Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 26.2.
Otakar Kohl, vloženo 26.2.2018 17:12

Dnes opět klasika mezi Cínovcem a Dlouhou Loukou, na otevřených úsecích silný vítr a pocitově veliká zima, jinak to šlo. Malý poprašek čerstvého sněhu zpomalil jízdu ve stopě. Okruh Vysoká mýť si někdo projel autem (nejspíš narazil na závoru na Dlouhé Louce a hledal nejkratší objížďku), naštěstí nenapáchal velké škody. Další stopy auta vedly od silnice k oboře k rozhledně nad Dlouhou Loukou, zde jsou škody mnohem větší. Tento rok mám pocit, že motoristé si dovolují čím dál víc, ale nejspíš to souvisí s malou vrstvou sněhu.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 25.2.
míra, vloženo 25.2.2018 19:10

Cesta z Moldavy do Holzhau po německé straně je již nesjízdná, Od moldavského nádraží přes Vytíšku a Cínovec na Kahleberg se střídají krásná místa se slabšími. Ale nebylo moc lidí a krasné svítilo sluníčko.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 25.2.
Honza, vloženo 25.2.2018 16:52

Z Abertam k červené jame, Milov, Myslivny, Mrtvý rybník, Jama a zpět do Abertam, Milovska cesta upravena před týdnem, stopy jsou ale pořád pěkně, nejslabší úsek je Milovska spojka, tam je méně sněhu a stopy vymrzle... většinou umrzly prasan na modrý swix. Auto ukazovali před polednem -11, ale slunce krasne hralo, takže to připomínalo jarní lyžování..

> Západní Krušné hory

Info ze dne 24.2.
Saša, vloženo 25.2.2018 11:55

Z Komárky na Cínovec se lesem po trase dá, na parkovišti a silnici sníh není. Bez škrábanců se ale neobejdete.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 24.2.
František, vloženo 24.2.2018 22:45

jelení-Korce-Horní Blatná po KLM, zpět na Korce a přes Henneberg,po Kammloipe na Jelení CZ/D do Jelení.Dalo by se říci, že celá trasa baly super,na vzdory mrazům a nedostatku sněhu. Stopy jsou opravdu luxusní!Mazal jsem jako základ modrý klister a na něj modrý vosk -2 až -8, drželo to dobře.Užívejte si těchto luxusních dní!!!

> Západní Krušné hory

Info ze dne 24.2.
Petr Horník, vloženo 24.2.2018 22:19

Dlouhá Louka -Vrch Tří pánů - Vitiška a zpět přes Vysokou mýť + kolem Vlčí hory

V 13:30 z Dlouhé Louky. Jsou úseky a úseky. Úsek na Vrch Tří pánů v dostačujícím stavu, najdou se ale místa s kamínky, je tam jen pár cm. Od Tří pánů k elektrárnám po asfaltu je to lepší. Od elektráren do Nového města po pláních OK - dost vykukuje tráva, ale dá se slušně jet. Jen ten strašný vichr... Dále na Vitišku v pohodě, je tam jen jedno místo - na konci kopce v lese směrem k trafačce - pokud jedete od Vitišky, tak bacha ať do toho nevlítnete. Jel jsem i kousek za Vitišku po silnici směr Cínovec, tam je to OK. Cestou zpět od Vrchu tří pánů pravou neupravovanou trasou - určitě nějaké škrábance chytnete, má to tam ale své kouzlo. Na vysokou mýť v 95% ideální, bohužel i tam se najdou místa s kamínky. Kolečko kolem Vlčí hory- druhý směr je upraven čerstvě, projíždět z Vlčí hory kamenným mořem není nejhezčí pocit :-D...

Celkově se to dá, záleží, jak nároční jste lyžaři. Pár škrábanců asi chytnete, ale nic strašného, nikde se nemusí přenášet, dá se souvisle jet, jen je občas nutno vystoupit ze stopy. Obrovské díky rolbaři KBS, který úpravuje i těch pár cm, co tam je - bez úpravy máme po lyžování. A lidí - lidí tak akorát ani málo ani moc.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 24.2.
Honza, vloženo 24.2.2018 17:18

Z Bozaku okruh Karlova běhu, vše krasne upraveno, mansestr, krasne stopy, slunce příjemné hralo i přes to že byli -8st. Modro fialový swix ideál maza

> Západní Krušné hory

Info ze dne 24.2.
Densi, vloženo 24.2.2018 14:53

Abertamy - Plešivec - Myslivny a zpět......již ráno v 8 :00 hodin. Velká sibiřská paráda.....velky dik rolbařovi, včera jsme jej míjeli, když jsme v pul sedmy večer koncili......Jen nechápu toho BlBA, co jezdí autem na urolbované trese kolem Mrtvého rybníka.....ach jo.....

> Západní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
Otakar Kohl, vloženo 24.2.2018 10:25

Dle mého je to pro klasiku lepší na Dlouhé Louce, stopy jsou totiž od rolby (i když ne 100%), v oblasti Cínovce jsou stopy jen od lidí - mělké, nerovné. Přestože jezdím s šupinama, myslím že tuhý vosky stačí.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr Horník z 23.2.: Ahoj,
kde jsou aktuálně lepší podmínky - Cínovec nebo Dlouhá Louka? (Dotaz primárně pro ty, co přejížděli mezi oběma místy)

+ Stačí tuhý vosk, nebo je nutný klistr?
Díky)

> Východní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
Felicitas, vloženo 24.2.2018 9:31

Z Bludne na magistralu smer Pernink
Červena jama, zpet na Bludnou, dale na Milov- stopa na klasiku dobra, sněhu dostatečne, čerstvě upranena stopa směr Abertamy Hřebečna , misty zledovatěla stopa ( vice směrem na Millov) výborné podmínky přes pláně - kde nejsou hrboly a propady. Slunko cely den

> Západní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
ROMAN FIŠER, vloženo 23.2.2018 22:39

DLOUHÁ LOUKA 23.2. OPRAVENÉ ÚSEKY ROLBOU K OBOŘE, SILNICE SMĚR ŽEBRÁCKÝ ROH A PROPOJKA. TRATĚ PO ÚPRAVĚ 17.2 A 23.2. V DOBRÉM STAVU MÍSTY MÉNĚ SNĚHU ALE VŠE SJÍZDNÉ.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
Zak, vloženo 23.2.2018 21:41

Lesna - okruhy. Snehu tesne nadkriticke mnozstvi. Klasa na starsich lyzi jde, skate uz se bez ztraty kyticky neda (vic clovek hlida kameny nez jede). Kameny, trava, mista vytata na asfalt. Ale je krasne. Bud starsi lyze nebo obout krosky, ale kazdopadne vyrazit!

> Západní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
Otakar Kohl, vloženo 23.2.2018 16:40

Dnes opět lyžování od Cínovce po Dlouhou Louku, sněhu trošku ubylo takže přibylo kritických míst, ale dají se objet. Silnice z Dlouhé Louky nic moc, stopy poničené od aut. Příjemně naopak překvapil okruh přes Pramenáč, klasika možná, skate bych nedoporučil. Pokud jste někdo byl na druhou stranu od magistrály resp. mezi Cínovcem a Komárkou, dejte vědět, nebaví mě jezdit stále stejný trasy. Sem tam kamínek mi nevadí. Dík.

Fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/879419575562963/

> Východní Krušné hory

Info ze dne 23.2.
Jan Jan, vloženo 23.2.2018 15:55

Ahoj, dnes Cínovec - Vitíška. Jestli potřebujete za každou cenu běžkovat tak jeďte, ale požitek to rozhodně není. Stopa velmi bídná. I tak to celkem drželo na modrý Toko. Na skating dost tvrdé. Počasí krásné, to jediné to podrželo. Od min pátku to opět o něco slehlo. Takže se společně pomodleme, ať něco připadne. Jan.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 22.2.
Dzim., vloženo 23.2.2018 8:25

Lesná ve čtvrtek odpoledne 18 km skate. Stopy v lese na písmenech jsou před časem projeté čtyřkolkou se stopovačem. Na bruslení je to užší a rozťapané od pěších, ale kupodivu to bylo docela příjemné svezení. Stopa na klasiku je vesměs kvalitní a souvislá. Občas jsou slabší místa s vystupující hlínou nebo trávou a dvakrát jsem se nevyvaroval střetu se šutrem, ale na starších lyžích se to dá akceptovat. Na tu sněhovou bídu to bylo moc fajn, jen od toho za stávajících podmínek nesmí člověk moc očekávat. Mimo stopy je na turistiku na lyžích volnou krajinou sněhu dost. A krásné počasí.

> Východní Krušné hory

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Krušnohorské běžkařské odkazy
Stránka se spoustou odkazů na běžkařské areály v Krušných horách na webu Honzy Tojnara