Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice – běžky

Oblast západních Krkonoš je vhodným místem jak pro sportovní lyžaře, kteří se mohou využít na závodních tratích v Harrachově, tak i pro turisty, kteří mohou z Harrachova či z Rokytnice nad Jizerou nastoupit na hřebenové túry. Kdo nemá rád stoupání, skoro na hřebeny (pod Lysou horu) se dostane lanovkou přímo z Rokytnice. Z Harrachova se lyžaři mohou dostat na hřebeny také částečně lanovkou na Čertovu horu a pak pokračovat k chatě Dvoračky. Další pěknou variantou je cesta údolím Mumlavy se závěrečným stoupáním na Voseckou boudu. Odtud (a také z Dvoraček) je to už jen kus na Labskou louku, kde uděláme pomyslnou hranici s oblastí označenou jako centrální Krkonoše.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí u Harrachova na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.4.
T., vloženo 7.4.2018 19:23

Trasa Harrachov, Krakonošova snídaně, Vosecká bouda, hřeben na Petrovu Boudu, zpět přes Martinovku, Labskou, Dvoracky, Ručičky a Rýžoviště. Údolí Mumlavy kromě spodního kilometrů sjízdné, ledovate. Hřeben částečně bez sněhu, sníh dopoledne zmrzlý, stojí to za to kvůli výhledům. Martinovka zavřená, trasa okolo sjízdná, jehličí málo. Nejhezčí lyžování bylo okolo Čtyř panu. Sjezd na Dvoracky mi moc nesel, sníh byl ledovate, níže bylo hodně jehličí, což platí i pro sjezd do Rýžoviště. Celkově to byl prima výlet, pro mě asi poslední v sezóně. Mějte se. T

Info ze dne 2.4.
jirkas, vloženo 2.4.2018 20:57

Ráno v 9hod z Harrachova klasicky od Mumlavského vod. na Krakonoš.snídani, Ručičky, Dvoračky, Labskou l.a přes Voseckou b. a podél Mumlavy zpět do Harrachova. Přes noc napadlo cca 3-5cm prašanu, který přikryl jehličí a nečistoty. Zmlsán z Jizerek jsem čekal na Velikonoce upravenou stopu, ale bohužel nebylo upraveno. Naštěstí byl podklad tvrdý a stopa od běžkařů nějaká nakonec taky byla. Problém byl s mázou, ve stínu jsem jel jak tank, ale na slunci to podkluzovalo, klistr se nedal použít. To na hřebenech vládla tvrdá zima, místy zledovatělé části se střídaly s nafoukaným čerstvým sněhem. Sjezd dolů k Vosecké b. byl dost obtížný, dále dolů na K.snídani a podél Mumlavy už to bylo v pohodě a docela to frčelo. I přes absenci úpravy stop to byl dnes krásný jarní klasický běžkoturistický výlet. A projet se v dubnu na prašanu, kdy se vám to poštěstí?

Info ze dne 31.3.
RadekD, vloženo 2.4.2018 15:56

Čertova hora (Harrachov) - Studenov - Ručičky - Dvoračky. Přestože začátek i konec trasy je nad 1000 m n.m., bylo to místy pouze "sjízdné" a občas jsme i krátce přenášeli. Sezóna bohužel už asi končí. :(
Foto https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/901876486650605/

Info ze dne 30.3.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 30.3.2018 23:49

Info od Radka:
30.3.2018 Harrachov (Norma) - Krakonošova snídaně - Heliport - Kládová cesta - Lesní zátiši. V noci na 28.3.2018 pršelo, ráno 29.3. upraveno. Z Harrachova až po Luboch sjizdné, ale žádná sláva. Pak až ke Kládové cestě super, poslední úsek zase rozbředlý sníh se spoustou jehličí atd. jak už to v předjaří bývá.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/900334223471498/

Info ze dne 15.3.
Martin Sajal, vloženo 15.3.2018 20:40

V Harrachově upraveno ve středu dopoledne. Stopy na klasiku jsou stále ve slušném stavu, prostor na bruslení střídavě dle toho, kolik toho kde rozdupali pěší, rozjezdily skútry nebo rozměklo na sluníčku. Při sjezdu z Vosecké boudy je třeba počítat s tím, že ve stopě mohou být ledové hroudy, co tam odlétly ze skútrů jedoucích na Voseckou, letěl jsem tam na tlamu ve slušné rychlosti. Terex neupraven asi několik týdnů (to je škoda), pohled z odbočky mě tam nenalákal. Sjezd podél Mumlavy od Kr. snídaně na Luboch s trochu hrbolatější stopou (se skiny to drhnutí cítím holt víc :-), takže od Lubochu už jsem zamířil nahoru (pěkný úsek). Až na nástupní bod Pod Ptačincem se sjet nedá, pár set metrů před ním už je cesta hliněná, jinak zde dost rozdupáno od pěších. Z Ručiček na Studenov asi netvrdší a tedy nejlepší na skate, ale místy jehličí. Od Studenova na Čerťák jehličí ještě víc, zkusil jsem i jižní variantu (upravena týden zpátky), ta už kvůli úseku mezi chatou Studenov a vleky upravit nejde, ale nějak sjízdné to je (nicméně nedoporučuji). Upravená trať pokračuje i dolů z Čerťáku, což na Bílých stopách vyznačeno není, já sjel jen k rocestí Na Kamlu, ale úprava pokračovala i dolů, tak třeba jde dojet až na závodní tratě, kde má být taky něco upraveno.

Ručičky - Dvoračky uježděno pro sjezdaře/od sjezdařů až ke sjezdovkám, tam to může být pěkné i na skate, mezi sjezdovkami a Dvoračkami už ledovatější a špinavější, ale dá se. Hřeben Sněžné Jámy - Szrenica dost rozdupaný od pěších, ale většinou se dá jet bez problému vedle cesty, zmrzlá trochu posněžená krusta zas až tak zmrzlá nebyla. Ze Szrenice jsem zvažoval sjet po hraničním průseku do Jakuszyc, ale nikdo tam dlouho nejel, zato je tam cedule o přezimování sokola stěhovavého, tak jsem ji respektoval, vrátil se a sjel na Voseckou.

Okomentované fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/891501797688074/

Info ze dne 19.2.
Peterson, vloženo 19.2.2018 20:37

Dnes trasa Čertova hora - Dvoračky - Harrachovy kameny - Labská bouda - Sněžné jámy - Vosecká bouda - Mumlavské vodopády.
Z Čerťáku na Ručičky paráda. Stopa na klasiku sice hodně jetá, ale drží to stopu. Ale krásně se dalo stoupat až na Dvoračky. Bohužel na vrcholcích Krkonoš, především od Vrbatovky až na Labskou ani jedna stopa pro klasiku. Je to škoda, kdyby to bylo možné a upravilo by se to, bylo by to super svezení. Ne všichni jezdí skate.

Dotaz
Peterson, vloženo 14.2.2018 17:13

Dobrý den, máte někdo info, jak vypadá pro turisty klasiky trasa Lysá hora - Harrachovy kameny - Vrbatova bouda - Labská bouda - Sněžné jámy - Vosecká bouda -Krakonošova snídaně - Ručičky - Rokytnice nad Jizerou? Děkuji za případnou odpověď

Zodpovědět
Info ze dne 1.2.
H., vloženo 1.2.2018 13:11

Ahoj Tome, Harrachov tuto trasu upravuje vždy v pátek, viz http://www.skiareal.com/cz/zima/bezecke-trate-v-harrachove/ výsledek lze zkontrolovat na http://bilestopy.cz/cs/krkonose/harrachov

(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 1.2.: Ahoj, v sobotu 3.2. máme jet na běžky do Harrachova. Chtěl bych si dát výjezd na Voseckou boudu. Nevíte někdo v jakém stavu je na tom aktuálně tato trasa na bruslařský styl? Moc děkuji za info.)

Info ze dne 25.1.
H., vloženo 25.1.2018 15:01

Zrovna (15:00) jede rolba od Skicentra přes závodní tratě, tak se podívej, kudy všude projela cca. za 2 hodiny. Na Harrachov je celkem spoleh, upravují pravidelně.

http://bilestopy.cz/cs/krkonose/harrachov


(Odpověď na dotaz uživatele Marek von Gablonz z 25.1.: Zdravím, v sobotu se chystáme na skate, nevíte někdo, jak to pro skate vypadá z Harrachova z Čertovy hory (nahoru lanovkou) přes Studenov na Ručičky, Kládovou cestou na Krakonošovu snídani a zpět do Harrachova přes Terex - Janouškovou cestou nebo Harrachovou cestou na Rýžoviště či kolem Mumlavského vodopádu? Děkuji)

Dotaz
Jarda, vloženo 18.1.2018 22:49

17.1. Harrachov-Vosecká bouda projeté od lyžařů;
Vosecká bouda-Vrbatova boda částečně projeté od skialpinistů a dále do Špindlu sjízdné;
Špindl-Klínové boudy projeto skútry s občasnou stopou od lyžařů
18.1. Klínovky- Zadní Rennerovky sněhové převěje a dále přes Přední Rennerovky po magistrále do Pece sjízdné, ale pořád hustě chumelilo

Zodpovědět
Info ze dne 14.1.
RaK, vloženo 14.1.2018 11:50

Rokytnice-Labska louka-Vosecka-Krakonosova snidane-pres noc napadlo 5-10cm prasanu na umrzly podklad,krasne projete stopy a azuro, paradni svezeni.

Info ze dne 13.1.
RoobertG, vloženo 15.1.2018 8:12

Z Harrachova od Rýžovište na Dvoračky a zpátky. Celá trasa tvrdá zledovatělá. S opatrností lze ale pri sjezdech se obrušují hrany.

Info ze dne 13.1.
Dana Rypackova, vloženo 13.1.2018 19:41

naprosto luxusni projizdka z celnice pod Jakuzsicemi,pod hrebenem pres Lubosska bystrina,Krakonosova snidane,Kladova cesta, Rucicky - mezi Rucickami a Kladovou dost slusny led a vypadal,ze pokracoval i dal smer Harachov.No a po zlute dolu do Rokytnice po ledu a nakonec pesky,ale nic lepsiho nelze vymyslet.Sjezdovka studenov neupraveny led,nejezdi....obecne nad 1000m je par cm noveho snehu,misty sfoukan ,tak je to tam rychlejsi

Info ze dne 13.1.
RaK, vloženo 13.1.2018 16:43

Rokytnice-nad 900m je snehu dost,umrzly,misty hodne ledovaty. Rucicky-Mastal-Mumlavske vodopady-Krakonosova snidane je projeta stopa. Pod 900m to taje,v Rokytnici snih jen rozmekly na sjezdovkach.

Info ze dne 11.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 12.1.2018 7:35

Závody v lyžařském orientačním běhu, které se měly tento víkend konat v Roudnici v Krkonoších (Vítkovice, Aldrov, atd.), byly na poslední chvíli zrušeny s tímto komentářem:

"Strojová úprava stop je za současných podmínek nemožná. Skútr i rolba se propadají do mokrého podkladu a na mnoha místech míchají bláto se sněhem. Vzhledem k tomu, že i v pátek má být teplota kolem nuly a zem pod sněhem je prosáklá vodou není už naděje, že by se to mělo zlepšit."

Zdroj: http://skstudenec.cz/index.php/oos/lob2018/pozor-attention-zavod-zrusen-event-cancelled/

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Sportovní areál Harrachov - sekce běžecké terény
Aktuální úprava tratí v okolí Harrachova
Skiregion.cz - sekce běžecké tratě
Skiregion.cz - sekce běžecké tratě Informace o běžeckých trasách v regionu včetně map rozdělené do 3 sekcí – Harrachov-Rokytnice, Paseky-Kořenov, Pod Dvoračkami
Článek o lyžařských trasách západních Krkonoš
Článek z časopisu Krkonoše - Jizerské hory z roku 2006 o lyžařských trasách západních Krkonoš