Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 22.2.
Néťa, vloženo 22.2.2018 19:42

Dnes odpoledne klasikou z Cínovce na Vitíšku a zpět na Kahleberg. Stopy místy ledovaté, ale většinou dobré, modrý klistr držel velmi dobře. Na skate dost tvrdý a nerovný. Jsou úseky velmi pěkné, ale také úseky horší. Vzhledem na množství sněhu je to na béčkových lyžích celkem pěkné svezení. Škoda, že není o deset cm více, to by byl s přicházejícími mrazy ráj. SKOL

> Východní Krušné hory

Info ze dne 22.2.
Miloš, vloženo 22.2.2018 18:23

Telnice-Adolfov po modrém okruhu směr Rudný se dá celkem dobře bruslit.Je to na minimu sněhu,ale bez kamínků/ni jeden šrám/.Nejlepší úsek je hřeben Rudného.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 21.2.
Honza, vloženo 22.2.2018 9:27

Večer, Altenberg - Kahleberg, prakticky bez kamínků, dá se, nicméně to chce odhodlání. Večer při čelovce to je horší. Nahoře na hřebenu o poznání více sněhu. Na Dl. louce je skutečně více sněhu, byť i tam na kámen narazíte. Na druhou stranu lyžujeme od prosince, tak dobrý.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 20.2.
Ivan Straka, vloženo 20.2.2018 16:51

Máme prázdiny tak jsem vyrazil na Dlouhou. Vlastně jsem se chtěl ujistit jestli s partou můžeme další den vyrazit na běžky. Za sebe mohu potvrdit spíše pozitivní zprávy v této diskusi. Tratě na Dlouhé louce a okolí Dlouhé louky a směr Nové Město až k větrníkům docela v pohodě celé sjízdné, nejel jsem k přehradě. Všude sníh bez zouvání lyží místy pouze nový sníh cca 10 cm a sem tam vydřené místo které jsem bez problémů objel. Převážná část tratí je kombinace satrého a nového sněhu odhad 20 - 30 cm. Závěr bych viděl tak, že můžeme být rádi za to málo. Jezdit se dá určítě lépe než v oklolí myslím třeba Nové Město na Dlouhé je sněhu nejvíce. Kdo se bojí o lyže může si vzít starší počasí mu to vynahradí.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 20.2.
Otakar Kohl, vloženo 20.2.2018 16:28

Dnes opět klasika/soupaž z Cínovce na Dlouhou louku, pak okruh Loučná, Flájský okruh - kolem obory dolů, druhou stranou nahoru - zde se projelo auto a zničilo stopy v úsecích, kde byly vyříznuty rolbou, celkově Flájský okruh horší, ale dá se. Auta jezdily asi i po silnici z Dlouhý louky, závora byla zvednutá a sněhová zábrana na druhým konci upravenýho úseku byla částečně pryč, tam jel asi někdo s lopatou. Na klasiku se po tý silnici jezdit dá, stopy jsou až na vyjímky zachovaný, na skate to moc není, bruslaři se tam dost trápili, hlavně tam kde je větší vrstva sněhu. Návrat z Dlouhý louky stejnou cestou. Tratě kromě zmíněných úseků dle mého v pohodě (na to jak je letos málo sněhu), kamínků minimum.
Ještě by mě zajímalo, jak "honiči kilometrů" ničí stopu "pohodářům" (komentář Jarky z neděle)? Sám patřím do první skupiny, jezdil jsem klasiku, tak fakt nevím. Samozřejmě pokud bruslaři zajížděj do stopy, je to na prd, na širších cestách by se to nemělo stávat, ale na užší cestě, pokud je třeba šikmo k jedný straně, se tomu člověk nevyhne. Mnohem větší problém jsou ale pěší (i když už jsem si na ně zvyk), fatbikeři, a nejvíc samozřejmě motoristi.

> Východní Krušné hory

Dotaz
Chochola, vloženo 20.2.2018 22:02

Plešivec směr Božák super.100%

Zodpovědět > Západní Krušné hory

Info ze dne 19.2.
Roman, vloženo 19.2.2018 13:48

Kdo má trochu zkušeností s běžeckým lyžování musí pochopit, že na kvalitní lyžování to k dnešnímu dni zatím není v oblasti Cínovce, Nového Města, Dlouhé Louky, Flájí, Moldavy, Altenbergu atd. Podle mě je potřeba na internetu sledovat více zdrojů, webcam a předpověď počasí. Zde může psát své informace i zavádějící kdokoliv. Místní podnikatelé budou vychvalovat super lyžování i na zmrzlé trávě proto, aby přijelo co nejvíce lidí ochotných u nich zanechat své peníze. Doporučuji sledovat stav sněhu zde: https://www.wetteronline.de/aktuelles-wetter?gid=10582
A webcam zde: https://www.horskasluzba.cz/cz/webkamery/krusne-hory
Kdo je nespokojen může vyrazit do jiných českých hor, kde je sněhu dostatek.

> Východní Krušné hory

Dotaz
pavel, vloženo 19.2.2018 22:27

Oldříš - slunečno, stopy jen od "lidí", na silnici sem tam kamínek...

Zodpovědět > Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
fotbalik, vloženo 19.2.2018 20:36

Z Nových Hamrů k Chaloupeckému parkovišti místy málo sněhu či led, dál na Chaloupky už dobré, jen při výjezdu slabší pokrvka. Dál na Jelení krásná stopa. Bučinská a Schupenberská výborně, odbočka na Horní Blatnou občas nic moc. Dál na Bludnou znovu bezchybné, přes Háje do Mílova se taky dá jet v pohodě. Dál k Myslivnám jeden slabší úsek a směr Boží Dar už parádní. Nejlepší stopa je od celnice na Božím Daru přes Hraniční kámen do Loučné. Pokus o přejezd na rozcestí Na Bídě neúspěšný, stopa neznatelná.

> Západní Krušné hory

Dotaz
Jarka, vloženo 19.2.2018 10:45

V sobotu na Dlouhé Louce oproti předešlému víkendu zlepšení podmínek. Modré skivo drželo ve stopě a starým práskačkám nějaký ten škrábaneček už neublížil. Parkování v pohodě místa dostatek. Škoda bezohledných honičů kilometrů co niči stopu nám pohodářům. V úvozu krásná stopa poničená. Trochu ohleduplnosti vítáno. Vracíme se rádi. Děkujeme za dlouhodobou snahu při úpravě stop na Dlouhé Louce.

Zodpovědět > Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
Hana Michalková, vloženo 19.2.2018 10:30

Cínovec směr Vitiška - krásné svezení, pevný podklad, na tom 2cm prašánku na odraz. Ani jeden škrábanec . Krásný den

> Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
Daniel, vloženo 19.2.2018 9:26

DL-Vysoká mýť-Vrch Tří pánů-Vitiška-Cínovec a zpět. Stav tratí popsán v předchozích příspěvcích. Plně se ztotožňuji se Simonou. Označit stav za dobrý atd. je vysloveně lživá informace a jediné k čemu vede je možné zničení vašich lyži. Zbývá se jen ptát, komu taková dezinformace vlastně prospívá?

> Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
Míra, vloženo 19.2.2018 8:36

Moldava - Teichhaus po německé straně podél hranice. Hezké úseky se střídaly s vyčnívajícími kořeny, pár škrábanců na kultovních Bohemkách přibylo, ale kvalita sněhu dobrá, kvantita již nikoliv. Příští víkend se vracím na Kahleberg.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
Otakar Kohl, vloženo 18.2.2018 18:59

Dnes jsem jel klasiku resp. hodně soupaž, celkem lehce přes 80 km. Vyrazil jsem z Cínovce směrem na Dlouhou louku, v oblasti Dlouhé louky jsem projel asi vše co bylo upraveno, k tomu jsem se projel i po Jihobřežní cestě, kde je to jen prošlápnuté od lidí a je tam fakt málo sněhu, vracel jsem se zpět na Cínovec. Flájský okruh a většina silnice z D. Louky směrem na Žebrácký roh je horší, zbytek mě příjemně překvapil. Samozřejmě celkově je kvalita tratí horší, sněhu je prostě málo.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 18.2.
Hlava, vloženo 18.2.2018 18:51

Naprostý souhlas se Simonou K.
Píšu o trase mezi Dlouhou loukou a Cínovcem.
Není pravda, že místy jsou kamínky. Pravda je, že místy kamínky nejsou.
Možnost psát aktuality je super, ale má to smysl jedině tehdy, když se píše pravda.

> Východní Krušné hory

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Krušnohorské běžkařské odkazy
Stránka se spoustou odkazů na běžkařské areály v Krušných horách na webu Honzy Tojnara