Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.1.
Dóča, vloženo 29.1.2018 12:44

Jsem se o týden sekl, teď je to již správně 27.1. sobota: Od Bublavy (Altán) přes Zad./Před. Ostružník - Přebuz - Chaloupky - Jelení - Pernink, celá trasa v pohodě sjízdná i pro nové lyže, od Přebuzi jsme jeli po krásně upravených tratích jak skate tak i klasika, do té doby jsme stoupali v dráze po nějakém skůtru, takže se to nebořilo. Kovářská bouda na oběd neměla chybu. Zkratku z kopce lesem na Chaloupky jsme si museli prošlápnout. Fungoval krásně červený Swix klistr.

Info ze dne 27.1.
Jarda, vloženo 27.1.2018 12:24

Boží Dar - Mrtvý rybník - Červená jáma - Bludná - Černá cesta - Spáleniště - Boží dar. +1 - +3. Sněhu dost, ráno napadlo 3 cm čerstvého. Stopa umydlená. Vlhkost maximální. Klistry Rex a jede to jak smyslu zbavené. Stopa upravená ze včera. Mimo stopu mokré a měké. Klasika super, na bruslení asi nic moc. Pod stromy trochu jehličí a pár míst s kamínky od rolby, ale lze se bez problému vyhnout. Kameňačky netřeba.

Info ze dne 21.1.
Tom, vloženo 21.1.2018 20:33

Projeto Klínovec - Horní Halže. Na klasiku stopa výborná, pro bruslení to bylo slabší (tak 5 cm nového sněhu), takže někteří bruslaři trochu kleli. I když aut na místních parkovištích bylo hodně, tak zaparkovat se dalo.

Info ze dne 20.1.
Dóča, vloženo 29.1.2018 12:42

Od Bublavy (Altán) přes Zad./Před. Ostružník - Přebuz - Chaloupky - Jelení - Pernink, celá trasa v pohodě sjízdná i pro nové lyže, od Přebuzi jsme jeli po krásně upravených tratích jak skate tak i klasika, do té doby jsme stoupali v dráze po nějakém skůtru, takže se to nebořilo. Kovářská bouda na oběd neměla chybu. Zkratku z kopce lesem na Chaloupky jsme si museli prošlápnout. Fungoval krásně červený Swix klistr.

Info ze dne 20.1.
Michal, vloženo 23.1.2018 14:34

So + Ne projeta Krušnohorská magistrála z Měděnce do Kraslic. Nový nedělní sníh nám dal hodně zabrat :-)
Nejvíce sněhu za poslední 4 roky.

Info ze dne 20.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 20.1.2018 20:13

Dnes klasicky Krušné hory: z B. Daru na Fichtelberg, dolů na Oberwiesenthal, okruhy pod stadionem a zpet pres Tellerhauser a na Bozi Dar. Cerstvy prasan, pomalejsi snih, ale dobra strojova uprava po cele trase. Vyborne drzely tuhe vosky (VG35 Base Binder Green + vrstvy blue, blue extra a posledni tenoucka fialka)

Od Martina z přidružené FB skupiny, kde jsou i fotky - https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/858963277608593/

Info ze dne 19.1.
lada.bagrak, vloženo 19.1.2018 21:31

Dnes Horní Halže -Klínovec zavátá stopa cc 10 cm prašanu projeté pro klasiku,úprava snad v sobotu.

Dotaz
Venca, vloženo 19.1.2018 16:47

Neví někdo, zda je již sjízdný (otevřený) úsek pro běžkaře z Horní Blatné do Jelení? Měl tam probíhat svoz dřeva v průběhu tohoto týdne.

Zodpovědět
Info ze dne 17.1.
Jan Krátký, vloženo 21.1.2018 22:26

Běžkování na Božím Daru a okolí, od středy do neděle. V týdnu připadlo mraky sněhu, hlavně v Pátek to byla makačka. Sobota naprosto seper, pro obojí, bruslení a klasika, upraveno. Škoda, že jsme museli domů. Celkově tratě hned jak bylo možné, tak se upravovalo.

Info ze dne 14.1.
Jarda, vloženo 14.1.2018 16:57

Boží Dar - Myslivny - Špičák - Abertamská kapsa a zpátky. Sněhu dostatek, stopa ledová. Otevřené pláně kolem BD zafoukané prašanem, že by stačil tuhý. Za špičákem a nižší polohy ledové. Několik kritických míst bylo potřeba přenést. V lese je jehličí a občas kouká kořen a tráva. Na jedničko vé lyže to není, ale i tak krásná klasika. Máza Fialový klistr překrytý V30 a roztokem s fluorem proti namrzání.

Info ze dne 10.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 10.1.2018 19:02

V úterý 9.1. večer proběhla úprava stop v okolí Perninku a mezi Božím Darem a Barborou/Východními Abertamy
Většina ostatních tras ve vyšších polohách Krušných hor zůstává i nadále sjízdná, ale vzhledem k úbytku sněhové pokrývky na nich aktuálně neprobíhá strojová úprava stop.

Info ze dne 9.1.
Pavel, vloženo 9.1.2018 15:22

Ze serveru http://krusnehoryaktivne.cz/ :
"Upozornění: Během tohoto týdne proběhne prohrnutí Bučinské cesty (KLM z Jelení směr Pernink) z důvodu následného odvozu dřeva, který by měl trvat zhruba jeden týden. Magistrála v tomto úseku bude tudíž pro běžkaře nesjízdná!!!"

Toto je opravdu k pláči. Nejhezčí úsek oblasti půjde do kopru. A to na silnici leží aspoň 30cm sněhu, podmínky jsou v této části stále dobré. Co nezvládla delší obleva dokoná lidská neschopnost se dohodnout.... :-/ Proč nemohl svoz dřeva proběhnou podstatně dříve? Je to vážně škoda.

Info ze dne 7.1.
Pavel, vloženo 8.1.2018 8:05

Z Perninku po magistrále na Korce, zde do Německa, přes Henneberg na Weitersglaashütte, okruhy směr Talsperre, odtud zpět na hraniční přechod Jelení, přes osadu Jelení zpět na Korce a zpět do Perninku. Téměř celou dobu skate.
Z Perninku na Schuppenberskou je to slabší, užší trasa, místy hodně bordelu ze stromů, dost měkký povrch, je nutné překonat asi tři potoky. Schuppenberská je super, od Hamerské-rozcestí na začátek Bučinské není asi 400m urolbováno, v místech kudy vede trasa jsou bažiny, lze to ale snadno objet klasikou po silnici, která neni protažená (jsou tam jen koleje od jeepu). Bučinská nemá chybu - široká, rychlá, tvrdá, z Korců na Henneberg taky super (jen úplný začátek je hodně špinavý a ledový), za Hennebergem je pár vytátých míst, které ale lze v pohodě objet škarpou (proto jsme se nevydali na okruhy směr Johanngeorgenstadt, kde to vypadalo sněhově hůře), dál na Weitersglaashütte je to vůbec nejlepší - hodně široké, tvrdé, super, proto jsme zakroužili na okruzích u Talsperre. Z hranic do Jelení bez problémů. Asi kilometr skrz osadu Jelení je třeba objet po loukách, trasa chybí, sníh už zde hodně slézá. Od Jelení - U Útvaru na Korce je to zas v pohodě, jen cestou je jedno vytáté ledovaté místo.
Celkově to byl hodně pěkný výlet, na tu dlouhou oblevu panují stále dobré podnímky a sněhu je zatim víceméně dostatek. Určitě by ale bylo super, kdyby se už zas ochladilo a trochu připadlo, ale to je asi všem jasný.

Info ze dne 7.1.
HOUBA, vloženo 7.1.2018 14:33

Pokračování absolutní nádhery ..... Ráno, po královské snídani, přes potoky loukou na nádherně vyrýsované stopy, já předváděl motolice klasiku :0), zbytek výpravy - vlčáci to rvali bruskema .... Horní Blatná-Pernink-přes koleje-kaplička/vodárna značně dobrodružnou potokovou překonávkovou na stopy směr Jelení-boží!!!-ještě v kopci před závorou otočka /stopa naprd, led, asfalt a na nakyslýho Rudu v Jelení nejsme zvědavi-zpět až na nádraží v Perninku S/M krásná stopa-zpět lesním dobrodružstvím okolo Perninku-H.Blatná. Jediná chyba-stopa po hřebeni nad Jelením-závora jsem se trápil-chtělo to pod červený speciál narvat nějaký klistr speciál /modrý s fialovou/, neb stopa přimrzlá, sjezdy rychlý jako sviňa :0)))))

Info ze dne 7.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 7.1.2018 9:51

Na nedělní ráno je plánovaná úprava magistrály v úseku Boží Dar – Mrtvý rybník (- Červená jáma), okruhu Karlova běhu a trasy od rozc. pod Špičákem přes Myslivny na Boží Dar.

ZDROJ: krusnehoryaktivne.cz

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála - úprava tratí
GIS aplikace Karlovarského kraje ukazuje na mapě čas poslední úpravy tratí v okolí Božího Daru, Perninku a Horní Blatné
Běžecké tratě v okolí Božího Daru
Informace o tratích v okolí Božího Daru včetně jejich aktuálního stavu.

více odkazů k oblasti