Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z Harrachova se lyžaři mohou dostat na hřebeny také částečně lanovkou na Čertovu horu a pak pokračovat k chatě Dvoračky. Další pěknou variantou je cesta údolím Mumlavy se závěrečným stoupáním na Voseckou boudu. Odtud (a také z Dvoraček) je to už jen kus na Labskou louku, kde uděláme pomyslnou hranici s oblastí označenou jako centrální Krkonoše.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí u Harrachova na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Dotaz
Jarda, vloženo 18.1.2018 22:49

17.1. Harrachov-Vosecká bouda projeté od lyžařů;
Vosecká bouda-Vrbatova boda částečně projeté od skialpinistů a dále do Špindlu sjízdné;
Špindl-Klínové boudy projeto skútry s občasnou stopou od lyžařů
18.1. Klínovky- Zadní Rennerovky sněhové převěje a dále přes Přední Rennerovky po magistrále do Pece sjízdné, ale pořád hustě chumelilo

Zodpovědět
Info ze dne 14.1.
RaK, vloženo 14.1.2018 11:50

Rokytnice-Labska louka-Vosecka-Krakonosova snidane-pres noc napadlo 5-10cm prasanu na umrzly podklad,krasne projete stopy a azuro, paradni svezeni.

Info ze dne 13.1.
RoobertG, vloženo 15.1.2018 8:12

Z Harrachova od Rýžovište na Dvoračky a zpátky. Celá trasa tvrdá zledovatělá. S opatrností lze ale pri sjezdech se obrušují hrany.

Info ze dne 13.1.
Dana Rypackova, vloženo 13.1.2018 19:41

naprosto luxusni projizdka z celnice pod Jakuzsicemi,pod hrebenem pres Lubosska bystrina,Krakonosova snidane,Kladova cesta, Rucicky - mezi Rucickami a Kladovou dost slusny led a vypadal,ze pokracoval i dal smer Harachov.No a po zlute dolu do Rokytnice po ledu a nakonec pesky,ale nic lepsiho nelze vymyslet.Sjezdovka studenov neupraveny led,nejezdi....obecne nad 1000m je par cm noveho snehu,misty sfoukan ,tak je to tam rychlejsi

Info ze dne 13.1.
RaK, vloženo 13.1.2018 16:43

Rokytnice-nad 900m je snehu dost,umrzly,misty hodne ledovaty. Rucicky-Mastal-Mumlavske vodopady-Krakonosova snidane je projeta stopa. Pod 900m to taje,v Rokytnici snih jen rozmekly na sjezdovkach.

Info ze dne 11.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 12.1.2018 7:35

Závody v lyžařském orientačním běhu, které se měly tento víkend konat v Roudnici v Krkonoších (Vítkovice, Aldrov, atd.), byly na poslední chvíli zrušeny s tímto komentářem:

"Strojová úprava stop je za současných podmínek nemožná. Skútr i rolba se propadají do mokrého podkladu a na mnoha místech míchají bláto se sněhem. Vzhledem k tomu, že i v pátek má být teplota kolem nuly a zem pod sněhem je prosáklá vodou není už naděje, že by se to mělo zlepšit."

Zdroj: http://skstudenec.cz/index.php/oos/lob2018/pozor-attention-zavod-zrusen-event-cancelled/

Info ze dne 11.1.
RoobertG, vloženo 11.1.2018 19:18

Jel jsem trasu po krkonošskē magistrále z Harrachově pres Jihlavský vodopád na Krkonoších snídani a zpátky. V nižších polohách vlhké ale s pevným podkladem,hodne jehličí místy ledové plotny.Po 3 km vice sněhu a od 5 km už podminky slušné, trasa upravena rovná. Pokračovala i dale na Vědeckou boudu. Sjezd svižný dole opatrný.

Info ze dne 8.1.
Tomb, vloženo 9.1.2018 10:27

Byl jsem večer, tak to bylo už přimrzlé. Od Harrachovky z Nového Světa kolem Mumlavské Boudy na Krakonošovu snídani dobré, tvrdé. Kládová cesta na Ručičky, Luboch - Ptačinec rozšlapáno od nějaké větší skupiny pěších. Pouze stopa po kraji na klasiku jinak téměř nejetelné. Bruslit se nedá (oraniště). Stačilo by to jednou projet rolbou, přes noc by to pěkně ztvrdlo.

Info ze dne 3.1.
Johanka, vloženo 3.1.2018 18:51

Po oblevě konečně pořádně nasněžilo, bohužel žádná rolba nevyjela a tak těch nových 20cm je krásných, ale pro nás bruslaře jen těžko sjízdných. Koukala jsem na situaci na Jizerske magistrale a tam rolby vyjely. Škoda, že tady to tak nejak vázne. A stopa na klasiku vyšlapaná od klasikářů.

Info ze dne 30.12.
Martin Sajal, vloženo 30.12.2017 17:53

Magistrála z Harrachova upravena v pátek přes den, celkově velmi pěkné svezení a spokojenost s volbou místa i proto, že zde nebylo zas až tolik lidí. Sněhu všude dost, v pohodě na dobré lyže.

Z Harrachova podíl Mumlavy na Krakonošovu snídani na skate asi super, stopa na klasiku zpočátku mělká spíše sporadická, asi nelze víc vyříznout, pomalu se zlepšuje, slušná až kousek pod snídaní. I tak spokojenost, nepotkával jsem tam skoro žádné lyžaře (9-10 ráno) a to je pro mě víc, než dokonalé stopy :-)

Nahoru na Voseckou trať v parádním stavu, jen na louce u Vosecké trochu zafoukané. Terex pohledem z odbočky pod Voseckou někdy dříve projet nějakým autem, pak možná skútrem, podklad asi pevný, na tom mělká stopa od lyžařů.

Od Kr. snídaně směrem na Ručičky velmi pěkné, jen místy stopa na klasiku trochu poničena od bruslařů, co bruslí moc naširoko. Po napojení na cestu od Rýžoviště dle očekávání o něco horší, stopa mělčí a zbytek odpovídá tomu, že cestou dolů většina lyžařů pluží.

Ručičky - Dvoračky urolbováno nahladko bez stopy na klasiku, nicméně pěkné.

Dvoračky - Rezek: bych příště vynechal, na trochu sportovní jízdu to není, přestože na nenáročnou turistiku to asi stačí. Sice dle GPS z rolby upraveno včera, ale stopa na klasiku často mělká sporadická, nebo žádná, na skate hrbolaté/podupané od pěších, se kterými se tyto trasy výrazně sdílí. V kopcích nahoru vždy bez stopy a místy trochu ledovaté. Prudký sjezd pod Dvoračkami jsem nedal ani já (rozdupané, pěšky tam chodí skoro všichni) - objel jsem to po sjezdovce, doporučuji, jen se tam neztratit.

Ručičky - Čerťák: pěkné, zejména mezi Studenovem a Čerťákem, kde jsou dvě trasy a každá pěkná.

Z Čerťáku dolů k závodním tratím bylo sice upraveno o něco dříve než v pátek, ale není to znát, stopa velmi kvalitní. Závodní tratě upraveny různorodě, některé jsou ve velmi dobrém stavu, některé slušné, jiné použitější nebo upravené dávno před posledním větším sněžením. Ale zatrénovat si tu můžete pěkně a lidí je tu minimum.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/1333308367

Info ze dne 30.12.
Viktor, vloženo 30.12.2017 15:10

Terex neupraven, škoda, jinak pěkný.

Info ze dne 30.12.
Martin Sajal, vloženo 30.12.2017 8:51

Harrachov - central parking teď: 20 aut, vejde se tak 150. Za 50 Kč na den. Pro ty, co se nevejdou do Jizerek.

Info ze dne 29.12.
Ronnie, vloženo 30.12.2017 10:26

V pátek dopoledne neupraveno
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 30.12.: Mám dotaz-jak vypadá Cesta Terex?)

Info ze dne 29.12.
Martin, vloženo 30.12.2017 10:04

Včera všechny trasy protaženy, čerství sníh a bylo pěkné svezení.

Info ze dne 26.12.
Veru, vloženo 26.12.2017 21:39

Dvoracky- zlate navrsi je proslaple od pesaku. od čtyř pánů na Labskou upraveno na skate

(Odpověď na dotaz uživatele Lukáš z 21.12.: Nevíte jak to aktuálně vypadá z Dvoraček na Zlaté návrší případně na Labskou boudu? Díky)

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Sportovní areál Harrachov - sekce běžecké terény
Aktuální úprava tratí v okolí Harrachova
Skiregion.cz - sekce běžecké tratě
Skiregion.cz - sekce běžecké tratě Informace o běžeckých trasách v regionu včetně map rozdělené do 3 sekcí – Harrachov-Rokytnice, Paseky-Kořenov, Pod Dvoračkami
Článek o lyžařských trasách západních Krkonoš
Článek z časopisu Krkonoše - Jizerské hory z roku 2006 o lyžařských trasách západních Krkonoš