Šumava – běžky

Šumava ležící na jihozápadě republiky na hranicích s Německem a Rakouskem sice nenabízí tolik možností pro sjezdové lyžování, ale u běžeckého lyžování je to přesně naopak. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě.

Oblast jsme rozdělili na následující podoblasti:

Odkaz: webkamery - Šumava

Nejnovější aktuality ze stopy

Řazení aktualit:

Info ze dne 3.2.
František, vloženo 6.2.2018 14:58

Bydleli jsme v Hnačově v chatce ( http://www.nadrybnikem.eu/ ) - na běžkách jsme se dostali k Kvildě. Klasika byla úplně super ale bruslení nic moc. Určitě doporučuji.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 3.2.
Fanda, vloženo 5.2.2018 8:35

Trasa Borová Lada - Vlasatá - Kvilda - Bučinská - Bučina - Knížecí Pláně - Židovská - Borová Lada.

Super svezení, leč trošku pomalejší, mazali jsme modrý extra. Stopa po celém okruhu dobře upravená, místy jehličí ve stopě, hlavně pak Vlasatá cesta - tam bylo jehličí místy příliš (pro stoupání to tolik nevadilo, pokud plánujete opačný směr - po Vlasaté z Kvildy, doporučuji se tomuto úseku momentálně raději vyhnout).

Alespoň pokud není tolik lidí - usmějte se a řekněte ahoj :-)

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 2.2.
carculka, vloženo 5.2.2018 11:17

2.2-4.2 jedním slovem paráda,pro klasiku super,pro bruslení jak kde.Jinak sněhu přemíra a jelo se parádně s nedělním pohádkovým počasím nadmíru super.(Železná Ruda - Debrník - Polom - Stará Hůrka - jezero Laka - Nová Hůrka - Železná Ruda

> Železnorudsko

Info ze dne 1.2.
Šáryna, vloženo 1.2.2018 20:31

Dnes po krásných slunečných dnech napadl čerstvý prašan /10-20 cm/ a tak se lyže s původní mázou trochu lepily. Zítra snad již bude něco upraveno a tak to bude parádní lyzovačka všude v okolí Kvildy.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 26.1.
Zbyněk, vloženo 26.1.2018 16:44

Dnes z Modravy na Poledník a zpět.

Podle předpovědi mělo být už ráno + 2°C, v reálu bylo ještě kolem půl desáté -3°C. Stopa kolem Roklanského potoka zmrzlá a velmi rychlá. Dál od Tmavého potoka na Poledník neupraveno, což bylo trochu zklamání (Prášily avizovaly na dnešek úpravu). Jízda ve zmrzlé rozježděné stopě nebyla nic moc. Vosky, ani klistry se nechytaly, takže vše na rukách. Celý den dnes ale slunečno a téměř bezvětří, takže v tomto směru super. Sníh postupně měkl a sjezd z Poledníku už byl pomalý a poměrně bezpečný. Nazpět jsme to vzali kolem Tříjezerní slatě a tahle pasáž nezklamala. Rychlá a vymrzlá stopa a nula lidí. Dnes rozhodně nejlepší úsek. Sjezd k Rybárně rychlý, ale bezpečný.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 25.1.
Zbyněk, vloženo 25.1.2018 23:32

Modrava - Filipova Huť - Horská Kvilda - Kvilda - Filipova Huť -Lovčí skála - Černohorská nádrž - Modrava.
Ráno stopy zledovatělé (pod stromy měkké). Oproti minulým dnům dnes slunečno. Po poledni sníh mokrý a kašovitý (zejména na loukách kolem Kvildy a F. Huti), někde stopy trochu znečištěné (Březová hora), nicméně najdou se stále pěkné úseky. Dobrá a vcelku rychlá stopa byla kolem Jezerní slatě a pak zejména z F.Huti přes Černohorskou nádrž na Modravu. Pocitově lepší lyžovačka jak včera.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 24.1.
Zbyněk, vloženo 24.1.2018 21:37

Včera večer upravila rolba z Kvildy okruh přes Bučinu + Tetřeví cestu. Jeli jsme z Modravy na Březník, přes Černou horu k Pramenům Vltavy, směr Kvilda, Březovou horu a přes Filipovu Huť zpět na Modravu. Stopy na celém okruhu v dobré kvalitě, nejlepší na Tetřeví cestě, kde skoro nikdo nejezdí. Sníh vlhký, těžký, špatně se mazalo. Sjezdy pomalé. Většinu dne mlha a drobně mžilo. Na Filipově Huti krátce vysvitlo slunko. Přes Březovou horu se začínají objevovat ve stopě nečistoty. Běžkařů více pouze mezi Prameny a Kvildou. Na Březník jsem jel úplně první. Teď večer aktuálně mírně pod nulou.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 23.1.
Zbyněk, vloženo 23.1.2018 22:20

Modrava - F. Huť - Vlasatá cesta - Knížecí Pláně - černá hora - Modrava

Z Modravy na Filipovu Huť najeta čerstvá stopa. Dál přes Březovou horu včerejší úprava s cca pěti cm čerstvého sněhu. Kolem Kvildy, Vlasatá cesta a dál na Knížecí Pláně jen hrbolatá stopa od běžkařů. Stoupání na Bučinu oraniště, přes Stráž už lepší a od Pramenů přes Černou horu pěkná stopa až na Modravu.Máza dnes problematická, ale zatím na pevné vosky (VR 50+55 a později červený extra celkem držely). Teplota kolem nuly, ráno sněhové přeháňky proměnlivé konzistence. Nejlepší podmínky byly na úseku Prameny - Modrava, naopak kolem Knížecích Plání hodně umydlené a pěkně to střílelo. Vcelku ale vydařený den se spoustou sněhu a ani lidí moc nebylo.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 22.1.
Zbyněk, vloženo 22.1.2018 22:31

Modrava- Černohorská nádrž - Filipova Huť - Kvilda - Zhůří - H. Kvilda - F. Huť - Modrava

Kolem Horské Kvildy čerstvě najeto, zbytek trochu rozmydlená stopa. Na červené Toko (0- -10) to trochu střílelo. Celý den pod nulou, prašan, drobné něhové přeháňky... Pěkný zimní den a vcelku málo běžkařů.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 21.1.
Zbyněk, vloženo 22.1.2018 8:37

Včera s čelovkou z Modravy na Javoří Pilu a zpět.
Sněhu přes metr, prašan, podmínky dobré.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 20.1.
Martin S, vloženo 20.1.2018 21:56

Kvantum snehu, stopy se kazdy den projizdi.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 16.1.
Zuzka D, vloženo 16.1.2018 21:35

Minimálně 20 cm nového sněhu, teploty lehce nad nulou, neupraveno. Dneska sníh lepil moc, nejlepší stoupací vosk byl sjezdový parafín. Kdo nemazal vyhrál. Bruslení nemožné. Cesta Modrava-Březník prošlapaná jedna stopa. Přes Černou horu odpoledne úplně zaváté, téměř neprostupné. Z Kvild na Prameny Vltavy stopa rozšlapaná od školních zájezdů. Snad to projedou, když přestane sněžit.

> Modravsko a Srní

Info ze dne 16.1.
Jan Kneifl, vloženo 16.1.2018 15:32

Churáňov - Zlatátá studna -Horská Kvilda. Dnes na novém sněhu prostě paráda. Všechny díry napadaly. Mokřejší sníh se trochu lepil. Správně namazat! Potkali jsme rolbu, která dělá nové stopy. Zítra to bude zase super. Už se těšíme.

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 14.1.
Ivan, vloženo 14.1.2018 21:32

Kvilda-Knizeci Plane-Prameny-Filipova Hut- Kvilda. Na ledovatem snehu slaby poprasek. Stopy promenlive kvality, nejhorsi na planich a klasicky ve vyjezdech/sjezdech. Jinak snehu dostatek, ale dost chtelo by to novy snih pro lepsi kvalitu. No a z FH. na Kv. to nebylo lyzovani ale skikros. Doporucuju kompletne vyskrtnout z planovane trasy. Horor!!!

> Centrální Šumava - Zadov, Kvilda

Info ze dne 13.1.
Ivan, vloženo 14.1.2018 7:43

Vcera Filipova Hut, Cernohorska nadrz, Breznik, Filipova Hut. Snehove podminky velmi dobre. Jen skoda bruslaru co rozbyli stopy. Napocital jsem jich za cely den tak do deseti. Stopa uplne na sr...ku. Kdyby sly vlozit fotky, tak pridam.

> Modravsko a Srní

Doporučujeme

Pobyty na Šumavě - slevy až 45 %
3 dny pro 2 s polopenzí za 2690 Kč + další akční nabídky. Lyžařské a jarní pobyty na horách - více zde.
Mobilní aplikace Záchranka
Pomůže v případě nouze kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň zašle záchranářům vaši přesnou polohu. Pro Android, iOS i Windows Phone.

Odkazy k oblasti

Bilastopa.cz
Web o běžeckém lyžování na Šumavě, včetně aktuální úpravy stop a lyžařských map
Sumava.net - lyžařské stopy a běžecké tratě
Přehled velkého množství lyžařských tras po celé Šumavě včetně map
Regionální Informační Servis - sekce běžecké stopy
Informace o lyžařských stopách v oblasti Šumavy, včetně podrobného popisu německé Bayerwaldloipe

více odkazů k oblasti