Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 17.2.
Tomas, vloženo 17.2.2018 20:28

Dlouha louka - pres optimisticke zpravy i zde naprosty nedostatek snehu. Stopy jsou protazene, ale velmi casto uplne na asfalt, takze je z nich potreba casto vystupovat a vysledek je horsi, nez kdyby nebyly vubec, navic tedy ta zprava o 50 km upravenych okruhu je pak dost zavadejici. Odpich je vyborny, protoze pichate do asfaltu... Cesta dal k Zebrackemu rohu je jeste horsi, ostre kameny zakryte minimalni vrstvou snehu, idealni na zniceni lyzi (overeno). Od Zebrackeho rohu dale k Holzhau tez velmi malo snehu, nutno opetovne zouvat. Na bezky v zadnem pripade nedoporucuji.

Info ze dne 17.2.
robert, vloženo 17.2.2018 20:04

Cinovec-Vitizka skate super, ale dal na dlouhou louku opravdu ne na ackove lyže.

Info ze dne 17.2.
Otakar Kohl, vloženo 17.2.2018 10:38

Včera večer skate v oblasti Cínovce, německá strana je teď lepší, kamínků oproti minulé neděli minimálně, magistrála na Vitišku ok, místy dost nerovný, v prudkým úseku jsou 2 holý místa. Celkově dobrej dojem, místy teda docela umydlený.

Info ze dne 17.2.
ROMAN FIŠER, vloženo 17.2.2018 0:55

DLOUHÁ LOUKA 17.2. UPRAVENO 50 KM OKRUHŮ A MAGISTRÁLA. STAV TRATÍ PŘEKVAPIVĚ A NAD OČEKÁVÁNÍ DOBRÝ, VĚTŠINA UPRAVENÝCH TRATÍ STOPA A MANŠESTR MÍSTY JEN MANŠESTR.

Info ze dne 16.2.
Aleš, vloženo 16.2.2018 20:58

Jel jsem z Adolfova přes Komárku směrem na Cínovec. Z komárky na Cínovec to po asfaltu klasikou jde. Tak 5cm ušlapaného sněhu. Na bruslení nic moc. Ve stoupání na Cínovec je podklad štěrk a tam to asi nepůjde. Směr Adolfov - Komárka je jen pro otrlé,Opět po asfaltu do Habartic ještě lze. Louky jen pro těžké masochisty.

Info ze dne 16.2.
ROMAN FIŠER, vloženo 16.2.2018 9:49

DLOUHÁ LOUKA 16.2. NAPADLO CCA 3-4 CM PRAŠANU. TRATĚ SJÍZDNÉ. ÚPRAVU NĚKTERÝCH OKRUHŮ ROLBOU ZVAŽUJEME. PO OBHLÍDCE TRATÍ BY PAK PROBĚHLA ÚPRAVA NA VÍKEND.

Dotaz
Daniela, vloženo 16.2.2018 22:14

Nemáte někdo info, jak to vypadá okolo Cínovce a popř. u sousedů v Altenbergu? :-) Děkuji za případnou odpověď.

Zodpovědět
Dotaz
Petra, vloženo 16.2.2018 7:06

Nevíte, jak vypadá stopa od Cínovce na Komáří vížku?

Zodpovědět
Info ze dne 14.2.
míra, vloženo 14.2.2018 19:13

Altenberg, Cínovec, Vitíška po magistrále a zpět. Krásné svezení, kamínků minimálně, jen přechod přes golfové hřiště na Cínovci je trochu méně sněhu a každý si hledá svoji stopu.

Info ze dne 13.2.
Otakar Kohl, vloženo 13.2.2018 20:56

Dneska jsem vyrazil z Cínovce po magistrále, přes Nové Město až na Dlouhou louku, pak zase zpátky. V oblasti Dlouhé louky čerstvý sníh na starším podkladu, bohužel to zakrylo i problematická místa,tak jsem zase chyt pár škrábanců, ale nevadí, lidí bylo minimálně. Naproti tomu mezi Cínovcem a Vitiškou je magistrála uježděná, jelo to dobře, ale lidí bylo mraky, občas se shlukujou Němci tak, že zablokujou celou magistrálu. Pěších bylo taky dost, taky jsem viděl stopy po autě, závora na Cínovci je bohužel otevřená.

Info ze dne 13.2.
ROMAN FIŠER, vloženo 13.2.2018 9:38

DLOUHÁ LOUKA 12.2. NAPADLO CCA 4 CM PRAŠANU. TRATĚ SJÍZDNÉ ALE ZATÍM ROLBOU NEUPRAVITELNÉ. NA VĚTŠINĚ TRATÍ NAD 800 M.N.M. JE OD 8 DO 25 CM SMÍŠENÉHO SMĚHU S NOVÝM PRAŠANEM. OKRUHY LOUČNÁ, VLČÍ HORA, LOUKY, VYSOKÁ MÝŤ A VRCH TŘÍ PÁNŮ VE SJÍZDNÉM STAVU. NA NĚKTERÝCH MÍSTECH MŮŽE STÁLE POD NOVÝM PRAŠANEM VYSTUPOVAT STĚRK. V MÍSTECH SE STARÝM PODKLADEM, NA VYJMENOVANÝCH OKRUZÍCH, PODMÍNKY DOBRÉ.

Info ze dne 11.2.
Otakar Kohl, vloženo 12.2.2018 9:49

Skate v oblasti Cínovce na české i německé straně. Magistrála na Vitišku ok, cestu přes Pramenáč nedoporučuju, je to hodně kamenité. V Německu celkem dobré, ale občas se vyskytne kamínek, chyt jsem zase pár škrábanců.

Info ze dne 11.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 11.2.2018 21:41

Info od Adama Ježka:
Cínovec-Vitiska fajnove sjízdné na skate i klasiku místy méně sněhu ale podklad led. Určitě nestojí za to sjíždět z magistrály do lesů. Je to samý kámen.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/871922979645956/

Info ze dne 11.2.
Honza Tojnar, vloženo 11.2.2018 20:48

V neděli jsem vyrazil ověřit stav stop okolo Dlouhé Louky. Vyjel jsem za Oseckou boudou přes trafo, pláně pod Bouřňákem (tráva relativně zasněžené, ani při sjezdu nebyly problémy) větrníky (málo sněhu, ale dá se), Vrch tří pánů (na známých místech hrozí šutry) a po magistrále po silnici na Dlouhou Louku. Tam překvapivě bylo sněhu pomálu, sníh z asfaltu rychle odtává. Návrat úvozem po červené (super podmínky) zpátky na Nové Město. Ze sobotního výletu Vitiška - Cínovec jsem měl lepší pocity, ale nestěžuji si. Místy fakt parádní sklouznutí.
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/InDk7EPoTgv7VTqp2 , trasa výletu: https://mapy.cz/s/2oc2G .

Info ze dne 10.2.
Honza Tojnar, vloženo 11.2.2018 20:29

Po překonání kamení na Klínovčíku jsme se skvěle projeli po cínovecké magistrále, podél cínovecké meteostanice jsme přejeli do Němec. Průsek L1 je víceméně sjízdný, ale kamení na některých místech zůstává nepokryté. Opět jsem zkusil sjezd od Vitišky ke stadionu, čím dál horší podmínky, raději sundejte lyže. Úsek Vitiška - Cínovec je zřejmě nejlepší lyžovačka v naší oblasti Krušnohoří.
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/2PnxIl9Oa6Bt5kKw1 , trasa výletu: https://mapy.cz/s/2obM4 .

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti