Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nově nejvíce na východě Petrovice a Tisá. A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.11.
Zvonek, vloženo 20.11.2017 14:38

Cínovec - Kahleberg, překvapení od meteostanice už srovnáno, směr Kahleberg a dolu k celnici. Tudíž první kilometry. poslední byly 22.4. :o) Leží zhruba 20cm

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 15.3.
Alessio, vloženo 15.3.2017 21:52

Tak to nakonec nebylo špatné jarní běžkování, některé kritické úseky na velkém okruhu L1 mimo les jsem sice musel přenášet, ale vykukující sluníčko a namrzlý sníh, díky kterému to frčelo, to vynahradily. Horší bylo, že boudy na trase včetně Kahlebergu jsou zavřené, takže jsem si musel odpustit pivo. Jet se dalo v pohodě z centrálního parkoviště na bývalé celnici. S běžkama tam ale každopádně tento týden bude konec.


(Odpověď na dotaz uživatele Alessio z 14.3.: Jak to prosím vypadá v okolí Kahlebergu a Cínovce? Dalo by se ve středu bruslit? Nebo spíš jen klasika? Díky, chystám se tam poprvé.)

Info ze dne 13.3.
Alessio, vloženo 14.3.2017 19:27

Jak to prosím vypadá v okolí Kahlebergu a Cínovce? Dalo by se ve středu bruslit? Nebo spíš jen klasika? Díky, chystám se tam poprvé.

Info ze dne 12.3.
Pavel Šebek, vloženo 13.3.2017 15:53

Včera dopoledne kolem Kahlebergu.K aréně to šlo,ale začíná to vytávat.Od arény a v okolí super,dokonce byla zase vidět úprava rolbou.Ráno umrznuto,k poledni to místy trochu povolilo.Super a pěkný počasí.Moc prima svezení. Jen ti pěšáci

Info ze dne 12.3.
GEP, vloženo 12.3.2017 20:51

Mikulov - Nové Město ...krásně umrznuto a dostatek sněhu to by se jezdilo jenom kdyby pan lesník schválně nezničil autem kompletně trasy což nechápu :-( ...tak odjezd směr Vitiška a tam na louce na novém sněhu super skate i když pořád kolem dokola nahoru dolů jako v kleci :-)

Info ze dne 11.3.
Dzim., vloženo 11.3.2017 19:45

Dlouhá Louka - Díky za parádní přípravu stop! Dneska odpoledne krásné 30 km svezení na trasách mezi loukou s vrtulemi u Nového Města a Vrcholem Loučné. Kromě přecházení silnice na DL se nikde nemuselo sundávat, všechna vytátá místa šla s citem objet. K večeru to začínalo tuhnout, takže ráno to bude rychlé. Moc hezká byla trasa z Dlouhé Louky po modré turistické směrem na Vilejšov, i když ta už byla pohodlně sjízdná jen ke křížení s Radním potokem, dál nevím. Celkově veliká krása.

Info ze dne 11.3.
Pavel Šebek, vloženo 11.3.2017 16:15

Dopoledne.Z Cínovce směr Kahleberg dobré podmínky, dokonce projeto i rolbou,místy stopa.K poledni sníh měknul.Bohužel více a více pěšáků, na jedné z cest projeli i koně se saněmi. Zítra asi poslední možnost se svést. Nevíte,jak to vypadá směr Vytiška?

Info ze dne 11.3.
Roman Fišer KBS, vloženo 11.3.2017 7:41

V NOCI NA SOBOTU UPRAVENO ROLBOU 35 KM TRATÍ OKRUH LOUČNÁ, VLČÍ HORA, VYSOKÁ MÝŤ, VRCH TŘÍ PÁNŮ A FLÁJE. STOPY NA SKATE A KLASIKU. OKRUHY NAD 800 M.N.M. V DOBRÉM STAVU, NA OKRUHU FLÁJE V ČÁSTECH POD 800 M.N.M MÉNĚ SNĚHU MÍSTY NESJÍZDNÉ POUZE MIMO STOPU. V NÁJEZDU NA TRATĚ Z PARKOVISTĚ JE NA LOUKÁCH MÍSTY MÉNĚ SNĚHU. UPRAVENO JE MAXIMUM MOŽNÉHO. JEDNALO SE ZŘEJMĚ O POSLEDNÍ ÚPRAVU. VJEZD DO AREÁLU SE JIŽ NEPLATÍ, PODPOŘIT ÚPRAVU TRATÍ MŮŽETE ZAKOUPENÍM ZNÁMEK KBS V RESTARACI ROZCESTÍ.

Info ze dne 10.3.
míra, vloženo 10.3.2017 21:02

Dnes ráno kolem Kahlebergu upraveno rolbou všech pět okruhů a deset čísel nového sněhu. Jak to vypadalo na konec sezonu tak mohu konstatovat, že zima je zpět a možno znovu vyndat minimálně na víkend áčkové běžky.

Info ze dne 5.3.
Honza Tojnar, vloženo 5.3.2017 21:11

Dnes jsem začal stejně jako včera, od Osecké přes Klínovčík na Cínovec. Včerejší fotky zůstávají v platnosti, jen si z nich ve photoshopu vymažte sníh v příkopech a o pár metrů rozšiřte vytáté asfaltové plochy na Cínovecké magistrále. Vrátil jsem se na Štěničárnu, sjel k Vápenici a vybruslil po desítce kopec na Matčin díl. Občas mne vytáté prostředky cesty donutily do kopce soupažit. Včera jsem to sjel v pohodě, dnes už by to úplně bez problémů nebylo. Ani mírnější sjezd k Pašerácké zatáčce nebyl úplně jednoduchý, bylo třeba včas zpomalit před vytátými místy.
Sněhové pauzy se vyskytují i dál při sjezdu podél hraničního potoka, ale vzhledem k teplému počasí je okruh 10km překvapivě vysněžený, samozřejmě s výjimkou lesa. Pěšky jsem si odskočil i za potok do Němec, cesta na druhé straně potoka je už nepoužitelná. Stopu na Promenádní rozmršil nějaký debil autem. Vyrazil od Moldavy a zapadl. Já už ho nepotkal. V horní zalesněné části se jet nedá. Vyfotil jsem si zřícený přístřešek na křižovatce pod Moldavou a pokračoval směrem k novoměstskému stadionu.
Fotky najdete na: https://goo.gl/photos/ezHuQsa6dgAJpQFeA
Záznam trasy najdete na: https://mapy.cz/s/1rZHG

Info ze dne 5.3.
Pavel Šebek, vloženo 5.3.2017 16:53

Dnes kolem poledne.Kupodivu docela dobre podmínky z Cínovce (Krušnohorský dvůr) směr Vytiška,i když je nutné par vytátých míst přenést,někteří to berou škarpou i po trávě, jiní cupkají po asfaltu. Ale dalo se a sněhu relativně dost,byť je místy špinavý s jehličím. Velmi pěkné Dle svezení. Dle mě lepší,než na Kahleberg,tam je to horší zejména v části k aréně.
Jestli to vydrží do příštího týdne, je otázka.

Info ze dne 4.3.
Honza Tojnar, vloženo 4.3.2017 22:11

Doufal jsem, že v lese urolbované trasy v okolí Nového Města a Cínovce přežily deště i jarní teploty. Nemýlil jsem se. Vybruslil jsem od Osecké chaty lesem na magistrálu na Klínovčík, vše vysněžené. Kousek za Pěšorestem bacha na vytátý úsek, hlavně při sjezdu. Dalo se v pohodě jet na Vitišku, od ní se dá pokračovat jen na Cínovec. Sjezd dolů ke stadionu je vytátý, navíc tam od Moldavy nějaký pakoň projel autem. Cínovecká magistrála je až na pár míst zcela sjízdná, jen sem tam musíte do příkopu. Na výjezdu u golfového hřiště jsem zvolil relativně vysněženější stopu podél rašeliniště Hochmoor. Před Lugsteinem jsme soupažil podél vytáté asfaltky a pokračoval na Kahleberg (dvě silničky by slabší povahy s lepšími lyžemi přenášely). Z Kahlebergu jsem sjel horní cestou a vyzkoušel okruh Wuster Teich. Otočil jsem to na vytátých pasekách v sedle pod Giesshübel a vrátil se do Čech. Propojka do Pašerácké zatáčky nebyla sjízdná, ale přeťapal jsem jí. V Čechách už byly okruhy skoro super, samozřejmě až na jehličí a šišky. Od Vápenice jsem vystoupal ke Štěničárně a od ní přes Vitišku a Klínovčík zpět na Oseckou. Prima jarní svezení, doporučuji zítra vystrčit zadnici :-).
Fotky: https://goo.gl/photos/mUgE3JAuQbjHhUix7
Trasa výletu na mapách.cz:
https://mapy.cz/s/1rSdj
P.S: Potkal jsem skupinu co jela na těžko z Komárky na Klíny. Až na přenášení na loukách si trasu pochvalovali.

Info ze dne 4.3.
míra, vloženo 4.3.2017 20:03

Kolem Kahlebergu dnes stopa pro klasiku i prostor pro bruslení. Sněhu zatím dostatek, ráno přimrznuto, v poledne na sluníčku to povolilo. Ale ani jednou jsme nemuseli sundavat lyže, svezení bylo luxusni

Info ze dne 3.3.
fotbalik, vloženo 4.3.2017 8:08

Stav tratí v Německu na Cínovci:
"Die Loipen im Kahleberggebiet sind noch mit Einschränkungen befahrbar! Auf-grund der geringen Schneehöhen sind alle anderen Loipen nicht mehr befahrbar."

Info ze dne 2.3.
maark, vloženo 3.3.2017 11:26

ahoj, podívej se na kbstopa.cz

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti