Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 17.12.
fotbalik, vloženo 17.12.2017 21:10

Na Dlouhé Louce dnes nádherným prašanem při vydatném sněžení, dopoledne upravena část okruhů, což bylo super. Dolů se to dá momentálně sjet skoro až na Loučky.
Mrzí mě Klíny, kde je zákaz vstupu do lesa. Stejně by se ale dala upravit část ke Klínské brance od hájovny a dál přes Jelení hlavu na Fláje - tam žádný zákaz neplatí...

Info ze dne 17.12.
Petr Horník/ Běžecké trasy Děčínský Sněžník, vloženo 17.12.2017 18:36

Na Sněžníku celý den sněžilo a nadále sněží.❄❄❄❄ Leží tam cca 30cm prašanu. První z Vás již vyrazili do stopy. Parkoviště u nátupních míst jsou odklizena. Uvažujeme o první úpravě, včas Vás budeme informovat. Skol! Aktuální informace: FB BĚŽECKÉ TRASY DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK

Info ze dne 17.12.
Petr Horník, vloženo 17.12.2017 18:32

Zdravím, dnes Cínovec - Vitiška - Nové Město - Cínovec (přes okruhy na stadionu)
Přes den napadlo cca 15cm sněhu, úsek Cínovec- Nové Město projela rolba cca v 10:30, měkký povrch, skate se bořilo, vánice, chumelenice, vítr, -4. Závodní okruhy ani stadion dnes neupraveny - sobotní úprava nebyla znatelná. I tak krásné běžkování, cca 20km.

Info ze dne 16.12.
MilanS, vloženo 18.12.2017 9:44

zpoplatněn jen vjezd aut, stopy volně přístupné, možnost koupit známky jako podporu financování
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 18.12.: Na stránkách kbs se k Dlouhé Louce píše: "OD 16.12.2017 JE VJEZD DO AREÁLU ZPOPLATNĚN. PERMANENTKY JE MOŽNÉ ZAKOUPIT POUZE DO 31.12.2017." Jak to v praxi funguje? Zpoplatněn je vjezd autem? Nebo vstup na trasy pro běžkaře? Díky za odpověď.)

Info ze dne 16.12.
Honza, vloženo 17.12.2017 8:39

Dlouhá louka - flaje a zpět. Stopy pekne upravené. Na skate se to malinko borilo. Jinak na klasiku super a díky za upravu.

Info ze dne 16.12.
fotbalik, vloženo 16.12.2017 20:12

Dnes po magistrále Dlouhá Louka (od Loučné) na Cínovec výborné, z Cínovce na německou stranu, kde je upraveno mnohem méně a chodí tu víc pěších než lyžařů, ale úseky, co jsem jel, byly taky dobře upravené (Loipe Kahleberg-Biersteig-Lugsteinweg-Cínovec; názvy podle mapy.cz). Pak na okruzích v Novém Městě taky spokojenost a na závěr ještě nejdelší oranžový okruh u stadionu s povětšinou skvělou úpravou a jeli jsme tu celkově tři. Jsou tu jen dvě místa ušpiněná od větviček, jak se prořezávali spadlé stromy.

Info ze dne 16.12.
jirka, vloženo 16.12.2017 18:19

Z Cinovce nejprve na rozc. Pod Komari viskou a zpet. Na skate to nebylo uplne idealni. Uzky pas a dost se to borilo (zejmena usek hajovna pod 7 stity - komari viska), uprava probehla asi uz v patek a v noci jeste pripadlo. Na klasiku asi fajn. Malo lidi a zajimave vyhledy.
Potom z Cinovce na Vitisku a zpet tam uz perfektni uprava na oba styly. Vice lidi ale mista pro vsechny dost. Celkove paradni zazitek.

Info ze dne 16.12.
Martin, vloženo 16.12.2017 17:40

Dnes na trase Cinovec - Vitiška - Vápenice - zpet pres nemeckou stranu nadherne podminky.

BOHUZEL SE MI PODARILO ZTRATIT KLICE SKODA. Pro nalezce odmena. imarin.w@gmail.com

Dekuji

Info ze dne 16.12.
Martin Sajal, vloženo 16.12.2017 16:44

Cínovec - Nové Město - Dlouhá Louka: sněhu dost, dobře upraveno, pěkné lyžování. Doporučení: držet se v ČR a nezajíždět do Německa.

Magistrála Cínovec - Vitiška a dál až k trafu v Novém Městě: Stopy v nejlepším stavu, paráda. Okruhy v Novém Městě: nad rámec vyznačení na http://skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod je projetá i spojka z magistrály na nejdelší 10km okruh a celý tento okruh. Stav slušný, za poškrábání lyže od šutru mohla spíš smůla, moc kamenů tam nebylo. Ve společném úseku nejdelšího a modrého okruhu jsem se trochu bořil i ve stopě, od první úpravy se nedají čekat zázraky. Spojka na Moldavu upravená moc pěkně, končí pár metrů od nádraží (to ostatní vyznačené na Skimapě neexistuje). Vlakem se sem letos nedostanete, je výluka a koleje pod sněhem.

Stopu z Moladvy do Německa jsem ráno vyšlápnul. Na bývalé železnici Neurehfeld - Teichhaus jsem potkal skútr se stopařem, takže teď už tam upraveno je, ale nebude to žádný zázrak. Ještě větší překvapení přišlo u Teichhausu, na obvykle upravované trati nahoru do Holzhau leží polomy a myslím, že tam zůstanou do konce zimy. Kousek jsem se tedy vrátil, vystoupal pár desítek metrů po posypané silničce a druhá cesta byla naštěstí sjízdná (stopy od nějakých sáněk, později asi i od lyžařů). Po té jsem vylezl nejkratší cestou k Žebráckému rohu - k horním okrům v Holzhau jsem nejel, ale nějaké upravené stopy asi včerejšího data tam mířily.

Z Žebráckého rohu zas pěkně a čerstvě upraveno na Dlouhou Louku - silnice tentokrát už bez poničení od zbloudilých aut a ani zapadlý autobus jsem nenašel :-) Z Dlouhé Louky přes Vysokou Mýť a pak přes Vrch Tří pánů k větrníkům a k trafu taky upraveno, ale je poznat, že sem jela rolba jako první a pak ještě něco nasněžilo, pořád to bylo pěkné, ale už ne takový zážitek.

GPS záznam s pár fotkami na https://www.strava.com/activities/1315986604 , fotky jsou zároveň jako komentovaná fotogalerie na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/ a když to půjde dobře, možná bude později i video.

Info ze dne 14.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 14.12.2017 14:31

DLOUHÁ LOUKA 14.12.2017 - TRASY NA DLOUHÉ LOUCE JSOU PO VÍKENDOVÉ ÚPRAVĚ STÁLE VE VELMI DOBRÉM STAVU MÍSTY ZAVÁTÉ. NA VÍKEND DOJDE K DALŠÍ ROZSÁHLÉ ÚPRAVĚ. O VÝVOJI VÁS BUDEME INFORMOVAT NA STRÁNKÁCH WWW.KBSTOPA.CZ , WWW.KRUSNOHORSKYKLUB.CZ A WWW.PENZIONROZCESTI.EU

Info ze dne 13.12.
Honza Tojnar, vloženo 13.12.2017 18:15

Ve středu jsem si poprvé objel okruh L5 okolo hory Scharspitze východně od silnice na Altenberg. Z Cínovce není úplně jednoduché dostat se k výchozímu bodu. Musel jsem popojet po pláních nad Exulantenkirche v Zinnwald, poté jsem pěšky kličkoval mezi domky a ohradníky na červenou značku v údolí. Od okraje lesa už se dalo jet po zledovatělé stopě plné kamínků (upraveno 11. 12.). Sněhu zde není moc, ale žádné velké nebezpečí šutrů nehrozí. Po sjezdu k odbočce ke sjezdovce Geising (neprojetá) se jede chvilku po rovině, pak okruh stoupá ke křižovatce, kde si můžete vybrat buď výjezd prudkého kopce na Biwak Kuppe (normálně ho upravují), propojku k altenberské silnici (za ní navazuje I-Flügel), nebo stejně jako já urolbovanou pomalu stoupající Swartzwasserstrasse kolem vrcholu. Pokračoval jsem pěšky přes dvě silnice a areál bývalé celnice na Evasteig (v dolních partiích je hodně kamení). Od parkoviště u silnice na Rehefeld jsem použil Schneise 31, poničený koly auta. Zabočil jsem na modrou značku a pak po zelené odpíchal pár stovek metrů k hlavnímu kahleberskému průseku 30 (strašný led, bruslení skoro nemožné). Odskočil jsem si ještě k oboře s lamami (Lamagehege) a stejně jako včera jsem lyže sundal před přechodem přes silnici č.8.
Fotky najdete na: https://photos.app.goo.gl/sbhjIRPFbkbALBSH2 , celou trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2gbDe

Info ze dne 12.12.
vojta, vloženo 12.12.2017 20:54

Z Dlouhé Louky je až pod Vrch vyjetá stopa, bohužel však od vozidel. celé ty dva km do kopce ve zmrzlém oraništi na skejtech jsem si říkal, že zabezpečit stopu před vandaly je rovnocenné úpravě stop, v tom mudrování jsem se zarazil o zavřenou závoru hned za parkovištěm. Vyjma tohoto úseku stopa všemi třemi směry z Louky dobrá pro oboje lyžování, co včera potálo, dnes přimrzlo. Stále ale všude min. cca 4 cm ujetého sněhu, což snad vydrží

Info ze dne 12.12.
Honza Tojnar, vloženo 12.12.2017 20:35

Už cestou od hotelu U lípy na start i cíl mého pinožení (golfáč na Cínovci) jsem sebou několikrát seknul na ledu. Hodlal jsem využít stopy najeté v Německu, dle reportu „als PDF-Datei“ na https://www.altenberg.de/wintersport-wetterbericht/ upravili v neděli 11. 12. Schneise 30 vedoucí na Kahleberg, spolu s ním rovnoběžný 31 k silnici do Altenbergu, a též na ně kolmé spojky I-Flügel, K-Flügel, + Evasteig od parkoviště u celnice. Informace nelhaly, jenže mrazivá noc a vítr natátý sníh ve stopách přetvořily v těžko sjízdnou drncací ledovku.
Vyjel jsem na Kahlberg, z něj sjel po modré směrem ku Altenbergu. Vyzkoušel jsem úzkou skútrem projetou odbočku podél kanálu přes I-Flügel na Evasteig. Po ní jsem sjel k parkovišti u bývalé celnice. Na cestě podél něj hrozilo kamení, stejně jako ve stoupání po K-Flügel. Odbočil na Schneise 31 a na jeho konci jsem si vyzkoušel píchání klečí po lyžařem projeté stopě až do zatáčky hlavní stopy na Kahleberg. Vrátil jsem se přes golfáč na cínoveckou magistrálu (upravena 8. 12.). Také tady se lyžař musí vypořádat s ledovkou. Úsek kousek Štěničárna - Mikuláška je rozrytý autem. Klínovčík byl relativně sjízdný, i když nějaké kamení ve stopě číhá. Sjel jsem na Bystřickou boudu (mají otevřeno pouze pá/so/ne). Po magistrále jsem dobruslil zpět na Cínovec.
Fotky najdete na: https://photos.app.goo.gl/ZEhQXcozxws7vlR93 , celou trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2g3ox

Info ze dne 10.12.
Eli, vloženo 11.12.2017 10:23

Zapadlý autobus stojí kousek od stop na Žebrácký roh. O pár set metrů blíže k Dlouhé Louce je zapadlý osobák. Cestou jsem potkal jedno slovenské SUV a jedny pražáky, kteří za autem táhli synka na snowbordu. Hloupost některých lidí je opravdu nekonečná. Nevím, proč nejsou závory na obou koncích uzavřeného úseku a všech křižovatkách.

Info ze dne 10.12.
Jan Krátký, vloženo 11.12.2017 8:10

Ahoj, včera v poledne jízda na běžkách v oblasti Zinnwald, Kahleberg, okolo stadionu a pak z Cínovce na Vitišku a zpět. Nejlepší úsek Cínovec Vitiška.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Krušnohorský klub
Aktuálních podmínky na běžeckých tratích v areálu Dlouhá Louka, které Krušnohorský klub upravuje

více odkazů k oblasti