Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně – běžky

Východní Krkonoše jsou rozlehlou oblastí, v níž se nachází jak množství pravidelně upravovaných běžkařských tras, tak oblíbené hřebenové úseky bez speciální úpravy pro běžkaře. Do sousední oblasti centrální Krkonoše se odtud dá přejet na hřebeni na Špindlerovce, nebo v údolí ve Špindlerově Mlýně. Právě ve Špindlu vchází do této oblasti Krkonošská magistrála. Ta se postupně přiblíží k několika významným obcím a místům ve východních Krkonoších, ale zpravidla je mine - nejprve Strážné, pak Pec pod Sněžkou, vystoupá kus pod vrchol Černé hory, mine Jánské Lázně a v Horním Maršově překročí údolí a zamíří do sousední oblasti u nás nazývané Úpa a Rýchory, tedy do “nejvýchodnějších” Krkonoš. Zde hranice oblastí vede údolím řeky Úpy až do Pece pod Sněžkou, a na hřebeni můžeme považovat za hraniční bod Sněžku - hřebenové pasáže mezi Sněžkou, Luční boudou a Špindlerovkou patří milovníkům horských túr po strojově neupravených trasách.

Donedávna jsme ještě řadili tratě vedoucí ze Špindlu-Svatého Petra či Strážného až někam na Klínovky do centrálních Krkonoš, ale to měníme - prostě vše, kudy vede i závod Krkonošská 70, řadíme už do východních Krkonoš.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Černé hory a Světlé hory.

Odkaz: webkamery - Krkonoše

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 16.3.
Martin Sajal, vloženo 16.3.2018 19:19

Odpoledne začalo sněžit, v nižších polohách zpočátku mrholilo a celkově toho napadlo víc ve vyšších polohách. Takže se bude spíš hodit info, kde k úpravě dojde v noci/ráno. Pro Špindl všichni víme, jak se to blbě zjišťuje, každopádně dnes v 17h jsem potkal rolbu nahoře na okruzích na Pláních. V tu chvíli měla za sebou jen pár stovek metrů, kdo ví, kam zamíří dál. Rolbovala nahladko bez stop na klasiku, bruslilo se na tom hezky (ale to předtím tady nahoře docela taky).

Špindl - Krásná Pláň - dál po magistrále na Klínovky zhruba platí to, co jsem psal v úterý - bez nové úpravy, s rozdílem že ve středu a teď něco připadlo, staré stopy víc zapadaly a jehličí se schovalo. Z Klínovek dál po magistrále za Friesovky střídavě něco ze stopy na klasiku zbylo, střed občas hrbolatý protože zásobovací rolby a skútry, totéž platí pro silničku ze Strážného nahoru směr Dvorská. Dál po magistrále směr Pec (trať "Desítka"/vodovodní cesta) už stopy svůj boj s nových sněhem většinou prohrávaly, na skate většinou pěkné (novým sněhem se místa, kde se sníh včera na sluníčku rozjezdil a pak zmrzl, vylepšují).

Mimo upravené tratě - sjezd od Chalupy na Rozcestí přes Liščí horu k Peci i na Klínovky ve velmi dobrém stavu (žádný led, pevný podklad, není rozdupané) - nejde o stopu ale o širší uježděný pruh, takže se dá i skate. Mezi Pláněmi a Chalupou na Rozcestí jsem jel po té horní neupravované cestě, směrem nahoru mi přišla i lepší než spodní, bezpečná (i když lyžaři v protisměru říkali něco jako zmrzlé a že padali) a s menším převýšením.

Dneškem moje zpravodajství z Krkonoš končí, nicméně je pravděpodobné, že nahoře vydrží sníh do Velikonoc v pohodě.

Info ze dne 13.3.
Martin Sajal, vloženo 13.3.2018 17:52

Ze Svatého Petra směr Krásná Pláň upraveno ještě před posledním sněžením (pátek a dříve?), zbytky někdejší stopy se začínají objevovat po 2km stoupání (předtím je to dost rozježděné od zásobovacích skútrů a roleb, ale jet se samozřejmě dá). Někde je ta stopa lepší než nic, jinde je stejně lepší jet mimo. Od Krásné Pláně nahoru po magistrále zlepšení, úprava sice stejně stará ale jak tam skoro nic (ani ty skútry) nejezdí a méně tam padá jehličí ze stromů, jede se v rámci možností pěkně, na bruslení bych řekl velmi pěkně. Okruhy nahoře na Pláních nevypadaly lépe, tak jsem tam ani nejel a zamířil ke rovnou Klínovkám. Tam už žádné vzpomínky na to, že se tam týden a kus zpátky jela Krkonošská 70, nejsou - projeto nahrubo zásobovacími rolbami, takže na sportovní skate ani náhodou, stopa na klasiku taky zmizela, ale mně to bylo vlastně jedno, jen mi vysokohorská část bez speciálně upravených stop začala o něco dřív :-)

Klínovky - Chalupa na Rozcestí - Výrovka - Luční bouda: uježděné, trochu vlhké a tedy sjízdné v pohodě. Ve sjezdu k Luční boudě není dobré vybočovat z vyjeté trasy, ta je uježděná v pohodě, podél ní ale už zmrzlá krusta. Po hřebeni od Luční boudy na Špindlerovku jsem nepotkal nikoho, pozůstatky starších stop tam byly a to je dobře, díky nim se na té zmrzlé krustě jelo bezpečněji. V místech, kde už trasa začíná víc klesat a na zmrzlé krustě bych se bál, je naštěstí už povrch zas vlhký, takže jsou lyže lépe ovladatelné. Sjezd ke Špindlerovce sice dost rozdupaný od pěších, ale sjel jsem bez problému. Do této části by mi vhodnější než běžky přišly skialpy a pěším bych doporučoval sněžnice, dle stop se často bořili i desítky centimetrů a lyžaři by absenci těch děr taky ocenili :-)

Info ze dne 27.2.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 28.2.2018 20:33

Tam plánuji jet taky, ale až o týden později, takže aktuální zprávu uvítám :-) Ale zároveň vím, že odtud za celých 8 let existence webu nikdo nenapsal. Tak aspoň posílám odkaz na web sáňkařské dráhy, jejíž provozovatelé trasu upravují a zde http://www.sankarska-draha.cz/bezecka-trasa-bud-fit/ píšou, kde se dá zjistit aktuální info.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 27.2.: Dobrý den,
chtěli bychom o víkendu jet na běžky do Špindlu a máme naplánovanou trasu směrem k Labskému dolu.
Máte prosím někdo nějaké zprávy či info?
Děkuji za odpoved.)

Info ze dne 23.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 24.2.2018 9:05

Info od Ondřeje:
Dnes Cerna hora- Pec- Klinovky- Rozcesti- Lucni bouda a zpet do Cerneho Dolu. Den jak z katalogu. Pěkné podmínky - více na fotkách.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/879442548893999/

Info ze dne 20.2.
Nalim, vloženo 23.2.2018 14:58

Ve východních Krkonoších jsou podmínky pro běžecké lyžování vynikající již od poloviny listopadu. Do dneška jsem tam byl v této zimě snad 20x a nikdy jsem neodešel rozladěn, naopak! Díky nadmořské výšce 1100 – 1200 metrů je sněhu dostatek. Momentálně leží na běžeckých tratích v okolí Černé a Světlé hory okolo150 cm sněhu. Možno si zajezdit na asi 55 km - https://www.skiresort.cz/aktivity/bezecke-trate/ perfektně upravených stopách - http://prntscr.com/iio9fc Převážná většina tratí vede lesem, takže je oproti hřebenům krytá před větrem a možnému zavátí stop. Protože většina návštěvníků tohoto regionu preferuje spíše sjezdové lyžování, tak tady návaly jako třeba v Jizerkách opravdu nehrozí. Já tomu tady říkám Černohorský ledovec. Přijďte pobejt…….

Info ze dne 11.2.
nikca.schnei, vloženo 11.2.2018 20:35

Spindlerovka - Lucni bouda - Vyrovka - Klinove boudy - Hromovka. (Snad vkládám správně do východních Krkonoš)
Na hrebenech az po Vyrovku Mordor, misty vyfoukano az na led, hodne tvrde, prip. jen sporadicky vyjezdeno od predchozich bezkaru. Dnes opravdu ošklivé počasí, vše přemrzlé, velký vítr.
Od Vyrovky uz pekne svezeni a od Klínovek nástupem na magistrálu upraveno na klasiku i na skate, zde super podmínky.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/872016879636566/

Info ze dne 9.2.
Janule, vloženo 9.2.2018 17:55

Hofmanky - Zrcadlovky - Kolínská - výhled nad Pecí a zpět, stopa tradičně od Zrcadlovek - úprava údajně 2dny stará, ale jelo to parádně i bez stopy, měkčí podklad, pod nulou, ale ne přemrzlé, sněhu dost. Zkratka od parkoviště z Hofmanek k Černohorské silnici ledovatá - nedoporučuju sjízdět. Navzdory mlze krásné svezení.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/870804103091177/

Info ze dne 4.2.
D., vloženo 5.2.2018 8:42

Jel jsem trasu Hoffmannova bouda-Zrcadlovky-Kolínská-Lesní-zpět Kolínská-Václavák-Světlá hora-H. Maršov. Nad 1000m jsou výborné podmínky, sníh přemrzlý, mazal jsem klystr Kx30, celkem držel, spíš to ale bylo na Kx35, pod 1000m je to celkem tvrdé a trochu to podkluzovalo. Sjezd do Maršova - bez vytátých míst, od Krasových bud to vyžaduje opatrnost, trochu ledovaté, tvrdé a dost rychlé.

Info ze dne 4.2.
Janule, vloženo 4.2.2018 19:15

Krkonoše 28km viz mapa: část malého okruhu Černá hora po magistrále k Lesní boudě - část desítky a zpět kolem Hrnčířských bud a sjezd kolem Zrcadlovek do Jánek. Vše upraveno na skate, stopa na klasiku chybí jen od Zrcadlovek k Černohorské silnici, horší úsek v lese u Hrnčínských bud - rozšlapáno. Teplota pod nulou, přemrzlé, ale to počasí to vynahradilo-sněhu všude dost.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/867875506717370/

Info ze dne 4.2.
Petr, vloženo 4.2.2018 18:46

Já se na Černou horu chystám v týdnu. Na klasiku, takže jsem měl stejný dotaz... Žádná reakce se tu ale bohužel neobjevila. Jaké jste měl tedy v reálu podmínky a co máza prosím? Díky. Skol!
(Odpověď na dotaz uživatele D. z 3.2.: Zítra se chystám na Černou Horu. Je tam nový sníh nebo je to na klystr?)

Info ze dne 11.1.
Jirka, vloženo 12.1.2018 9:01

černá Hora upravená celá, včetně Světlý. Jen ten kousek z Pardubek ke vleku je rozježděnej. Je to sice měký, ale super. Chtělo by to přejet ještě jednou a na víkend to nebude mít chybu. Díky za úpravu.

Info ze dne 7.1.
Pavel, vloženo 7.1.2018 18:53

Dnes tratě okolo Černé hory krásně upraveny. Sněhu dostatek - umrzlý rychlý sníh. Na bruslení ideál a na klasiku bylo nutno dát jako podklad gumu a na to fialový klistr. Z Pece plynovodem upraveno také, ale již horší stopa. Opakované problémy s pěšáky, pejsky a stojícími hloučky ve sjezdech mě už nechávají klidným - je nutno s tím počítat, dávat pozor a stále lidi vychovávat. I pčes horší počasí moc hezké lyžování. Díky za úpravu.

Info ze dne 30.12.
X., vloženo 30.12.2017 17:37

Okruhy Bílá hora a Malý Černá hora čerstvě upravené na klasiku i skejt. Na Velkém okruhu Černá hora od sjezdovek kolony sáňkařů. Jinak lidí ve stopě relativně málo zato hospody narvané.

Dotaz
Petr, vloženo 30.12.2017 19:31

Skol, dá se tedy vyjet na běžkách od lanovky těma serpentýnama k Černý hoře? děkuji

Zodpovědět
Info ze dne 26.12.
Redakce, vloženo 27.12.2017 20:30

Z Mladých buků bych určitě zamířil na Černou horu - nahoře by měly být podmínky velmi dobré, viz zpráva od Tomáše níže, a dají se odtud dělat jak krátké tak velmi dlouhé výlety. Já obvykle parkuji u Hoffmanek - https://mapy.cz/s/2hxoq , jestli je ale trasa i nyní sjízdná už odtud nevím - a někdo zas preferuje cestu nahoru lanovkou, k tomu je lepší hlavní kabinka z Jánských Lázní. Jestli tam vyrazíte, podělte se pak o dojmy, jak to vypadalo.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 27.12.: Dobrý den, jedeme zítra ráno do Mladých Buků,
poradíte prosím znalci, kam nejblíž na běžky? ať netrávíme den v autě. Mladé Buky prý dle hotelu sníh na běžky nemají. Děkuji moc Lenka)

Doporučujeme

Ubytování v Krkonoších
Velká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny. Zajímavé pobytové balíčky...
Pobyty v Krkonoších - slevy až 64 %
3 dny pro dva za 1 090 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Ski areál Špindlerův Mlýn - sekce běžecké tratě
Aktuální informace o stavu úpravy běžeckých tratí v okolí Špindlerova mlýna a Horních Míseček
SkiResort Černá Hora - Pec: sekce běžecké tratě
Informace o úpravě tratí v okolí Černé hory, Janských Lázní a Pece pod Sněžkou
Svoboda nad Úpou - lyžařské tratě v okolí
Oficiální web města Svoboda nad Úpou – popis několika zajímavých lyžařských tras Krkonoš, hlavně v okolí Svobody nad Úpou

více odkazů k oblasti