turisté.

Jinak v Jakuszycích je upraveno cca 45 km tratí pro oba styly, nikde žádné kameny či něco co by poškodilo lyže. Co je přesně upraveno ukazuje GPS záznam https://www.strava.com/activities/817014697 , na něm chybí kus vrstevnicové trasy Jakuszyce - Orle (mimochodem v 9 ráno nečekaně bez lidí, jindy tam bývají davy), jeden další krátký úsek, tratě na stadionu a nevím jak je to s trasou podél železnice na Porebu, každopádně z lomu směrem Poreba upraveno není.

Nejlepší lyžování: Oba Dukty, cesta do lomu, pár tras na Samolotu. Slabší trasy: Konec sjezdu z Cicha Rownia na Orle (místy led), nejkratší cesta ze Samolotu na Cicha Rownia (hrbolaté bez stopy na klasiku). Trasa nad Jizerou směrem k Harrachovu nepatří mezi nejlepší, ale jinak v pohodě, dolů do Harrachova určitě neupraveno, ale nejeli jsme.

Odbočka k mostu na Jizerku taky určitě neupravena, v prvních 100 m sníh má, dál jsem neviděl, spíš bych vycházel ze zpráv z 27.12. Ten cca 1km k mostu každopádně bude nejhorší částí přejezdu z Polska do ČR. Jak se stoupáním na Jizerku netuším, dle záznamu z rolby by mohlo být upraveno, ale často to většinou problematický úsek s kameny a spol.

Info ze dne 29.12.
michal, vloženo 29.12.2016 22:17

to denisa: Orle určitě zkuste. Za mě moc lidi. Berou CZK. otevřeno je přes den snad pořád. je to snad jediná otevřena chata s občerstvením v Jakuszycich. proto tolik lidi. ja uz orle vynechavam právě kvůli tem davum. jinak celkově v Jakuszycich svezení dobré, občas trochu víc uklouzane, sem tam na trase větvička či šiška.

Dotaz
Denisa, vloženo 29.12.2016 20:00

Zdravím, chystáme se zítra do Jakuszyc a neznáme to tam, rádi bychom dojeli na Orle, jak to tam je prosím s tou restaurací - je otevřená a od kolika hodin? Co tam tak mívají k jídlu? Jakou třeba máte vyzkoušenou dobrou polévku? A ceny? Díky předem za odpovědi.

Zodpovědět
Info ze dne 27.12.
Alda, vloženo 27.12.2016 17:30

Dnes odpoledne slusne svezeni. Novy snih 5-10 cm, trochu se to borilo, ale nikde zadny kaminky ani klacky. Jel jsem ze stadionu na vyhlidku v dolech a pak na kopec ad stadionem a dolu na Orle, prejezd na Jizerku az na par potoku dobry. Potom jsem sjizdel z Vaclavikovy studanky do Korenova na vlak nejkratsi cestou po zluty, kde jsem si po tme trochu zapluzil, ale dobry, slo to sjet az skoro k vlaku

Info ze dne 27.12.
hc mv, vloženo 27.12.2016 17:24

Dnes 9-12h Jakuszyce-Cicha R-lom St.-el. Turow-Orle-zadem k nádr. Harrachov-pak ještě cca 2km na odbočku do Harr k biatlon. stadionu. Vše upraveno na klasiku i bruslení. Z Orle směr ch. Gorszystow a most přes Jizeru neupraveno, rozdupané od pěšáků a led, na lyžích nemožné.. Jinde ve stopách okolo poledne již nafoukaný sníh. Pokud to přes noc utáhnou bude to zítra luxus.

Info ze dne 25.12.
zoly, vloženo 25.12.2016 12:24

Upraveno : stadión, dukty, k lomu, na Samolot. Ne zadem na Orle. Teplota mírně nad nulou, padá mokrý sníh. Tratě super, ale počasí nic moc pro turisty.

Info ze dne 22.12.
Extra Personnel, vloženo 22.12.2016 23:17

Dnes od 9 do 16 – v ČR: Horní Polubný (Nad kostelem)-Jizerka-Bukovec-U Pyramidy-Karlovský most. K Jizerce místy led, jinak výborně upravené až těsně před Karlovský most. V Polsku: od K. mostu doleva do kopce k odbočce k Orle dost náročné (suchá místa, led, neupraveno), pak jen stopa pro klasiku až k Polana Izerska, bruslení kromě pár krátkých úseků nešlo, pak jsem zvolil „skialpinismus“ k Rozdrože pod Kopa☺, dále Rozdrože pod Cicha Rownia a k Orle. Od Rozdrože PK do Rozdrože CR jen klasika, pak šlo až do Orle, kde již to bylo strojově upraveno, i bruslení. Na závěr jsem sjížděl z Orle do Harrachova a byl to dost problém, málo sněhu, který byl navíc místy zledovatělý, nešlo se pořádně odpichovat, mraky šišek a nečistot a úplně na konec už nešlo ani sjet posledních cca 100m k vlakové stanici Harrachov kvůli neupravené namrzlé stopě.

Info ze dne 22.12.
Cendour, vloženo 22.12.2016 20:32

Dnes parádní skate ze stadionu zadem na vyhlídku, pak sjezd na Orle a zpět na stadion s nějakými mezi kolečky. Dobře upravené, některé menší trasy bez úpravy, ale dá se toho naběhat dost (já cca 27 km). Vyjeté jsou i dobré stopy na klasiku, místy s jehličím atd. Azuro vše ještě vyladilo do opravdové parády. Teplota s přehledem pod nulou, takže to ani netálo. Snad vydrží co nejdéle.

Info ze dne 21.12.
VK, vloženo 21.12.2016 20:44

Večerní lyžování s čelovkou cca 20km bruslením na tur. tratích. Velice skvělé lyžování, dobře upraveno a dostatek sněhu i na nové ski.

Info ze dne 21.12.
Vicktor, vloženo 21.12.2016 17:52

Včera Jakuszyce... velký okruh přes Orle bruslením a paráda. Sněhu všude dostatek. Jen je místy hodně bukvic.
Dnes z Jizerky přes Hraniční, Předěl, Píščiny, Smědavu, Na Ždárku. Evidentně lépe upraveny ty "pytle" kolem Jizerky. Sněhu všude dostatek.
A 2 dny božské počasí :-)

Info ze dne 19.12.
Markn, vloženo 19.12.2016 18:49

Dnes parádní podmínky. Vše upravené. I sluníčko vykouklo.

Info ze dne 18.12.
Radek, vloženo 18.12.2016 10:41

Podmínka stále dobrá. Dnes ráno vyjela rolba v okolí stadionu. Sjezd na Orle ze stadionu ledovatý, na trati místy bukvice ze stromů. Sjezd k Harrachovu taktéž lež a bukvice, od prvního stoupíní na Orle podmínka dobrá. Dnes ráno kolem 0 °C mrholení, mlha viditelnost asi 200m.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Bieg Piastów
Známý lyžařský závod v Jakuszycích, v sekci „Pogoda“ se nachází info o aktuálních podmínkách (polsky)
Oficiální web města Szklarska Poreba
Město v údolí pod Jakuszycemi, na jehož webu se občas nachází info o aktuálních podmínkách Jakuszycích (polsky)
Běžecké trasy v Jakuszycích
Popis běžeckých tras na webu Jakuszyc (polsky)

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Liberecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Libereckém kraji