Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 19.12.
Petr Horník/ Běžecké trasy Děčínský Sněžník, vloženo 19.12.2017 19:49

Úprava na Sněžníku bohužel zatím neproběhne. Ve čtvrtek by mělo něco nasněžit, hned potom ale přijde obleva, která se může protáhnout až do pondělí. O vývoji situace Vás budeme informovat i ZDE, ale také hlavně na FB Běžecké trasy Děčínský Sněžník: facebook.com/bezkysneznik

Info ze dne 19.12.
Mašky, vloženo 19.12.2017 19:48

Dnes skate z Komárky na Cínovec, podminky pro klasiku vyborny, stopa pevná, pred casem upravená rolbou, ale sníh je tupý (nasnezilo cca 5cm) a zatím moc nejede. Pro skate se tento úsek moc nehodí, stopa pro klasiku je na obou stranách poměrně daleko od kraje a uprostřed je málo mista, tak metr a půl...

Dotaz
Petr, vloženo 19.12.2017 10:46

Proběhne zítra na Dlouhé Louce úprava nějaké okruhu, aby se dal jezdit skate?

Zodpovědět
Info ze dne 18.12.
Hector Habermann, vloženo 18.12.2017 23:52

Dnes dopoledne v 11 hod okruh Dlouha Louka -V.N. Fláje-vrch Tří pánů a pět Dlouhá Louka. Na klasiku docela dobré, stopy ale nikde nebylo projeté, po rolbě ani památky. Skate se bořil, hulky se nedají pořadně zapíchnout, podklad je měkký. Stopy pouze prošlápnuté od několika ostatních lyžařů. Sněhu spousty, sněžilo i v noci.
Pokud vyjede rolba, bude to paráda

Info ze dne 18.12.
fotbalik, vloženo 18.12.2017 22:44

Dnes zatím nejlepší podmínky! Tvrdý, rychlý snih, v Německu za Cínovcem luxusní úprava, vynikající také magistrála Cínovec-Vitíška-Nové Město. Stále dobré jsou stopy od lyžařů kolem větráků, na Dlouhé Louce úprava ze včerejška. Velká spokojenost.

Info ze dne 18.12.
Antonín Herzán, vloženo 18.12.2017 9:05

Dnes v noci 18.12.2017 upraveno v lokalitě Lesná 11 kilometrů , podmínky vynikající.

Info ze dne 17.12.
Dan, vloženo 18.12.2017 17:41

Nové město - minimum míst, kde šlo zaparkovat - pouze pár míst u trafa a dále před penzionem U studánky. Parkoviště neupraveno, u benzínky neupraveno. Sněhu dost, v Německu odpoledne upravovali.

Info ze dne 17.12.
Pepan, vloženo 18.12.2017 17:08

Dlouhá Louka včera odpoledne. Dorazil jsem chvíli po té sněhové vánici a podmínky byly skvělé. Sněhu dost. I v lese nebo na místech, kde je to občas vyfoukané. Jasně že stopa byla maličko zapadaná, ale na klasiku to vůbec nevadilo. Věřím, že skate byl trochu náročnější. Jel jsem Flájský okruh a potkal jsem 3 lidi. Paráda.

Info ze dne 17.12.
Tomáš, vloženo 18.12.2017 6:05

U Klínů podle mne není strojová stopa vůbec nikde, já zkusil dvě cesty na Mníšek a byly jen prošláplé. Stejně tak nebyla (jak píše fotbalik) upravená (ani prošláplá) červená z Klínů přes Jelení hlavu na Fláje. První zákaz vstupu jsem viděl až na křižovatce jižní flájské cesty se silnicí Klíny-Fláje, ale jestli mne v té vánici nešálily smysly, tak zákaz byl do konce října, o aktuálním zákazu jsem na trase nic nenašel, informace je jen na kbstopa.cz.
Tu jižní flájskou šlo jet klasicky, byla prošláplá, okruhy u Dlouhé louky už byly samozřejmě najety. Podle stavu zapadání asi jen ráno, ale z Cínovce na Komárku to evidentně někdo zrolboval i odpoledne, já měl ve tři hodiny čerstvý manšestr a dvě stopy. Prostředek se na skate sice bořil, ale i tak velké díky, bylo to nakonec na ty podmínky (nasněžilo opravdu poměrně dost) parádní. Na úsek Dlouhá Louka - Komárka můžete i s jedničkovými lyžemi, sněhu je dost i u mikulovských větrníků.

Info ze dne 17.12.
fotbalik, vloženo 17.12.2017 21:10

Na Dlouhé Louce dnes nádherným prašanem při vydatném sněžení, dopoledne upravena část okruhů, což bylo super. Dolů se to dá momentálně sjet skoro až na Loučky.
Mrzí mě Klíny, kde je zákaz vstupu do lesa. Stejně by se ale dala upravit část ke Klínské brance od hájovny a dál přes Jelení hlavu na Fláje - tam žádný zákaz neplatí...

Info ze dne 17.12.
Petr Horník/ Běžecké trasy Děčínský Sněžník, vloženo 17.12.2017 18:36

Na Sněžníku celý den sněžilo a nadále sněží.❄❄❄❄ Leží tam cca 30cm prašanu. První z Vás již vyrazili do stopy. Parkoviště u nátupních míst jsou odklizena. Uvažujeme o první úpravě, včas Vás budeme informovat. Skol! Aktuální informace: FB BĚŽECKÉ TRASY DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK

Info ze dne 17.12.
Petr Horník, vloženo 17.12.2017 18:32

Zdravím, dnes Cínovec - Vitiška - Nové Město - Cínovec (přes okruhy na stadionu)
Přes den napadlo cca 15cm sněhu, úsek Cínovec- Nové Město projela rolba cca v 10:30, měkký povrch, skate se bořilo, vánice, chumelenice, vítr, -4. Závodní okruhy ani stadion dnes neupraveny - sobotní úprava nebyla znatelná. I tak krásné běžkování, cca 20km.

Info ze dne 16.12.
MilanS, vloženo 18.12.2017 9:44

zpoplatněn jen vjezd aut, stopy volně přístupné, možnost koupit známky jako podporu financování
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 18.12.: Na stránkách kbs se k Dlouhé Louce píše: "OD 16.12.2017 JE VJEZD DO AREÁLU ZPOPLATNĚN. PERMANENTKY JE MOŽNÉ ZAKOUPIT POUZE DO 31.12.2017." Jak to v praxi funguje? Zpoplatněn je vjezd autem? Nebo vstup na trasy pro běžkaře? Díky za odpověď.)

Info ze dne 16.12.
Honza, vloženo 17.12.2017 8:39

Dlouhá louka - flaje a zpět. Stopy pekne upravené. Na skate se to malinko borilo. Jinak na klasiku super a díky za upravu.

Info ze dne 16.12.
fotbalik, vloženo 16.12.2017 20:12

Dnes po magistrále Dlouhá Louka (od Loučné) na Cínovec výborné, z Cínovce na německou stranu, kde je upraveno mnohem méně a chodí tu víc pěších než lyžařů, ale úseky, co jsem jel, byly taky dobře upravené (Loipe Kahleberg-Biersteig-Lugsteinweg-Cínovec; názvy podle mapy.cz). Pak na okruzích v Novém Městě taky spokojenost a na závěr ještě nejdelší oranžový okruh u stadionu s povětšinou skvělou úpravou a jeli jsme tu celkově tři. Jsou tu jen dvě místa ušpiněná od větviček, jak se prořezávali spadlé stromy.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti