Centrální Šumava - Zadov, Kvilda – běžky

Jako centrální Šumavu jsme označili rozlehlou oblast v okolí horního toku Teplé Vltavy. Největším lyžařským centrem v této oblasti jsou Zadov a Churáňov, kde kromě závodních běžeckých tratí začíná i velké množství upravovaných turistických stop. Jihovýchodně odtud leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní na jih se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy. Východněji leží Borová Lada nebo Nové Hutě, odkud se dá dojet ještě dále na východ na Kubovu Huť, kde se nacházejí další závodní tratě. Horní Vltavice a Strážný jsou obcemi na hranici se sousední oblastí nazvanou Trojmezí a Stožec.

Podívejte se na video a popis výletu z Kvildy na Bučinu a Knížecí pláně.

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Řazení aktualit:

Info ze dne 20.1.
Martin S, vloženo 20.1.2018 21:56

Kvantum snehu, stopy se kazdy den projizdi.

Info ze dne 16.1.
Jan Kneifl, vloženo 16.1.2018 15:32

Churáňov - Zlatátá studna -Horská Kvilda. Dnes na novém sněhu prostě paráda. Všechny díry napadaly. Mokřejší sníh se trochu lepil. Správně namazat! Potkali jsme rolbu, která dělá nové stopy. Zítra to bude zase super. Už se těšíme.

Info ze dne 14.1.
Ivan, vloženo 14.1.2018 21:32

Kvilda-Knizeci Plane-Prameny-Filipova Hut- Kvilda. Na ledovatem snehu slaby poprasek. Stopy promenlive kvality, nejhorsi na planich a klasicky ve vyjezdech/sjezdech. Jinak snehu dostatek, ale dost chtelo by to novy snih pro lepsi kvalitu. No a z FH. na Kv. to nebylo lyzovani ale skikros. Doporucuju kompletne vyskrtnout z planovane trasy. Horor!!!

Info ze dne 13.1.
Jiří, vloženo 13.1.2018 20:35

Stopa z Borových Lad na Knížecí Pláně po tání silně přemrzlá - hodně to klouže nejen dopředu ale i dozadu. Na Knížecích Pláních je sníh ale už lepší (zřejmě tolik netál). Cesta z Knížecích Plání na Bučinu a dále na Kvildu skvělá - bruslaři ale bohužel zcela rozbili stopu na klasiku. Z Kvildy na Borová Lada je to lesem na mnoha místech tak trochu "za trest", ale pozvolné sjezdy, kde ve stopě není více jehličí, šišek, mechu a trávy než sněhu jsou velmi příjemné. Celkově vzhledem k meteorologickým podmínkám minulých dní velmi dobré.

Info ze dne 13.1.
venhoda, vloženo 13.1.2018 17:34

Z Kvildy na Bučinu, na Knížecí Pláně, prameny Vltavy - sněhu dost, upraveno, stopa ledovatá a velmi rychlá, ale všude velmi dobrá. Na otevřených pláních se dá bruslit, je to všude pevné.

Info ze dne 11.1.
Genifer, vloženo 12.1.2018 12:17

(Odpověď na dotaz uživatele Ivan z 10.1.: Zdravim. Nebyl nekdo nahodou v oblasti Horsky Kvildy? Jak to tam vypada se snehem?)
SICE SE TAM TEPRVE CHYSTÁM, ALE MYSLÍM SI, ŽE TENTO ZDROJ BY MOHL BÝT VĚRUHODNÝ. http://bilastopa.cz/cs/category/kvildsko/

Info ze dne 7.1.
Gabi, vloženo 7.1.2018 16:49

Horska Kvilda-Kvilda-Prameny Vltavy. Zmrzle,rychle.pres potoky diry. Jestli nenasnezi tak pristi vikend teda nevim..

Info ze dne 6.1.
Vladka, vloženo 10.1.2018 12:25

Kubova Huť, sněhu moc nebylo, nicméně trasa bez problémů sjízdná, rychlý sníh. Málo lidí :-). Užili jsme si to. Ale jestli rychle nenasněží, asi to pak brzy sjízdné nebude vůbec....

Info ze dne 2.1.
Michal, vloženo 2.1.2018 18:02

Pod Přilbou- Zlatá Studna- Horská Kvilda- Kvilda....upraveno Zlatá Studna až Kvilda jinde neupraveno 5 cm nového sněhu. Teplota lehce pod nulou. V lesních úsecích to bylo tvrdé a jelo to pěkně.

Info ze dne 2.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 2.1.2018 11:46

Na Kvildě je zataženo, drobně sněží, fouká čerstvý vítr, celkem kolem 40 cm sněhu, přes noc připadlo 5 cm nového.
Lyžařské trasy byly upraveny na Silvestra, o další úpravě budeme informovat.

ZDROJ: www.bilastopa.cz

Info ze dne 1.1.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 1.1.2018 11:46

Na Zadově – Churáňově je zataženo, teplota 2 st., výška sněhu: 30 cm, nového: 0 cm; v lyžařských stopách: 15 – 25 cm. Sníh je zmrzlý.

31.12. proběhla úprava tras:
– Churáňov – Pod Churáňovským vrchem (spodem po kolečkové dráze) – U Mezilesní slati – Zlatá studna,
– U Mezilesní slati – Na Hřebenovce – Pod Přílbou,
– Přílba – Staré Hutě – Pláně,
– Pláně – Nové Hutě,
– Zadov (U Lenců) – Pláně – s odbočkou ke skok. můstku,
– Churáňovské louky.

Ostatní trasy jsou sjízdné, některé s opatrností.
Výška sněhu je ještě dostatečná, kvalita stop je dobrá.

Stopy upravujeme standardně na klasický styl dvěma stopaři, kde to umožní šířka tras, tak na oba styly, nebo z jiných důvodů jen na bruslení.

ZDROJ: bilastopa.cz

Info ze dne 29.12.
Milan ze mlejna, vloženo 29.12.2017 22:31

Strážný - Knížecí Pláně po červené (Světlohorská cesta) bez stopy, ale pohodlně se dalo projet po pevném podkladu. Pouze v úseku Horní Světlé hory - U pískovny propluhováno (podle map na bilastopa.cz je to lyžařská trasa), pod prašanem kamínky. A pak ještě sněžnicáři. Buď chodí cikcak přes cestu nebo rovnou víc lidí vedle sebe (sousedé z Hinterfirmiansreut). Nic proti sněžnicím, sám na nich chodím, ale chtělo by to trochu ohledu. Přes Stodůlky na pláně už krásná zafoukaná cesta a zpátky do Strážného po zelené (magistrála) standardní stopa.

Info ze dne 27.12.
Michal J, vloženo 27.12.2017 20:22

Z Modravy udolim Roklanskeho potoka - krasna stopa, snih dobry (dnes nebyl ani premrzly)

Info ze dne 26.12.
Honza, vloženo 27.12.2017 9:54

Včera rakouský Schoneben. Tratě pekne upravené na skate i klasiku. Na sluníčku trošku rozbredle. Jinak krásné svezení. Okruh kolem dvou rozhledem az k Grunwaldu. I přes svátek málo bezkaru ve stopách.

Info ze dne 26.12.
Gabi, vloženo 26.12.2017 16:34

Churanov ze stadionu, snehu dost. Ale premrzle.ve stopach spina v lese. Velmi rychle

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Sportovní areál Zadov - sekce běžky
Informace o úpravě lyžařských tras v okolí Zadova
Informační středisko Horská Kvilda - lyžařské trasy
Informace o lyžařských trasách v okolí Horské Kvildy, včetně mapy lyžařských tras v blízkém Německu
Kubova Huť - běžecké tratě
Mapa a popis upravovaných běžeckých tratí v okolí Kubovy Hutě