Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Odkaz: webkamery - Orlické hory

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky (změnit na sjezdovky)

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 7.2.
Míra, vloženo 7.2.2017 22:22

Tak Holásek mi vzal slova přímo z klávesnice! Jel jsem skate ze Šerlichu na 5cestí. Na Velkou deštnou to jakž takž včetně sjezdu k Jelence šlo, potom velká 1* za upravený úsek Jelenka - Pod homolí, tam je to naprosto luxusní tvrdá rovná stopa, zato od Homole na 5cestí neskutečný tankodrom ve vymrzlých rýhách a hroudách a bruslení ve vaně hadr. A to jak pod kunštáskou kaplí, tak bunkrovkou. Bylo to spíš pro Tony Hawka na U rampu. Jak píše Holásek, občas úprava "rozumem" by přišla vhod. Je to škoda, když je po dlouhé době tolik sněhu a v podstatě je to spíš o zdraví než pro zdraví.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 7.2.
Holásek, vloženo 7.2.2017 21:04

Jestli to na čem jsme dneska večer jeli, byly stopy po úpravě, bojim se domyslet, jak to vypadalo před úpravou. Sjezd bunkrovkou byl normálně o zdraví. Bylo to ledovatý, s hroudama ledu, stopa rozšmajdaná, všude díry po pěších, kteří jsou v Orličkách naprosto fenomenálně ignorantský, stopy od skůtru byly jen třešnička na dortu. úsek mezi Bukačkou a Polomskym kopcem byl spíš na cepoše neý na lyže. Opravdu by nebylo možný najíždět stopy večer, aby to zvládlo do druhýho dne vymrznout? Takhle je z toho přes den bramboračka a ta večer zmrzne na plastickou mapu krajiny u Verdonu těsně po bitvě. Já rozumim tomu, že ty rolby tam jsou primárně na úpravu sjezdovek, ale takhle máte jedny z nejkrásnějších běžkaských terénu v republice a pěkný svezení jen nárazově. Jsem si docela jist, že pokud by úprava probíhala trochu s rozumem a ne podle schématu "úterý a pátek dopoledne a víc ani omylem", vybrali byste na příspěvcích diametrálně víc.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 7.2.
carculka, vloženo 7.2.2017 19:58

k dotazu Mirkovi:Souhlasím,problém je,že lidi si ničeho neváží.Kdo má cit a miluje běžky jako my,to chápe a chová se i tak jako pěšec.Ale s prominutím na blbce narazíte všude,jak na deštném,na karlowě či na jestřebkách.Stále jsou lidi kteým to je fuk a nevidí ani snahu těch ostatních a to úsilí pro stopy.Já bych osobně všude dal velké cedule s desaterem,aby se lidi třeba probrali a pochopili určité věci.A samotná kapitola jsou skůtry,tam bych bezmilostně dával pokuty i bral papíry

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 7.2.
mirek, vloženo 7.2.2017 17:22

Má vůbec smysl, přispívat na ůpravu běžeckých stop
,když je to okamžitě poničené,jakmile vyjede rolba,Přispívám pravidelně,aleteď váhám.Není možná občasná kontrola z oficiálních míst? Lyžařúm,pouze pěšáci nadávají,když jim to vysvětlujete. Jaký je Váš názor?

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 6.2.
Pita, vloženo 6.2.2017 14:21

Potvrzuji rozjezdeni skutrama. Kazdopadne z Serlichu na Peticesti bungrovkou je trasa dobra. Dnes dopoledne skoro idealni podminky i na skate.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 6.2.
Aleš Sokol, vloženo 6.2.2017 8:35

Já osobně každýmu pěsímu dobytku nadávám a upozorním, že dělaj hovadinu. Asi by spíš pomohla nějaká osvěta, lepší než nadávat jim říct, ať jdou aspoň při kraji v "hůlkovišti." Dokud nebudou pokuty, tak určitý sortě bude všechno jedno...

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
Karel304, vloženo 7.2.2017 21:07

(Odpověď na dotaz uživatele Luděk z 7.2.: Nejlépe asi naopak vyjet ráno busem nahoru na Šerlich (např. 9:06) a pak někam po hřebenovce např. Velká Deštná, a zpět přes Šerlich na Polomské sedlo, z Polomského sedla pak je pohodlný asi 7 km sjezd přes Sedloňovský Černý kříž až do Deštného, nebo lze z Polomského sedla sjet i přes Šerlišský mlýn. Další možnosti lze plánovat třeba podle mapy upravených běžeckých stop - viz odkaz zde, lze zkusit třeba některou z tras Orlického maratonu viz https://www.ski-tour.cz/cs/zavody/orlickymaraton . Počasí na příští týden vypadá super, bohužel asi nebude nový sníh, v lesních úsecích tak asi bude horší sníh - špinavý s jehličím.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
Kamil, vloženo 6.2.2017 11:33

Polovina "Orlické magistrály" neskutečně sprasena skútry - severní cesta kolem 5cestí, pak od Homole až do půl cesty k Jelence (tam otočili a zase jeli dolů) a dále z Luisina údolí až na Velkou Deštnou. A nejednalo se o nějakou tu rýhu, ale hlubokou orbu, která v podstatě znemožňuje skate. A v neděli ta kaše ze soboty přimrzla, takže sjezdy se proměnily v hazard. Já chápu, že třeba bufík na V. Deštné se musí zásobovat, ale to sakra nemohou udělat před úpravou a nějak ohleduplněji?

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
Rozlobený lyžař, vloženo 6.2.2017 11:11

Chodci, čtyřkolky, skútry, psí spřežení, led se šlápotami a hlubokými kolejemi :-( - Dne 6.2.17 odpoledne :Na Velkou Deštnou byl zledovatělý povrch s hlubokými šlápotami (na zpátky velmi nebezpečné!!!) od Deštné byly šlápoty už méně, ale povrch byl poničen skútrem. Od Jelenky byly rýhy od skútru a koleje od čtyřkolky. Od Kunštátské kaple k Pěticestí jsem nejel, protože tam byly hluboké koleje jak od náklaďáku, zřejmě od čtyřkolky. Povrch byl všude rozryt, protože nejspíš všude projelo i psí spřežení. Šlápoty pěšáků byly všude nejen po celé šířce na bruslení, ale občas i ve stopě!!! Nedalo se plužit.
Na zledovatělém povrchu s dírami, to bylo velmi nebezpečné!!!
Řešení: velké cedule, pokuty!!!
Bylo nebezpečí vážného úrazu, hlavně ve sjezdech!!!
Na jednom místě krev už byla!!!
To přece nemůže být jedno přinejmenším horské službě!!!

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
Karel304, vloženo 5.2.2017 23:32

Vadí a hodně. Dnes jsem projel úsek Deštné parkoviště-Luisino-Pěticestí severně, zpět jižně, Velká Deštná, Šerlich, Polomské sedlo a přes Černý kříž zpět. Na výstupu z parkoviště kolem sjezdovky už místy chybí sníh. V úseku Homole až Pěticestí (severní cesta) zřejmě řádil nějaký traktor, v mokrém sněhu nechal hluboké rýhy nebezpečné při sjezdech. Úsek Velká Deštná až Polomské sedlo často husté krátery po chodcích, místy terén připomíná oraniště nebo spíš měsíční krajinu. Lesní úseky dost špíny a jehličí. Nový sníh bohužel zatím podle předpovědi v nedohlednu.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
Mirek, vloženo 5.2.2017 21:48

Už mě fakt štve, jak pěší dobytek rošlape stopy. Nevadí vám to? Přitom je to snad normální, že se ve stopě nešlape a navíc je na informačních tabulích, jak na parkovišti na Šerlichu, tak i na Haničce, vstup v botech zakázaný. O pobíhajících čoklech raději ani nemluvím.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 5.2.
efilip, vloženo 5.2.2017 14:05

Karlow - Batorowek. Dobré podmínky na skate. Překvapivě nejhorší je 3km kolečko na loukách u Karlowa (vyfoukané a po dešti zmrzlé). V lese směr Batorowek více sněhu. Občas v cestě větvičky, nebo špína a semtam kamen. Ale je to na jedničkové lyže. Parkování je na konci Karlowa vpravo zdarma, přímo u běžeckých stop.

> Broumovsko a Náchodsko

Info ze dne 5.2.
Jindra, vloženo 5.2.2017 13:29

Šerlich - Čihalka.Ráno přimrzlé a rychlé,ke konci mokré a pomalé.Většina cesty čerstvě upravená pro Orlický maraton.Rolbou upravená odbočka z Knížecí cesty jak směrem na Sedloňov,tak směrem na Ostružník a Polomský kopec.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 4.2.
váca, vloženo 7.2.2017 23:24

nejhorší na tom všem je, že ta čtyřkolka jela z Říček na pokec se skútrem z Deštné (oboje horská služba). Někde mezi Homolí a Jelenkou si dali sraz. Neskutečně to rozprasili. Nechápu. Kdybych to neviděl na vlastní oči tak neuvěřím. Rolba to upraví a horská služba to při oblevě rozjezdí. Pak to zmrzne a nová úprava v nedohlednu. běžkaři mají v OH smůlu.

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Info ze dne 4.2.
Honza, vloženo 5.2.2017 12:00

Skatem ze Šerlichu na Haničku a zpět.Ráno to docela šlo, odpolko to bylo ještě víc měkké.Hulký a lyže se občas dost bořili.Člověk si aspoň trošku máknul.Na parkovišti spoustu lidí, ale v terénu to nebylo tak hrozný.Samozřejmě lidi se motali po bruslařský stopě s klasikou.A chvilkama svítilo i sluníčko.Už aby přimrzlo :-)

> Deštné v Orlických Horách a okolí

Doporučujeme

Ubytování v Orlických horách
Výhodné ceny ubytování v Orlických horách, 20% sleva na skipasy u vícedenních pobytů...
Pobyty v Orlických horách - slevy až 34 %
3 noci pro dva za 999 Kč + další akční balíčky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.

Odkazy k oblasti

Orlickehory.net - sekce běžecké lyžování
Informace o lyžařských oblastech Orlických hor včetně velkého množství zajímavých článků

Kulturní akce - Královehradecký kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Královehradeckém kraji