Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.2.
Tomáš.H, vloženo 11.2.2018 0:26

Sobota 20:30 Bedřichov-Hřebínek-Máří-Knajpa a zpět jel jsem skate a jelo to super.Poprvé kvituji závod J50,nebýt jeho, přes Máří by to bylo neprůjezdné.Ručně naházený a navozený sníh mi vykouzlil úsměv na rtu,kéž by se takto dalo navážet a dohazovat ne jenom pro J50,stačilo by zvýšit příspěvek z parkovného na úpravu tratí a myslím,že by bylo vše v pohodě.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Petr K., vloženo 10.2.2018 22:10

Dneska paráda. Polubný-Knížecí-Smědava-Promenádní-Mořina-Martinské údolí, vše ve velmi dobrém stavu. Zejména luxusní svezení na závěr trasy mne velmi potěšilo. Lyžníků samozřejmě mnoho.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Petr Horník, vloženo 10.2.2018 21:42

Mariánská hora - Mariánskohorské boudy - Knejpa - Kasárenská - Smědava - Předěl - Na písčinách - Paličník - Promenáda – Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánská hora. ( 37km)
Start v cca 8 hod. Na Mariánské hoře, mezi Mar. Horou a Maria. Bud jsem jel asi 3. Až k Čihadlum jsem potkal asi jen 10 lidí. Kolem 9. Hodiny byl ještě hlavní úsek magistrály Knejpa – Smědava ve velmi dobrém stavu. Trasy kolem Předělu a Paličníku bomba a minimum lidí. Úsek Smědava – přístřešek Kasárenská před polednem bych nazval rozbředlou kaší s na mě až moc lyžníci, naštěstí jsem hned odbočíl směr Protržená přehrada. Trasy kolem Protržené a mar. Bud. I krátce po poledni ve výborném stavu.

+odpoledne prozkoumání tras „Jizerské Albrechtice" v Albrechticích v J.h.
Trasy upraveny včera večeř, nečekejte magistrálu, stopy sice nebyly 100% kvality, ale trasy na skate supr a celkově pěkné odpolední svezení (11km). Trasy mají celkem 6km..

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Michal, vloženo 10.2.2018 21:19

Skate Hrabetice, Kristianov, Knajpa, Smedava, Krasna Mari, Hrebinek, Nova Louka a zpet. Usek od Hrabetic tvrdsi, od prehrady dal moc pekne. Lidi rozumne, shehu vsude dost. I stopy vypadaly pekne.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Jiří Kadlec, vloženo 10.2.2018 19:51

Z Bedřichova na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, protržená přehrada, Kůrovec, Jizerka, Smědava, Knajpa, Krásná Máří, sedlo Holubníku, Kristiánov, Bedřichov, celkem 55 km. Všude upraveno a velmi rychlé sjezdy, hlavně od Knajpy dolů k Mariánskohorským boudám a Protržence to jelo šúsem. Lyžařů spousta, ale všichni v pohodě. Doporučuju kiosek u protržené přehrady, měly výborný domácí koláč. Sněhu dost, u Bedřichova a Máří i díky navezené sněhové vrstvě.
Z Prahy jsem jel žlutým busem v 7 z Černého Mostu do Liberce a odtud busem do Bedřichova, v 9 už jsem byl ve stopě :-)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Mildo, vloženo 10.2.2018 18:46

Trasa-SM,Promenadni,Morina,Knizeci,Zdarek a zpet SM a okruh Zadni studanka.Rano skate vynikajici,postupem casu takove krupickove,ale jinak zmrzle,rychle!Lyzarskych nadcencu samozrejme dosti,cuski!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Martin Sajal, vloženo 10.2.2018 18:33

V oblasti od spojnice Knajpa - Peklo směrem k hranicím s Polskem jsem projel většinu tras. Parádně upraveno, na méně využívaných trasách (do Pekla, okruh přes Protrženku, Paličík, k Václavíkově studánce) se stopy na klasiku téměř neopotřebovávaly a bude se v nich pěkně lyžovat i v neděli, na hlavních trasách by se klasikům podle mě místy úprava hodila, na skate to asi bude velmi dobré i bez úpravy.

Platí totéž co před týdnem - špatná místa tam nejsou žádná. Jen pár o něco slabších, ale stále ucházejících - tradičně bažina na Jizerce pod Pešákovnou (dá se v pohodě objet), trocha hlíny v nejprudším sjezdu mezi Jizerkou a Václ. studánkou podél silnice, a asi 20m s lezoucím štěrkem u Paličníku. S nějakými extra super lyžemi pro důležité závody bych tam ale asi závodníkům jezdit nedoporučoval.

Rozšířené info pro klasiky: Peklo, okruh přes Protrženku - stopa pro klasiku po obou stranách. Ze Souše na Kůrovec, na Předěl a dál, Jizerská silnice, od Václ. studánky - stopa po jedné straně, napravo je téměř vždy směrem do kopce.

Fotky hezkých i těch horších míst na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/871370599701194/

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
Petr, vloženo 10.2.2018 15:32

Skate z Bedrichova. Dole se to po uprave proti ctvrtku dost rozsolilo, rozhodnuti v tydnu neupravovat bylo spravne. Vys uz idealni podminky, hlavne vedlejsi trasy stoji za to - Studene udoli, MH boudy, Protrzena, Predel. Vsude skluzny snih. I cesta pres Mari je bez problemu.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 10.2.
-ury-, vloženo 10.2.2018 12:21

Malý kolo z Maliníku. Už je to špatný. Dole to ani není z čeho průběžně upravovat. Vládní uklouzaná s minimem sněhu, na magistrále je z toho písek, ale aspoň jede. Slušný projetí jenom kolem Bílých buků, ale i tam to už v devět ráno začalo povolovat.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 9.2.
Antonín Suk, vloženo 13.2.2018 9:13

Dodám jen - souhlas s Luďkem - mezi hranicí PL-CZ a nádražím Harrachov jednak samý led,hodně jehličí a v posledním úseku už beze sněhu !!! K nádraží je lepší dojít pěšky už od hranic,nebo aspoň od toho zlomu z rovného úseku na svah ke kolejím.

> Jakuszyce a okolí

Dotaz
Alena, vloženo 10.2.2018 19:00

Ten kdo dnes na Jizerce - parkovišti cca kolem 16 hod. nechal kvalitní běžecké hole ať zavolá na tel.775 619 133.

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 9.2.
C2S, vloženo 10.2.2018 11:34

to Pajson: mě míjel v protisměru před Hřebínkem - taky jsem čuměl, ale podle stop od u bufetu to byl asi bufeťák z Hřebínku, zřejmě rozbitej skůtr.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 9.2.
Petr Horník, vloženo 9.2.2018 22:31

Dnes večer Bedřichov – NL – Kristiánov – Rozmezí – Čihadla – Mariánskohorské boudy – Mariánská hora. (18km)

Vosk: pevný swix blue v40 extra (základní modrý) – fungoval velmi dobře

Stopy ve velmi dobrém stavu na to, že úprava jíž neproběhla delší dobu. Mezi stadionem a Kristiánovem odhaduji tak cca 1 hod. před námi jela rolba, odbočila ale na Bílé buky. Sněhu všude dostatek, na Novou Louku se pro jistotu naváží tatrami sníh, trať Bedřichov- NL kompletně pokryta dostatečnou vrstvou tech. Sněhu, na stadionu cca 1m sněhu. Mezi stadionem a Kristiánovem docela dost lyžařů, mezi Kristiánovem a Čihadly cca 15 lyžařů, těch 8km od Čihadel k Mariánské hoře jsme nikoho nepotkali. V noci proběhne rozsáhlá úprava, takže to bude zítra ráno supr.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 9.2.
Antonín Suk, vloženo 9.2.2018 20:38

Dnes jsem dal trasu : Hraniční přechod nad harrachovským nádražím - rozcestí pod Dzialem Izerskim - Orle- Samolot - Razdrožie pod Czicha Rownia-Jakuszyce - hraniční přechod nad nádražím - nádraží Harrachov. Musím říci,že tak báječnou túru jsem už dlouho nejel.Sníh byl doslova "rychlobruslařský" - jelo to i do kopce,stopy fantasticky vyřezané,neporušené,jen asi 200 m za biatlonovým stadionem bylo rozšlapáno nějakými kyklopy. Rozteč stop byla na hodně široký rozkrok. :-D Ale jinak fantazie ! Okruh jsem absolvoval v pohodě za 80% času,jaký tam běžně docílím. Žádné velké davy běžkařů ! Opravdu doporučuju všem ! Dokud je sníh a stopy v tom stavu jako dnes.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 9.2.
Pajson, vloženo 9.2.2018 19:45

Míro, klistr vůbec neřeš - modrej extra krásně drží - aspoň dnes kolem 17:00 nad Bedřichovem....
(Odpověď na dotaz uživatele Míra z 9.2.: Jel jste dnes někdo klasiku? na co to je ? KX 30 Klister, nebo to podrží i tuhý?)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena