Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Jizerské hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.1.
Roland, vloženo 7.1.2018 19:50

Jizerka-promenadni skate Dnes parada, tvrde, nejrychlejsi letosni snih. Jen obcas uzsi a ne dokonale rovne.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 7.1.
TH, vloženo 7.1.2018 19:13

Sněhu dostatek, nemusíte mít strach. Dole měkké, cca od Kristiánova výše krása


(Odpověď na dotaz uživatele newli z 7.1.: Jak to prosim vypadalo dnes (odpoledne) ve stope? Zvazuji na zitrek dovolenou a vylet na jizerku, ale bojim se, ze uz misty nebude snih, pripadne i kdyz nejaky snih bude, ze bude po nedelni masove turistice (a zadne uprave stopy - viz zrava na webu OPS) stopa v haji. Diky za zpravy)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 7.1.
Mirka, vloženo 7.1.2018 11:45

Dnes okolo Štěpánky upraveno, přituhlo a jede to výborně :-)

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Dotaz
tery pudlová, vloženo 7.1.2018 22:51

Ahojky poraďte prosím někdo dá se jet z maxova do hrabětic, klidně i přes Slovanku a dál na Královku? A po Vládní na přehradu Černá Nisa? Předem díky za odpověď

Zodpovědět > Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Dája, vloženo 7.1.2018 19:16

Byli jsme tam včera od 9:00 - 14:30 Promenádní tam, Jezdecká zpět - na klasiku, sněhu dostatek, určitě půl metru, žádná problematická místa. Dneska určitě sněhu nijak drasticky neubylo a navíc má v noci mrznout, takže to myslím zítra pojede pěkně. Stopa byla střídavě vyjetá jednou nalevo, jednou napravo. Být tebou, určitě jedu, už jen proto, že ve všední den a navíc v pondělí, bude málo lidí. Včera to byl docela mazec.
(Odpověď na dotaz uživatele newli z 7.1.: Jak to prosim vypadalo dnes (odpoledne) ve stope? Zvazuji na zitrek dovolenou a vylet na jizerku, ale bojim se, ze uz misty nebude snih, pripadne i kdyz nejaky snih bude, ze bude po nedelni masove turistice (a zadne uprave stopy - viz zrava na webu OPS) stopa v haji. Diky za zpravy)

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Dotaz
Jirka, vloženo 7.1.2018 14:17

Nevite nekdo jaky je stav na brusleni okolo Stepanky po uprave? Diky!

Zodpovědět > Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 6.1.
Petr Horník, vloženo 6.1.2018 21:42

TRASA: Nová Louka - Olivetská hora - Hřebínek - Čihadla - Smědava - Knajpa - Rozmezí - Kristiánov - NL

VOSK: Kombinace červeného a stříbrného (univerzálního) klistru, vydržel krásně celých 30km, fungoval skvěle

PARKOVÁNÍ: Nová Louka, tam vždy pár míst volných, ojediněle čekáte na místo max. 10min , dole v Bédově vše plné, i díky závodu.

Na to počasí (+4) krásné podmínky, přes Olivetskou horu po posledním sněžení neupraveno, jinak co se týče úpravy, tak krása. Kolem Čihadel bylo na sněhu znatelné, že tam v noci malinko přituhlo.

Problematické místo Točna - Máří, díky moc Láďovi Mizerovi, bylo to sjízdné. Olivetská hora se dala v pohodě. U Kristiánova jsme potkali týpka s hrablem, pokud jich po Jizerkách nejezdí více, byl to on. Ještě jednou díky moc za jeho práci.

Podmínky na oblevu krásné, na rozmezí 80cm sněhu.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Miloš, vloženo 6.1.2018 20:41

Bořilo, ale víc ráno, pak to lidi ujeli a bylo to ok, na bruslení špatný.

> Hranice Jizerských hor a Krkonoš

Info ze dne 6.1.
Tom, vloženo 6.1.2018 20:11

Sněhu stále dost. Co bylo upravené trasy (blízko stadionu a okruh na Orle tak se dalo i na skate. Bohužel co nebylo upraveno tak se strašně bořilo.

> Jakuszyce a okolí

Info ze dne 6.1.
Standa, vloženo 6.1.2018 17:50

Dnes ráno v 8:30 skate z Jizerky - to parkoviště by tedy mohli prohrnout, při odjezdu tam byl zmatek, kdy muselo být použito i lano aby se mohlo vůbec vyjet.... a stav dvou TOI budek raději nekomentuji....

Jinak na to počasí pěkný svezení po Promenádní až na Souš, Darrská nahoru na Jezdeckou byl pro mne jako dost těžkého lyžaře očistec, strašně se to bořilo a potvrzuji info od Pavla, že je tam nutno přenášet potok a chce to i trochu šikovnosti, aby se tam člověk nevykoupal :) Skol!

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Martin, vloženo 6.1.2018 17:25

Dnes ráno ze Souše v 8hod. dole měkčí, na Knížecí super. Musím potvrdit příspěvek Pavla na bezohledný průjezd magora se čtyřkolkou z Montanie. Bohužel to nebylo poprvé.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Martin Sajal, vloženo 6.1.2018 17:14

Sníh taje, ale je ho dost s rezervou. Lehce problematická jsou místa, kde na tratě kříží potok nebo bažina. V oblasti Jizerka - Předěl - Knajpa - Mariánskohorské boudy to na mé trase viz https://www.strava.com/activities/1343735521 bylo jen na louce, kde trasa od Jizerské silnice objíždí Pešákovnu - rolba se zabořila do bažiny, ale jde objet ve stopě od lyžařů okolo + zouval jsem lyže na mostku pod Pyramidou. Tradiční bažina nad Smědavou zatím jen trochu špiní sníh a na trase mezi Jizerkou a Václavíkovou studánkou podél silnice je v oblasti nejprudšího sjezdu u zatáčky pár hnědých míst, ale vždy max. na polovině upravené trati.

Je docela rozdíl mezi místy upravenými v noci na sobotu a během pátku - po úpravě totiž ještě něco nasněžilo a pak na to napršelo. Takže koukněte na Skimapu a domyslete si, že úsek okolo Protrženky a Mariánskohorských bud byl taky upraven už v pátek. Tady to pocítí hlavně bruslaři, v hlubším sněhu to je makačka a lyžařů tam jezdí málo na to, aby to ujezdili. Naopak klasické stopy jsou nejhorší protože dost použité na v pátek upravených hlavních trasách (u Knajpy, Kasárenská).

Na skate musely být nejlepší čerstvě + předtím pravidelně upravované hlavní trasy (např. na Předěl kde rolba týden nebyla mi přišlo dle stop, že se bruslaři místy bořili - na klasiku paráda), naopak na klasiku byla o trochu slabší Jezdecká až k Václavíkově studánce, stopa byla celkem mělká. Jen informuji, nekritizuji, naopak díky za úpravu.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Pavel, vloženo 6.1.2018 15:10

Dnes ráno ze Souše v 7hod skvěle upravené. Měkčí, ale dobré. Bohužel jen do bezohledneho průjezdu čtyřkolky z Montanie na Smědavu. Udělala z toho oranici. Na Darrské pozor na propadnutí do potoka.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
Veru, vloženo 6.1.2018 14:41

Skate v 9h z Jizerky. Trochu kolaps na neodhrnutem parkovisti,ale pak dobry. Promenadni hezky upravena,lehce se borily hulky, Kasarenska - hrozne mekke a pomaly. Jezdecka paradni.

> Bedřichov a Jizerská magistrála

Info ze dne 6.1.
bora, vloženo 6.1.2018 13:20

Po nočním dešti měkké, co nebylo upraveno tak špatné. Na skate se to strašně bořilo, tak jsem jel jen upravenou trasu, kdyby to utáhli všechno tak by to bylo super, bohužel. Dnes i zítra polské mistrovství, zítra pojedou 10 a 15, tak toho bude dost uzavřeno!!

> Jakuszyce a okolí

Jizerská OPS

Doporučujeme

Ubytování Jizerské hory
Široká nabídka ubytování v Jizerských horách. Horské penziony, hotely, chaty a apartmány za příjemnou cenu...
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Jizerská o.p.s.
Jizerská o.p.s. upravuje stopy na Jizerské magistrále a pravidelně informuje o místech, která byla upravena