Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 18.3.
konarix, vloženo 19.3.2018 1:35

Bedřichov-Hřebínek-Knajpa-Protržená-Mariánská: Celkově předčilo očekávání, zmrzlý podklad většinou kryje nový prašan, k tomu slunečné sic větrné počasí. Nejméně pohodlný ale hratelný je severní úsek kolem Máří - vyfoukané, občas zledovatělé, nad Hřebínkem krátký úsek asfaltu. Hlavní trať přes Knajpu funglově upravená, též odbočka až na Mariánskou dala pěkné svezení - dík ops za parádní den v Jizerkách!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Jo!, vloženo 18.3.2018 23:00

Dnešní úprava trasy přes Protrženku neměla chybu. Je tam opravdu hodně sněhu a není se tam čeho bát narozdíl od okolí Bedřichova. Kvůli silnému větru bohužel jehličí ve stopě, ale i tak se mi klasikou jelo dobře.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Petr Horník, vloženo 18.3.2018 21:23

Vyšší části magistrály jsou ve výborné kondici, stovky lidí proto dnes i přes velké mrazy vyrazili na běžky.
Trasa Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa - Smědava - Knajpa - Na Žďárku - Krásná Máří - Hřebínek - Nová Louka.

Parkoviště centrál dopoledne zaplněné, na stadionu dostatek tech. sněhu. Na Nové Louce volno jako vždy. Krásných -9, nahoře -12 + sluníčko a trošku silnější větřík :-D.

Mezi Novou Loukou a Blatným rybníkem se již začínají objevovat první místa bez sněhu, vše se dá ale zatím bezpečně objet. Až na před Kristiánov všude dostatek sněhu, kolem osady vytátá místa, za pár dnů budeme muset přenášet, zejména POZOR PŘI SJEZDU OD BÍLÝCH BUKŮ, na rozcestí na Kristiánově led a asfalt!!! Od Kristiánova už paráda, dostatek sněhu, od Rozmezí pohádka. V úseku mezi Čihadly a Smědavou v obou stranách všude minimálně 50cm, tam opravdu na vytáté místo nenarazíte! U Čihadel jsem navíc kolem poledne potakal Rolbu, takže pak to byla paráda.
Horší to začalo být, když jsem se vydal od Čihadel směrem na Máří. K rozcestí na Žďárku je to ještě takový "bezpečný pololed" na sobotu tam ještě bylo upraveno. Nejhorší a OPRAVDU NEBEZPEČNÝ ÚSEK je kopec mezi rozcestím na Žďárku a Tetřeví boudou. Hrbolatý led, po kterém opravdu nejde jet, nový sníh vytátý, doporučuji sundat lyže, jel jsem opravdu pomalu a i tak jsem se málem zabil. Pak celý úsek kolem Máří se dá projet bez přenášení (příkopem...), ale je to led, určitě tudy jet nedoporučuji. Další problematické místo je sjezd z Točny na Hřebínek, tam už je přenášení NUTNÉ. Pár frajerů to tam sice kličkovalo po zbytcích sněhu, ale...

Kor když na Nové Louce přistával vrtulník a přijela HS právě směrem od Hřebínku. Jezděte opatrně!!!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Daniela, vloženo 18.3.2018 20:47

Dnes jsem si přivstala, ale poprvé se mi to nevyplatilo... z Mariánské h. přes Protrženou až na Knajpu zaváto, ledové plotny, místy stará stopa. Od Pařízkova kříže už dojezd luxusní, rolba projela chvilku přede mnou. 18.3. téměř jaro a modrý tuhý držel a jel...

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Belzebub, vloženo 18.3.2018 20:16

Trasa Peklo - Pařízkův Kříž - Na Knejpě - Čihadla - Nad Černým potokem - Peklo. Od Pekla po rozcestník "Pod Čihadlem" starší úprava místy s popadanými jehličím a větvičkami. Dále krásně upraveno, místy vymrzlé plotny. Od Pařízkova kříže už krásný manchester pro bruslaře a hlubový profil pro klasiky. Všude dostatečná vrstva sněhu, nikde jsem nepřenášel, jen asi 10 m před rozcestníkem "Nad Černým potokem" záhadný žulohliněný hnustojíst, který nechápu, kde se tam vzal. Skluznici by to mohlo nepříjemně rozčísnout, tak bruslařům doporučuju přejet do klasické stopy, bylo to jen na prostředku. Skol!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
newli, vloženo 18.3.2018 19:57

Ne, jizlivy dotaz to nebyl. Mel jsem pocit, ze to je nazev nejake konkretni oblasti jakuszyc. Tak pardon :-)

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 18.3.
aleš, vloženo 18.3.2018 19:55

(Odpověď na dotaz uživatele newli z 18.3.: dotaz na V.K. ... co je ski?)Mezi lyžaři se tak říká lyžím.Tento výraz se používal běžně v prvopočátcích lyžování.Je-li tento dotaz výrazem neznalosti ,či jízlivosti ,tak lyže jsou to,co si dávají na nohy sportovci a spouštějí se na nich ze zasněžených kopců,nebo na nich běží přírodou po sněhu,sníh je to bílé,studené co někdy v zimě padá z oblohy,to bílé co vidíš jen z okna.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 18.3.
Jirka, vloženo 18.3.2018 19:51

Klasikou Mariánská Hora - MH Boudy - Knajpa - Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánská hora. Ráno se nechtělo vstávat a vyplatilo se, na Mariánské hoře jsme nasazovali běžky zrovna vr chvíli, kdy dorazila rolba. Takže krásně protažená stopa, občas sice ve stopě rozbitý led (před sněžením a úpravou to asi bylo dost rozryté), ale jinak prašan, drželo to na modrý vosk. Davy lidí už nejezdí, i přes ten mráz a nepříjemný vítr krásný výlet.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Iva, vloženo 18.3.2018 19:25

Dnes se také prenaselo
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 18.3.: Ahoj, chci se zeptat, jak to vypadá na Nové Louce ve směru na Kristiánov (hned po přejezdu cesty)? V sobotu ráno jsem tam byl, čouhaly kameny a musel jsem přenášet. Děkuji)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
Veru, vloženo 18.3.2018 14:56

Ráno skate Morina - Promenadni-Predel-Kasarenska-Knajpa-Marianske boudy -Protrzena- Kasarenska-po Jezdecke zpet na Morimu Predel na dnesek neupraven, zavata stopa strida ledove plotny. Kasarenska misty vyfoukana na led. Kolem Protrzenky upraveno (i na Marianskou horu) a to pohadkove. -13 a vitr, ale na to pocasi skvělé pojezdeni.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 18.3.
V.K., vloženo 18.3.2018 13:00

Dnes dopo super lyžovačka. Bylo mínus 14 st. a foukal vítr, ale k lomu to nemělo chybu. Doporučuji jít na ski. Tady je upraveno vždy a za každého počasí a to perfektně.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 18.3.
Kuba, vloženo 18.3.2018 12:37

Dnes ráno, Albrechtice - MH Boudy, přes včerejší příslib neupraveno a dál kvůli ledovým plotnám nesjízdné. Tak jsem to otočil zpět. Abych si pak doma přečetl, že rolby večer nevyjely. To mohla ops. dát na stránky taky dřív

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 17.3.
Tomas, vloženo 17.3.2018 21:35

Morina-Bunkr-Jezdecka-Kurovec-Knejpa-Rozmezi-Kristianov (vzhledem k asfaltu jsem to otocil)-Rozmezi-Knejpa-Smedava-Cerna Smeda-Predel-Palicnik-Pisciny-Predel-Cerna Smeda-Kiosek-Bunkr-Morina. Zmrzly podklad castecne zapadany cerstvym snehem, pres den cim dal vic foukalo a objevovala se ledova mista. Stopa ve spatnem stavu (zapadana, zafoukana, nekdy i zmrzla v rozbitem stavu). Vytata mista (sterk, asfalt): Kristianov (dost spatne), usek Cerna Smeda-Predel (zapadni cesta, jen trochu), usek Predel-Pod Palicnikem (hodne spatne - na prenaseni). Doporucuji horsi lyze, asfalt pod nafoukanym snehem nekdy neni videt. Vosk tuhy zeleny vicemene ok (mimo ledove plotny). Parkoviste pod Vaclavikovou studankou nebylo v provozu. Uzavera na D10 u Brandysa nad Labem do zitrejsiho dopoledne. Celkove na turisticke svezeni na horsich lyzich jeste dobre podminky.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 17.3.
Jiří, vloženo 17.3.2018 21:29

Jakuszyce měly dnes takové podmínky jaké nebyly celou letošní zimu. Čerstvý prašan na pevném podkladu měl jedinou drobnou chybičku - nebyl strojově upravený do stop, ale i tak se na něm jezdilo téměř samo. Podle předpovědi se zdá, že podmínky budou vynikající celý nastávající týden - všem vřele doporučuji.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 17.3.
Jo!, vloženo 17.3.2018 20:51

Na trase přes Hřebínek a Panelku je potřeba být ve střehu kvůli kritickým místům (led, kameny, směs obojího, asfalt). Nahoru od Kristiánova přes Protrženku parádní zima, sice přes Marianskohorské boudy a Protrženku neprojeto, ale na klasiku stopa víceméně byla a na skate se prašan projížděl lehce. Těšim se a děkuji, že ops na zítra Protženku projede.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena