Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 27.1.
míra, vloženo 28.1.2018 15:11

Tratě nad Altenbergem v sobotním podvečeru mírně přimrzlé a upravené rolbou. Na obou krajích stopa pro klasiku, uprostřed pás pro bruslení. Sněhu všude dost, až se divím jak to ty "enderáci" dělají.

Info ze dne 27.1.
Honza Tojnar, vloženo 27.1.2018 22:01

Od klínské hájovny (Obora) jsem zamířil na Klínskou bránu. Potkával jsem běžkaře v pláštěnkách, drobně mrholilo. Sníh byl měkký, ale pořád se dá bruslit. Manšestr samozřejmě nečekejte, občas je třeba pár metrů odsoupažit, ale dá se. Zajel jsem kousek k sousedům do Německa směrem k Schwartenbergloipe. Kvůli těžbě jsem k ní ani nedojel, náklaďáky obnažily asfalt. Na Jelení hlavu už nejspíš můžeme, soudím dle odstraněné zákazové pásky. Já jel po magistrále, kde v kopcích hrozí tráva ve středu cest, a na nezalesněných úsecích tají i okraje. Příjemně mne překvapil stav stopy kolem jižního břehu Flájí. Dvě stopy na klasiku, uprostřed prostor na bruslení a poměrně dost sněhu. Za odbočkou k Loučné je sněhu tradičně méně, ale projedete. Občas i kalužemi. Silnice na Dlouhou Louku OK, na magistrále směr Nové Město rolba bypassovala asfalt u potoka Tří pánů po louce. Další sněhová mezera je před Vrchem tří pánů, pak už OK. Pláň u větrníků překvapivě sjízdná, jenom louky pod Bouřňákem už byly hodně problémové. Je možno objet buď horem, nebo dolem ve stínu stromků u chat. Od trafa rolba jela po louce pod tyčemi. Já odbočil do lesa k Osecké chatě.
Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2lUye , pořídil jsem i pár fotek: https://photos.app.goo.gl/WDhmrhzlFzQ87vg82 .

Info ze dne 27.1.
Petr Horník, vloženo 27.1.2018 18:19

Dnes dopoledne Z Komárky na Cínovecké slatě a zpět přes Sedmihůrskou vyhlídku.

Od Komáří hůrky upraveno až od rozcestí Pod Komáří hůrkou, sněhu jakž takž, zítra už bude nutno na planině kolem bývalé hájovny přenášet, už dnes to bylo o lyže. Popravdě jsem čekal více sněhu. Přenášet se musí pouze u Sedmihůrské vyhlídky. Z Cínovce na Komárku čerstvě neupraveno. I přes to to bylo pěkné lyžování.

FOTKY NA:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/863435130494741/

Info ze dne 26.1.
Otakar Kohl, vloženo 27.1.2018 1:47

Večer jsem dorazil na Cínovec, respektoval jsem přání rolbaře nejezdit po čerstvě upravených tratích, a vyrazil do Německa, nakonec se to trochu zvrhlo a bylo z toho 45 km bruslení v oblasti Kahlebergu, místama vykukuje zemina, ale jde to objet, akorát potmě v mlze je potřeba jet opatrně. Kolem 11 začalo lehce pršet, nemrzlo, tak uvidíme co to udělá.

Info ze dne 26.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 26.1.2018 16:47

Ahoj, podle aktuálních zpráv, co jsou na webu, by mělo jít skate určitě minimálně na magistrále mezi Cínovcem a Vitiškou (tam bývá sníh, i když na loukách není vůbec nic), a z Dlouhé louky směrem na vrch Tří pánů, nicméně dnes v noci proběhne úprava tratí rolbou okolo Cínovce.

WEB www.kbstopa.cz :
DLOUHÁ LOUKA 26.1. TRATĚ ZMRZLÉ, VEČER AŽ SNÍH ZMĚKNE DOJDE K ÚPRAVĚ NĚKTERÝCH TRATÍ.

https://www.facebook.com/bezeckestopy/ :
Lyžnici, večer do toho vjedeme. Magistrála je v dobré kondici, tak tu řešit nebudeme. Přidáme okruhy 5 a 10km, závodní tratě, opravíme trasu na Moldavu a pokud to půjde, tak bychom rádi udělali okruh přes Pramenáč. V noci po úpravě dáme info co vše je připravené. Sněhu poměrně ubylo, tak nelze nic přesně plánovat.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 26.1.: Jde nekde ve vychodnich kruskach na skate? Poradi nekdo? Podle poslednich komentaru se mi zda, ze nikoliv. Diky)

Info ze dne 25.1.
Aleš Pleskot, vloženo 25.1.2018 21:02

Dnes odpoledne klasika Dlouhá Louka - Fláje - Vilejšov - na magistrálu a zpět. Mokrý, měkký, pomalý sníh, místy kaluže a fleky bez sněhu. Na couračku ještě dobrý, na běh už ne, musel jsem neustále hledat místo kudy projít. Zpátky už to přimrzalo a dalo se líp. Jestli do víkendu nepřipadne, tak to bude zase bída, na skate asi vůbec.

Info ze dne 25.1.
Honza Tojnar, vloženo 25.1.2018 17:45

Pro nedostatek času dnes opět 7.5 km od klínské hájovny (Obora) na Klínskou bránu a zpět. Sníh byl malinko tužší, hlavně cestou zpátky se jelo rychleji (oproti včerejšku o 3 minuty rychlejší čas). Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2lE0q , v cíli jsem pořídil dvě fotky: https://photos.app.goo.gl/LtiSLF2AOJ7sCx7g2 .

Info ze dne 25.1.
Ivan, vloženo 25.1.2018 16:32

Skejt z Dlouhe louky na Zinn-wald. Nejhorsi bezky zivota. Na loukach velmi dlouhe useky temer bez snehu, v lesich oraniste, boreniste. Jedine co bylo jakz takz ok bylo okolo Cinovce. Na nemecke strane na tu bidu celkem pekne svezeni.

Info ze dne 24.1.
Otakar Kohl, vloženo 24.1.2018 20:42

Dnes skate z Cínovce směrem na Vrch 3 pánů, dále po magistrále, odbočka na Vilejšov, odtud až na Žebrácký roh, pak zpět směrem na Dlouhou louku, cca. 2 km pod Dl. loukou jsem to stočil zpátky na Cinovec. Byla to makačka, moc to nejelo, úseky Cínovec-Vitiška a Vilejšov-Žebrácký roh byly asi nejlepší, tam se to bořilo nejméně. Na typických místech mizí sníh před očima.

Info ze dne 24.1.
Honza Tojnar, vloženo 24.1.2018 19:17

Ještě doplněk. Rolba sice upravila stopu z Klínské brány na Jelení hlavu, ale dneska je odbočka přehrazena páskou s logy Lesů ČR. Mám takový pocit že nás tam nechtějí. Magistrála směr Fláje se zdála OK.

Info ze dne 24.1.
Honza Tojnar, vloženo 24.1.2018 18:53

Jen rychloprojížďka 7.5 km/42 minut od klínské hájovny (Obora) na Klínskou bránu a zpět:
https://mapy.cz/s/2luCN

Z okna busu se zdálo, že sněhu je všude dost, ale je mokrý a rolba občas obnažila hlínu a kamení. Vyhnul jsem se všemu, ale raději si vemte horší lyže. 5°C, vlhko, mračna vůkol, ale sklouznutí pěkné. Sníh by měl do víkendu vydržet, snad přimrzne.

Info ze dne 24.1.
ROMAN FIŠER, vloženo 24.1.2018 7:35

23.1.2018 V NOCI DLOUHÁ LOUKA UPRAVENO 54 KM OKRUHŮ A MAGISTRÁLA. NAPOJENO NA TRATĚ KLÍNY, NOVÉ MĚSTO A HOLZHAU. VELMI DOBRÉ PODMÍNKY. NENÍ UPRAVEN POUZE OKRUH VLČÍ HORA, LOUČNÁ A LOUKY KVŮLI OTEPLENÍ ZAČAL SNÍH VLHNOUT A LEPIT SE DO FRÉZY. NA VÍKEND AŽ PŘIMRZNE DOJDE K DALŠÍ ÚPRAVĚ.

Dotaz
Ivan, vloženo 24.1.2018 16:21

Nebyl nekdo dneska v Krusnych horach vychod nejlepe na Dlouhe Louce? Vim, ze to vcera projeli, ale je tam dnes 7 stupnu, tak jestli to neni uplne rozhamtany, aby se dalo obstojne skejtovat. Dikes.

Zodpovědět
Info ze dne 23.1.
Lenka - HS Adolfov, vloženo 23.1.2018 18:50

Na Adolfově právě probíhá úprava stop, kromě Ruského kola. Další úpravu plánujeme v pátek.

Info ze dne 23.1.
Otakar Kohl, vloženo 23.1.2018 15:34

Dneska klasika z Komárky na Cínovec, dále do Německa na pár km, pak zase zpátky. Česká strana neupravena, stopy ale slušně prošlápnuté od lidí. Jen ca. první 2 km z Komárky po magistrále tragické, asi tam projelo auto. Prudké stoupání na magistrále je docela oraniště. Na Cínovci mlha, stopy nebyly vůbec patrné. Němci měli upraveno. Naše strana už by snesla nějakou úpravu.

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Zapomenuté pohraničí
Popis a aktuální stav běžkařských tras v okolí Petrovic a Tisé, které jsou nově součástí Krušnohorské Bílé Stopy
Sport areál Klíny
Jedno ze středisek napojených na Krušnohorskou bílou stopu – popis tratí, aktuální počasí v místě

více odkazů k oblasti