Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 24.2.
Jan, vloženo 24.2.2018 18:34

Strážný - Ždárecké jezírko - Knížecí Pláně - Bučina a oklikou zpět. Krásná stopa, odpoledne ještě čerstvě projetá rolbou, v okolí Strážného už je stopa rozježděná a horší kvality.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 23.2.
Jan, vloženo 24.2.2018 18:38

Borová Lada - Kvilda - Horská Kvilda - Pláně - Borová Lada. Sněhu dost, tratě upravené, jen v úseku Nové Hutě - Borová Lada byla trasa na několika místech vydřená. V úseku Kvilda-Horská Kvilda místy i šest stop.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Dotaz
Jarda, vloženo 24.2.2018 15:39

Zdravím, nevíte někdo, zdali je sjízdný úsek Stožec-Nová Pec? Díky

Zodpovědět > Trojmezí a Stožec

Info ze dne 20.2.
REDAKCE - Petr Horník, vloženo 20.2.2018 13:41

Na Lipně se dá aktuálně skvěle běžkovat i bruslit, vyjeta je stopa i na klasiku.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/877027899135464/

> Lipno

Info ze dne 18.2.
Zuzana, vloženo 19.2.2018 7:57

Kvilda-Bučina-Knížecí Plane-1,5 k před Borovyma ladama po Vlasate zpět n Hraběcí huť. Skvělý sníh, upravené stopy(Vlasatá asi přes týden), rozhodne méně lidi než v Jizerkach

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 18.2.
Roman, vloženo 19.2.2018 7:52

V NE 18.2. krásné svezeni v trase: Pláně - Nové Hutě - Borová Lada - Vlasatá - Kvilda - Zlatá Studna - Pláně asi 30 km. Vše nově upraveno mimo Vlasaté, tam stopy projety od lyžařů. Parkoviště na Pláních v 10 hod. ještě volné. Za celodenní parkování 80,- u výběrčího. Za tyto peníze bych uvítal alespoň mobilní WC. Jinak celý den na český sníh modrý český vosk Skivo ( - 2 až - 6°C). Vše ok.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 18.2.
Lukáš, vloženo 18.2.2018 20:57

Hledám parťáka na běžky v okolí železné rudy, termín od 4.3 - 11.3. Pište na email LukasNemecek@seznam.cz

> Železnorudsko

Info ze dne 18.2.
Pavel Šantín, vloženo 18.2.2018 20:22

Dnes Gerlova huť-Zamecký les-Pod Polomem-Rudská křižovatka-Popelní domky krásných 10 cm noveho prašanu, sice neprojeta strojová uprava stopy, ale lyžaři projeto, tak to moc nevadilo. Podminky na běžky vynikající. Trochu těsno na parkovišti Gerlova huť ale misto jsem nakonec našel. https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/876341499204104/

> Železnorudsko

Info ze dne 17.2.
Radek John, vloženo 22.2.2018 12:14

Hlásím že vše super! Rolba sice jen jednou myslím, ale určitě to stálo za to. Kromě skiareálu Lipno jsme navštívili i sjezdovku ve Frymburku. Musím přiznat že je taky skvělá a pro děti kteří se učí na lyžích je to ideální varianta. Kdybyste o tom přemýšleli tak jsem narazil na tenhle článek který je výstižný a kdybych si ho přečetl dřív tak tam jedu s pocitem toho že to už znám. Tak si pěkně zalyžujte a hodně štěstí! http://hotel-lipno.cz/cs/uzijte-si-lyzovani-hned-za-hotelem/

> Lipno

Dotaz
Tadyta, vloženo 16.2.2018 14:46

Ahoj, nemá někdo info k trase Hamry - Stateček - Bílá Strž - Jezero - Špičák? na interaktivních mapkách bilestopy chybí... Díky

Zodpovědět > Železnorudsko

Info ze dne 13.2.
Libor, vloženo 13.2.2018 19:17

ahoj, byl jsem sice na skialpech - Pancíř, Špičák, Jezerní hora. Sněhu dost, 12.2. napadl čerstvej prašan, tak se podmínky zlepšily. Běžkařské tratě, co jsem viděl, byly ve slušném stavu, i když nebyly upravené...

> Železnorudsko

Info ze dne 11.2.
Jirka, vloženo 11.2.2018 18:40

trasa: Pláně - V Polci - U Rašeliniště - Pod Churáňovským vrchem - U Mezilesní slatě - Zlatá Studna - Ranklovská rovina - U Daniela - Jezerní slať - U Tremlů - Kvilda - U Tremlů - Pod Přilbou - Přilba - V Sedle Přilby - Na Hřebenovce - Pláně

Sněhu dost včetně modré značky z Kvildy pod Přilbu, místy docela foukal vítr a odpoledne začalo jemně sněžit, na pláních okolo Horské Kvildy 4 stopy, na sjezdu ke Kvildě dokonce 6 stop, všechny v perfektním stavu. Parkování na Pláních je na celý den za 80,- Kč.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 9.2.
MiHo, vloženo 9.2.2018 19:55

Vcera Filipova Huť - Zhuri a přes Zlatou Studnu zpátky. Cely se to dalo bruslit bez ničení stop na klasiku a skoro zadny lidi.
Dneska z Kvildy na Knížecí plane a přes Tetrevi studánky zpátky. Super ujety, na sluníčku občas ve stopě mejdlicko, ale jinak modrej extrac v poho.
U nas Šumava vede letos nad Jizerkama, tak je lidi az moc :-)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 8.2.
Vitr, vloženo 8.2.2018 21:13

Se skatem to není na Šumavě žádná senzace, oficielně se upravuje pouze úsek z BL k lesu směrem na Knížecí Pláně. Jinak na druhou stranu (Nové Hutě, Zadov) je i místy málo sněhu, skoro bych řekl na dvojky lyže, dneska jsem tam byl a bylo to místy dost na hraně i po tom sněžení. Ale i tom někdo občas bruslil, skluznice neskluznice. Ve vyšších polohách sněhu dost, info o úpravách, stavu stop a možnostech bruslení na bilastopa.cz V.
(Odpověď na dotaz uživatele bicin z 8.2.: Zdravím,
po mnoha sezonach projezdenych v Jizerkach mirim na prodlouzeny vikend do Borove Lady. Prosim mistni o radu: Je mozne udelat z Borove Lady do Borove Lady okruh na skate lyzich? Pokud ne okruh, tak je alespon trasa Borova Lada - Nove hute - Zadov a zpet upravovany pro skate? Predem diky za informaci. Bicin)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Dotaz
Tom, vloženo 6.2.2018 9:55

Zdravím..jak to aktualně vypadá kolem Gerl.Huti a v okolí se stopama...diky :)

Zodpovědět > Železnorudsko

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Bilastopa.cz
Web o běžeckém lyžování na Šumavě, včetně aktuální úpravy stop a lyžařských map
Sumava.net - lyžařské stopy a běžecké tratě
Přehled velkého množství lyžařských tras po celé Šumavě včetně map
Regionální Informační Servis - sekce běžecké stopy
Informace o lyžařských stopách v oblasti Šumavy, včetně podrobného popisu německé Bayerwaldloipe

více odkazů k oblasti