Východní Krkonoše - Pec pod Sněžkou, Janské Lázně – běžky

Jako východní Krkonoše si dovolíme vymezit oblast ze západní strany zhruba Luční boudou na hlavním hřebeni Krkonoš a níže pod hřebenem Klínovými boudami. Z východní strany pak oblast ohraničíme sestupem z nejvyšší hory Krkonoš i celé ČR, kterou je samozřejmě Sněžka, do údolí řeky Úpy a dále touto řekou. Hlavními lyžařskými středisky oblasti jsou Pec pod Sněžkou a Janské Lázně, z nichž se dá vyjet i kabinovou lanovkou na Černou horu. Právě Černá hora, Pec pod Sněžkou a oblast mezi nimi jsou místem, kde je hustota turistických lyžařských stop snad nejhustší z celých Krkonoš.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 28.1.
mkronika, vloženo 28.1.2015 14:09

Z Hoffmanek přes Zrcadlovky na Kolínskou - perfektní svezení po čerstvě urolbovaných 30 cm prašanu. Od Janských Lázní výš je sněhu dostatek.

Info ze dne 18.1.
Míra, vloženo 18.1.2015 18:44

Dnes jsem byl z Hoffmanek po sáňkařské nahoru a dále směrem na Pec a vodovod, super svezení sněhu dostatek. Zpátky jsem to vzal Václavákem, ale tam bacha, je tam pár kamínků i na rovině pod ním. Jinak 1*

Info ze dne 16.1.
nalim, vloženo 16.1.2015 22:05

Od Modrokamenky vlhký sníh ke Krausokám, výše už prašan. Kolem Černé, Světlé, Kolínské všude čerstvě projeto rolbou, po většinou i stopa na klasiku. Moc lidí dnes nebylo. Na víkendový výlet vřele doporučuji. Na sněhotyči u vysílače 85 cm sněhu. Jediná vada byla mlha po většinu dne, ale lyžování skvělý. Nad Pardubkama jsou na straně dvě pasti na mamuty, tak pozor při sjezdu.

Info ze dne 13.1.
Informační centrum, vloženo 13.1.2015 10:19

Běžecké tratě jsou upraveny (cca 50 km). Malý okruh Černá hora, Okruh Světla hora, Krkonošská cesta a Černohorská do Janských Lázních. Poslední dva dny připadlo cca 30-40 cm.

Info ze dne 4.1.
Martin Sajal, vloženo 4.1.2015 21:19

V noci na neděli připadlo tak 5 cm, dostatek k zakrytí ledu na tratích, pokud ho tedy vítr neodkryl, což se na pár místech stalo. Co bylo upraveno není tentokrát moc důležité zejména co se týče stop na klasiku, protože co vítr nezafoukal a nezapadalo díky dalšímu sněžení během dne, zapadne večer a v noci... Nicméně tam kde bylo upraveno v neděli ráno, jsou lepší podmínky pro bruslení a taky vítr těžko odfouká všechen sníh až na ledový podklad.

Upravena byla Krkonošská magistrála od Zahrádek, přes Kolínskou, po svazích Černé hory až ke sjezdovce Černohorská, původně pro oba styly. Urolbované sice asi za jiným účelem ale zejména pro bruslení velmi slušné to bylo i dolů až na Hoffmanky.

Pár dalších postřehů:
- na Černé hoře je upravena i cesta k vysílači, která ani není vyznačena v mapě jako běžkařská trať
- Malý okruh Černá hora je ve směru od Sokolské na západ upraven jen cca 1km dokud vede po široké cestě "Slepá svážnice". Další cca 1km na sever letos ještě upraven nebyl, je tam jen stopa od lyžařů, zatím to tam upravit nejde
- jediný úsek s kameny byl na Velkém okruhu Černá hora mezi Zrcadlovkami a zatáčkou, kde se napojuje na cestu vedoucí dolů na Hoffmanky. Směrem nahoru to je v pohodě. Jinak úsek přes Zrcadlovky je pro turisty sjízdný, na skate určitě ne
- od Zahrádek po Krkonošské magistrále ke Špindlu (k vodovodu a po něm) zcela bez klasické stopy, ale na bruslení slušné, ale kus před odbočkou ke Dvorské už to bylo vyfoukané až na led a otočil jsem to

Info ze dne 30.12.
vojta, vloženo 30.12.2014 19:34

V 10 jsem jel na černou za krizovatkou u zrcadlovek potkal konečně rolbu. Jinak mraky lidí až na václavák kde jsem to vzal doprava na světlou a tam už jen pár lidiček a skvěle podminky na celim okruhu krom louky cca 200m. Jinak by to chtělo ještě 10-20 cm hlavně na spodek cesty na černou.

Info ze dne 30.12.
Lukeš, vloženo 30.12.2014 18:23

Počasí parádní... z Hofmanek na silnici pěšky, dál sjízdné až na ČH, dál magistrála parádní, vodovod neupravený, ale sjízdný, dál cesta na Rozcestí sjízdná hůř, ale dá se. Při návratu už byl spodek Černohorské silnice dost vyjetý...chce to ještě nějaký vločky...Lidí mraky...

Info ze dne 28.12.
Pavel, vloženo 28.12.2014 17:06

Z Velké Úpy pěšky po modré značce podél Vavřincova potoka 1,5 km na Valšovky a odtud už na běžkách přes Pěticestí na Signál, zpátky na Černou horu a zpět. Na bruslení bez problémů i na lepší lyže a ve stopě občas vyorané na led i s kamínky - je nutno dávat pozor. Jinak dosti foukalo a nízká teplota. Ale na tu bídu se sněhem velká radost z běhání.

Info ze dne 27.12.
Petr, vloženo 27.12.2014 22:44

Dnes ze Zahrádek nad Pecí byla jiždesítka (vodovodní) upravená rolbou,jeli jsme několikrát pod Dvorskou a zpátky.Paráda na bruslení chvílemi i se Sluncem.Ve zkratce nad Tetřeví boudou je málo sněhu,tak se rolba vrátila.Ten kousek jde ale v pohodě projet.

Info ze dne 27.12.
Martin Sajal, vloženo 27.12.2014 21:14

Okruh Světlá hora mi přišel výborný právě v té severní části, na Valšovky a pak po spojce Thámovou cestou zpátky - prostě tohle http://mapy.cz/s/eTZ4 . Ideální na klasiku, bruslaři si trochu víc máknou, po úpravě ještě trochu nasněžilo. Výborné podmínky jsou i kousek dál skoro až na Krausovy boudy, odtud dál přes Pardubické boudy už je to výrazně slabší - bez klasické stopy, na ní je dole málo sněhu, je to podupané, trochu rozježděné, prostě ne moc rovné. Ale aspoň sjízdné.

Nejlepší podmínky v okolí Černé hory má tento úsek http://mapy.cz/s/eTZT - paráda na klasiku i na bruslení. Podobné je to asi dál po Krkonošské magistrále směrem ke Kolínské, ale tam už jsem nejel. Nejel jsem ani západní část Malého okruhu Černá hora, píše se že je upravený, ale neplatí to v celé jeho délce - prý asi kilometr na západní straně Černé hory je jen stopa od lyžařů lesem.

Vyčítal jsem si, že nahoru na Černou horu jsme nevyjeli lanovkou, cesta přes zatáčku pod Zrcadlovkou na Hoffmanovu boudu by nám stačila jednou dolů. Uježděná je relativně slušně, ale zcela bez stopy, na bruslení asi v pohodě, i když pár borců nasazovalo lyže až v té zatáčce, od ní dolů občas vykukovaly kamínky. Ale hlavně jsme tím přišli o víc jak hodinu parádního lyžování nahoře.

Video z výletu: http://www.kamzasnehem.cz/video/cerna-hora-svetla-hora-2014-12

Info ze dne 26.12.
MaKr, vloženo 27.12.2014 8:13

Rozšiřující informace k textu RadekS, ve výborném stavu (stopa na klasiku a bruslení) je také okruh Světlá hora (na Thámovy Boudy, Vlašské Boudy), na část okolo Krasových Bud jsme se ale nedostali.

Info ze dne 26.12.
RadekS, vloženo 26.12.2014 17:05

Dnes byly ideální podmínky pro překrásnou lyžovačku. Napadlo 10 čísel, které rolba několikrát upravila. Opět jsem začali na vrcholu Černé hory. Tentokrát byla trasa projetá až na Kolínskou a dále na Zahrádky a až po Lesní boudu a zpět se dalo bruslit. Sice nádhernou atmosféru rušili davy hamťáků, ale šlo to. Dále směrem na Liščí nebo na Tetřeví to šlo jen na klasiku (rolba to neprojela).
Zpět se dalo tentokráte sjet do Jánek po sáňkařské dráze. Za odbočkou ze Zrcadlovek vyčnívalo pár kamínků, které se daly minout.
Prostě paráda.

Info ze dne 25.12.
Petr, vloženo 26.12.2014 8:05

Od konce vleku Zahrádky po desítce to již po umrzlém a neupraveném terénu šlo,stejné k Hrnčířským boudám a k Pražské.Od Pražské ke Kolínské je od úterý velké zlepšení díky projetí rolbou a 3 cm nového sněhu.Od rozcestí pod Kolínskou až na Černou horu paráda,upraveno rolbou,místy dokonce proříznutá stopa na klasiku.Za úpravu v okolí Č.hory velká pochvala!V Peci bohužel myslí zejména na sjezdaře:-(.

Info ze dne 24.12.
RadekS, vloženo 24.12.2014 14:58

dnešní lyžování na Černé hoře bylo zcela jiné. Vše umrzlo a dalo se lyžovat už jen na cestě nad Pardubickými boudami a též kousek na samotném vrcholu (k vysílači). http://mapy.cz/s/eRwS

Info ze dne 23.12.
RadekS, vloženo 23.12.2014 14:45

I dnes se dalo pěkně lyžovat na vrcholu Černé hory. Je třeba vyjet nebo vyběhnout bez lyží na vrchol a odtud je to paráda. Ani loni jsem si tak pěkně nezalyžoval. Stopa je sice měkčí ale okruh na vrcholu a směrem na Kolínskou je stále dobrý. Až před odbočkou na Kolínskou od Václaváku to je mokré a vytáté. Přikládám trasu: http://mapy.cz/s/eR0A
Od odbočky na Zrcadlovky jsem běžel až na parkoviště s lyžemi v ruce.

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Soutěž s Bedřichovskou pětihodinovkou
Pište zprávy o aktuálních podmínkách na kamzasnehem.cz a získejte startovné zdarma lyžařském orientačním závodě Bedřichovská pětihodinovka (8.2.2015)

Odkazy k oblasti

SkiResort Černá Hora - Pec: sekce běžecké tratě
Informace o úpravě tratí v okolí Černé hory, Janských Lázní a Pece pod Sněžkou
Svoboda nad Úpou - lyžařské tratě v okolí
Oficiální web města Svoboda nad Úpou – popis několika zajímavých lyžařských tras Krkonoš, hlavně v okolí Svobody nad Úpou
Článek o lyžařských trasách východních Krkonoš
Článek z časopisu Krkonoše - Jizerské hory z roku 2006 o lyžařských trasách východních Krkonoš

Kulturní akce - Královehradecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Královehradeckém kraji