Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od minulé sezóny zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Odkaz: webkamery - Lužické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 16.12.
Hana, vloženo 16.12.2017 15:51

Dnes Běžecké stopy - Horní Světlá - Lužická louka, rozcestí / dál to nejde, málo sněhu a spadlý strom/, dále Horní Světlá - U Jána a od Jána na Ptačinec.
Nejlepší je to k ptačinci - až 50 cm sněhu.Na Šébr to ještě nejde - větve ještě nepustili moc sněhu na cesty a nedá se tedy jet skútrem. Ale i tak paráda.

Info ze dne 15.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 15.12.2017 22:30

První běžkování ve stopě na Polevsku: info z tratí + slíbená SOUTĚŽ níže. Tímto považujeme zimní běžkařskou sezónu v Lužických horách za zahájenou. Na Polevsku a v okolí leží kolem 15 cm prašanu, v lese jen pár cm. Většina projetých tras je pouze ujetá - uválcovaná skútrem, pouze na Polevském vrchu a na tzv. ledovci je dostatek sněhu a vyříznuté stopy (tady si to nejvíc užijete- stopu i výhledy). V lese je málo sněhu a vyčuhuje podklad, kamínky. Zcela nevhodná je trasa z Jedličné na Kytlické pastviny. Z Jedličné vlevo do "esíčka" (stoupání nad lyžařskou boudou) je trasa projeta k vleku, ale pozor na kamínky a místy vyčuhující podklad. Zde rovněž POZOR na trvající těžbu dřeva po vichřici. Od zástupců spol. Lesy ČR máme přislíbeno, že těžit a odvážet dřevo se bude pouze do konce roku, proto dbejte v lese zvýšené opatrnosti. Nejlepší nástupní místo je u Kapličky - malé parkoviště mez Polevskem a Práchni i- doporučujeme začínat zde. Odtud skútr obce Okrouhlá projel trasu z Okrouhlé ke Kapličce a dále na Prácheň až k samoobsluze. Dobře sjízdné, v lese občas vyčuhuje podklad, hezké svezení. Doporučujeme starší lyže.
SOUTĚŽ: vyhrajte startovné na Lužickou 30 a triko Ski Polevsko. Jak na to? Vyfoť se z polevských tratí s lyžemi na nohou a nápisem Lužická 30 - 3.2.2018 (viditelný nápis může být na cedulce, napsaný ve sněhu, na čele, na hrudi... fantazii se meze nekladou). Lyžařskou fotku nám nasdílej na Facebooku nebo pošli mailem na ski.polevsko@email.cz. Vyhrávají nejrychlejší dva. Skol!

Info ze dne 15.12.
Hana Luž, vloženo 15.12.2017 16:44

Vážení. Napadl krásný sníh - prašánek na vrcholu Lužických hor v Horní Světlé. Již minulý týden jsme dělali první stopy,ale sníh roztál,tento určitě vydrží. Takže :kdo se těší, ať to zkusí na Horní Světlé.Pan Horák dnes projížděl stopy, ale hustě sněžilo. Dnes Vám neřeknu, zda budou zítra již všechny trasy - nevíme ještě, jestli již je sníh všude i v lese. Ale trasa na Huť a v okolí Horní Světlé se již určitě svezete. Tak hurá na běžky. Sníh je dnes báječný. A všem přejeme krásné vánoce a zdraví a pohodu v Novém roce.Všem přejeme také krásnou zimu.

Info ze dne 15.12.
Honza Šmíd, Ski Polevsko, vloženo 15.12.2017 11:39

Lužické hory zasypal sníh a stále padá. Během pátečního dopoledne napadlo kolem 10-15 cm sněhu. Dnes v pátek odpoledne poprvé vyjedou skútry z Polevska (v minulých dnech se upravoval pouze ledovec na Polevském vrchu). Tratě se budou převážně válcovat pro vytvoření dobrého základu, na ledovci nad vlekem by se již mohla vyříznout stopa. Odpoledne dodáme na www.facebook.com/ski.polevsko fotky a informace, jak to nahoře vypadá. Sněhu je ale pořád málo, takže doporučujeme starší běžky a v lese ZVÝŠENOU OPATRNOST vzhledem k nedávné vichřici. A dnes večer vyhlásíme SOUTĚŽ o triko a startovné na Lužickou 30! Zároveň připomínáme termíny našich závodů v běhu na lyžích:
Silvestrovský běh/běh na lyžích: 31.12.2017
Polevská lyže: 13.1.2018
Lužická 30: 3.2.2018
Historická lyže v rámci masopustu: 17.2.2018
Lyžařský sprint o pohár města: 23-24.2.2018
Více na www.skipolevsko.cz. SKOL!

Info ze dne 4.12.
Jan Doubek, vloženo 5.12.2017 5:11

Polevsko louka ke sjezdovce upravena na bruslení cca 2km okruh Přibližně 10cm sněhu

Doporučujeme

Pobyty v Lužických horách - slevy až 53 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 1399 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Lyžařské vosky na Sporticus.cz
Nejširší nabídka vosků, výbava pro servis lyží a další vybavení pro běžecké lyžování i další sporty + prodejna v Bedřichově i v Praze.

Odkazy k oblasti

Oddíl běhu na lyžích SKI Polevsko
Info o sněhových podmínkách na stránkách oddílu, který upravuje tratě v okolí Polevska
Lužické-hory.cz - sněhová samoobsluha
Odkaz sněhová samoobsluha vede na diskusní fórum lyžařů založené na stejné myšlence, jako kamzasnehem.cz :-)
Zittauer Gebirge - sekce zima
Informace o upravovaných lyžařských tratích včetně aktuálních podmínek na německé straně Lužických hor (německy)

více odkazů k oblasti