Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.2.
František, vloženo 24.2.2018 22:45

jelení-Korce-Horní Blatná po KLM, zpět na Korce a přes Henneberg,po Kammloipe na Jelení CZ/D do Jelení.Dalo by se říci, že celá trasa baly super,na vzdory mrazům a nedostatku sněhu. Stopy jsou opravdu luxusní!Mazal jsem jako základ modrý klister a na něj modrý vosk -2 až -8, drželo to dobře.Užívejte si těchto luxusních dní!!!

Info ze dne 24.2.
Honza, vloženo 24.2.2018 17:18

Z Bozaku okruh Karlova běhu, vše krasne upraveno, mansestr, krasne stopy, slunce příjemné hralo i přes to že byli -8st. Modro fialový swix ideál maza

Info ze dne 24.2.
Densi, vloženo 24.2.2018 14:53

Abertamy - Plešivec - Myslivny a zpět......již ráno v 8 :00 hodin. Velká sibiřská paráda.....velky dik rolbařovi, včera jsme jej míjeli, když jsme v pul sedmy večer koncili......Jen nechápu toho BlBA, co jezdí autem na urolbované trese kolem Mrtvého rybníka.....ach jo.....

Info ze dne 23.2.
Felicitas, vloženo 24.2.2018 9:31

Z Bludne na magistralu smer Pernink
Červena jama, zpet na Bludnou, dale na Milov- stopa na klasiku dobra, sněhu dostatečne, čerstvě upranena stopa směr Abertamy Hřebečna , misty zledovatěla stopa ( vice směrem na Millov) výborné podmínky přes pláně - kde nejsou hrboly a propady. Slunko cely den

Info ze dne 23.2.
Zak, vloženo 23.2.2018 21:41

Lesna - okruhy. Snehu tesne nadkriticke mnozstvi. Klasa na starsich lyzi jde, skate uz se bez ztraty kyticky neda (vic clovek hlida kameny nez jede). Kameny, trava, mista vytata na asfalt. Ale je krasne. Bud starsi lyze nebo obout krosky, ale kazdopadne vyrazit!

Dotaz
Chochola, vloženo 20.2.2018 22:02

Plešivec směr Božák super.100%

Zodpovědět
Info ze dne 18.2.
fotbalik, vloženo 19.2.2018 20:36

Z Nových Hamrů k Chaloupeckému parkovišti místy málo sněhu či led, dál na Chaloupky už dobré, jen při výjezdu slabší pokrvka. Dál na Jelení krásná stopa. Bučinská a Schupenberská výborně, odbočka na Horní Blatnou občas nic moc. Dál na Bludnou znovu bezchybné, přes Háje do Mílova se taky dá jet v pohodě. Dál k Myslivnám jeden slabší úsek a směr Boží Dar už parádní. Nejlepší stopa je od celnice na Božím Daru přes Hraniční kámen do Loučné. Pokus o přejezd na rozcestí Na Bídě neúspěšný, stopa neznatelná.

Info ze dne 18.2.
Honza, vloženo 18.2.2018 17:04

Bozak, Mrtvý rybník, Jama, Bludna, Haje, Milov, Myslivny, po Jeziskovce na Bozak. Super podmínky, jen otevřené louky méně sněhu a ledovatejsi stopa, jinde pěkný sníh. Podmínky od Božího Daru po Horní Blatnou jsou o 100% lepší než od Blatné po Bublavu. Mazal jsem fialový a držel jak pribity..

Info ze dne 17.2.
Honza, vloženo 17.2.2018 18:59

Rolava, Jeleni, Jeleni vrch, Chaloupky, Rolava. Nejlepší podmínky na klasiku na úseku Jeleni - Chaloupky, tam byl prasan a super stopa, zbytek tratí vlhký sníh a stopy na spoustu místech ledové, kolem Rolavy i vylezl asfalt a kaminky. Vše ale sjízdné, mazal jsem fialový vosk, chtěli to jako základ žehlit klistr..

Info ze dne 17.2.
František, vloženo 17.2.2018 17:53

Rolava-Ostružník-po Kammloipe směr Johan-Henneberg-Korce-Jelení-Rolava, 28km,vynikající stopa jak na bruslení, tak na klasiku,modrý vosk,nemělo to chybu!

Info ze dne 15.2.
Jarda, vloženo 15.2.2018 18:24

Souhlas. Z Abertam směr Boží Dar do Krmelce a zpátky. Stopy super, pruh na bruslení utažený. Všude prašan z úterý. V nižších polohách trochu ledu ve stopách. Ideální máza: 4 vrstvy modrého extréče na zažehleném modrém klistru.

Info ze dne 14.2.
Táňa, vloženo 15.2.2018 12:47

Úžasné počasí,krásně upravené stopy,rolbaři si zaslouží velikánské poděkování.

Info ze dne 13.2.
Densi, vloženo 13.2.2018 17:25

Perfektní stopa - velké díky rolbařům. Modrý vosk pod patky a modro nad hlavou....paráda mezi Perninkem a Božákem.

Info ze dne 10.2.
Maky, vloženo 11.2.2018 16:20

Dneska 27 km skate: Pod Abertamkou - Pod Špičákem - Myslivny - Mílov - Háje - Bludná - Spáleniště - U Mrtvého rybníka - Pod Špičákem - Abertamská silnice - Plešivec. Spodní část sjezdu z Bludné na Háje plná kamení, jinak sem tam kameny i na Mílovské silnici. Uježděná cesta na skate parádní, místama bohužel dost nafoukáno. Magistrála od Červené jámy po loukách místama vyfoukaná na trávu. Jinak celá trasa v pohodě sjízdná.

Info ze dne 10.2.
fotbalik, vloženo 10.2.2018 23:28

Z Perninku na Bučinskou super, kolem Jelení a Rolavy slabší, občas i vykukuje asfalt, magistrála pod Přední Ostružník možná nejlepší z celého dneška, v Německu na Kammloipe taky v pohodě, slabé je to až na Mühlleithen a pak neni moc sněhu poblíž přechodu Jelení a odbočka na Henneberg málo sněhu a nutno jet velmi opatrně, pak výstupová cesta na Korce v pohodě. Stopa rychlá.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála - úprava tratí
GIS aplikace Karlovarského kraje ukazuje na mapě čas poslední úpravy tratí v okolí Božího Daru, Perninku a Horní Blatné
Běžecké tratě v okolí Božího Daru
Informace o tratích v okolí Božího Daru včetně jejich aktuálního stavu.

více odkazů k oblasti