Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 16.12.
Martin Sajal, vloženo 16.12.2017 16:44

Cínovec - Nové Město - Dlouhá Louka: sněhu dost, dobře upraveno, pěkné lyžování. Doporučení: držet se v ČR a nezajíždět do Německa.

Magistrála Cínovec - Vitiška a dál až k trafu v Novém Městě: Stopy v nejlepším stavu, paráda. Okruhy v Novém Městě: nad rámec vyznačení na http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod je projetá i spojka z magistrály na nejdelší 10km okruh a celý tento okruh. Stav slušný, za poškrábání lyže od šutru mohla spíš smůla, moc kamenů tam nebylo. Ve společném úseku nejdelšího a modrého okruhu jsem se trochu bořil i ve stopě, od první úpravy se nedají čekat zázraky. Spojka na Moldavu upravená moc pěkně, končí pár metrů od nádraží (to ostatní vyznačené na Skimapě neexistuje). Vlakem se sem letos nedostanete, je výluka a koleje pod sněhem.

Stopu z Moladvy do Německa jsem ráno vyšlápnul. Na bývalé železnici Neurehfeld - Teichhaus jsem potkal skútr se stopařem, takže teď už tam upraveno je, ale nebude to žádný zázrak. Ještě větší překvapení přišlo u Teichhausu, na obvykle upravované trati nahoru do Holzhau leží polomy a myslím, že tam zůstanou do konce zimy. Kousek jsem se tedy vrátil, vystoupal pár desítek metrů po posypané silničce a druhá cesta byla naštěstí sjízdná (stopy od nějakých sáněk, později asi i od lyžařů). Po té jsem vylezl nejkratší cestou k Žebráckému rohu - k horním okrům v Holzhau jsem nejel, ale nějaké upravené stopy asi včerejšího data tam mířily.

Z Žebráckého rohu zas pěkně a čerstvě upraveno na Dlouhou Louku - silnice tentokrát už bez poničení od zbloudilých aut a ani zapadlý autobus jsem nenašel :-) Z Dlouhé Louky přes Vysokou Mýť a pak přes Vrch Tří pánů k větrníkům a k trafu taky upraveno, ale je poznat, že sem jela rolba jako první a pak ještě něco nasněžilo, pořád to bylo pěkné, ale už ne takový zážitek.

GPS záznam s pár fotkami na https://www.strava.com/activities/1315986604 , fotky jsou zároveň jako komentovaná fotogalerie na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ a když to půjde dobře, možná bude později i video.

Info ze dne 14.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 14.12.2017 14:31

DLOUHÁ LOUKA 14.12.2017 - TRASY NA DLOUHÉ LOUCE JSOU PO VÍKENDOVÉ ÚPRAVĚ STÁLE VE VELMI DOBRÉM STAVU MÍSTY ZAVÁTÉ. NA VÍKEND DOJDE K DALŠÍ ROZSÁHLÉ ÚPRAVĚ. O VÝVOJI VÁS BUDEME INFORMOVAT NA STRÁNKÁCH WWW.KBSTOPA.CZ , WWW.KRUSNOHORSKYKLUB.CZ A WWW.PENZIONROZCESTI.EU

Info ze dne 13.12.
Honza Tojnar, vloženo 13.12.2017 18:15

Ve středu jsem si poprvé objel okruh L5 okolo hory Scharspitze východně od silnice na Altenberg. Z Cínovce není úplně jednoduché dostat se k výchozímu bodu. Musel jsem popojet po pláních nad Exulantenkirche v Zinnwald, poté jsem pěšky kličkoval mezi domky a ohradníky na červenou značku v údolí. Od okraje lesa už se dalo jet po zledovatělé stopě plné kamínků (upraveno 11. 12.). Sněhu zde není moc, ale žádné velké nebezpečí šutrů nehrozí. Po sjezdu k odbočce ke sjezdovce Geising (neprojetá) se jede chvilku po rovině, pak okruh stoupá ke křižovatce, kde si můžete vybrat buď výjezd prudkého kopce na Biwak Kuppe (normálně ho upravují), propojku k altenberské silnici (za ní navazuje I-Flügel), nebo stejně jako já urolbovanou pomalu stoupající Swartzwasserstrasse kolem vrcholu. Pokračoval jsem pěšky přes dvě silnice a areál bývalé celnice na Evasteig (v dolních partiích je hodně kamení). Od parkoviště u silnice na Rehefeld jsem použil Schneise 31, poničený koly auta. Zabočil jsem na modrou značku a pak po zelené odpíchal pár stovek metrů k hlavnímu kahleberskému průseku 30 (strašný led, bruslení skoro nemožné). Odskočil jsem si ještě k oboře s lamami (Lamagehege) a stejně jako včera jsem lyže sundal před přechodem přes silnici č.8.
Fotky najdete na: https://photos.app.goo.gl/sbhjIRPFbkbALBSH2 , celou trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2gbDe

Info ze dne 12.12.
vojta, vloženo 12.12.2017 20:54

Z Dlouhé Louky je až pod Vrch vyjetá stopa, bohužel však od vozidel. celé ty dva km do kopce ve zmrzlém oraništi na skejtech jsem si říkal, že zabezpečit stopu před vandaly je rovnocenné úpravě stop, v tom mudrování jsem se zarazil o zavřenou závoru hned za parkovištěm. Vyjma tohoto úseku stopa všemi třemi směry z Louky dobrá pro oboje lyžování, co včera potálo, dnes přimrzlo. Stále ale všude min. cca 4 cm ujetého sněhu, což snad vydrží

Info ze dne 12.12.
Honza Tojnar, vloženo 12.12.2017 20:35

Už cestou od hotelu U lípy na start i cíl mého pinožení (golfáč na Cínovci) jsem sebou několikrát seknul na ledu. Hodlal jsem využít stopy najeté v Německu, dle reportu „als PDF-Datei“ na https://www.altenberg.de/wintersport-wetterbericht/ upravili v neděli 11. 12. Schneise 30 vedoucí na Kahleberg, spolu s ním rovnoběžný 31 k silnici do Altenbergu, a též na ně kolmé spojky I-Flügel, K-Flügel, + Evasteig od parkoviště u celnice. Informace nelhaly, jenže mrazivá noc a vítr natátý sníh ve stopách přetvořily v těžko sjízdnou drncací ledovku.
Vyjel jsem na Kahlberg, z něj sjel po modré směrem ku Altenbergu. Vyzkoušel jsem úzkou skútrem projetou odbočku podél kanálu přes I-Flügel na Evasteig. Po ní jsem sjel k parkovišti u bývalé celnice. Na cestě podél něj hrozilo kamení, stejně jako ve stoupání po K-Flügel. Odbočil na Schneise 31 a na jeho konci jsem si vyzkoušel píchání klečí po lyžařem projeté stopě až do zatáčky hlavní stopy na Kahleberg. Vrátil jsem se přes golfáč na cínoveckou magistrálu (upravena 8. 12.). Také tady se lyžař musí vypořádat s ledovkou. Úsek kousek Štěničárna - Mikuláška je rozrytý autem. Klínovčík byl relativně sjízdný, i když nějaké kamení ve stopě číhá. Sjel jsem na Bystřickou boudu (mají otevřeno pouze pá/so/ne). Po magistrále jsem dobruslil zpět na Cínovec.
Fotky najdete na: https://photos.app.goo.gl/ZEhQXcozxws7vlR93 , celou trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2g3ox

Info ze dne 10.12.
Eli, vloženo 11.12.2017 10:23

Zapadlý autobus stojí kousek od stop na Žebrácký roh. O pár set metrů blíže k Dlouhé Louce je zapadlý osobák. Cestou jsem potkal jedno slovenské SUV a jedny pražáky, kteří za autem táhli synka na snowbordu. Hloupost některých lidí je opravdu nekonečná. Nevím, proč nejsou závory na obou koncích uzavřeného úseku a všech křižovatkách.

Info ze dne 10.12.
Jan Krátký, vloženo 11.12.2017 8:10

Ahoj, včera v poledne jízda na běžkách v oblasti Zinnwald, Kahleberg, okolo stadionu a pak z Cínovce na Vitišku a zpět. Nejlepší úsek Cínovec Vitiška.

Info ze dne 10.12.
Otakar Kohl, vloženo 10.12.2017 22:11

Dneska jsem se vydal na Dlouhou louku, úprava perfektní, pak do toho začalo vydatně sněžit a k tomu dost foukalo, tak už to pak bylo spíš trápení, někde se stopy nebo dokonce celá cesta ztrácely. Velká část trasy na Žebrácký roh je bohužel dost zničená od aut, nejspíš v tom maj prsty Lesy ČR, ale taky jsem tam našel odstavené auto s pražskou SPZ, bylo mi záhadou, jak se tak daleko dostal.

Info ze dne 9.12.
Redakce, vloženo 10.12.2017 22:24

Úsek mezi Moldavou a Flájemi se dokonce dostal do večerních událostí ČT a do mnoha článků - zajel a zapadl tam totiž v sobotu večer autobus :-) Viz https://zpravy.idnes.cz/evakuace-seniori-zapadly-autobus-krusne-hory-fok-/krimi.aspx?c=A171210_112946_krimi_mav - na mapce tam mají vyznačeno, že k "problému" došlo v místě, kudy už vedou stopy, ale kdo ví, jak je ta mapka přesná, ve článcích ani v TV nikdo běžkařskou trasu nezmiňoval :-) Píše se tam i "Jen za uplynulý týden jsme na té samé silnici řešili pět zapadlých osobních automobilů.", což možná vysvětluje i to auto objevené Otakarem.

Info ze dne 9.12.
fotbalik, vloženo 9.12.2017 22:34

Dnes okruhy na Dlouhé Louce, vše upravené a sněhu dost i na jedničkové lyže. Jen místy slabší (dolní část Flájského okruhu, kde je míň sněhu, a kousek u Vysoké mýtě, kde předtím řádili lesáci). Přejezd na Nové Město z půlky super, kolem větráků a dál po louce hodně odfoukané a ledové plotny. Odpoledne při sněžení a vichru už stopy hodně zapadané.

Info ze dne 9.12.
Otakar Kohl, vloženo 9.12.2017 12:31

Dneska klasika z Cínovce směrem na Vitišku, dále k trafu, vzhledem k tomu že zatím není propojení směrem k areálu Dlouhá Louka, tak jsem jel zpět a pak po magistrále na Komárku a zas zpátky. Stopy trochu zapadané, na otevřených úsecích místy už dost zafoukané. Od Komárky jel bohužel někdo autem a dost to tam poničil, závora ho neodradila. K tomu navíc ještě pěšáci, prostě klasika.

Info ze dne 9.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 9.12.2017 7:31

DLOUHÁ LOUKA - 8.12. VEČER A V NOCI PROBĚHLA ROZSÁHLÁ ÚPRAVA. ROLBA NAJELA 55 KM NA TRASÁCH OKRUHŮ FLÁJE, LOUČNÁ, VLČÍ HORA, VYSOKÁ MÝŤ, VRCH TŘÍ PÁNŮ NOVÉ MĚSTO A ŽEBRÁCKÝ ROH SMĚR HOLZHAU. ZAHÁJEN PRODEJ PERMANENTEK, 8.12. SE PARKOVNÉ NEVYBÍRA, ZAHÁJEN PRODEJ ZNÁMEK KBS.

Info ze dne 9.12.
Zvonek, vloženo 9.12.2017 7:18

Cínovec - Vitiška - Trafo poprvé projeto rolbou v pátek odpoledne. Teď ráno trochu připadlo.

Info ze dne 7.12.
Honza, vloženo 8.12.2017 6:43

Cínovvec - Kahleberg i nadále na treninkové lyže a na naše poměry dobrý a pěkný. V 17:00 lidí přiměřeně. Umrzlý sníh na skate ideální, trochu kamínků přes cestu u meteorologické stanice. Ovšem dnes ráno v pátek +0,5, tak uvidíme.

Info ze dne 5.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 5.12.2017 10:54

NA TRASÁCH KBS DLOUHÁ LOUKA NAPADLO K 5.12.2017 OD 15 DO 25 CM SNĚHU. POKUD POČASÍ DOVOLÍ NA VÍKEND DOJDE K PRVNÍ ÚPRAVĚ STOP NA DLOUHÉ LOUCE.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Krušnohorský klub
Aktuálních podmínky na běžeckých tratích v areálu Dlouhá Louka, které Krušnohorský klub upravuje

více odkazů k oblasti