Západní Krušné hory – běžky

Nejvyšším vrcholem této části i celých Krušných hor je Klínovec, v jehož okolí se nachází větší množství lyžařských tratí, a to i závodních. Na prvním místě je to Boží Dar, kde mimo jiné žije a trénuje medailista z olympiády a mistrovství světa Lukáš Bauer, a dále biatlonový areál Eduard nad Jáchymovem. Z Božího Daru se dá ale na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst – směrem k západu např. do Abertam, Perninku, Horní Blatné, Nových Hamrů nebo Jelení. V nejzápadnější části Krušných hor pokračuje magistrála kolem Přebuzi až na Bublavu. Vzhledem k mnohačetnému propojení lyžařských tras na české a německé straně hranice jsou možnosti lyžování v Krušných horách takřka neomezené. Mezi nejvýznamnější zimní střediska v sousedním Německu patří např. Oberwiesenthal, Johanngeorgenstadt nebo západněji položený Klingenthal a Mühlleithen.

Úpravu lyžařských tras v západních Krušných horách mohou běžkaři podpořit zakoupením samolepky či sběratelské placky v hodnotě 100,- a 300,- Kč. Přispět je možné také zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Zejména pro místní podnikatele jsou určeny samolepky v hodnotách od 1000,- do 10 000,- Kč, při jejichž prodeji je sepsána darovací smlouva. Bližší informace o možnostech podpory najdete na webu První Krušnohorské o.p.s.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 6.1.
HOUBA, vloženo 6.1.2018 17:52

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 6.1.: Ahoj, v jakem stavu je snih na Bozim daru? Je to na klistry?)

Jardo,pod patu červenej speciál ( s fialkou) jinak glider, nebo pivem po celým a rumem pod paty, nebo mít svaly na rukou jako stehna !!!! :0)

Info ze dne 6.1.
HOUBA, vloženo 6.1.2018 17:33

La Fantastica ! Absolutní palec nahoru borcům, kteří obstarávají rolbice a až pod frňák nám cpou vyrýsované stopy na klasiku a nádherně zfirnovatělý plac na brusli. Díky, chlapi, či babuny za kniplem,endorfin mi stříká z uší !!!!!!!!! Dnes Horní Blatná - od chalupy cca 1 km slalom mezi potůčky, spadlou lávkou a tu a tam krtinec -- ale hned, jako červený koberec pro VIP, jak to jde tak urolbováno hned od cca 9-10 přes bufet u Červené jámy (doporučuji všem), Hřebečnou, Mrtvý rybník, Hájovny, prokličkovat křížem-krážem Ježíškovu cestu k Božáku, zastávka u Krmelce na výbornou zelňačku v chlebu (doporučuji) a pak od mostku pod Božákem (svišť?) zpět přes Špičák, Hájovny .... atd, paráda, bombice, mazec!!!!! Kdo má sílu a šmrnc bruslí, já jsem se tam řítil radostně, zpět plazil unaveně, ale šťastně. Ještě jednou díky, zítra prubnem Jelení, tak uvidíme. Svatý Petře, přijmi ode mne díky též. MSF, skol, I.H.F. :0)

Info ze dne 5.1.
Rolbaři Jeleni vrch, vloženo 8.1.2018 11:12

Dobry den. Informace o trasách,upravách,foto atd lze taká najit na :https://www.facebook.com/rolbari.jelenivrch.1 Zdraví vas Rolbaři z Jelení.

Info ze dne 3.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 3.1.2018 20:00

Dnes večer by měla proběhnout úprava Radon areny ve Vysoké Peci.
Rolba z Jelení dnes nevyjíždí.
Včera odpoledne byla upravena také část Ježíškovy cesty, Špičácká cesta a bruslící okruh kolem Špičáku (zejména pro tréninkové účely mladých Slovaňáků).

Info ze dne 2.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 2.1.2018 17:39

Dnes odpoledne úprava tras Jelení- státní hranice , Jelení - Rolava.

Info ze dne 2.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 2.1.2018 13:09

V Jelení opět sněží a sněží, běžkařské podmínky jsou parádní!

Info ze dne 1.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 1.1.2018 11:29

ČERSTVÁ ÚPRAVA 1.1. :
❄️ Boží Dar: malý a velký okruh Ježíškovy cesty
❄️ Jáchymovská spojka rozc. pod Špičákem - Mrtvý rybník - Hřebečná - Červená jáma - Abertamy - Pernink
❄️ Pernink - Černá cesta - Červená jáma - Bludná - Blatenský vrch
❄️ Jelení - Bučinská cesta - po magistrále do Perninku + napojení Horní Blatné
❄️ trasy Jelení - Rolava a Jelení - hranice budou upraveny pouze v případě slušných sněhových podmínek (proveditelnosti strojové údržby)

Schuppenberská a Bučinská cesta jsou v perfektním stavu (klasická stopa na Bučinské je bohužel hodně mělká). Na spojce mezi těmito cestami už je několik kritických míst bez sněhu. Většina úseku dnes upravených tras je i po dešti v dobrém stavu, je ale třeba počítat s místy, kde ve stopě narazíte na vodu, trávu nebo hlínu.
Zdroj: Krušnohorská lyžařská magistrála - KH západ

Info ze dne 30.12.
Petr Horník, vloženo 30.12.2017 23:32

V sobotu ráno byly upraveny stopy okolo Božího Daru, během dopoledne pak mezi Perninkem, Abertamy a Horní Blatnou/Blatenským vrchem.
Rolbou je čerstvě upravena také cyklostezka podél silnice Abertamy – Pernink.
Takřka všechny ostatní udržované lyžařské trasy byly upraveny během pátku.

Info ze dne 30.12.
Martin, vloženo 30.12.2017 11:49

rolba vcera i dnes udelala kolem Bozaku trate, snehu taky dost, akorat kolem Spicaku v lese dve mista bez snehu

stopy bohuzel za chvili rozhamtany, vsude neskutecne davy pesaku, to jsem jeste nikde nevidel a krome Lukase Bauera jsme tu za cely tyden nepotkali sportovce, dalsi extrem, vsude jen chodici turisti a dederoni, coz je kapitola sama pro sebe

Info ze dne 29.12.
cvtracktor, vloženo 30.12.2017 12:44

Pro všechny, co nadávaj na množství lidí okolo Božího Daru. Meluzína za Klínovcem je téměř prázdná, pěšáci žádný. Přitom si tam skvěle užijete sjezdů i výšlapů. Takové malé Krkonoše.

Info ze dne 28.12.
Martin, vloženo 28.12.2017 18:19

Bozi Dar - magistrala, vsechno zafoukany, stopa zadna nebo rozbita, vsude mraky pesaku, rolba jela naposled za krale klacka, strasny

Info ze dne 26.12.
Pepa Keprt, vloženo 26.12.2017 21:08

Boží Dar slunce asi 2 nad 0 stopy v lese horší jehličí jinak to nemělo chybu

Info ze dne 23.12.
Pavel, vloženo 24.12.2017 14:33

Nikdo neodpověděl, tak jsem se vydal to prozkoumat sám. Jel jsem z Božího Daru na Karlův běh, pak přes Červenou jámu do Horní Blatné, pak kus zpět a ještě do Perninku a Abertam a pak zpět do Božího daru s odbočkou na bruslící kolečko. Drtivá většina tras upravena ráno nebo včera. Sníh ráno zmrzlý a rychlý, odpoledne to měklo. Přímo u Božáku se rolba bořila do měkkého podkladu, takže na více místech vyházela bahno, jinde sněhu dostatek. Díky za úpravu, jen bychom ocenili, když by rolba v sobotu ráno vyrážela na trasy trochu dříve. Přijeli jsme na Boží Dar před devátou a viděli jsme jí akorát vyrážet, celý den jsme jí sledovali na bilestopy.cz a pronásledovali ji (akorát jsme si projeli předevčírem upravený Karlův běh, abychom jí dali náskok). Např. k Perninku se dostala až před polednem, což už mi přijde dost pozdě. I tak ale velké díky, bylo to super poježdění, určitě se sem zas vrátim.

Dotaz
Pavel, vloženo 20.12.2017 9:15

Ahoj, je už to na jedničkové lyže nejen na okruzích kolem Božího Daru, ale i na trasách z Božáku do Abertam a Perninku, resp. na okruzích kolem Fichtelbergu?
Je upravená nějaká propojka z ČR do D? Podle map to vypadá, že je propojení upraveno pouze z česká strany.
Díky moc za info. Skol!

Zodpovědět
Info ze dne 16.12.
Jiří Kadlec, vloženo 16.12.2017 17:44

Boží Dar - Hubertky - Fichtelberg - Tellerhäuser - Myslivny - Rýžovna - Hřebečná - Mrtvý rybník - Boží Dar. Skoro všude strojově upravené stopy, na Fichtelbergu námraza, silnice Myslivny - Rýžovna prohrnutá, ale neposypaná a na lyžích sjízdná. Doporučuji se stavit na jídlo v útulné hospodě na Rýžovně. Z Rýžovny na Hřebečnou turistická stopa, hlavní trasa KLM upravená, upravené i okruhy kolem Špičáku. Záznam trasy zde: https://www.strava.com/activities/1316063751

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská lyžařská magistrála - úprava tratí
GIS aplikace Karlovarského kraje ukazuje na mapě čas poslední úpravy tratí v okolí Božího Daru, Perninku a Horní Blatné
Běžecké tratě v okolí Božího Daru
Informace o tratích v okolí Božího Daru včetně jejich aktuálního stavu.

více odkazů k oblasti