Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Orlické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 2.1.
Pavel, vloženo 2.1.2018 18:51

Dnes lanovkou ze skicentra Říčky (jedna jízda 70Kč) Pak vrch Zaklety-Peticesti-Pod Homoli a zpět, ze Zakleteho sjezd po modré sjezdovce. Nahoře kolem 0 stupňů a par cm nového sněhu který leží na ledovce. Trať neupravena takže stopa na klasiku téměř žádná ale málo bezkaru takže to není moc rozjete a dalo se i klasicky (drželo to dobre na sádlo od swixu vosk myslím -1 až 3C) Lepší svezení by bylo na skate pac povrch je pod novým sněhem tvrdý. Sněhu dost žádné kameni. Jo a bufet Peticesti byl zavřeny!

> Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí

Info ze dne 2.1.
Radim, vloženo 2.1.2018 17:30

Hanička jako výchozí bod nepoužitelná (ca 1 km směr Rokytnice a pole už je komplet bez sněhu), na cestě už jen pár cm sněhu a trčící kameny. Přejeli jsme tedy výš nad Říčky na Mezivrší, kde to bylo o poznání lepší. Trasa směr Anenský vrch (Hanička) sice neupravená, ale sněhu stále "dost". Po ca 1,5 km nicméně pouze ledový povrch, takže to většina otočila zpět.

> Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí

Info ze dne 1.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 1.1.2018 12:14

OSVĚTLENÝ LYŽAŘSKÝ BĚŽECKÝ OKRUH - SKI ARÉNA ORLICKÉ ZÁHOŘÍ - 4,5 km
Z DŮVODU NEDOSTATKU SNĚHU MIMO PROVOZ !!!

ZDROJ: www.orlickezahori.eu

> Říčky, Rokytnice v Orlických horách a okolí

Info ze dne 31.12.
Radovan, vloženo 31.12.2017 19:20

Děkuji za podporu a radu kam na běžky.
Dneska sice na to nebylo počasí , pršelo.A přesto jsem do toho šel.
Vyrážel jsem z místa Pod Homolí na Pěticestí po modrý trase a zpět po zelený .Tedy asi tak 12 km.Asi tak 1 km před koncem to byla pěkná břečka.
Ale stálo to za to.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 31.12.
Jakub, vloženo 31.12.2017 17:25

Doporučuji, okruhy na začátku deštného...

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 30.12.
Daniela, vloženo 30.12.2017 22:11

Radovane, nenechte se odradit Zoranovou vtipnou odpovědí.... Můj manžel stál poprvé na běžkách ve 48 letech a po čtyřech sezonách jezdí jak ďas. Trasu vám v Orlických ale bohužel neporadím, známe Jizerky a trochu Krkonoše. Zkuste kouknout do zimních map.cz a vybrat nějaký rovinatý úsek, kde nejsou vrstevnice. My jsme to tak ze začátku taky dělali.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 30.12.
Zoran, vloženo 30.12.2017 14:06

Už bych na to nestoupl ;)

(Odpověď na dotaz uživatele Radovan z 25.12.: Dobrý den
Jsem začátečník. Můžete my doporučit vhodnou trasu?
Na běžkách jsem stál naposledy před 30 lety.)

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
Marty, vloženo 29.12.2017 19:28

Z Číhalky po Knížecí, nástup nad sjezdovkou za zatáčkou bez sněhu po 300 metrech už sněhu dostatek. Pak po červené pěšky vzhůru až na křížení s Hřivnáčovou cestou a dále na žlutou a po ní výstup na Polomský kopec. Sněhu dost, sjezd nedoporučuji. Výstup na Vrchmezí vynikající podmínky, poté zpět až rozcestí Pod Sedloňovským vrchem a bunkrovkou dolů zpět na Knížecí, posledních třista metru bez sněhu jinak upravená stopa a rychlý sjezd. Po Knížecí zpět na Číhalku, místy led, ale jinak celkem slušné podmínky na klasiku i skate. Poslední úsek opět pěšky a pak po sjezdovce dolů :-)))

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
Láďa, vloženo 29.12.2017 18:05

Od Nároďáku směr Vrchmezí a sjezd na Šerlišský Mlýn parádně upraveno jak na klasiku, tak na skate. Velký dík rolbařům za úpravu. Jedinou vadou na krásném svezení jsou bezohlední pěšáci a volně pobíhající psi.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
CHB, vloženo 29.12.2017 17:51

Ze Šerlichu na Pěticestí. Dnes dopoledne projeto rolbami z Deštného a z Říček. Úsek mezi Jelenkou a sedlem Pod Homolí projetý nebyl, ale stará stopa na klasiku byla dobrá a na bruslení také OK. Za odbočkou na bunkrovku směr Pěticestí je od vody vytáté místo až na asfalt, rolba to trochu srovnala, dá se to projet, ale pozor. Jinak po rolbě ve stopě sůl s prašanem, jinak ledovatý podklad a na něm pár centimetrů prašanu.
Co se týká parkování: na Šerlichu je zákaz parkování podél silnice již spoustu let, ale nedodržovalo se to. Vloni zaparkovaná auta znemožnila průjezd sanity, která jela k vážnému úrazu na druhé straně hor a skončilo to tragicky. Proto se teď hlídá dodržování zákazu parkování. Není to buzerace, je to kvůli bezpečnosti.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
Petr, vloženo 29.12.2017 17:05

Upozorňuji že na Šerlichu se už nesmí parkovat podél silnice. Policajti to tam dnes hlídali. Takže parkoviště stačí jen pro ty, co přijedou brzy.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
Petr, vloženo 29.12.2017 17:02

z Deštného po sjezdovce nahoru stromečkem, dál po značce do Luisina údolí to bylo plné ledu a rozryté rolbou. Pak z Luisina údolí upravená stopa až do sedla Pod Jelenkou. Hřebenovka upravená, sněhu dost a bylo dost zima (aspoň -6°C)

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 29.12.
RaK, vloženo 29.12.2017 16:39

Suchy vrch-Cervenovodske sedlo-asi 2 cm noveho snehu na uplne zledovatelem povrchu,odvazni bezkari tam byli,ale ja nedoporucuji,lepsi jit pesky,pokud nemate stare lyze. Po vyrolbovanych stopach na teto strane ani pamatky...Snezilo,ale jen lehce,pokud nenapadne alespon 10cm doporucuji jit bezkovat jinam

> Okolí Suchého vrchu a Čenkovic

Info ze dne 28.12.
Kriso, vloženo 28.12.2017 19:00

Skate Destne od Narodaku na Peticesti dnes odpoledne. Dole snih mokry, na hrebeni jiz dobry a docela to jelo. Stopy na klasiku docela dobre proslaply a misty i rychly. V Orlickem zahori po snehu vcera ani pamatka, snad neco pripadne.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 28.12.
Matěj, vloženo 28.12.2017 12:03

Ráno v 8 a první ve stopě, dvě hodiny nikde nikdo :-) Skate Šerlich - Pěticestí a zpět, naprostá paráda, asi 3cm nového sněhu...zpátky kolem Deštné už toho sněhu bylo více a po projetí několika lidí už bylo poměrně rozryto, asi by se na to po týdnu už nějaká ta rolba mohla podívat....

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Doporučujeme

Ubytování v Orlických horách
Výhodné ceny ubytování v Orlických horách, 20% sleva na skipasy u vícedenních pobytů...
Pobyty v Orlických horách - slevy až 34 %
3 noci pro dva za 999 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Orlickehory.net - sekce běžecké lyžování
Informace o lyžařských oblastech Orlických hor včetně velkého množství zajímavých článků