Podorlicko – běžky

Oblast Podorlicko, kterou můžeme nazývat také podhůří Orlických hor, leží v nadmořské výšce do cca 600 metrů, dostatek sněhu zde tedy rozhodně není samozřejmostí. Ale když napadne, i zde se na několika místech upravují běžecké tratě strojově. Nad Českou Třebovou se nachází lyžařský areál Hory a tratě na Kozlovském kopci, na ně se napojují i trasy od Litomyšli. Upravovány bývají i tratě od skiareálu Dlouhoňovice v blízkosti Žamberka. Letohrad je známý hlavně biatlonem, tamní biatlonový areál může využít v určitých časech i veřejnost. Svitavy leží zeměpisně kus za hranicí této oblasti, ale my je sem zařadíme, i zde se už tratě za dobrých sněhových podmínek upravovaly. U dalších měst na Podorlicku si lyžaři zatím vyšlapávají stopy sami, zprávy už zde byly např. z Rychnova nad Kněžnou či Ústí nad Orlicí. A když napadne sníh jednou za čas v nížinách u Hradce Králové, běžkaři vyráží i do tamních lesů, zprávy z nich můžete také psát sem, přestože ani Hradec geograficky na Podorlickou nepatří. Ale má k němu nejblíž.

Odkaz: webkamery - Orlické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.1.
Redakce - Martin Sajal, vloženo 20.1.2018 21:16

Ski aréna Litohrady se opět po roce otevřela veřejnosti - od Radka z připojené FB skupiny, kde jsou u fotky: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859000380938216/

Aktuality ze sezóny 2016/2017, popř. starších

Info ze dne 15.1.
Vítek, vloženo 15.1.2017 19:09

Trasa Česká Třebová nadr. po MTZ na rozhlednu, nic netrci, dobre, spousta tras okolo. Kolem Kozlovskeho vrchu hodne urolbovanych klikatic po loukach a polich, momentalne raj, prestoze na vrcholech neni velka vrstva (pozor pri otepleni). Po vydovadeni tam, pokrac. smer Andrlův Chlum. Trasa dobra, i lesem. Po Přívrat je orientace OK. Potom neznalí (i já) veri stopam po polich, nebot lyzarske znaceni je slabe. Musel jsem pak skrz les strme na Chlum, protoze jsem netrefil cestu zpet nahoru na hreben. ZTZ by byla jistota, ale vetsina je les, pod hrebenem jsou rozhledy, krasa, snehu dost. Z Andrlova Ch. pak na nadrazi UnO po ŽTZ, docela strme, na bezky jen misty, 2 studanky na obcersveni. Ocenuji jak se tamni spolky staraji o mista v prirode.

Info ze dne 14.1.
Touš, vloženo 14.1.2017 17:47

Super svezení na trase Andrlův chlum - Kozlov. Sněhu dost, stopa střídavě od lidí a od skútru, jen úseky na loukách zafoukané.

Info ze dne 8.1.
Garret, vloženo 10.1.2017 23:53

Ideální podmínky na klasiku kolem Rychnova nad Kněžnou, Je prošlápnutá slušná stopa od hotelu Panorama podél Včelného, pak směrem na Končiny až k odbočce na Jahodov. Zpět přes Blatiny lesem a od odbočky na Studánku po pláních zpět.

Info ze dne 8.1.
Kuba, vloženo 8.1.2017 18:26

Na co čeká magistrát města Hradce Králové s úpravou běžkařských tratí v Městských lesích....??? Zařízení pro úpravu je zaparkováno u rybníku Výskyt!!!

Info ze dne 8.1.
Honza, vloženo 8.1.2017 16:52

Kozlov nad Českou Třebovou stopy projetý a na skitech se dá taky po okruzích.Jen škoda, že je to hrozně úzký a nedá se v tom kloudně bruslit.Trošku měkčí a hůlky se občas boří.Někde to bylo fajn široký a tvrdý.Jen vyjimečně se objeví krtičák( asi na 2 místech).
A poprosil bych ostatní běžkaře ať si klidně zastaví, ale né v dráze kde se bruslí a i když mě vidí tak se ani neuhnou a vesele si povídají dál.Berte ohled na ostatní.Díky

Info ze dne 7.1.
Marena, vloženo 7.1.2017 17:23

Kozlov nad Českou Třebovou: cca 30 cm prašanu, stopy najeté skútrem všude okolo po loukách i dál k Pekláku a nad Přívrat, dál na Andrlův chlum projeto od lidí. Na turistiku ideální, ale na to, jak idylicky zima vypadá, to má pár much - že na sfoukaných místech, kterých je naštěstí jen pár, leze tráva by až tak nevadilo, ale jinak spousta krtinců, nad Přívratem je stopa najetá po zoraném poli, tam to teda škrtá dost, v lese se taky občas objeví dost nečekaně šutry. Prostě na výlet na turisťačkách paráda, s jedničkama radši na Sucháč. Doporučuji útulnou hospůdku dole v Kozlově.
pro Martina: jo, okruh na louce je projetý i na skejt, ale dost se to boří

Info ze dne 7.1.
Martin, vloženo 7.1.2017 17:09

Prosím Vás nevíte někdo jestli na Kozlovskym kopci (Česká Třebová) mají udělanou trať pro skate?
Mockrát díky za info

Info ze dne 5.1.
Ladislav, vloženo 5.1.2017 14:28

oblast Ústí nad Orlicí,Andrlák-po hřebeni na Zacharovec, tam i zpět 10 km, nádhera, 20 cm sněhu, -5°C,slunečno, stopa projeta 4x běžkaři.

Info ze dne 7.1.
Lenochod, vloženo 7.1.2015 21:08

KOZLOVSKÝ kopec nad Č.Třebovou. Upraveno skútrem na klasiku s vedlejším pásem na bruslení, který se ale trochu boří. Místy je sníh na loukách dost sfoukaný, ale kde je sněhu dost je krásná stopa. Bohužel to o víkendu asi zase uplave...

Info ze dne 28.12.
Dagi, vloženo 28.12.2010 20:06

V Jaroměři a na okolních polích se dá na horších lyžích běžkovat. Stopy si musíte udělat sami, ale dá se to. Leží tu cca 2-10 cm nového sypkého sněhu.

Info ze dne 3.2.
Vašek Hošek, vloženo 3.2.2010 21:59

HRADEC KRÁLOVÉ podél Labe levý břeh z centra směr Smiřice - i po nočním přídělu sněhu a dopoledním dešti pěkná stopa projetá od lidí, na klasiku ideální, výborné proběhnutí.

Doporučujeme

Ubytování v Orlických horách
Výhodné ceny ubytování v Orlických horách, 20% sleva na skipasy u vícedenních pobytů...
Pobyty v Orlických horách - slevy až 34 %
3 noci pro dva za 999 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Běžecké tratě v okolí Litomyšle
Popis a aktuální stav tratí u Litomyšli a směrem na Kozlov
Běžecké tratě u České Třebové
Informace o tratích v areálu Hory a na Kozlovském kopci
Areál biatlonu v Letohradu
Informace o tratích v biatlonovém areálu v Letohradu

více odkazů k oblasti