Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 19.2.
Roman, vloženo 19.2.2018 13:48

Kdo má trochu zkušeností s běžeckým lyžování musí pochopit, že na kvalitní lyžování to k dnešnímu dni zatím není v oblasti Cínovce, Nového Města, Dlouhé Louky, Flájí, Moldavy, Altenbergu atd. Podle mě je potřeba na internetu sledovat více zdrojů, webcam a předpověď počasí. Zde může psát své informace i zavádějící kdokoliv. Místní podnikatelé budou vychvalovat super lyžování i na zmrzlé trávě proto, aby přijelo co nejvíce lidí ochotných u nich zanechat své peníze. Doporučuji sledovat stav sněhu zde: https://www.wetteronline.de/aktuelles-wetter?gid=10582
A webcam zde: https://www.horskasluzba.cz/cz/webkamery/krusne-hory
Kdo je nespokojen může vyrazit do jiných českých hor, kde je sněhu dostatek.

Dotaz
pavel, vloženo 19.2.2018 22:27

Oldříš - slunečno, stopy jen od "lidí", na silnici sem tam kamínek...

Zodpovědět
Dotaz
Jarka, vloženo 19.2.2018 10:45

V sobotu na Dlouhé Louce oproti předešlému víkendu zlepšení podmínek. Modré skivo drželo ve stopě a starým práskačkám nějaký ten škrábaneček už neublížil. Parkování v pohodě místa dostatek. Škoda bezohledných honičů kilometrů co niči stopu nám pohodářům. V úvozu krásná stopa poničená. Trochu ohleduplnosti vítáno. Vracíme se rádi. Děkujeme za dlouhodobou snahu při úpravě stop na Dlouhé Louce.

Zodpovědět
Info ze dne 18.2.
Hana Michalková, vloženo 19.2.2018 10:30

Cínovec směr Vitiška - krásné svezení, pevný podklad, na tom 2cm prašánku na odraz. Ani jeden škrábanec . Krásný den

Info ze dne 18.2.
Daniel, vloženo 19.2.2018 9:26

DL-Vysoká mýť-Vrch Tří pánů-Vitiška-Cínovec a zpět. Stav tratí popsán v předchozích příspěvcích. Plně se ztotožňuji se Simonou. Označit stav za dobrý atd. je vysloveně lživá informace a jediné k čemu vede je možné zničení vašich lyži. Zbývá se jen ptát, komu taková dezinformace vlastně prospívá?

Info ze dne 18.2.
Míra, vloženo 19.2.2018 8:36

Moldava - Teichhaus po německé straně podél hranice. Hezké úseky se střídaly s vyčnívajícími kořeny, pár škrábanců na kultovních Bohemkách přibylo, ale kvalita sněhu dobrá, kvantita již nikoliv. Příští víkend se vracím na Kahleberg.

Info ze dne 18.2.
Otakar Kohl, vloženo 18.2.2018 18:59

Dnes jsem jel klasiku resp. hodně soupaž, celkem lehce přes 80 km. Vyrazil jsem z Cínovce směrem na Dlouhou louku, v oblasti Dlouhé louky jsem projel asi vše co bylo upraveno, k tomu jsem se projel i po Jihobřežní cestě, kde je to jen prošlápnuté od lidí a je tam fakt málo sněhu, vracel jsem se zpět na Cínovec. Flájský okruh a většina silnice z D. Louky směrem na Žebrácký roh je horší, zbytek mě příjemně překvapil. Samozřejmě celkově je kvalita tratí horší, sněhu je prostě málo.

Info ze dne 18.2.
Hlava, vloženo 18.2.2018 18:51

Naprostý souhlas se Simonou K.
Píšu o trase mezi Dlouhou loukou a Cínovcem.
Není pravda, že místy jsou kamínky. Pravda je, že místy kamínky nejsou.
Možnost psát aktuality je super, ale má to smysl jedině tehdy, když se píše pravda.

Info ze dne 18.2.
Petr Jirásek, vloženo 18.2.2018 18:14

Dnes na Dlouhé modrý okruh a trasa tří pánů slušné svezení místy méně sněhu. Po obědě ještě výšlap na rozhlednu a Loučnou. Zde upraveno rolbou i se stopou všude dostatek sněhu, jedno místo kde se musí objíždět. Díky za úpravu zakoupena známka KBS

Info ze dne 18.2.
Simona K, vloženo 18.2.2018 16:16

Dnes projeta většina upravených tratí. Stav tratí je opravdu ŠPATNÝ. Sice včera projeto rolbou, ale ta akorát vyházela kamínky. Na velké části jsou kamínky částečně, na některých místech po celé šířce. Cesta od Flájů podél obory na mnoha místech na asfalt. Na skate nedoporučuju vůbec, nebo jen s lyžemi, na kterých vám opravdu nezáleží. Na klasiku o něco lepší, ale i tak bída. Nechápu, jak mohl Roman Fišer napsat, že "stav tratí je překvapivě a nad očekávání dobrý". Vzhledem k tomu, že to tu včera navečer byla jediná informace o stavu tratí, nebyli jsme sami, kdo na základě této zaváděcí zprávy vyrazili právě na Dlouhou louku a odjížděl dost naštvaný..

Info ze dne 18.2.
Luke, vloženo 18.2.2018 15:00

Adolfov - Krásný Les směr Větrov.
Modrý 6km okruh celkem dobrý vhodný spíše na skate ale klasika šla jezdit taky.
Dál mimo okruh na cyklostezce to byl spíš cross. Místy se muselo jet po poli. Na cestě bylo málo sněhu.
Celkově vzato Ok na tu sněhovou bídu, ale nové běžky bych na to nebral :).

Info ze dne 17.2.
Tomas, vloženo 25.2.2018 11:01

Povazuji za svou povinnost varovat jeste jednou (prvni zprava aktualne ze 17.2) lyzare neznale mistnich podminek, kteri jako ja na zaklade zkusenosti z jinych hor veri informacim na tomto foru. Minulou sobotu (17.2.) jsem na zaklade naprosto zavadejicich (slusne receno) informaci o snehu vzal sve lepsi lyze na Dlouhou louku a uplne si je znicil - zarezy od kaminku byly tak hluboke, ze ani velka oprava v servisu lyze nezachranila, pri dalsi jizde (uz na snehu) kusy skluznice odpadaly a lyze cele praskly, tedy, 2 roky stare lyze, pred navstevou ve vybornem stavu, lze uz jen vyhodit. Je treba cist mezi radky - upravene trate neznamena, ze je na nich snih - stopy byly certsve vyjete uplne na asfalt. Na modernich lyzich nejde jen o skrabance, muzete o ne prijit zcela. Na 15 let starych turistickych lyzich, jake jsem tam u lidi videl casto, je to mozna o necem jinem, ale to se tady nedoctete. Zpravy od mistnich podnikatelu je treba brat jako reklamy a ne jako nestranne hodnoceni stavu. Ke cti jim slouzi pouze to, ze zpravy jsou podepsane (a tedy to, ze jsou to mistni podnikatele, lze dohledat - ovsem, malokdo asi vi, ze si s tim ma dat tu praci). I tak mi to prijde od nich velmi kratkozrake, ztrati tim zakazniky, kteri by prijeli jinak za lepsich snehovych podminek nebo treba v lete nebo i na masivnich bazarovych turistickych bezkach s detmi.

Info ze dne 17.2.
Pavel74, vloženo 18.2.2018 0:34

Vitiška - Cínovec. Sjízdné, žádný zázrak. Postranní cesty s obtížemi také. Občas kameny pod sněhem, natáhl jsem se proto při sjezdu z kopce.

Info ze dne 17.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 17.2.2018 23:00

Info od Petra:
Dneska běžkaření kolem Flájí a na Vrch Tří Pánů. Občas vykukují kamínky, ale jinak pohoda.


FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875717582599829/

Info ze dne 17.2.
Lada MK, vloženo 17.2.2018 21:15

Dnes z Dlouhé Louky na Nové Město s odbočkou na
Vsokou Mýť a zpět. Všude stopa + urolbováno. Na Vrch tří pánů místy kamínky, ale všude sjízdné - starší lyže.Na některých úsecích krásná stopa. Za daných podmínek pěkné svezení na novém sněhu. Za úpravu - děkujeme.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti