Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.4.
Pavel68, vloženo 7.4.2018 14:02

Horním duktem nahoru a pak projeto vše na Cícha rownaja. Ty přímý a otevřený tratě čistší než okruhy, tam místama více jehličí. Stále cca 20-40 cm sněhu a nikde jsme nemuseli přenášet. Pěkná lyžovačka - šlo to jak na klasiku, tak bruslením. Lidí málo. Vyjeli jsme na klistrech a návrat na mohéru :-)

Info ze dne 3.4.
Luděk, vloženo 4.4.2018 7:16

Na duben je v nejvyšších partiích areálu ještě solidní svezení.Rychle to bude mizet,doporučuji skalním jet ze stadionu horním duktem na Sasmolot a tam si pojezdit,ještě to jde na Orle,ale k Harrachovu již budete muset část pěšky a v mokru.Dolu k nádraží ledové koryto-lámač kostí.Samozřejmě místy i jehličí ve větším množství.Je to takové rozloučení se sezonou 17/18.Všem pěkné léto.

Info ze dne 2.4.
pavel68, vloženo 3.4.2018 9:05

Na velikonoční pondělí klasicky - klasicky Jakuszyce. Krása střídala nádheru, nahoře okolo Samalotu nové stopy v čerstvém prašanu. Různé sněhy - prašan, vlhký prašan, mokrá sůl, popř. prasátka ve stopě. Byly projety stopy na Orle a kompletně vršek "Cicha" plus oba dukty. Sněhu dost, dole na klistry, nahoře kde to bylo ve stínu zamáznout tuhým.

Info ze dne 30.3.
Josef, vloženo 31.3.2018 0:40

Ze stadionu na Orle, na rozcestí pod Cichou a dál k lomu v pohodě na klasiku i skate. Na slunci měkčí, ve stínu i lehce namrzlý. Pak po hřebeni přes Vysokou kopu pár míst bez sněhu, ale v pohodě. Zpět traversem na rozcestí pod Cichou jen vyšlápnutá stopa. No a dolu na stadion paráda. Krásná jarní lyžovačka, jen pár lidí. Hlavní tratě ze stadionu vypadaly velmi dobře, lépe než samotný stadion.

Info ze dne 25.3.
Ježek, vloženo 25.3.2018 13:48

Hlavní tratě ze stadionu velmi slušné, hlavně v okolí Samalotu. Z rozcestí 22 směr Gorzistov jenom prošlápnuté, odbočka a napojení na trať směr Orle neupravené. Ale hlavní směr Orle upravené. Krása díky počasí...

Info ze dne 24.3.
pavel68, vloženo 26.3.2018 10:28

Jen drobné upozornění - pozor v Jakuszycích, při výjezdu ze stadionu směrem Orle v cestě nejvíc vlevo jsou kameny. I když jsem je viděl a dával jsem pozor, tak jsem si pořídil o jednu drážku na lyži navíc :-(
Jinak bylo super upraveno, ujetý prašan, který na většině tratě z vrchu vlhnul, takže to nebylo úplně rychlý. Jako super se už po několikáté ukazuje ten pytel kolem Kozího hřbetu (směr k Harrachovu), protože tam jezdí jen málo lidí (Poláci se asi tak daleko bojej :-) a máte široký tratě v podstatě jen pro sebe.

Info ze dne 24.3.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 26.3.2018 0:24

Info od Ivety:
Dnes Jakuszyce..Orle...Harrachov....stále paráda...

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896773237160930/

Info ze dne 22.3.
-ury-, vloženo 22.3.2018 20:11

http://www.pzn.pl/biegi-narciarskie/aktualnosci/art1725,mistrzostwa-polski-w-jakuszycach-komunikat-organizacyjny.html , žádnou uzavírku bych nečekal, akorát budou oplůtkovaný závodní tratě (což je asi tak kilák kolem stadionu), mapa závodních tratí je pak na Bieg Piastow

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej Mlecka z 21.3.: Máte někdo prosím info o chystaném mistrovství tento víkend? Nemůžu to nikde najít. Chystám se do Jakuszyc ve čtvrtek a nevím, jestli to má smysl kvůli případným uzavírkám apod. Díky.)

Info ze dne 21.3.
-ury-, vloženo 21.3.2018 21:09

Ještě drobné upozornění, v Jakuszycích se jede od pátku polský mistrovství, stadion asi bude zavřený, ale i třicítka v pátek se jede na pětce, takže bude se stačit dostat na Dolny Dukt a pak to nahoru půjde.

Info ze dne 21.3.
-ury-, vloženo 21.3.2018 15:50

V noci trochu nasněžilo, znovu to Bieg Piastow celý upravil. Nahoře k úplnýmu luxusu chybí aby ten sníh byl rychlejší. Spodek t.j. Spacerowa, kolo nad Harrachov kolem Koziego, začátek Elektrowni Turow od Orle je místama horší (větvičky, špína ve stopě).

Info ze dne 20.3.
Antonín Suk, vloženo 20.3.2018 20:36

Vyjel jsem vlakem,v 9:43 z Vratislavic a po 11.hodině jsem vystoupil v Jakuszycích. Jako na objednávku mě zleva předjel rolbař a vyryl absolutně nové stopy. Takže i díky této šťastné náhodě to bylo fantastické. Trefil jsem i mázu a tak jsem jel do Orle jako s vrtulkou na zádech. Sníh parádní,lehce zmrzlý = jelo to opravdu fantasticky. Z Orle nahoru na Samolot, dále na Rozdrozie pod Cicha Rownia a dolů na stadion. NEMĚLO TO CHYBU. Ujel jsem tu trasu asi o 15% rychleji než kdykoliv před tím. Z Jakuszyc ještě znovu na rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle a pak dolů na nádraží v Harrachově. Sjezd skoro až do konce dobrý,s ubývající nadmořskou výškou přibývalo jehličí a větviček ve stopě a před hranicí už to jelo na každém metru jinak. Jednou to dřelo,po pár metrech mi lyže ujížděly pod nohama.Ale celkový dojem - vynikající závěrečná jízda této sezóny. Kdo si to ještě včas nezkusí,toho mi bude líto. Podstatný faktor spokojenosti - předjel jsem asi 10 lidí,potkal stěží 20 a prakticky žádné "brzdy běžkařského provozu".

Info ze dne 20.3.
-ury-, vloženo 20.3.2018 16:15

Všechno čerstvě upraveno. Přemrzlý a tupý. Na pár místech sfoukaný jehličí ze stromů, ale furt to je na áčka.

Info ze dne 19.3.
roobert.g@gmail.com, vloženo 20.3.2018 16:13

Vyrazil jsem od nádraží v Harrachově lesni cestou k trati na Orle. Ledova krusta rozbita a upravená s vubirnou stopou. Z orle pak dale k mostu pres jizeru a nahoru na Jizerku. slo to i na lyzich. Z Jizerky po jezdecké ke sv. Kryštofovi a po promenadni zpátky. uprava byla vzorna. Z Jizerky do Harachova zpátky stejnou cestou, jelo to samo. Krásné počasí dopoledne. Snehu nahoře dostatek, zima bude na hřebenech i nadále

Info ze dne 19.3.
Dorota, vloženo 20.3.2018 14:29

Byli jsme v pondeli. Slunecno, stopy cerstve pripraveny, foukalo mene nez o vikendu, lidi malo, idyla. Mohlo by vydrzet do vikendu. Sli jsme Dukt gorny, Cichu, Samolot, Orle. Kazde rano davaji info i na FB https://cs-cz.facebook.com/biegpiastow/


(Odpověď na dotaz uživatele Tom33 z 20.3.: Ahoj. Nebyl jste někdo v Jakuszycich od 19.3.? Chystáme se tam 22.3., tak budeme vděční za info o stavu tratí. Díky)

Info ze dne 18.3.
newli, vloženo 18.3.2018 19:57

Ne, jizlivy dotaz to nebyl. Mel jsem pocit, ze to je nazev nejake konkretni oblasti jakuszyc. Tak pardon :-)

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Bieg Piastów
Známý lyžařský závod v Jakuszycích, v sekci „Pogoda“ se nachází info o aktuálních podmínkách (polsky)
Oficiální web města Szklarska Poreba
Město v údolí pod Jakuszycemi, na jehož webu se občas nachází info o aktuálních podmínkách Jakuszycích (polsky)
Běžecké trasy v Jakuszycích
Popis běžeckých tras na webu Jakuszyc (polsky)

více odkazů k oblasti