Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.12.
Otakar Kohl, vloženo 10.12.2017 22:11

Dneska jsem se vydal na Dlouhou louku, úprava perfektní, pak do toho začalo vydatně sněžit a k tomu dost foukalo, tak už to pak bylo spíš trápení, někde se stopy nebo dokonce celá cesta ztrácely. Velká část trasy na Žebrácký roh je bohužel dost zničená od aut, nejspíš v tom maj prsty Lesy ČR, ale taky jsem tam našel odstavené auto s pražskou SPZ, bylo mi záhadou, jak se tak daleko dostal.

Info ze dne 9.12.
Redakce, vloženo 10.12.2017 22:24

Úsek mezi Moldavou a Flájemi se dokonce dostal do večerních událostí ČT a do mnoha článků - zajel a zapadl tam totiž v sobotu večer autobus :-) Viz https://zpravy.idnes.cz/evakuace-seniori-zapadly-autobus-krusne-hory-fok-/krimi.aspx?c=A171210_112946_krimi_mav - na mapce tam mají vyznačeno, že k "problému" došlo v místě, kudy už vedou stopy, ale kdo ví, jak je ta mapka přesná, ve článcích ani v TV nikdo běžkařskou trasu nezmiňoval :-) Píše se tam i "Jen za uplynulý týden jsme na té samé silnici řešili pět zapadlých osobních automobilů.", což možná vysvětluje i to auto objevené Otakarem.

Info ze dne 9.12.
fotbalik, vloženo 9.12.2017 22:34

Dnes okruhy na Dlouhé Louce, vše upravené a sněhu dost i na jedničkové lyže. Jen místy slabší (dolní část Flájského okruhu, kde je míň sněhu, a kousek u Vysoké mýtě, kde předtím řádili lesáci). Přejezd na Nové Město z půlky super, kolem větráků a dál po louce hodně odfoukané a ledové plotny. Odpoledne při sněžení a vichru už stopy hodně zapadané.

Info ze dne 9.12.
Otakar Kohl, vloženo 9.12.2017 12:31

Dneska klasika z Cínovce směrem na Vitišku, dále k trafu, vzhledem k tomu že zatím není propojení směrem k areálu Dlouhá Louka, tak jsem jel zpět a pak po magistrále na Komárku a zas zpátky. Stopy trochu zapadané, na otevřených úsecích místy už dost zafoukané. Od Komárky jel bohužel někdo autem a dost to tam poničil, závora ho neodradila. K tomu navíc ještě pěšáci, prostě klasika.

Info ze dne 9.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 9.12.2017 7:31

DLOUHÁ LOUKA - 8.12. VEČER A V NOCI PROBĚHLA ROZSÁHLÁ ÚPRAVA. ROLBA NAJELA 55 KM NA TRASÁCH OKRUHŮ FLÁJE, LOUČNÁ, VLČÍ HORA, VYSOKÁ MÝŤ, VRCH TŘÍ PÁNŮ NOVÉ MĚSTO A ŽEBRÁCKÝ ROH SMĚR HOLZHAU. ZAHÁJEN PRODEJ PERMANENTEK, 8.12. SE PARKOVNÉ NEVYBÍRA, ZAHÁJEN PRODEJ ZNÁMEK KBS.

Info ze dne 9.12.
Zvonek, vloženo 9.12.2017 7:18

Cínovec - Vitiška - Trafo poprvé projeto rolbou v pátek odpoledne. Teď ráno trochu připadlo.

Info ze dne 7.12.
Honza, vloženo 8.12.2017 6:43

Cínovvec - Kahleberg i nadále na treninkové lyže a na naše poměry dobrý a pěkný. V 17:00 lidí přiměřeně. Umrzlý sníh na skate ideální, trochu kamínků přes cestu u meteorologické stanice. Ovšem dnes ráno v pátek +0,5, tak uvidíme.

Info ze dne 5.12.
ROMAN FIŠER, vloženo 5.12.2017 10:54

NA TRASÁCH KBS DLOUHÁ LOUKA NAPADLO K 5.12.2017 OD 15 DO 25 CM SNĚHU. POKUD POČASÍ DOVOLÍ NA VÍKEND DOJDE K PRVNÍ ÚPRAVĚ STOP NA DLOUHÉ LOUCE.

Info ze dne 3.12.
Míra K, vloženo 4.12.2017 14:16

Na golfovém hřišti na Cínovci cca 2km okruh, skate i klasika. Na áčkový lyže jen pro otrlé, ale i tak kvalitiní svezení. Určitě doporučuji sledovat FB stránky golf clubu, kde píšou o tom kdy se upravuje.

Info ze dne 2.12.
Míra, vloženo 4.12.2017 7:34

Za mě v okolí Kahlebergu spokojenost. Na nový běžky to nebylo, ale na německé straně už srovnáno a utaženo rolbou. Stopa pro klasiku pouze od lidí, tolik sněhu, aby šla udělat rolbou, ještě nebylo. A sjezdovka v Altenbergu se zasněžovala. Příští víkend by měla jet a bo dnes (Po) byl sníh i v údolí, tak bych se nebál a vyrazil so stopy.

Info ze dne 1.12.
Honza Tojnar, vloženo 2.12.2017 20:59

Netroufnul jsem si vytáhnout běžky, asi oprávněně. Dojel jsem busem na Pomezní boudu na Cínovci. Vyfotil jsem lávku přes silnici 8, popoběhl ke golfovému hřišti, kde je upraveno několik kratších okruhů. Po přejetí přes odpalovací louku jsem zjistil, že i v Německu se dá jezdit s odřenýma ušimaq/lyžema. Dře to, ale jde to.
Cínovecká magistrála je relativně sjízdná až k chatě Mikuláška. Dál už je na silnici asfalt, a cestu přes Klínovčík zneprůjezdňují šutry.
Fotky z přeběhu najdete na: https://photos.app.goo.gl/yAju5vFCanSnQO8s2
Ideálním řešením je zaparkovat na Cínovci/Altenbergu, a na horších lyžích se i projedete.

Info ze dne 1.12.
fotbalik, vloženo 1.12.2017 17:27

Ahoj,
sněhu je málo (meteostanice na Cínovci 6 cm) a nemá to žádný podklad. Na https://www.altenberg.de/ftp-tib/Aktuelle%20Meldung.pdf nic o úpravě nepíšou.

(Odpověď na dotaz uživatele Ivan z 1.12.: Ahoj,
Neví někdo, jak je to teď na Cínovci? Jestli upravují, na jaky styl a kolik km?
Díky)

Info ze dne 20.11.
Zvonek, vloženo 20.11.2017 14:38

Cínovec - Kahleberg, překvapení od meteostanice už srovnáno, směr Kahleberg a dolu k celnici. Tudíž první kilometry. poslední byly 22.4. :o) Leží zhruba 20cm

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti