Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 3.1.
Zdeněk Mejtský, vloženo 3.1.2018 21:59

Projeto z Okouhlé ke škole Polevsko,dále kozí fama ,kaplička ,až na Prácheň.Sněhu fakt málo

Info ze dne 3.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 3.1.2018 20:35

Projeta je trasa z Polevska na Jedličnou a pak na Polevský vrch a ke Kapličce.
Stopa je pouze ujetá válcem,sněhu je opravdu málo.

Kocarovka je projeta pouze do poloviny protože na cestě leží dva stromy jeden odklizen ten druhý je na motorovou pilu a tu jsem bohužel s sebou neměl.

Info ze dne 22.12.
Hanka, vloženo 22.12.2017 16:52

Uz je to blato, vsude kolem Luze, ani na kamenacky. tato cast sezony prave skoncila. Skoda. Nema to zadnej podklad.

Info ze dne 21.12.
Michal, vloženo 21.12.2017 15:23

Projel jsem dnes odpoledne velký okruh Jedličná - vysílač Prácheň. Ještě to šlo, na louce dobré, v lese už stopy plné vody - déšť to devastuje rychle....

Info ze dne 21.12.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 21.12.2017 13:46

Drobně mrholí, ale stopy zatím dobré. Padá sníh ze stromů, takže na některém úseku - i když je projetý - sníh přibývá, což je dobré , sníh těžký.

Info ze dne 21.12.
V., vloženo 21.12.2017 13:22

Obleva už je cítit, sníh je místy těžký a mokrý, ale i tak stále skvělé svezení: Kaplička - pastviny - Jedličná - kočárovka až na konec a zpět.
Díky za parádní úpravu tratí.

Info ze dne 20.12.
čecháček, vloženo 21.12.2017 9:03

Polevsko:klasická desítka ve velmi dobrém stavu, sněhu dostatek(tak 30-40cm) až na úsek Jedličná-pastviny-zde prosvítá voda(zatím OK, ale jakmile bude obleva, tak to bude první nesjízdné místo), jinak krásná je stopa i na Prácheňský vysílač. Večer -2st., zavlhlý sníh, ve stopě zmrzlý a krásně rychlý.

Info ze dne 20.12.
karel, vloženo 20.12.2017 21:36

kočárovka pěkná,jen v oblasti malého buku hned u rozcestí spadlý smrk pře cestu,kdo jede od svoru-pozor asi vhodné vzít stopaři pilu k odstanění
jinak díky na úpravu,

Info ze dne 20.12.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 20.12.2017 12:16

Sněhu dostatek, stopy projety. Ten kilometr prohrnutý pluhem malinko zapadl, aspoň to.Jak čtu, problémy jsou všude. Ale my se nedáme. Lyžaři vyražte, obleva zatím v Horní Světlé není vidět, sníh drží/ i když místy pod velkými větvemi je ho méně,/ dá se projet až na Šébr. Krásný den.

Info ze dne 19.12.
Josef, vloženo 19.12.2017 20:29

Odpoledne ze Šébru pěkná dobře vyšlápnutá stopa okolo Pěnkavčího vrchu, někdo to vzal i vrchem. Dál k Luži částečně stopa skůtrem, nějaký běžec bez lyží to tam proběhal, snažil se mimo stopu . . . .no. Na německé straně dvojstopa od rolby. Celkově paráda. Na červené hřebenovce k Luži občas méně sněhu pod hustými smrky.

Info ze dne 19.12.
Pavel, vloženo 19.12.2017 18:44

Uplne jsem zapomel, kreten s konem.... takze totalne dojebana stopa.

Info ze dne 19.12.
Pavel, vloženo 19.12.2017 18:43

Kterej picus z pravdepodobne z Rousinova dojebal po cele delce az na Novou Hut stopu?

Mily kretene, mel by sis vazit cizi prace. Kurvis to uz druhy rok po sobe. Pokud to hovado nekdo znate... Predejte mu pratelsky pozdrav a domluvu.

Zaroven chci podekovat tem, co se o upravu staraji. Mimo tento usek to bylo fajn.

Info ze dne 19.12.
RiRa Cvikov, vloženo 19.12.2017 13:29

Cvikovské okruhy projeté stopařem:DDM,Veselák,Benzínka,Svor hřbitov.

Info ze dne 18.12.
Honza, vloženo 19.12.2017 11:45

Bylo to Bozi... to fakt nemelo chybu - 5 stupnu pod nulou, slunicko a cerstve prorizla stopa. Diky moc za upravu, poslal jsem nejaky drobny prispevek.

Info ze dne 18.12.
Ski Polevsko, vloženo 19.12.2017 8:53

Včera tj. v pondělí 18.12. upraven rolbou z Sportovní areál Polevsko okruh pro skate, který nyní pěkně vytvrdl a bruslení je parádní. Dále skútry Ski Polevsko upravili Kočárovku - zde nejlepší svezení letošní zimy (pozor na konci před závorou, kde končí dvě stopy, místy vyčuhuje podklad). Dále upravena trasa z Jedličné k Jezírku a na Kytlické pastviny. POZOR! Zde probíhá plánovaný odvoz dřeva, proto počítejte s pohybem techniky a rozježděnou cestou (dřevo se má odvážet dle Lesů ČR jen do konce roku). Dále upraven na dvě stopy Polevský vrch. zde opět parádní svezení a super výhledy.
Info od obce Orkouhlá: Trasa z okrouhlé až na Prácheň nádhera,doporučuji.Lze nastoupit i u školy Polevsko a u hřiště,nebo u křížlku,když někomu vadí ten kopec od KM Prona.Pro čelovkáře doporučuji osmu mezi Okrouhlou a Arnultovicemi.
Připomínáme nástupní místa do polevských okruhů. Polevsko u hospody a OÚ (stopa začíná za přístřeškem za zastávkou), Jedličná, Kaplička, Prácheň, svorská silnice od Svoru a osada Řachvaj v Kytlici (obě na Kočárovku), nově díky obci Okrouhlá můžete do stopy nastoupit u fotbalového hřiště na Polevsku (silnička kolem lomu z Nového Boru na Polevsko: https://mapy.cz/s/2gMcS ) a nově také od ZŠ Polevsko (uličkou mezi domy se dostanete na stopu na louce).
Uvidíme, co s tratěmi udělá sníh a opět budeme upravovat před víkendem). Užijte si parádní zimu v Lužických horách.
Pokud jste byli s úpravou spokojeni, můžete přispět na údržbu tratí, činnost spolku Ski Polevsko a organizaci závodů, info zde goo.gl/jnBpRS. A taky si můžete pořídit tohle parádní triko s motivem tratí: goo.gl/nRKeDs.
Informace o stavu tratí najdete na www.skipolevsko.cz, na www.facebook.com/ski.polevsko a na www.kamzasnehem.cz. SKOL!

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti