Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 10.2.
fotbalik, vloženo 10.2.2018 23:28

Z Perninku na Bučinskou super, kolem Jelení a Rolavy slabší, občas i vykukuje asfalt, magistrála pod Přední Ostružník možná nejlepší z celého dneška, v Německu na Kammloipe taky v pohodě, slabé je to až na Mühlleithen a pak neni moc sněhu poblíž přechodu Jelení a odbočka na Henneberg málo sněhu a nutno jet velmi opatrně, pak výstupová cesta na Korce v pohodě. Stopa rychlá.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 10.2.
Jarda, vloženo 10.2.2018 22:59

To je divny, ze jsou v okoli Boziho Daru lidi, kdyz jsou tam tento vikend zavidy Karluv beh ....
BD se radeji vyhnout.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 10.2.
Lucie, Slávka, Helča, vloženo 10.2.2018 20:34

Asi 20km v okolí Božího Daru (Cihelna, Bludná, Milov, Myslivna, Božídarský Špičák). Sníh všude ve stopě je a umlácené cesty jsou na skate prima, ale chtělo by to prašan, na té opadané jinovatce to moc nejede. Jen na sjezdu z Bludné na Háje šutry.
V blízkém okolí Božího Daru dost lidí.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 10.2.
Honza, vloženo 10.2.2018 18:47

Abertamy, červená jama, Bludna, kolem Blatenskeho Vrchu do Blatné, Pernink Brod, magistralou do Abertam.. nad 900m super sníh i stopy, nize trochu horší, kolem Blatne bída, ale vše sjízdné.. mazal jsem fialový swix, držel dost dobře..

> Západní Krušné hory

Info ze dne 10.2.
Pavel, vloženo 10.2.2018 13:59

Z Cínovce na Vitišku se dá. Ale je to bída. Malo sněhu na některých místech na bruslení, někde na klasiku, stopa je mělká a někdy vidíte asfalt. Dost často slyšíte hroty holí, jak jdou na asfalt. Ale více sněhu zkrátka neni. Lidí mraky

> Východní Krušné hory

Info ze dne 9.2.
Rychle, vloženo 9.2.2018 22:04

Na trase Klínovec - Halže jsou již v průběhu trasy nestejné podmínky. Zatímco na začátku je sněhu ještě dostatek (tak do 50 cm), tak směrem k Halžím se výška snižuje a tím i kvality stopy na klasiku. Občas stopa úplně mizí nebo je ledovatá. Každopádně první půlka bez problémů, druhá slabší, ale dá se. Ideální spíš na bruslení, tam je třeba dávat pozor na občasné kamínky. Parkování na cestě od Klínovce, stálo tam tak cca 10 aut. Na cestě od Halží jsem viděl taky nějaké auta parkovat. Nevím, kolik jich tam ale bylo.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 9.2.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 9.2.2018 20:24

Lesná - na okruzích cca 1,5 km od areálu lesná směr medvědí skála jsou cca na 4 kilometrech optimální podmínky na běžecké lyžování. nutno přejít po silnici směrem na vysílač jedlák a za závorou v lesné cca 250 metrů už můžete využít okruhy na pravé stráně cca 4 km. cesta rovně podél vysokého napětí jsou podmínky špatné (kamenité podloží)

Zkopírováno z http://kbstopa.cz/ , označení "optimální podmínky" bude nejspíš relativní = s ohledem na aktuální možnosti ve východní části Krušných hor

> Východní Krušné hory

Info ze dne 9.2.
Michal Bureš, vloženo 9.2.2018 20:11

Od křižovatky za Horní Halží směr Meluzína podmínky výborné. První kilometr zledovatělé ale pak výše je sněhu hromada, snad jen sjezd na Suchou je dole horší, led a jehličí. Starší lyže netřeba.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 9.2.: Nevíte, jestli je sníh alespoň na béčkové lyže u Horní Halže nebo v oblasti Měděnce? Nevadí mi občas přenést.)

> Východní Krušné hory

Info ze dne 8.2.
Petr Beneš, vloženo 11.2.2018 18:22

Vedeni zprávou ze 7.2. jsme vyrazili na okruhy okolo Kahlbergu, čekalo nás spíš zklamání, podklad umydlený úplně dohladka, na mnoha místech bylo potřeba se vyhýbat kamínkům, několik míst vytátých až na asfalt. Spojka na Cínovec dtto.
Na biatlonovém areálu probíhala úprava na závody, pokud bude po závodech přístupný, tak to možná bude stát za pokus.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 7.2.
míra, vloženo 7.2.2018 19:50

V okolí Kahlebergu čarovali rolbaři z NDR a tentokrát chybu neudělali. Krásný menčestr přes celou šířku, na krajích mělké stopy pro klasiku. Teplota lehce pod nulou a slunko a modrá obloha. Jediným mínusem jsou nezvykle vysoké počty běžkařů bo jsou i v Německu jarní prázdniny. Ale okruh L1 dnes neměl slabinu. A ta panoramata z Kahlebergu :o).

> Východní Krušné hory

Dotaz
Pepan, vloženo 6.2.2018 10:12

Skol, chttěl bych se zeptat, jestli někdo neví, zda se dá jezdit někde kolem Nejdku. Buď lyžařský areál Nejdek, nebo Vysoká Jedle, Vysoká pec..
Díky.

Zodpovědět > Západní Krušné hory

Info ze dne 4.2.
Honza, vloženo 5.2.2018 11:01

Boží Dar, přes rašeliniště, okruh Karlova běhu, zpět přes Špičák a po Ježíškovce podél silnice na Myslivny. Sněhu dost, krásné stopy na skate a klasiku, vše perfektně upraveno, na zmrzlý podklad napadlo za víkend 5cm prašanu, nejlepší podmínky na okruhu Karlova běhu, tam překvapivě hodně sněhu, vše sjízdné, méně sněhu bylo tradičně na Špičáku v lese a na rašeliništi, ale sundavat lyže netřeba. Mazal jsem na klasiku modro fialový tuhý vosk, super podržel.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 4.2.
Honza Tojnar, vloženo 4.2.2018 20:26

Včera od Cínovce dorazili na Bystřickou dva němečtí běžkaři, přes noc nasněžilo 3-5 cm, tak jsem dnes vyrazil na běžky. Nadílka nezasypala ani menší šutry, Klínovčík jsem raději jel jen nahoru. Cínovecká magistrála byla relativně dobře vysněžená, většinou jsem pod vrstvou čerstvého sněhu cítil ledovou krustu. Lidé už vydupali stopy po obou krajnicích, bohužel některé úseky byly zcela bez podkladu (upluženo na 1 cm sněhu), a hrozí tam brzké obnažení asfaltu.
Chtěl jsem si objet okruhy na golfáči u Krušnohorského dvora, pokud by byly upravené, ale našel jsem jen stopy od běžkařů. Po trávě se dalo docela dobře bruslit. Nakouknul jsem i k sousedům. Trasu na Kahleberg už davy umydlily, ale i na hlavním průseku jsem se překvapivě musel vyhýbat šutrům. Při cestě zpátky jsem zkusil alternativní sjezd od Vitišky směrem na stadion/Moldavu, ale skluznici jsem tam odřel taky. Pokud nepřijde intenzivní sněhová nadílka, tak konání Krušnohorské 30 příští týden moc reálně nevidím.
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/Ey2mcfdGFZkKC5wy2 , dnešní trasa: https://mapy.cz/s/2n6gn .

> Východní Krušné hory

Info ze dne 4.2.
Darina, vloženo 4.2.2018 20:21

Dnes skate po trase Karlova běhu. Celá trasa v pohodě sjízdná, z 80% až překvapivě krásný povrch, skvěle utažený a rychlý. Jediná místa, kde to bylo na béčkové lyže, je rašeliniště u Božího Daru, při sjezdu a odjezdu od Abertamské silnice. Děkujeme za úpravu.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 4.2.
david a., vloženo 4.2.2018 19:20

Dnes ráno Pernink - Cervena jama - rozcesti pod Bozidarskym Spicakem - Abertamy - Hajenka - Bludna - Cerna cesta - Pernink. Vetsina stop cerstve upravena, potkaval jsem se s rolbou. I kdyz v noci pripadlo, snehu je stale malo - vytata mista, obcas trava ve stope, hlavne na planich.

> Západní Krušné hory

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Krušnohorské běžkařské odkazy
Stránka se spoustou odkazů na běžkařské areály v Krušných horách na webu Honzy Tojnara