Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.1.
RiRa Cvikov, vloženo 20.1.2018 12:38

Pro nedostatek sněhu se běžecké tratě v okolí Cvikova neupravují /krtiny.tráva,voda/.

Info ze dne 19.1.
skutrař ski polevsko, vloženo 19.1.2018 19:53

Dnes odpoledne projety a strojove upraveny vsechny trasy nad Polevskem(kde to sněhova pokryvka dovolila je říznuta stopa) tj.3 a 5km okruh z Jedlične pres Medvedi hurku ke Kapličce kolem vleku.,a take Kocarovku tam a zpet kde první cca1km je pouze jedna stopa, dale jsme letos upravili stopu tzv.spojovačku ke Sportovní areál Polevsko.Dále upozornění pro běžkaře hlavne v lesních usecích je stopa plná větviček ze stromu.Nejlepsi svezení je jako vzdy na louce nad vlekem tzv. ledovec a Kocarovka.

Info ze dne 19.1.
Jarda, vloženo 19.1.2018 19:47

Dnes jsem jel do Rumburka s rodinou a vzali jsme i běžky. Zastavili jsme na Šébru a vyrazili. Těšil jsem se jak malé dítě a nezklamalo mne to. Připadali jsme si jak v ráji. Krásně upravené stopy až k chatě Luž, nádherné počasí - chvíli sněžilo a pak slunce.A hlavně klid. Jsme z Jablonce a v Jizerkách jedete a pořád někdo za vámi , před vámi, stále na vás křičí stopa...Tady ticho. Nádherná příroda, bílý sníh.Lužické hory mne překvapily a přijedeme určitě znovu.Poděkování všem, kteří se o stopy starají.Cestou jsme potkali asi čtyři běžkaře a jinak klídeček.Paráda.Prožili jsme nádherný den.

Info ze dne 19.1.
Mates, vloženo 19.1.2018 14:16

Vcera vecer bylo dost divoky pocasi, desnej vitr, elektrika vypadavala, dokonce se blyskalo! Nacucany snih nastesti pres noc ztuhnul a mame tu peknou zakladovou vrstvu, od 400m tak 15- 20 cm na to lehky poprasek. Cim vys tim lepe, hlavne na planich a mytinach, misty vyfoukane a misty zaveje. V lese mene snehu ale na turisticke bezkovani pohoda, misty dost vetvi po te vichrici. Louky kolem Krompachu krasa, pokud mate radi prirodni bezkovani bez upravy, Nemci stejne nic neupravili. Obcas vykoukne slunce, pecka!

Info ze dne 19.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 19.1.2018 14:01

V Horní Světlé stopy všude projety - kromě Bouřného. Sněhu dostatek - dnes sněžilo. Dejte pozor na větve a větvičky na cestě. Jinak super, sníh netaje, drží.Krásné běžkování.

Info ze dne 19.1.
emil, vloženo 19.1.2018 12:36

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej z 18.1.: Dobrý den, upravuje se i na bruslení nebo jen klasika?
Děkuji!)

Dobrý den, v loňském roce byl upraven okruh cca. 1km na louce za benzínovou stanicí ve Cvikově.

Info ze dne 18.1.
Jirka, vloženo 19.1.2018 7:25

Prorážel jsem včera těžký sníh z luk za Chlupem ve Cvikově na Milštejn a pak dál nad bunkr před Jánem, až na stopy pana Horáka jsem nedojel. Nahoře jsou spousty sněhu, přes aktivity lesáků se běžkovat dá, tak neváhejte.

Info ze dne 18.1.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 18.1.2018 18:48

Dnes dopoledne proběhla úprava tratí na Polevsku válcováním: projeta zatím jen tzv. trojka z Jedličné kolem Medvědí hůrky a navazující pětka ke Kapličce a trasa z Polevska na Jedličnou. Obec Okrouhlá utlačila trasu z Okrouhlé, ke Kapličce a k Vysílači. V pátek po druhé hodině opět vyjedou skútry Ski Polevsko na trojku a pětku a také Kočárovku. Pozor, na Kočárovce je spadlý strom, během pátku bude odstraněn. Louky a pastviny jsou hodně vyfoukané a v lese zatím moc sněhu není, uvidíme, zda půjde řezat stopu. Dle podmínek bude také rolbou upraven okruh na skate v okolí Polevského vrchu nad vlekem.
V pátek bude rovněž upraven cyklistický areál v Novém Boru na skate i na klasiku a cyklostezka do Sloupu.
Od pátku by měl být spuštěn vlek na Polevsku. Běžkaři mají jízdu nahoru na Polevský vrch zdarma, takže zde můžete využít parkování i občerstvení.
Užijte si běžkování, dokud to jde. SKOL!

Info ze dne 18.1.
Hanka, vloženo 18.1.2018 15:36

Snehu moc neni, ale na kamenacky pecka. Hlavne fajn vzduch a poradnej vitr :) Kolem Luze, Ptacinec, Jan.... Dekuji za upravu i za deti.

Info ze dne 18.1.
RiRa Cvikov, vloženo 18.1.2018 11:52

Cvikovské okruhy:DDM,Veselák,Benzínka projeté stopařem.Málo sněhu místy tráva.

Info ze dne 18.1.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 18.1.2018 10:51

Dnes v Horní Světlé projety všechny stopy. Jdu k lékaři a pan Horák se ještě nevrátil, ale slíbil, že udělá všechno, co půjde. Sníh prašánek, stále sněží, zima nádherná. Tak do stopy, přejeme krásné svezení. Mělo by to být až na Šébr, k Jánu, Ptačinec...Krásné svezení.

Info ze dne 17.1.
Honza F., vloženo 17.1.2018 21:21

Cykloovál v Novém Boru je pěkně uválcován Dal jsem si 15 koleček na skejtech a bylo to moc pěkné stojí to zato vyrazte taky

Info ze dne 17.1.
bobby, vloženo 17.1.2018 18:37

Dnes jsem projel lesní okruh, na louku, ledovec a k vysílači. Místy je jen 5 cm sněhu, takže velmi špatné, na křižovatce u jezírka probíhá těžba dřeva! Ledovec je dobrý, leží tam 15 cm prašanu. Pokud nepřipadne, nepůjde to.

Info ze dne 17.1.
Ski Polevsko, vloženo 17.1.2018 15:06

Do Lužických hor se vrátila zima. Ve čtvrtek dopoledne budeme upravovat tratě na Polevsku a dnes bude uválcován cyklistický ovál v Novém Boru. Tratě budeme zatím pouze válcovat a ujíždět, před víkendem se pokusíme řezat stopu.
Díky Městu Nový Bor byl zakoupen nový skútr pro úpravu novoborského oválu a cyklostezky do Sloupu. Hurá na běžky...

Info ze dne 8.1.
Ski Polevsko, vloženo 8.1.2018 23:11

Z důvodu nedostatku sněhu v Lužických horách a nepříznivé předpovědi pro tento týden jsme se rozhodli ZRUŠIT závod Polevská lyže, který se měl konat tuto sobotu 13.1.2018. Případný nový termín bude oznámen, až napadne sníh. Nezbývá než věřit, že v druhé polovině ledna se počasí otočí a přijde zima i do Lužických hor a bude se moct uskutečnit další závod Lužická 30 dne 3.2.2018. SKOL!

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti