Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 18.12.
Zdeněk Mejtský, vloženo 18.12.2017 20:55

skútrař z Okrouhlé.Trasa až na Prácheň nádhera,doporučuji.Lze nastoupit i u školy Polevsko a u hřiště,nebo u křížlku,když někomu vadí ten kopec od KM Prona.Pro čelovkáře doporučuji osmu mezi Okrouhlou a Arnultovicemi

Info ze dne 18.12.
Jana, vloženo 18.12.2017 17:18

Chci se zeptat kde jsou na Šébru tratě na běžky.

Děkuji

Info ze dne 18.12.
Mates, vloženo 18.12.2017 15:28

Díky moc za úpravu stop v okolí Luže, má to cenu, podmínky se za poslední léta dost zlepšily. :-) Dokonce v sobotu, kdy ještě nebylo tolik sněhu bylo na naší straně upraveno a na německé ještě ne. Od neděle je i dost sněhu v nižších polohách (nad 400 m) tak vyražte!

Info ze dne 18.12.
Hana Lyžařská bouda, vloženo 18.12.2017 12:05

Dnes od Šébru krásné svezení,slunce, sníh. Krásu dnešního dne zkazili jen myslivci, kteří si nechali prohrnout od Horní Světlé až po posed a krmelec lesní cestu.To jsme tu ještě neměli. Takže ten kilometr musíte pěšky nebo po hlíně. Tolik práce, benzínu a dva frajeři, kteří sem jedou dvakrát do měsíce zkazí vše stovkám lidí. Je to normální? budeme prohrnovat i v lese?

Info ze dne 18.12.
RiRa Cvikov, vloženo 18.12.2017 11:54

Běžecké tratě projety skůtrem:Hokr,Autodoprava Chlup,Martinovo Údolí,Milštejn,U Jána,Kaufmannův buk,Nová Hutˇ.Místy špatné sněhové podmínky.

Info ze dne 18.12.
RiRa Cvikov, vloženo 18.12.2017 10:22

Cvikovské okruhy projeté skůtrem:DDM,Veselák,Benzinka,Svor hřbitov.

Dotaz
Pavel, vloženo 18.12.2017 21:44

Víte někdo o nějakých stopách v okolí Rumburku moc díky za info.

Zodpovědět
Dotaz
Mates, vloženo 18.12.2017 21:10

Pro Janu: na Šebru jsou tratě především směrem na Pěnkavčí vrch a dal smer Luz a Nemecko. Penkavci vrch se da objet po zapadnim uboci kolem chaty Na miliri- zde je oblibena cesta po vrstevnici. Kdyz za Sebrem pojedete naopak doprava objedete kopec z druhe strany nebo se dostanete smer Bourny, Sirny pramen, Kaufmannuv buk atd.

Zodpovědět
Info ze dne 17.12.
Jirka, vloženo 17.12.2017 21:01

Odpoledne jsem zkoušel projet ze Cvikova od Chlupa aspoň na Milštejn, musel jsem prošlapávat silnou vrstvu sněhu, nikdo zatím stopu neprojel. Dojel jsem nad Běsa, kde je přes 30 cm sněhu. Zpáteční cestu znepříjemnil cvikovský bezmozek na čtyřkolce, který dokonale rozryl stopu až k dřevnímu placu. Ale jako skoro vždy bylo venku na lyžích krásně.

Info ze dne 17.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 19:52

Lužické Hory zasypala pořádná dávka sněhu a běžkařská sezóna se plně rozjela. Na to, že je ještě podzim, tak si užíváme krásnou ladovskou zimu. Tak brzký nástup zimy v Lužičkách dlouho nepamatujeme. A jak to dneska nahoře vypadalo? Jedním slovem PARÁDA. Upraveno cca 22 km v okolí Polevska. Rolbou od vlakařů ze Sportovního areálu Polevsko a skútrem Ski Polevsko upraven okruh na Polevském vrchu na skate i na klasiku. Počítejte s tím, že stopa se rychle zafoukává a rozjezdí od lidí. Dále upravena tzv. trojka z Jedličné kolem Medvědí hůrky, ale pozor na kytlických pastvinách a cestou na Jedličnou stále vyčuhuje podklad a cesta je velmi podmáčená. Upravená stopa je i na Kočárovce, kde je podle nás nejlepší svezení - tady oceníte klid a krásné výhledy na Kytlici a blízké kopce. Dále skútrem obce Okrouhlá uválcovaná trasa z Okrouhlé ke Kapličce a na Prácheň (kvůli defektu na řezačce se dnes pouze ujíždělo, proto nebyla stopa).
Zítra tedy v pondělí 18.12. proběhne další úprava tratí. Skútr obce Okrouhlá bude v pondělí dopoledne řezat stopu z Okrouhlé od benzínky KM Prona k fotbalovému hřišti na Polevsku, kolem Wachsteinu ke Kapličce a dále k vysílači a k samoobsluze na Práchni i s tzv. pytlem pod Klučky, kudy se jezdí Lužická 30. Skútr Ski Polevsko vyrazí po druhé hodině a upraví trojku (kolem Medvědí hůrky) a pětku kolem vleku přes Polevský vrch až ke Kapličce a Kočárovku z Jedličné.
Pokud jste byli s úpravou spokojeni, můžete přispět na údržbu tratí, činnost spolku Ski Polevsko a organizaci závodů. Info zde https://goo.gl/jnBpRS . A taky si můžete pořídit tohle parádní triko s motivem tratí: https://goo.gl/nRKeDs . Třeba i jako tip na vánoční dárek.
Informace o stavu tratí najdete na www.skipolevsko.cz, na www.facebook.com/ski.polevsko a na www.kamzasnehem.cz. SKOL!

Info ze dne 17.12.
Hana, vloženo 17.12.2017 14:57

Dnes na Horní Světlé sněžilo. Téměř všechny cesty projeté skútrem, jen k Šébru nejde - je to voda.Nejlepší je okolo Ptačince, tam je opravdu poctivých 50 cm.Ale i cesty k Jánu a Lužická cesta jsou výborné.Sníh nádherný. Kouzlo vánoc je tu.Krásný den.

Info ze dne 17.12.
Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 9:36

+ ROLBA ze Sportovního areálu Polevsko upraví Polevský vrch - 2,5 km okruh na skate.

Info ze dne 17.12.
Ski Polevsko, vloženo 17.12.2017 8:27

Dnes dopoledne vyjedou skútry Ski Polevsko obce Okrouhlá a upraví tratě v okolí Polevska. Na tratě připadlo dalších cca cm sněhu. Bude upraven okruh na Polevském vrchu a trasa z Jedličné vlevo k vleku a dle výšky sněhu i Kočárovka (pouze válcováním). Okrouhlá upraví trasu od benzinky KM Prona ke Kpličce, k hřišti a na Prácheň.

Info ze dne 16.12.
Hanka, vloženo 17.12.2017 10:34

Nova Hut, Kaufmanuv buk, U Jana, Chata Luz, Weberberg, Rozcesti pod Ptacincem, Sebr.

Slusne svezeni, lepsi vzit starsi lyze, cast trati upravena skutrem, dekujeme Hane z Chaty Luz za informace (dobra prace), Jeste by casem bodlo bodlo vzajemne propojit s Polevskem a nevite nekdo, jak to bude s upravami kolem Jedlove? Slysela jsem, ze na upravu prispiva "Trojmezi", kazdopadne take rada prispeji.

Info ze dne 16.12.
bobby, vloženo 16.12.2017 17:05

Honza to popsal dobře, ledovec je parádní, louka dobrá, docela to jde i k vysílači a zpět. Silnice ke Kapličce i na Jedličnou jsou dobře sjízdné. Červený SWIX se mi zdál jako dobrá volba.

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti