Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.2.
Martin, vloženo 23.2.2018 13:08

Včera jsem si to byl projet v Jakuszycích. Směr Orle a k Mýtinám led, jehličí, větvičky a šišky. Od Orle směrem nahoru je to lepší, pravá strana od nádraží je celkem slušná. Ale ledové plotny jsou výš všude. Vlevo od nádraží po cestě co vede u kolejí jsem sedřel skluznici a vůbec jsem neviděl o co, tak se této cestě raději vyhněte.

Info ze dne 22.2.
Gabina, vloženo 22.2.2018 15:48

Info pro Jezek, lyžař, pavel68 a další - doporučuji polské Jakuszyce - v případě příznivých sněhových podmínek, a ty teď jsou, tam upravují prakticky každý den. Jezdím z Prahy do Liberce busem a pak vlakem. Cesta sice trvá tři hodiny, ale rozhodně to za to stojí. Dá se jet i busem přes Jablonec n/N, což je kratší, ale nemám k dochvilnosti těchto autobusů moc důvěru (vlastní zkušenost). Pokud jste z okolí Liberce nebo jezdíte autem, tak bych vůbec neváhala. Nejvíc lidí bývá na trase Stadion - Orle a na zbytku tras (cca 50 km) není skoro nikdo a stopy, hlavně v horní části areálu, jsou luxusní.

Dotaz
Jana, vloženo 22.2.2018 18:09

Gabina: Ano, Jakuszyce vlakem - to má své kouzlo! Tam je to autem naprosto zbytečné. Často vystupuji i v Harrachově.

Zodpovědět
Info ze dne 20.2.
Antonín Suk, vloženo 21.2.2018 12:03

Potvrzuji to,co napsal Luděk.Byl jsem tam podruhé za týden a musím říci,že včera to bylo ještě krásnější než před tím. Stopy ostré,sníh ideální (lyže jely jako elektrické) :-D a lidí přiměřeně. Jen okolo stadionu se toho motalo zase hodně.byly tam závody nějakých žáčků a nejen závodníci,ale i rodičové to tam trochu zazdili. Ale na trase Jakuszyce-Orle-Samolot-Rozdrozie Pod Cicha Rownia- Jakuszyce- Harrachov už to šlo.Sice tam bylo o něco víc dětí než jindy (asi mají ve Varšavě prázdniny ?) ale kupodivu stopy nerozšlapávaly. Navíc nádherné počasí...prostě ráj běžkařů na zemi !

Info ze dne 20.2.
Luděk, vloženo 21.2.2018 10:22

Ráno pěkné mrazivé-11 ,stadion uzavřený a asi už to tvrdě chystají na Bieg Piastow,který zahrnuje spoustu amatérských běhů i týden před hlavní padesátkou.Okruh na Tichou rovinu,Orle ,Samolot,K lomu,Bílá dolina -zatím volné a celkem připravené.Nádherné dopoledne-přejezd k Jizeře -POZOR .-kameny a ledové plotny-posledních 200m raději běžky do ruky a opatrně k mostu. Prostě sníh to nezakrývá. SKOL-.

Info ze dne 18.2.
Marek von Gablonz, vloženo 18.2.2018 11:21

V 9h skate, trasy upravené, na některých jsme ještě jeli po manšestru. Super svezení. V 11hod.už se valily davy. Na parkovišti u přejezdu jsme našli mobil, info na 737252058.

Info ze dne 17.2.
Martin Sajal, vloženo 17.2.2018 19:43

Tratě v Jakuszycích ve velmi dobrém stavu i přesto, že Skimapa hlásí, že na sobotu se neupravovalo - což může být pravda i nemusí, každopádně na většině tratí lyžařů moc nejezdí, takže vydrží dlouho. Davy jsem potkal jen na stadionu a na Orle, nejfrekventovanější cestou mezi těmi místy jsem ale nejel ani metr. V dobrém stavu je i trasa Orle - hranice nad Harrachovem - Dzial Izerski, která byla upravena už v úterý. Stadion a oba Dukty byly dopoledne zavřené kvůli závodům, je dobré se předem pořádně podívat, co bude zavřené (to jsem neudělal), informace od pořadatelů byly dost zmatené.

Z Orle jsem vyrazil k Chatě Gorzystow - strojová úprava ze středy včetně velmi slušné stopy na klasiku (na tamní poměry - stopy jinde byly samozřejmě lepší), prostor na bruslení sice docela podupaný (trasa slouží i pro pěší), ale pár bruslařů tam taky jelo. Na Hale Izerské pár horších míst (lezoucí štěrk, za mostkem pak místy jen 1cm sněhu na asfaltu), ta horší místa se dají objet, mně to za nádhernou krajinu okolo stálo. Inspirován týden starou zprávou od Čecháčka (díky!) jsem vyrazil dál směrem na Stog Izersky - trasa byla upravena dnes, stopa na klasiku + hodně místa pro bruslení, ale opět slouží i pro pěší. Nejvýš se lyžař dostane do sedla mezi Stog Izerski a Smrk, pak už se klesá na druhou stranu hřebene a upravená cesta končí v zatáčce sjezdovky - po sjezdovce nahoru k horní stanici lanovky už se mi nechtělo, jezdilo tam docela dost sjezdařů a nahoře už jsem stejnak kdysi byl :-)

GPS záznam viz https://www.strava.com/activities/1412330092 + fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875731175931803/

Info ze dne 15.2.
Luděk, vloženo 15.2.2018 23:20

Zdravím.Parkování o víkendu je plné tak v 10 hodin a je naprosto zbytečné tam tahat auto a platit jim cca 100kč.Zaparkujte si v Kořenově u nádraží a přejeďte do Jakuszyc vlakem za Kč a zpátky na lyžích nebo taky vlakem a máte pokoj.Vlaky viz. trať 036.Je to pohoda a máte klid.Luděk
(Odpověď na dotaz uživatele Hana M. z 15.2.: Chtěla bych se zeptat, jak to vypadá s parkováním v Jakuszycích o víkendu. Bývá problém? Děkuji za odpověď.)

Info ze dne 14.2.
Gabina, vloženo 15.2.2018 12:31

Potvrzuji informaci od Luďka - v Jakuszycích nádherně upraveno, lidí málo. Odpoledne hustě sněžilo a připadlo cca 5 cm nového sněhu. Pokud jste jeli ve stopě první, tak to trochu drhlo, ale i tak to byla pohádka. Večer se mi vůbec nechtělo domů. :-)

Info ze dne 14.2.
Luděk, vloženo 14.2.2018 19:03

Takové dny na běžkách v super upraveném areálu bych všem přál.Volný areál nad stadionem perfekt upraveno s několika cm měkčího povrchu,jinak spodek i v lese beton.Dal jsem i okruh okolo skal Krogulce,tam jen od běžkařů ,ale příroda a ticho-pohádka.Jeďte než bude vše uzavřeno pro Bieg Piastow.

Info ze dne 12.2.
Křemílek, vloženo 13.2.2018 15:16

Jeli jsme od Nádraží Harrachov do Polska, chata Orle, Karlovský most a podél Jizery po červené do Kořenova. Nejlepší lyžování letošní zimy. Polsko - široké autostrády, nový sníh padající na tvrdý podklad, Čechy - nádherný sjezd po výšlapu od mostu. Pro bruslaře pohádka. Na chatě Orle jen problém s cca hodinovým čekáním...

Info ze dne 11.2.
čecháček, vloženo 13.2.2018 14:17

(Odpověď na dotaz uživatele lsisec z 13.2.: Máte někdo zkušenost s lanovkou Swieradovw Zdroj a potom štrekou do Jakuszyc ? Chtěl bych vyjet lanovkou nahoru a potom po stopě ( pokud tam je ).)
Jak jsem psal 12.2. zkušenost z neděle 11....na Stog jezdí kabinková lanovka-ceník je na webu ...od lanovky je potřeba kousek dolů po "silničce" do ohybu, kde začíná stopa kolem Stogu Izerskeho (nebo jít přes vrchol) až na Chatu Górzystów jela rolba, pak je potřeba se připravit na "divokou" stopu od lyžařů, s občasnou nutností objet vyfoukané místo (šlo by i bruslit) až na Orle, pak už upravené okruhy.

Info ze dne 11.2.
čecháček, vloženo 12.2.2018 9:09

Z Bedřichova - Jizerka - mostek přes Jizeru - Chatka Górzystów - Stog Izerski - a zpět přes Orle do Harrachova ... Z Bedřichova slušná stopa v částečně umělém sněhu(pozor na mázu - lepší to nechat těch pár metrů trochu klouzat ... nahoře již pak prašánek na běžný modrý-se zažrehleným modrým klistrem-i modrá extra může namrzat), pak už pohoda až ke kiosku na Promenádní, silnička na Jizerku trošku horší a jen protisměrná stopa, kdy člověk dost často musí jet mimo stopu. lidí méně něž Promenádní, ale ta jedna stopa je znát, slušně sjízdné až k mostku, mostek se musí pěšky a nahoru od řeky je to takové všelijaké, ale dali tam přes potoky větve, tak už se nemusí sundávat, k Chatě Górzystów je to jen od lidí na soupaž a občas na louce vyfoukané - pozor na kamínky, lze se vyhnout - ale zase to vynahradí nádherné výhledy na Jizeru, pak překvapení kousek od Chaty Górzystów až po Stog Izerski rolbované, nikdo nikde, nádnerně zasněžíno - nejkrásnější kout Jizerek v pravé zimě. Na Schronisku sice dost sjezdařů, ale polévka výborná, pivo pitelné:-) - doporučuji všem, kde se chce kochat sám přírodou skoro bez lidí. A pak už hurá zpět na vlak, pozor na ten kousek sjezdu na nádraží, jetelné to je, ale dost led.

Info ze dne 10.2.
Luděk, vloženo 11.2.2018 17:44

Ráno v 8.00 od prvního vlaku po Dolnym duktu a k lomu Stanislaw až nahoru.Potom po upravené pod hřebenem a na Vysoki Kamien -tam asi 2km jen od běžkařů.Bohužel slunce stávkuje,tak jen pivo a káva - sjezd do Bílé Doliny a přes stadion do Harrachova- krásné svezení -tolerujeme pěší na Orle a jinak smekáme před Poláky, krásně upraveno.Jinak POZOR !!!! -k nádraží Harrachov led a kámen běžte pěšky a raději krajem lesa.Je to tam na sádru.Skol

Info ze dne 9.2.
Antonín Suk, vloženo 13.2.2018 9:13

Dodám jen - souhlas s Luďkem - mezi hranicí PL-CZ a nádražím Harrachov jednak samý led,hodně jehličí a v posledním úseku už beze sněhu !!! K nádraží je lepší dojít pěšky už od hranic,nebo aspoň od toho zlomu z rovného úseku na svah ke kolejím.

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Bieg Piastów
Známý lyžařský závod v Jakuszycích, v sekci „Pogoda“ se nachází info o aktuálních podmínkách (polsky)
Oficiální web města Szklarska Poreba
Město v údolí pod Jakuszycemi, na jehož webu se občas nachází info o aktuálních podmínkách Jakuszycích (polsky)
Běžecké trasy v Jakuszycích
Popis běžeckých tras na webu Jakuszyc (polsky)

více odkazů k oblasti