Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Krušné hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 4.2.
Pavel, vloženo 4.2.2018 16:06

Dopoledne Cínovec-Kahleberg.Snih nějaký je,ale je ho dost málo. Přesto běžkařů a pěšáků dost,hlavně v okolí Kahlebergu.Tam jsou sněhové podmínky asi nejlepší, i když jsem často zapichl hůlku do asfaltu. Přesto pozor na kamínky, jsou tam. Pokud připadne, bude líp. Z důvodu nízké sněhové pokrývky neupraveno

> Východní Krušné hory

Info ze dne 4.2.
Martin, vloženo 4.2.2018 15:58

Pernink - Jeleni - Chaloupky - Nove Hamry. Upraveno az k poslednimu parkovisti pred Novymi Hamry, tedy jen posledni 1km neprotazen. Od Jeleni sem tam misto s min snehu a kameny. Skluznice utrpela nejaky sram. Vylet hezky, ale pokud se nekdo hodne boji o svoje bezky, tak to idealni neni. Kolem Boziho Daru ( Bozi Dar - Plesivec) kameny vcera nebyly.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 3.2.
Karas, vloženo 7.2.2018 16:31

Zdravím, byl jsem tam v sobotu, pdmínky dobré. Aktuální infomapa úpravy stop je tady:
http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/
Jel jsem busem ale myslím, že i o víkendu se na parkovišti v Božím Daru nebo vedle něj místo najde.

(Odpověď na dotaz uživatele Vláďa Sladký z 7.2.: Ahoj – tak jsem se těšil na běžky v okolí Dlouhé Louky, Klínů atd. už konečně alespoň o dovolené (když na to jinak právě o víkendech, kdy bývá upraveno nemám čas), ale i tu dovolenou mi nakonec zaměstnavatel zkazil tak, že mi ji vnutil zrovna teď, když tu sníh není :-(

Tady v nejbližším okolí by to tedy prosím šlo teď nejlépe někam do okolí Božího Daru a asi tedy na Neklid, či doporučujete nějaké lepší místo na asi tak 30 až 40 km skate ???

Bohužel ani nevím kdy mi zavolají že mi dovolená zase končí a rád bych se samozřejmě vyhnul i Karlovu běhu a aby bylo na skate (nejlépe i na nové běžky) upraveno ...

Jak je to tam tedy teď nejen se sněhem, ale i s parkováním (tedy hlavně místem a kde) o víkendy a i ve všední dny ???

Nejel by někdo taky ??? Nejraději kdo to tam už zná, ale samozřejmě to není podmínkou.

Děkuju ...)

> Západní Krušné hory

Info ze dne 3.2.
Láďa - MK, vloženo 3.2.2018 21:27

My dnes vyrazili z Mělníka. Dle informací zde jsme nic moc nečekali. Šli jsme z Dlouhé louky - úvozem -na vrch Tří pánů. Stopa v podstatě po celou cestu, byla zmrzlá ale napadlo tak cca 2 cm nového sněhu, který zlepšil stopu i dojem. Sundavali jsme 2x / kamínky/ jinak na staré lyže a klasiku v pohodě. Ne že by vadilo, kdyby napadlo tak 20 cm prašanu, ale za daných okolností - spokojenost.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 3.2.
Honza Tojnar, vloženo 3.2.2018 20:31

Dnes jsem si říkal, že běžky nemá cenu tahat, a tajně jsem doufal, že svého rozhodnutí budu litovat. Nemusel jsem. Vystoupil jsem na zastávce u Zámečku, seběhl pár metrů po magistrále (sjízdná jen pro drsné klasiky), pak po silnici k začátku jihobřežní cesty podél obory. Zde bylo sněhu dost, někdo tam i běžkoval. Po ca 1 km ho ale šutry donutily vzít lyže do rukou. Nasadil je až po 2 km, těsně před nejnižším bodem Flájského okruhu. Tam už moc sněhu nebylo, a o kus dál ve stoupání už nebyl skoro vůbec. Sklouznout by se dalo až v lese, ale také ne bez přenášení. Chtěl jsem popoběhnout co nejvíce po okruhu, tak jsem neodbočil k lávce přes Flájský potok, a pak jsem se zamotal v kleči a bažinách. Cesta nad Flájským potokem mne dovedla na silnici na Dlouhou Louku. Vypadala sjízdně jak směrem na Žebrácký roh, tak nahoru. Vysápal jsem se do kopce nad silnicí, podél lesa projel stopu nějaký nadšenec. Pokračoval po lesních cestách ke Grünwaldskému rašeliništi. Tam odbočil ku Flájské silnici, u rezervace už se jet nedalo. Po panelce a přes Starou Myslivnu jsem doklusal do cíle na Bystřické.
Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2mYyM , fotky na: https://photos.app.goo.gl/96bjXioloppa0i2m1 .

> Východní Krušné hory

Info ze dne 3.2.
Mašky, vloženo 3.2.2018 19:11

Dnes jsem projel cetu z Horní Halže. Obecně je podklad zmrzlá vrstva-krusta a na ní 2-3 cm noveho sněhu. Stopa na bruslení i klasiku je naprosto v pohodě, jen první km ze směru od Halže občas vykukuje ledový podklad.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 2.2.
fotbalik, vloženo 2.2.2018 19:52

Pěší obhlídka Dlouhé Louky a okolí: zmrzlý sníh s popraškem nového většinou, ale jsou i hodně slabá místa, kde je jen led, někde už i asfalt, louky prakticky bez sněhu, drží se jen na závějích. Lyžovat ale možné je, na okruhu Loučná i vyjetá stopa. Lepší na paralelní cestě lesem, než na asfaltce. Je to však jen pro skalní.
Osobně si myslím, že lepší je vzít starší lyže a jen tak popojíždět v lese, protože se to neboří a nad 800 m zůstalo na hřebenech sněhu dost vyjma luk a jižních prudších svahů. Jako příklad třeba Loučná, nad Flájemi k Puklé skále nebo oblast Grünwladského vřesoviště. Cest je tam dost a mělo by to být snad bez obtíží.

> Východní Krušné hory

Dotaz
Pavel, vloženo 2.2.2018 16:54

Neví někdo, jak to vypadá kolem Lahlebergu? 27.1.18 se ještě dalo, ale po teplotách z tohoto týdne nevím nevim. Snad o víkendu napadne

Zodpovědět > Východní Krušné hory

Info ze dne 1.2.
Tereza, vloženo 1.2.2018 17:32

Dnes Bozi dar - okruh Karlova behu a zpet. Vcera cely den prselo, v noci napadly asi 2 cm cerstveho snehu, ktere to zachranily spis vizualne. Stopa zmrzla, zejmena pod stromy misty pouze ledove plotny, na otevrenych mistech dobre.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 30.1.
Honza, vloženo 30.1.2018 23:16

Dnes na Božáku směr Špičák a Ježíškova cesta super skate na tvrdém umrzlém sněhu, krásné počasí, -1 C.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 30.1.
Tom Bog, vloženo 30.1.2018 20:50

Tak dnes trasa z Horní Halže po KM pod Meluzímu, přes Homohradský potok, Pytláckou rokli, na Travers, pře Macechu a Selský les zpět na Horní Halži. Na KM sníh dost zledovatělí pokrytý popraškem, od Meluzíny parádní podmínky s min. půlmetrovou vrstvou sněhu a krásně upravené. Byl jsem tady poprvé a musím říct krásná příroda a málo lidí.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 30.1.
Pavel, vloženo 30.1.2018 13:44

Ahoj,
teď je na to málo sněhu (především v části Děčín - Adolfov, tam není prakticky žádný sníh).
V relativně dlouhém úseku Svahová - Měděnec nejsou upravované trasy, což není překážkou cross-country přechodu (mě osobně přijde škoda, že se v této relativně vysoko položené části nic neupravuje).
Ubytování je cestou dostatek, na hřebeni je hodně obcí a v každé z nich něco seženete (Dlouhá Louka, Nová Ves v Horách, Hora Sv. Šebestiána, Boží Dar, ...).
(Odpověď na dotaz uživatele Matyáš Hromádka z 30.1.: Prosím o info - chtěl bych během zimy přejet Krušné Hory z jedné strany na druhou (z Děčína do Kraslic). Dá se to? Vím, že to potrvá víc než jeden den - jsou po cestě nějak příhodně umístěné možnosti přespání? Předpokládám, že teď je na to málo sněhu? Děkuji!)

> Východní Krušné hory

Info ze dne 28.1.
Dóča, vloženo 29.1.2018 12:49

Trasa Pernink - Boží dar po magistrále 15km. Celé dopoledne mrholilo a byla mlha nad nulou. Opět se celkem chytal červený klistr Swix. Tratě skvěle upravené, v pohodě sjízdné po celém úseku, jen kvalita sněhu je holt po několika dnech oblevy špatná, ale je ho dost.

> Západní Krušné hory

Info ze dne 28.1.
Otakar Kohl, vloženo 28.1.2018 20:29

Dneska skate od Nového Města směrem na tratě spadající pod Dlouhou Louku, projel jsem skoro vše, kromě Flájskýho okruhu, kde už je to dost kritický, byly tratě na tu bídu docela v pohodě, samozřejmě jsou tam místa kde je to nutno objíždět. Sněhu je ale víc než bylo kupř. 26. prosince.

> Východní Krušné hory

Info ze dne 28.1.
Honza Tojnar, vloženo 28.1.2018 20:29

Stejná trasa jako včera (Klíny hájovna – Nové Město), jen jsem se pustil přes Jelení hlavu, přestože jsem byl varován, že se tam musí 500 m přenášet. Přes noc sníh vytuhl a zledovatělé krystalky vydržely až do odpoledne, bruslil jsem mnohem rychleji. Přenášení před začátkem stoupání na Jelení hlavu ani nebylo nutné. Využil jsem stopy příkopem, cestičky do leva a polootevřené paseky. Ale ani pak jsem neměl vyhráno, musel jsem stromečkovat a klást lyže mezi kamení. Dolů by sjížděl jen sebevrah. Nahoře už sněhu bylo víc, ale šutry číhaly i tam.
Bacha jsem musel dát i ve sjezdu před přechodem silnice na Č. Jiřetín, poté jsem se super sklouznul po jižním břehu Flájské přehrady. Na exponovaných místech bohužel zbývá jen minimální film sněhové tříště. Jezírka na startu stoupání flájského okruhu zůstala nezměněna.
Po odbočení ze silnice na Dlouhou Louku směrem na Vrch Tří pánů se musí objíždět černoplocha, hned za ní ale následuje super stopa až k louce s potokem Tří pánů. S opatrností jsem dobruslil na nejvyšší bod louky u větrníků, kde začala kličkovaná mezi drny. Pláň na Bouřńáku nebyla lepší, a louka za silnicí na Bouřňák je už téměř bez sněhu. Nějak jsem sklouzal na pás sněhu podél chatek a kolem silnice se došoural až k trafu. Závěr kol tyčí na Klínovčík i odbočka na Oseckou boudu stále sjízdné.
Trasu jsem nahrál na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2m0wk , fotky na: https://photos.app.goo.gl/l4Ters7Fdz4joxkp2 .

> Východní Krušné hory

Doporučujeme

Pobyty v Krušných horách - slevy až 52 %
3 dny s polopenzí za 660 Kč pro 1 osobu + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

První Krušnohorská o.p.s.
Vše o běžeckých trasách v západní části Krušných hor, včetně informací o aktuálním stavu tras.
Krušnohorská bílá stopa
Aktuální podmínky ve stopách propojujících 6 středisek – Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice, Telnice
Krušnohorské běžkařské odkazy
Stránka se spoustou odkazů na běžkařské areály v Krušných horách na webu Honzy Tojnara