Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 4.12.
Petr, vloženo 4.12.2017 18:26

Zdravím nedočkavé lyžaře, město Smržovka koupilo minulý rok hydraulického stopaře za traktor, budeme upravovovat běžecký areál po loukách u vodárny mezi Smržovkou a Novou Vsí nad Nisou. Dnes večer vyjíždíme poprvé umáčknout okruh zatím jen na bruslení , když přimrzne tak hned řízneme stopu.3km okruh je profilem dost náročný celý po louce tak nehrozí poškození lyží.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 4.12.
Jarouss, vloženo 4.12.2017 15:12

Opet projeto rolbou jako vcera. Na rozdil od nedele na parkovisti do 10 aut. Obcasne kaminky a trava zakryte. Od rozcesti s budkou na Orle jen stopa od lidi. Od noci do obeda stale snezilo, takze pri tom malu lyzaru stopa zapadava. Na zacatek zimy super podminka, dve stopy i brusleni.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 3.12.
PetrK, vloženo 6.12.2017 9:08

Nově upravené stopy rolbou v okolí rozhledny Štěpánka nad Příchovicemi, vhodné pro klasiku i bruslení a zcela bez lidí.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 3.12.
Jakub, vloženo 4.12.2017 13:29

Jel jsem z Josefáče do Bedřichova, až na rozmezí super, pak už to bylo trochu horší. Ale počítám, že sněžení v noci to dost vylepšilo :)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 3.12.
Raf, vloženo 4.12.2017 12:47

NE 3. odpoledne, -6 až -4 st., klasika, mnohem lepší podmínky než jsem si představoval. Nová Louka - bez problémů 2 stopy po krajích, jezdili i bruslaři, jen odvodňovací kanálky trčí ze sněhu. Na Kristiánov mimo cestu, rozjěžděno těžbou dřeva. Nejlepší podmínky byly nad 800 metrů - Kristianov, Knajpa, Štolpišská silnice. Na Máří vyfoukaný sníh, jen 2 souvislé cm na silnici, píchalo se čistě do asfaltu. Z Hřebínku ok.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 3.12.
Fišerák, vloženo 3.12.2017 19:41

Příchovice - v okolí Hvězdy strojově upraveno, pěkné svezení. V lese místy leze hlína, ale dá se v pohodě i na dobrých lyžích.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 3.12.
Vagi, vloženo 3.12.2017 17:23

Mezi Pelíkovicemi a Kopaninou je sice jen málo přes 5cm sněhu, ale na první sklouznutí je to dostatečné. Navíc s nádherným výhledem na Jizerky, Krkonose, Ještěd i Č. Ráj. Rozhodně jenom na šutračky, zato z Rychnova téměř za domem. Dnes jsme si tam s prckem parádně zadováděli.

> Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí

Info ze dne 3.12.
Vašek, vloženo 3.12.2017 16:56

Díky příznivým zprávám na tomto fóru ze včerejška a příznivé předpovědi počasí se to dnes v Jakuszycích lidmi dost hemžilo. Parkoviště téměř plná, Češi skoro v přesile.
Jel jsem klasiku, jedničky lyže jsem nechal doma a udělal jsem dobře. Občas nečistoty i s kamínky ve stopě, hlavně pod stromy. Lepší to bylo na Dolním Duktu až k lomu, kde rolba na asfaltu nemusela strhávat nerovnosti. S ohledem na sněhové podmínky upraveno luxusně.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 3.12.
von.maffersdorf, vloženo 3.12.2017 14:03

Doporučuji vzít si určitě kameňačky. Sice rolbou najeto k lomu - Samolot - Orle, ale často vyorali kamení. Zbytečně machrovali širokou rolbou. Na Velkou JIzerskou louku se dá dojet, až na pár míst dobrá ochotnická stopa, ale je tam výrazně méně sněhu jak u Jakuszyc. Držel modrý extra.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 2.12.
Bosu, vloženo 4.12.2017 12:19

Sobota 2/12: z Jizerky po Promenádě: po stranách 2 stopy na klasiku - měkké, nedalo se odrazit, mezi nime tvrdý pás + stopa na klasiku - super svezení. Neděle 3/12: od Hájenky Peklo na hřeben: projeto rolbou, pěkné jak na klasiku, tak brusle! Jako první běžkování: SUPER!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Standa, vloženo 3.12.2017 21:05

Dnes Promenádní, Kasárenská i Jezdecká. Všude hezký sníh a stopy pro běžkaře. Paráda.
Prosím bruslaře, aby nerozjížděli stopy na klasiku.

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 2.12.
PetrK, vloženo 3.12.2017 9:42

Nově najetá spodní cesta na horní křižovatku (20a) a k lomu a za Samolotem přibyla dálnice dolů na Orle (9, 10 ). Je to na na dobré lyže, jen je nutné občas vystoupit ze stopy. Rozhodně se ale vyhněte sjezdu ze Samolotu na stadion, kde je cesta v závěrečné rovince plná skrytého kamení. Máza VR45 tutová.

Pro ty, kteří se v Polsku nevyznají.
http://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe/wszystkie-mala.jpg

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 2.12.
Tomáš, vloženo 2.12.2017 21:10

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 1.12.: Nevíte prosím někdo, jak to v Jakuszycích vypadá teď? Mockrát díky!)

Do půlnoci odpověď nepřišla, tak jsem tam vyrazil to prozkoumat a sám sobě si odpovědět :)

Souhlasím s Martinem, na kameňačky to není rozhodně, šly by vzít i jedničkové, ale to by člověk musel na pár místech jet moc opatrně a tudíž by nesměl koukat po hezkých Polkách a to by byla škoda.

Sněhu je tak 15-25 cm a evidentně projel manšestrovátor, ráno byly ještě patrné zbytky.
Celé jsem to vzal skatem, ale klasici měli stopu lepší, byla všude pěkná. Skateová jak kde. Poláci jsou velcí turisti (pěších je tam vždy hodně), disciplinovaně neničí stopy na klásu, takže jdou prostředkem. Dá se na to zvyknout, ale prostě je to trochu zryté. Dále to není na skate fajn tam, kde to ti sjíždějící při plužení dost odhrnuli, takže na Samolot z Orle i ze stadionu.

Na skate je fakt suverénně nejlepší cesta k lomu (směrem na Wysoki Kamieň), tam pěšáci nechodí, protože se nikam nedostanou. A asi fakt nejhorší je jižní cesta z Orle do Jakuszyc (podél železnice), tu jsem vzdal. Když jsme u té železnice (já tam jezdím zásadně vlakem), tak vězte, že na rozdíl od někdejšího smradlavého vyřazeného motoráku nějakého obskurního dopravce už asi dva roky jezdí přímo z Liberce vytuněné fáro ČD s prostorným a čistým WC (= ideální převlékárnou zpoceného lyžníka).

Jen pro ukázku rychlost veřejné dopravy: ráno v 7 busem z Prahy do Liberce, pak přímý vlak do Jakuszyc (příjezd 10:08). A zpět z Jakuszyc do Prahy: ve 14:42 vlakem do Tanvaldu, za dvě minuty jede bus na Prahu, na Černém mostě byl v 17:00. Takže Jakuszyce jsou z Prahy dostupné výborně i veřejnou dopravou.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 2.12.
Luděk, vloženo 2.12.2017 21:03

Až neuvěřitelně krásný den a připravené trasy.Osobně bych ani nevěřil,že to rolba nevytahá ,ale výborně a z citem upraveno.Místy to přesto nevyšlo ,protože v lese visí část sněhu na větvích,občas provlhlé stopy přesto lidi vyrazte,je to kouzelné po nevlídném listopadu.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 2.12.
Martin Sajal, vloženo 2.12.2017 17:59

Jakuszyce na aktuální možnosti paráda, potvrzuji 15-20 km najetých asi v noci na sobotu, mile mě překvapily velmi kvalitní stopy na klasiku. Lyže kameňačky jsem bral spíš zbytečně, když si člověk dává pozor a má trochu štěstí, lyžím neuškodí. I když na pár je ve stopách ještě podkladová špína a vyplatí se z nich vyskočit.

Vše, co je upraveno, jsem projel a je vidět na tomto GPS záznamu https://mapy.cz/s/2eO6f Jen do něj tolik nepatří delší trasa Jakuszyce - Orle (okolo kopce), kde sice asi něco jako rolba taky zavítalo, ale od té doby tam projelo mimo jiné několik aut. Doporučuji se tomuto úseku vyhnout, i když i ten je sjízdný.

Na skate (z pohledu klasika) je to nejlepší spodním duktem a pak do lomu, popř. na okruzích na stadionu, na klasiku je to stejně pěkné všude.

Použít se dá i pár stop vyjetých od lyžařů, spolujezdec z auta vyrazil z Orle směr Chata Gorzystow a byl se stopou spokojen.

Parkování za 100 Kč nebo 10 Zlotých, bufet i WC na stadionu zavřené (ale najíst se dá v hotelu kousek přes silnici), Orle otevřeno (fronta na půl hodiny - z doslechu)

> Jakuszyce a okolí

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena