Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nově nejvíce na východě Petrovice a Tisá. A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 8.2.
Otakar Kohl, vloženo 8.2.2017 20:19

Dnes skate z Bouřňáku směr Vilejšov, Fláje - jihobřežní, okruh nad Český Jiřetín, dále Klínská brána, poté zpět - cestou ještě na Dlouhou louku. Celkem 52 km. Po víkendové oblevě a následném zmrznutí je to místy docela hrbolatý, zejména ty frekventovanější úseky, určitě by to sneslo projetí rolbou. Stopy na klasiku vypadaly dobře, místy ale ledovaté, jinde OK (včera napadl cca 1 cm).

Info ze dne 6.2.
Jiří Marek, vloženo 7.2.2017 11:11

Trasa Zadní Telnice-Adolfov-Krásný Les-Petrovice-Rájec-Sněžník-Bynov.Sníh okolo Adolfova a Tisských stěn dost(30-40 cm).Ostatní úseky slabší-místy ve stopě vytátá místa,zejména na vrcholech polních úseků.Sníh trvrdý,jelo to ďábelsky,takže celá trasa i s obědem v Petrovicích zvládnuta za 6 hodin,v poklidném tempu.Počasí slušné-kolem nuly,jen krutá mlha,takže bez kochání.Nebezpečná místa-sjezd mezi Adolfovem a Krásným Lesem,kde je v jednom místě náhle potok o šíři cca 1,5 metru(nelze přeskočit za jízdy!!),dále sjezd mezi ohradníky do Petrovic-místy úzké a navíc rozryto cyklisty.Obecně- bez nového sněhu jsou sjezdy jen pro zkušené...Sjezd z obce Sněžník cca 5 km po lesní cyklosilničce byl naprostá paráda,ale jakmile to zmrzne,už to asi bude spíš o hubu.

Info ze dne 6.2.
Martin, vloženo 6.2.2017 13:21

Trasy z Cínovce na německou stranu okolo Altenbergu naprosto ideální... Dnes kolem 9.hod. jezdila rolba a sníh je na bruslení krásně tvrdý a upravený. Stopa vypadala také super..

Info ze dne 5.2.
Rabín, vloženo 6.2.2017 10:30

Komáří vížka - Cínovec - Vitiška - Nové Město - Vápenice - Rehefeld - Moldava. Vzhledem k panujícímu počasí - obleva a také na hřebeni nad nulou - kvalita vysoce předčila očekávání, na většině míst perfektně upravené stopy, na bruslení i klasiku. Bohužel restaurace na nádraží Moldava zavřená, musel jsem se spokojit s nedalekým bistrem U Hanky :)

Info ze dne 5.2.
Pavel, vloženo 6.2.2017 8:18

Pyšná - Svahová (okruh) - Lesná - Brandov (okruh) - Lesná (okruhy) - Pyšná, skate, sněhu dost, lidí minimum. Místy hodně rozdupáno od pěšáku (např. trasa z Pyšná na Svahovou je už úplné oraniště), kde nebyly pěšáci, je pořád povrch dobrý. Vzhledem k oblevě se to na okruzích Svahová a Brandov občas dost bořilo, na okruzích na Lesné to bylo tvrdé dostatečně. Je na tom dobře vidět, že se vyplatí trasy projet častěji než jednou týdně, uchová se tak dobrý povrch i na dny oblevy.

Pěkné lyžování, až na to, že v Brandově jsem totálně zakufroval a na vrchu sjezdovky jsem nenašel upravovanou trasu, protože vede jinudy než je vyznačeno na Mapy.cz a v terénu není žádné značení. Takže jsem to asi kilometr nesl po vypluhované silničce a asi dva šel klasikou vyšlapanou stopou od lidí, která kopírovala běžkařskou trasu z mapy.cz (dle GPS). Až po té jsem narazil na trasu upravovanou, která vedla zjevně jinudy a jejíž začátek jsem v Brandově nenašel. Bylo by fajn vznést na mapy.cz požadavek na přeznačení zimní trasy, je to jednoduché a jsou relativně flexibilní. V terénu v Brandově není moc podle čeho se orientovat a je tam všeobecně dost mrtvo.

Celkově jsme měl pocit, že Lesná, na rozdíl od ostatních center východních Krušných hor, běžkařsky tolik nežije. Potkal jsem tam rozhodně víc pěšáků než běžkařů, což se negativně projevilo na povrchu tras. Je to škoda místní krajina i trasy mají potenciál. Víc běžkařů jsem potkal např. i v pátek v Adolfově. Tam jsme měl naopak dojem, že to letos zásadním způsobem běžkařsky ožilo a přál bych místním další tak skvělé zimy, jako je tato.
Skol a díky za úpravy!

Info ze dne 5.2.
Pavel Šebek, vloženo 5.2.2017 20:19

Adolfov-Komáří Vížka velmi dobré podmínky včetně stopy. Škoda těch pěšáků . Jsou všude. Na silnici za Adolfovem a u Habartic pár míst, kde vykukuje asfalt nebo tráva. Zatím dobře sjízdné. Jakmile prijde obleva jako dnes, hrozí vytátí těchto mist. Snad to ještě nějaký čas vydrží. Kolem Adolfova sněhu dost

Info ze dne 5.2.
Martin Sajal, vloženo 5.2.2017 18:09

Z Dlouhé Louky na Klíny a v přilehlém Německu všude sněhu dost a pěkně upraveno, díky za to. Rychlý ale nikde ne ledovatý sníh během dne trochu měknul, ale tratě zůstávaly tvrdé, parádní lyžováni, které předčilo očekávání.

Z Dlouhé Louky okruh Fláje až k Loučné místy podupán od pěších, dál podél obory už lepší. Jedna ze stop tam místy vede škarpou, ale s tím se nedá nic dělat, cesta je užší a jinak by zas nebyl prostor na bruslení.

Podél přehrady Fláje a dál na Klíny a až k Mníšku nejlepší lyžování, vždy aspoň jedna stopa na klasiku luxusní a bruslaři vypadali taky hodně spokojeně.

Okruhy za hranicí v německém Seiffenu upraveny taky parádně, jen místy ve stopě svinstvo ze stromů. Zpátky z Německa na Mnišek na bruslení paráda, na klasiku pár úseků s horšími stopami.

Znovu do Německa jsem zamířil přes Český Jiřetín - novou horní cestou, co se v minulosti neupravovala (viz Skimapa). Upraveno pro oba styly, skoro nikdo tam nejezdí, ještě byl vidět manšestr z úpravy v noci na sobotu. Místy špína ze stromů, ale většinou paráda. Pěší přechod do Německa byl ale dost dlouhý (1,5 km), lepší by bylo sjet do Jiřetína po červené sjezdovce, zvlášť když jsem na jejím vrchu byl, to bych tak půlku pochodu ušetřil.

V Německu podél hranic ze začátku nic moc, sice upraveno, nečekaně 1 stopa na klasiku a prostor pro bruslení, ten ale podupaný a místy dost špíny ze stromů. Od napojení na nejdelší okruh areálu Holzhau už stopy velmi pěkné, upraveno jak je zde zvykem jen na klasiku a to až na Žebrácký roh.

Z Žebráckého rohu jsem jel (staro)nově upravovanou trasou po červené značce lesem. Na klasiku velmi pěkné, opotřebení stop je minimální, na sportovní bruslení spíš ne, místy trochu hrbolaté nebo úzké. Závěrečný úsek na Dlouhou louku potvrdil, že pokud bych mohl někam poslat rolbu znovu, byl by to okruh Fláje.

GPS záznam: https://www.strava.com/activities/856478466 , Fotky na https://www.facebook.com/Kamzasnehem/

Info ze dne 4.2.
Ráďa, vloženo 5.2.2017 19:49

Adolfov a okolí pak směr Komáří Vížka a Cínovec - Okruhy v Adolfově vynikající, upraveno tras jako nikdy v minulosti a sněhu více než dost, jen to přes den natává a večer to pak zmrzne, takže se těžko maže. Neštěstím jsou ale pěšáci, chodí jich tam hodně, šlápoty jsou často hluboké a na zmrzlém podkladě je to docela nebezpečné ve sjezdech (např,. z Komáří vížky, z Rudného vrchu apod.). Nevím v Adolfově na křižovatce pořád stojí na místě, kde je zakázáno parkovat, policajti, kdyby místo parkujících, kterým zrovna nedávají dobrý příklad, raději vyháněli pěší z upravených stop, byli by alespoň k něčemu.

Adolfov - Komárka - i zde sněhu většinou dost, místy však již vykukuje asfalt či hlína, spíše je to ale nesprávně vedenou stopu, než nedostatkem sněhu, kromě toho v sousedství je skoro vždy závěj, ze které by se to dalo přihrnout. Komárka - Cínovec - Sedmihůrská cesta, stoupání na Cínovecký hřeben a červená přes Lysou horu luxus. Úsek přední Cínovec - Cínovec, letos snad ještě neupraveno, vyjeto jen od lidí a stopa nekvalitní, přitom sněhu nejvíce z celé trasy, náročné.

Nebezpečné jsou ale stopy od pěších, které se propadají hluboko a na zmrzlém podkladě

Info ze dne 4.2.
Honza Tojnar, vloženo 4.2.2017 20:51

Z Nového Města přes Klínovčík, Cínovec do sedla pod Komárkou a zpěp. Tam po klasické červené značce - dle očekávání stopy blízko sebe, nedalo se moc buslit, ale odpíchal jsem to. Škoda že dost lidí sundavá lyže a rozdupává stopu. Zpátky po široké urolbované sedmihorské cestě a po klikatici stoupající jižním svahem Cínoveckého hřbetu. Ještě jsem si přidal urolbovaný obdélník k Cínoveckému rašeliništi. Jelo to pěkně.

Info ze dne 4.2.
Pavel, vloženo 4.2.2017 20:13

Klíny - Klínská brána - Fláje - Vysoká Mýť - Dlouhá Louka - Flájě - Jelení hlava - Seifen - Klíny, skate, vše luxusně upraveno, ráno zmrzlé, jelo to jak ďas, odpoledne to na slunci už měklo, ale pořád super. Inverze, azuro, nemělo to chybu.

Info ze dne 3.2.
Pavel, vloženo 3.2.2017 20:04

Ahoj, dnes Cínovec - Komáří Hůrka - Adolfov (+okruhy) - zpět na Cínovec. Vše skate, sněhu dost, krásně upraveno, moc díky. Lidí minimum, polojasno a výhled na mlhu a smog dole v Teplicích. :-)
Původně jsem chtěl jet z Adolfova až do Petrovic, tam ale nebylo upravno, tak jsem zakroužil na tratích u Adolfova a bylo to moc pěkný.
Nejluxusnější jsou ale trasy mezi Cínovcem a Komárkou, tam je to jednička s hvězdičkou.

Info ze dne 2.2.
zdenekju, vloženo 2.2.2017 22:34

Ahoj, vecer kolem 19 hod z cinovce na vitisku a zpet. Stopa krasne upravena, ale diky inverzi a teplote nad nulou je to jeden led. Takze do kopce trapeni zato z kopce to jede jako das. Takze secteno podtrzeno: uprava super, pocasi (na klasiku) na hnedaka.

Info ze dne 2.2.
Jan, vloženo 2.2.2017 22:27

Ahoj, dnes večer jsem na čelovku objel všechny upravené trasy na Sněžníku. Byly upraveny skútrem. Moc pěkné, děkujeme. Honza.

Dotaz
Vladaj, vloženo 2.2.2017 11:01

Tento víkend je pro děti prodloužený, pololetní volno v pa 3.2. , počítá se s úpravamy tras naq Moldavě, po sněžení, na tento den?

Zodpovědět
Info ze dne 1.2.
Sokolík, vloženo 1.2.2017 12:07

Ahoj, o víkendu 4. - 5.2. se v areálu Horského hotelu Lesná a na okolních tratích (na Červenou jámu, Dřevařský rybník a kolem plynovodu) budou konat závody psích spřežení. Běžkaře prosíme o ohleduplnost a shovívavost. Děkujeme :-)

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování + nově prodejna v Bedřichově.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Krušnohorský klub
Aktuálních podmínky na běžeckých tratích v areálu Dlouhá Louka, které Krušnohorský klub upravuje

více odkazů k oblasti

Kulturní akce - Ústecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Ústeckém kraji