Lyžařské vosky na Sporticus.cz

Navazuje na zavedený eshop VOSKY.KAMZASNEHEM.CZ

 

Železnorudsko – běžky

Železnorudsko je nejzápadnější oblastí Šumavy. Centrem této oblasti je Železná Ruda a blízký lyžařský areál Špičák. Z těchto míst se dá na běžkách vyrážet různými směry - východním směrem leží Prášily a jezero Laka, severním směrem je možno vystoupat na Pancíř a pokračovat známou hřebenovkou přes Můstek na Prenet, východním směrem se okolo Černého jezera dá dojet až k hraničnímu přechodu Zadní Chalupy, kde se dá dále pokračovat po německých lyžařských stopách. Známější je ale hraniční přechod mezi Železnou Rudou a Bavorskou Rudou, kde se dá napojit na velké množství německých lyžařských tratí, například pod nejvyšším vrchem celé Šumavy Velkým Javorem.

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Přidat zprávu
Formulář pro přidání zprávy o aktuálních podmínkách - běžky

Vaše jméno, které se zobrazí u této zprávy. Ale byli bychom radši, kdybyste se zaregistrovali a přihlásili, pak nebudete muset jméno pokaždé vyplňovat :-) Jako nepřihlášený uživatel musíte u každé zprávy vyplňovat své jméno. Když se zaregistrujete/přihlásíte, bude vloženo automaticky.

Vyberte oblast, kde jste byli na běžkách

Datum, kdy jste byli v této oblasti lyžovat. Pokud to bylo víc dní po sobě, vyberte poslední den. Zapisujte ve formátu YYYY-MM-DD (např. 2009-12-24). Zprávu více než 9 dní starou sem ani nezkoušejte psát, nepůjde to – chceme informovat o aktuálních podmínkách a ne historických :-)

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně. Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány. Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

Kontrolní otázka, proti spamu.

Zkuste popsat aktuální podmínky v místech, kterými jste projeli. Co může zajímat ostatní: Kolik je tam sněhu? Jsou tam nějaká místa bez sněhu? Kde jsou tratě upravené a kde naopak ne? Kde je stopa rozdupaná od chodců? Je někde třeba sníh tak zledovatělý, že je dané místo nebezpečně? Atd. Snažte se psát stručně a věcně.
Nevkládejte sem prosím příspěvky nesouvisející s aktuálními lyžařskými podmínkami, natožpak reklamu apod. Toto fórum je částečně moderované a nevhodné příspěvky budou mazány.
Do formuláře nevkládejte HTML kód, bude automaticky odstraněn.

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná aktualita.

Aktuality ze sezóny 2015/2016, popř. starších

Info ze dne 27.3.
Rob, vloženo 29.3.2016 13:29

Nad Bodenmais se celej velkej okruh dal jezdit. Dokonce i ta dlouhá traverza do Ecku se dala až do půlky jet. Němci nekompromisně upravujou furt. Žádný výmluvy jako u nás. Každej den je to projetý. Ale sněhová vrstva se hroutí. V těhle podmínkách jinak nelze. 40km se tu dá najet tak, že žádný opakování úseků. Jizda je to velmi těžká. Skluz 3+, což mi přijde na tak pokročilej rozklad vrstvy skvělý. Český hory s českym přilstupem k úpravám to uměj i na vrcholu sezóny :). Myslim že konec sezóny tenhle tejden.

Info ze dne 26.3.
Rob, vloženo 29.3.2016 13:35

Ještě male info k zpoplatnění úprav tratí v Bodenmaise. Čověk tu zaplatí 2.5€ za den. Parkování stoji 4.5€ za den. Takže chudáci němci ode mne za svou skvělou úpravu dostávaj míň než Jizerky, kde za parkování dám totéž a za DMS víc než 2.5€. Německá úprava je ale o řád kvalitnější. A to se bavíme o Jizerkách, kde je úprava tratí nejlepši v ČR.

Info ze dne 23.3.
Petr, vloženo 24.3.2016 11:15

Také by mně zajímalo jak to momentalne vypada s tratěma v okoli železne rudy.Je tam vůbec nějaký sníh? Děkuji

Info ze dne 20.3.
Tereza, vloženo 21.3.2016 14:23

Nevite nekdo jak to momentalne vypada s tratěma v okoli železne rudy? Dekuji

Info ze dne 12.3.
Bosu, vloženo 13.3.2016 10:17

Bretterschachten: sněhu spousta, lidí málo. Místy prašanové, místy umydlené, místy tekoucí (podle nadmořské výšky a podle toho, jak se tam dostane sluníčko). Každopádně krásné jarní běžkování na vzorně upravených tratích. Příští víkend se tam jedou závody, tak tam bude husto.

Info ze dne 31.1.
honza, vloženo 1.2.2016 0:44

Zdravim, nevite jak to vypada na schonebenu pro bezkare? Dekuji za odpovedi

Info ze dne 26.1.
Lucka K., vloženo 27.1.2016 15:26

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se dá v tomto teple ještě někam na běžky??
Děkuji.

Info ze dne 15.1.
DastyHeart, vloženo 16.1.2016 19:44

Zelena Lhota-Prenet-Mustek-Pancir-sedlo-CerneJezero-Bila Strž-Ostry-Hojsova tak; ze zeleny lhoty nutno pesky cca 2km az po Križovy Vrch kde se protne zelena ze zlutou (800m) leda pesky, tam se nazul na Prenetu uz snehu dost cca 30cm ale relativne tezky a mokry, od Mustku 50cm projeto rolbou ale zafoukano po stope nic az po Pancir nutno hledat, snih zmrzly do toho novy polysteren cca 10cm. Do sedla dobry, pak traktorem turisticky prohrnuto na cerne jezero ale na bezkach se to da snezilo takze hned bylo cca 5cm navic. Hreben od cerneho jezera az po Ostry snehu 50-70 jak kde neprojeto stopu jsem delal prvni strasne utrpeni, cestou od Pod Statečkem jsem potkal rolbu v protismeru ale bude to chtit projet jeste jednou manchester se propadaval. Na Bezkach se i lesem da sejit az di Hamry Hojsova tam snehu v lese malo cca 10cm ale snezilo tak snad uz bude jen lip. Vyhled pocasi je slibny.

Info ze dne 12.1.
gryllus, vloženo 12.1.2016 19:04

Ze Špičáckého sedla směrem na Hojsovu Stráž až po rozcestí tur. značek Nad silnicí sice neupraveno, ale vyšlapána použitelná stopa na klasiku, od sedla po vrchol stoupání dobré, dál zejména ve smrkovém lese místy málo sněhu, je mokrý a lepí se. Šlo to, ale doufejme, že připadne.

Info ze dne 9.12.
marta palenikova, vloženo 17.12.2015 18:24

pekne

Info ze dne 5.4.
Michal, vloženo 5.4.2015 18:59

Dnes okruh kolem Polomu. Dalo se jet až od Zámeckého lesa, tam už bylo sněhu všude dost. Ve sjezdu od Vlčích jám na Gerlovku byly popadaný stromy. Dále až ke Grádlu opět sněhu dost. Bohužel Železnorudsko na úpravu tras kašle, víceméně jako celou zimu...

Info ze dne 27.2.
David, vloženo 27.2.2015 16:39

Zdravím, prosím o názor někoho kdo tam teď je nebo byl. Je lepší sníh/trasy a vyplatí se jet na Železnorudsko nebo Kvildu ? Na zítra 28.2. ?
Díky moc za odpovědi.

Info ze dne 26.2.
martinB, vloženo 2.3.2015 16:00

Trasa Gerlovka - Pod Polomem, Hůrka - Prášily - Gsenget - Zlatý stoleček - Laka- Gerlovka
Ráno stopa namrzlá, upravená skoro po celé délce, odpoledne tálo, i na nejvyšší kótě (1220 m.nm.) to teklo. Místy už odtátá místa na cestě až na asfalt (Hůrka, Prášily). v nižších polohách pod 950 m n.m. sníh mokrý a neupravená stopa.
Celkově ale pěkné svezení,málo lidí.

Info ze dne 1.2.
ctyri-pet, vloženo 1.2.2015 20:57

Dnes objeto 40 km kolečko Hofmanky - Gerlovka - Hůrka - Prášily - Gseget - Ašerlák - Hofmanky. -5°občas, mazáno VR50 a byla to dobrá volba. Sněhu dost i na závodní lyže, jen kolem Vysokých lávek občas vytátá místa bez stopovače. Tratě upraveny hodně solidně, nejspíše před víkendem, stopa už místy rozšmajdaná, u Prášil trochu rozdupaná od pěších. Celkově hodnotím palec nahoru.

Info ze dne 1.2.
Skok, vloženo 1.2.2015 18:31

Bavorská strana Šumavy - Bretterschachten: cca půl metru sněhu, všechny možné jednosměrné okruhy (od 2 do 18 km) upraveny strojem na široko, 2 stopy na klasiku vedle sebe, vedle toho 4m široký pás na bruslení ... podmínky ideální, k tomu mlha a 6 eur za parking a 2,30 za dospělou osobu, v ceně kromě 100% upravených stop také wc, převlékárna, sprcha - určitě lepší než zničit lyže na neupravených trasách na české straně železnorudska

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Dovolená na Šumavě
Nabídka zimních pobytů na Šumavě s možností online zakoupení

Odkazy k oblasti

Běžkařské odkazy na PoŠumavě.cz
Seznam běžkařských odkazů pro západní část Šumavy, zejména odkazy na tratě v německu
Železnáruda.info - běžecké tratě
Popis běžeckých tratí v okolí Železné Rudy
Ski areál Špičák - běžecké trasy
Tipy na běžecké trasy v okolí Špičáku a Železné Rudy

Kulturní akce - Jihočeský kraj

Načítám data...
Další kulturní akce v Jihočeském kraji