Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.2.
Jarda, vloženo 10.2.2018 22:59

To je divny, ze jsou v okoli Boziho Daru lidi, kdyz jsou tam tento vikend zavidy Karluv beh ....
BD se radeji vyhnout.

Info ze dne 10.2.
Lucie, Slávka, Helča, vloženo 10.2.2018 20:34

Asi 20km v okolí Božího Daru (Cihelna, Bludná, Milov, Myslivna, Božídarský Špičák). Sníh všude ve stopě je a umlácené cesty jsou na skate prima, ale chtělo by to prašan, na té opadané jinovatce to moc nejede. Jen na sjezdu z Bludné na Háje šutry.
V blízkém okolí Božího Daru dost lidí.

Info ze dne 10.2.
Honza, vloženo 10.2.2018 18:47

Abertamy, červená jama, Bludna, kolem Blatenskeho Vrchu do Blatné, Pernink Brod, magistralou do Abertam.. nad 900m super sníh i stopy, nize trochu horší, kolem Blatne bída, ale vše sjízdné.. mazal jsem fialový swix, držel dost dobře..

Info ze dne 9.2.
Rychle, vloženo 9.2.2018 22:04

Na trase Klínovec - Halže jsou již v průběhu trasy nestejné podmínky. Zatímco na začátku je sněhu ještě dostatek (tak do 50 cm), tak směrem k Halžím se výška snižuje a tím i kvality stopy na klasiku. Občas stopa úplně mizí nebo je ledovatá. Každopádně první půlka bez problémů, druhá slabší, ale dá se. Ideální spíš na bruslení, tam je třeba dávat pozor na občasné kamínky. Parkování na cestě od Klínovce, stálo tam tak cca 10 aut. Na cestě od Halží jsem viděl taky nějaké auta parkovat. Nevím, kolik jich tam ale bylo.

Dotaz
Pepan, vloženo 6.2.2018 10:12

Skol, chttěl bych se zeptat, jestli někdo neví, zda se dá jezdit někde kolem Nejdku. Buď lyžařský areál Nejdek, nebo Vysoká Jedle, Vysoká pec..
Díky.

Zodpovědět
Info ze dne 4.2.
Honza, vloženo 5.2.2018 11:01

Boží Dar, přes rašeliniště, okruh Karlova běhu, zpět přes Špičák a po Ježíškovce podél silnice na Myslivny. Sněhu dost, krásné stopy na skate a klasiku, vše perfektně upraveno, na zmrzlý podklad napadlo za víkend 5cm prašanu, nejlepší podmínky na okruhu Karlova běhu, tam překvapivě hodně sněhu, vše sjízdné, méně sněhu bylo tradičně na Špičáku v lese a na rašeliništi, ale sundavat lyže netřeba. Mazal jsem na klasiku modro fialový tuhý vosk, super podržel.

Info ze dne 4.2.
Darina, vloženo 4.2.2018 20:21

Dnes skate po trase Karlova běhu. Celá trasa v pohodě sjízdná, z 80% až překvapivě krásný povrch, skvěle utažený a rychlý. Jediná místa, kde to bylo na béčkové lyže, je rašeliniště u Božího Daru, při sjezdu a odjezdu od Abertamské silnice. Děkujeme za úpravu.

Info ze dne 4.2.
david a., vloženo 4.2.2018 19:20

Dnes ráno Pernink - Cervena jama - rozcesti pod Bozidarskym Spicakem - Abertamy - Hajenka - Bludna - Cerna cesta - Pernink. Vetsina stop cerstve upravena, potkaval jsem se s rolbou. I kdyz v noci pripadlo, snehu je stale malo - vytata mista, obcas trava ve stope, hlavne na planich.

Info ze dne 4.2.
Martin, vloženo 4.2.2018 15:58

Pernink - Jeleni - Chaloupky - Nove Hamry. Upraveno az k poslednimu parkovisti pred Novymi Hamry, tedy jen posledni 1km neprotazen. Od Jeleni sem tam misto s min snehu a kameny. Skluznice utrpela nejaky sram. Vylet hezky, ale pokud se nekdo hodne boji o svoje bezky, tak to idealni neni. Kolem Boziho Daru ( Bozi Dar - Plesivec) kameny vcera nebyly.

Info ze dne 3.2.
Karas, vloženo 7.2.2018 16:31

Zdravím, byl jsem tam v sobotu, pdmínky dobré. Aktuální infomapa úpravy stop je tady:
http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/
Jel jsem busem ale myslím, že i o víkendu se na parkovišti v Božím Daru nebo vedle něj místo najde.

(Odpověď na dotaz uživatele Vláďa Sladký z 7.2.: Ahoj – tak jsem se těšil na běžky v okolí Dlouhé Louky, Klínů atd. už konečně alespoň o dovolené (když na to jinak právě o víkendech, kdy bývá upraveno nemám čas), ale i tu dovolenou mi nakonec zaměstnavatel zkazil tak, že mi ji vnutil zrovna teď, když tu sníh není :-(

Tady v nejbližším okolí by to tedy prosím šlo teď nejlépe někam do okolí Božího Daru a asi tedy na Neklid, či doporučujete nějaké lepší místo na asi tak 30 až 40 km skate ???

Bohužel ani nevím kdy mi zavolají že mi dovolená zase končí a rád bych se samozřejmě vyhnul i Karlovu běhu a aby bylo na skate (nejlépe i na nové běžky) upraveno ...

Jak je to tam tedy teď nejen se sněhem, ale i s parkováním (tedy hlavně místem a kde) o víkendy a i ve všední dny ???

Nejel by někdo taky ??? Nejraději kdo to tam už zná, ale samozřejmě to není podmínkou.

Děkuju ...)

Info ze dne 3.2.
Mašky, vloženo 3.2.2018 19:11

Dnes jsem projel cetu z Horní Halže. Obecně je podklad zmrzlá vrstva-krusta a na ní 2-3 cm noveho sněhu. Stopa na bruslení i klasiku je naprosto v pohodě, jen první km ze směru od Halže občas vykukuje ledový podklad.

Info ze dne 1.2.
Tereza, vloženo 1.2.2018 17:32

Dnes Bozi dar - okruh Karlova behu a zpet. Vcera cely den prselo, v noci napadly asi 2 cm cerstveho snehu, ktere to zachranily spis vizualne. Stopa zmrzla, zejmena pod stromy misty pouze ledove plotny, na otevrenych mistech dobre.

Info ze dne 30.1.
Honza, vloženo 30.1.2018 23:16

Dnes na Božáku směr Špičák a Ježíškova cesta super skate na tvrdém umrzlém sněhu, krásné počasí, -1 C.

Info ze dne 30.1.
Tom Bog, vloženo 30.1.2018 20:50

Tak dnes trasa z Horní Halže po KM pod Meluzímu, přes Homohradský potok, Pytláckou rokli, na Travers, pře Macechu a Selský les zpět na Horní Halži. Na KM sníh dost zledovatělí pokrytý popraškem, od Meluzíny parádní podmínky s min. půlmetrovou vrstvou sněhu a krásně upravené. Byl jsem tady poprvé a musím říct krásná příroda a málo lidí.

Info ze dne 28.1.
Dóča, vloženo 29.1.2018 12:49

Trasa Pernink - Boží dar po magistrále 15km. Celé dopoledne mrholilo a byla mlha nad nulou. Opět se celkem chytal červený klistr Swix. Tratě skvěle upravené, v pohodě sjízdné po celém úseku, jen kvalita sněhu je holt po několika dnech oblevy špatná, ale je ho dost.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála - úprava tratí
GIS aplikace Karlovarského kraje ukazuje na mapě čas poslední úpravy tratí v okolí Božího Daru, Perninku a Horní Blatné
Běžecké tratě v okolí Božího Daru
Informace o tratích v okolí Božího Daru včetně jejich aktuálního stavu.

více odkazů k oblasti