Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.3.
-ury-, vloženo 22.3.2018 20:11

http://www.pzn.pl/biegi-narciarskie/aktualnosci/art1725,mistrzostwa-polski-w-jakuszycach-komunikat-organizacyjny.html , žádnou uzavírku bych nečekal, akorát budou oplůtkovaný závodní tratě (což je asi tak kilák kolem stadionu), mapa závodních tratí je pak na Bieg Piastow

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej Mlecka z 21.3.: Máte někdo prosím info o chystaném mistrovství tento víkend? Nemůžu to nikde najít. Chystám se do Jakuszyc ve čtvrtek a nevím, jestli to má smysl kvůli případným uzavírkám apod. Díky.)

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 22.3.
Tomáš.H, vloženo 22.3.2018 16:07

Dnes 6:30 Smědava-Předěl-Kiosek-Promenádní-Mořina-Jzerka-Bunkr a zpět po Jezdecké,kromě Předělu vše upraveno,nikde ani noha pěkné svezení,jel jsem skate a sněhu habaděj.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 22.3.
MartinV, vloženo 22.3.2018 14:37

Dnešní skate, 6 ráno: Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Kasárenská - Jezdecká - Promenádní - Kasárenská - Rozmezí - Bedřichov. Kritická místa u Nové Louky směr Blatný rybník (ale dá se přes louku objet), Kristiánov: krátké přenesení. Velký pozor na sjezd z Holubníku směr Kristiánov - tam už je několik desítek metrů jen asfalt a bude se dost těžko brzdit. Jinak od Kristiánova na Rozmezí už by šly klidně áčkové lyže, zejména okolo Jizerky luxusní svezení. Sice trochu pomalejší, ale na jaro výborné. Jen škoda, že některé trasy typu Čihadla - Mariánskohorské Boudy jsou u OPS asi v nemilosti:-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
Kuba, vloženo 22.3.2018 17:37

Souš, Darská, Vlašský hřeben, Čihadla, Souš. Fůra čerstvýho sněhu. ŠKODA, že ta dnešní úprava neproběhla již včera, to bysme si ji aspoň 2 dny užili, takhle nám hned zase zapadá......

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
Blacky, vloženo 22.3.2018 10:48

Večerko s čelovkou z Bedřichova (Hřebínek, Panelka, Knajpa, Smedava, Kiosek, Bunkr, Rozmezí).
Spodek je už na dvojky, místy dost led (sjezd v lese před Stadionem).
Nosí se:
- Od Hřebínku na Točnu cca 200m
- Začátek Panelky z Točny + potom dost kompromisní dvě místa po kraji (led)
- Kristiánov cca 30m směr Blaťák. Z Panelky to sjet opatrně jde.
- Na Nové Louce to jde zatím objíždět po louce.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
Janus, vloženo 22.3.2018 10:25

Večerní skate z Mariánské hory přes Protrženku, Kasárenskou, Kiosek, Promenádní k Bunkru a zpět přes Vlašský hřeben a Protrženku. Od Mariánské hory až ke Studánce to bylo zapadané několika centimetry lehce rozježděného prašanu a zbytek cesty už byl lepší, protože se jedná frekventovanější úseky. Celkově to nijak zvlášť nejelo, ale na druhou stranu nikde nebylo vytáté místo a na konec března super projížďka.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
pavel68, vloženo 22.3.2018 7:23

Odpoledne z Mořiny až za Bunkr a tou novou spojkou doleva (letos ji asi vůbec neupravujou - jel jsem tam asi jako čtvrtej) na Jezdeckou a na Smědavu, pak osmičky na Předěl a přes Kiosek po promenádní zpět.
Myslel jsem si jak to náramně poletí, ale ráno napadnul prašánek, takže to bylo tupý a tahalo to za nohy. Pracky teda dostaly zabrat.
Úprava byla typu "národ sobě" - prostě co si lidi najeli, to tam bylo. Nejlíp byla ujetá na bruslení Promenádní, pak Jezdecká a na Předěl a spojka mezi Prom. a Jezd. už byly slabší tj. člověk si tam najížděl i v nesjetým prašanu. Stopy na klasiku byly pěkný a vypadalo to na nějaký tuhý -2 až -5 ale to jen odhadem.
Sněhu tam je dost - cca 5 cm novýho na původním ujetým tvrdým. Tady je zima ještě v pořádku :-) Proto jsem tam taky jel namísto z Bedřichova...

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
Mišák, vloženo 21.3.2018 21:58

Dnes odpolední pohodový švih klasikou s partnerkou:)...ze Smědavy na Kiosek, Předěl a zpět. Místy led ve stopě, jinak stopy vzhledem k současným podmínkám zatím ve výborném stavu. Nikde náznak vytátých míst nebo kamínků. Slunce, teplo, zkrátka pohádka...úžasná jarní lyžovačka!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
-ury-, vloženo 21.3.2018 21:09

Ještě drobné upozornění, v Jakuszycích se jede od pátku polský mistrovství, stadion asi bude zavřený, ale i třicítka v pátek se jede na pětce, takže bude se stačit dostat na Dolny Dukt a pak to nahoru půjde.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 21.3.
-ury-, vloženo 21.3.2018 15:50

V noci trochu nasněžilo, znovu to Bieg Piastow celý upravil. Nahoře k úplnýmu luxusu chybí aby ten sníh byl rychlejší. Spodek t.j. Spacerowa, kolo nad Harrachov kolem Koziego, začátek Elektrowni Turow od Orle je místama horší (větvičky, špína ve stopě).

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 21.3.
Iva z Jizerek, vloženo 21.3.2018 14:26

Klasika z Nové Louky před 9.hod.ráno - na Rozmezí a Knajpu asi jako třetí klasik - tímto děkuji za protažení stopy těm, co jeli přede mnou! Dále na Smědavu a Promenádní, tam stopy vůbec žádné, hodně čerstvého prašanu, zpět po Kasárenské. Bohužel jsem měla základ klistrový, překrytý tuhým modrým, takže ve vyšších partiích mírně lepilo. Při úpravě skluznice jsem potkala pohádkového dědečka, který mi nabídl pomoc. Později níže se stopa umydlovala. Obvyklá kritická místa: u Blatného potoka a Kristiánov. Sjezd na Smědavu v pohodě.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
Mates, vloženo 21.3.2018 13:07

Já Ti děkuji, jel jsem druhej za Tebou ;-) Jen jsem dojel až ke kiosku, kde jsem to otočil. Cestou zpět jsem to v Kristiánově dal doprava po traverzu mezi chatama na Točnu, Před Točnou cca 500m místy asfalt, sjezd na Hřebínek taky, z Hřebínku na Novou je místy třeba dávat bacha. Modrej EXTRA krásně podržel, taky jsem si užil prošlapování, bavilo ;-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 21.3.
jx zero, vloženo 21.3.2018 10:10

Dnes rano klasicky z Bedrichova pres Rozmezi na Kasarenskou a stejnou cestou zpet. Cerstvy snih, modry extra, co vice si prat. Snad jenom, kdyby ten clovek, co jel prede mnou, nezahnul na Nove louce na Hrebinek. Tomu bych podal i ruku. Za to, ze jsem vam protahnul stopu na Rozmezi a Kasarenskou, mi dnes nemusite dekovat, protoze dnes me to fakt bavilo. Navic oproti sobote toho nenapadlo tolik.

Rovinka v Kristianove je asi nejrizikovejsi misto celeho vyletu, ale jeste porad to jde.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.3.
Veru, vloženo 20.3.2018 20:58

17:30 skate Morina-Promenadni-Predel-Smedava-Jezdeckou zpet. Vsude krasna stopa. Tvrdy, hodne rychly a skvělý. Snehu dost.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 20.3.
Antonín Suk, vloženo 20.3.2018 20:36

Vyjel jsem vlakem,v 9:43 z Vratislavic a po 11.hodině jsem vystoupil v Jakuszycích. Jako na objednávku mě zleva předjel rolbař a vyryl absolutně nové stopy. Takže i díky této šťastné náhodě to bylo fantastické. Trefil jsem i mázu a tak jsem jel do Orle jako s vrtulkou na zádech. Sníh parádní,lehce zmrzlý = jelo to opravdu fantasticky. Z Orle nahoru na Samolot, dále na Rozdrozie pod Cicha Rownia a dolů na stadion. NEMĚLO TO CHYBU. Ujel jsem tu trasu asi o 15% rychleji než kdykoliv před tím. Z Jakuszyc ještě znovu na rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle a pak dolů na nádraží v Harrachově. Sjezd skoro až do konce dobrý,s ubývající nadmořskou výškou přibývalo jehličí a větviček ve stopě a před hranicí už to jelo na každém metru jinak. Jednou to dřelo,po pár metrech mi lyže ujížděly pod nohama.Ale celkový dojem - vynikající závěrečná jízda této sezóny. Kdo si to ještě včas nezkusí,toho mi bude líto. Podstatný faktor spokojenosti - předjel jsem asi 10 lidí,potkal stěží 20 a prakticky žádné "brzdy běžkařského provozu".

> Jakuszyce a okolí

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena